Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

musze miec 2 systemy...

31 Lip 2005 22:00 1571 9
  • Poziom 11  
    a wiec tak. Musze miec na kompie 2 systemy. Obydwa win98SE. Jak to zrobic? Klopot polega na tym ze ja na kompie pracuje a moj syn non stop gra i instaluje jakies programy przez co system sie szybko muli. Gdyby dalo sie zainstalowac dwa systemy. Osobny dla niego z jego programami i osobny dla mnie to byloby super. Tylko jak to zrobic? co bede potrzebowal do tego? mam dysk podzielony na 2 partycje. Pierwsza to 6gb a druga to 74gb. Inne systemy nie wchodza w rachube bo po pierwsze komp jest na firme i musze miec legalne oprogramowanie (czyli win98se) a po drugie na xp czy 2000 bedzie mi sie krztusil komp bo nie jest najmocniejszy. Za pomoc bede bardzo wdzieczny.

PS. jak bedziecie odpowiadali na moje pytanie to piszcie jak dla debila a nie normalnego czlowieka:D ja jestem lekarzem a nie informatykiem.

Pozdrawiam!!!
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    sulcus napisał:
    komp jest na firme i musze miec legalne oprogramowanie

Czyli wszystkie gry i te programy, które instaluje Twój syn też są legalne? Dobrze rozumiem?
  • Poziom 18  
    Ja radziłbym Ci kupić drugi tani dysk np.20GB za ko 80-100zł i dwie kieszenie, wówczas każdy ma swój, zmieniasz tylko wkład w kieszeni która jest zamontowana na stałe w kompie jest bezproblemowo i komfortowo :)
  • Tłumacz Redaktor
    Albo dołozyc jakiegos linuksa, wtedy wszystko bedzie legalnie i o wiele łatwiej :)
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    ghost666 napisał:
    Albo dołozyc jakiegos linuksa, wtedy wszystko bedzie legalnie i o wiele łatwiej :)

Tylko co wtedy jego syn zrobi z grami, które bez przerwy instaluje?
  • Poziom 35  
    Ale mu doradzacie albo dodatkowe koszty na drugi dysk albo system na którym sobie nie pogra.

sulcus
    Skoro masz dwie partycje to na każdej zainstaluj windowsa i zainstaluj jakiegoś bootmanagera dzięki któremu będziesz wybierał system.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Macie rację pod warunkiem, że obydwa systemy (i software) będą legalne, tak jak napisał @ jankolo.
    Dołączę zrobiony obraz dyskietki z boot menagerem a właściwie całym kombajnem
    (o możliwościach PatrytionMagica) wystarczy włożyć dyskietkę do stacji kliknąć na dołączny program, stworzy się dyskietka botująca, a z niej odpalić windę i oczywiście zainstalować,
    Wszystko jest po Polsku, program był dołączony do jakiejś gazety komputerowej jako freeware.
    Załączniki:
  • Poziom 11  
    dzieki wszystkim za odpowiedzi!!! co do tych legalnych wersji to.... Wszystko z czego on korzysta to albo freeware albo piraty wiec rzeczywiscie kwestia legalnosci chyba nie gra roli ale poza tym komp na 100% bedzie sie mulil wiec i tak odpada.

Przechodzac do meritum to zrozumialem z Waszych wypowiedzi mniej wiecej cos takiego. Musze miec 3 partycje. Pierwsza na system dla mnie, druga na system dla syna i trzecia na pozostale rzeczy. Mam racje? Jak juz podziele dysk w ten sposob to instaluje systemy i tego boot menagera co mi podrzuciliscie (wielkie dzieki!!!) i wybieram przy starcie ktory system chce uzywac. Jesli tak to jutro postaram sie to wszystko zrobic a jak cos mi nie wyjdzie to bede znowu prosil o pomoc ;)

Jeszcze raz wielkie dzieki i pozdrawiam!
  • Poziom 12  
    ok ja sprobuje dorzucic tu pare groszy.
    Skoro komp jest na firme i obawiasz sie kontroli to pomysł z kieszeniami jest najlepszy. Wpadnie kontrol i może ci naskoczyć bo nawet jednej nielegalnej gierki miec nie bedziesz. W przypadku dwoch windowsów na jednym dysku moze być qpa. W Win98 nie ukryjesz dysków syna wiec beda wszysko widzieć jak na dłoni.

Drugim agrumentem za opcją "kieszeń" jest to, że masz 100% pewnosc, że syn nie zawirusuje ci Win98 (a o to strasznie latwo)

Kolejną opcją jest wspomniany wyżej Linux.
    Linux charakteeryzuje sie tym ze odpalisz go na każdym kompie (bedzie niemiłosiernie mulic ale dalej bedzie dziaalć :D )
    Mówisz ze to staruszek ale mogłbyś podać konfiguracje. :P
    Wracając do linuksa, minusami tej opcji jest to, że jako laik musiałbyś zawołać kogoś kto sie na tym zna. Osobe która by Ci zinstalowała odpowiednie aplikacje, skonfigurowala Internet i serwisowałaby Ci ten jakże cudowny system :) (ps. serwisowanie nie musi sie odbywać werbalnie, można wykożystać do tego ssh, "zdalny pulpit" )
    Kolejny minus tej opcji to to, że nie obedzie sie bez problemow instalowanie specjalistycznych aplikacji z windowsa.
    Plusy:
    Jeżeli używasz tylko pakiet Offica, internet, oglądasz filmy i sluchasz muzyki to Linuks poradzi sobie z tym bez najmnijszych problemów, bedzisz miał system który nie tak latwo zawirusować (ja nie uzywam nic do ochrony, bo po co). Syn ci go nie popsuje windowsem bo Win nawet go nie zobaczy :P i bedzie chulał szybciej a napewno stabilniej niz winda :D

Jakbyś chciał uzyskać wicej informacji napisz do mnie prywatną wiadomość postaram sie pomoc jak tylko bede umial
    pozdro !
  • Poziom 39  
    mistrzowie apodyktyki-gość pyta o szczegóły techniczne ,nie kwestie prawno,moralne
    podczas instalacji możesz sobie narobić zamieszania ,jeśli masz ghosta ,to zrób sobie jeden system extra ,tym ghostem kopię partycji [póżniej ci się przyda nieraz dla syna] i wstaw ta kopię na następną partycję trzecia jak najbardziej na dane
    potem zainstaluj bootmanagera -dobry jest boot magic -możesz nazwać system np linux i chronić go hasłem przed kapo np albo synem
    jeśli wpiszesz w szukaj -2systemy operacyjne ,to będziesz miał kupę detali bez zbęnego żucia szmat
    ps -ale nie jesteś z łodzi chyba?