Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik do małego silnika krokowego

Nekromantis 06 Lip 2017 08:58 450 12
  • #1 06 Lip 2017 08:58
    Nekromantis
    Poziom 8  

Witam. pytałem kiedyś Was o pomoc w budowie mieszadła magnetycznego. Oczywiście pomogliście i wszystko działa. Niestety mam inny problem. Dla układów bardziej lepkich, zwłaszcza robiąc reakcję w temperaturach rzędu -30 stopni, układ jest za lepki i nawet profesjonalne mieszadła magnetyczne nie dają rady obracać dipolem, który znajduje się wewnątrz kolbki reakcyjnej. Dlatego pomyślałem o zbudowaniu małego mieszadełka mechanicznego. Mały silnik krokowy, z zamocowanym mieszadłem do trzpienia, które się obraca, do tego mała modyfikacja uchwytu i wszystko powinno działać. Niestety potrzebowałbym coś co dałoby rade kontrolować obroty takiego mieszadła. Domyślam się, że są różne sterowniki. Czy mógłby mi ktoś pomóc?
    Myślałem o czymś takim:

https://pl.aliexpress.com/item/5V-4-Phase-28Y...lgo_pvid=39fc99c3-2468-4ef3-a32f-c718c46baff9

0 12
  • #2 06 Lip 2017 09:13
    szymon122
    Poziom 37  

Dlaczego wybrałeś silnik krokowy? Nie mówię, że to zły pomysł ale silnikiem DC jest łatwiej sterować (pwm). Jakich obrotów oczekujesz?

0
  • #4 06 Lip 2017 09:30
    Nekromantis
    Poziom 8  

Freddy napisał:
    To nie silnik krokowy, lecz zwykły się daje.
    Były takie tematy na elektrodzie i nie tylko.
    Wystarczy wpisac w szukajkę hasło "mieszadło magnetyczne budowa" i dostajesz sporo linków.

Ale mi nie chodzi o mieszadło magnetyczne a mechaniczne a to ogromna różnica.

Wybrałem silnik krokowy, ponieważ chodzi mi o bardzo małe obroty, rzędu 50-100 obrotów na minutę, Na zwykłym magnetycznym nie da rady tego, ponieważ układ jest za lepki tak, że ta siła przyciągająca dipol przez magnes w mieszadle jest za słaba i nie chce się obracać. Dlatego pomyślałem i mieszadle mechanicznym. Coś na zasadzie mieszania betonu przez wiertarkę. Mały silnik zamontowałbym na górze, do tego trzpienia w silniku małe mieszadło i sądzę, że to by zdało egzamin. Ale muszę jakoś kontrolować obroty.

0
  • #5 06 Lip 2017 12:18
    Freddy
    Poziom 43  

Nekromantis napisał:
    Ale mi nie chodzi o mieszadło magnetyczne a mechaniczne a to ogromna różnica.
    Magnetyczne jest o tyle lepsze, że można go używać praktycznie z prawie każdym naczyniem.
    Nekromantis napisał:
    Wybrałem silnik krokowy, ponieważ chodzi mi o bardzo małe obroty, rzędu 50-100 obrotów na minutę
    Są dostępne silniki z przekładniami, np. na Allegro w cenie od kilkunastu, do kilkudziesięciu i więcej złotych, w zależności od mocy, obrotów i napięcia zasilania.
    Silnik krokowy o dużej mocy jest drogi, dlatego lepiej wykorzystać silnik z przekładnia.

0
  • #6 06 Lip 2017 12:24
    Nekromantis
    Poziom 8  

Freddy napisał:
    Nekromantis napisał: Magnetyczne jest o tyle lepsze, że można go używać praktycznie z prawie każdym naczyniem.
    Ale ja swoje reakcje przeprowadzam tylko w naczyniach o określonym kształcie wiec sobie dopasuje.
    Freddy napisał:
    Są dostępne silniki z przekładniami, np. na Allegro w cenie od kilkunastu, do kilkudziesięciu i więcej złotych, w zależności od mocy, obrotów i napięcia zasilania. Silnik krokowy o dużej mocy jest drogi, dlatego lepiej wykorzystać silnik z przekładnia.
    Czy móglbyś mi podać jakiś przykładowy link do takiego silnika? Najlepiej jak najmniejszy i aby obroty też ni były duze.
    lispol-silnik-krokowy-28byj-48-z-przekladnia-12v-i6881421645.html
    Moderowany przez ANUBIS:

3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

Czy takie coś by dało rade? inne kosztują ponad 40 złoty, a chciałbym zrobić kilka... niestety uczelnia za to nie zapłaci, wiec muszę ze swoich dlatego wolałbym jak najtaniej.

0
  • #8 06 Lip 2017 12:52
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Freddy napisał:
    Nie wiem jakiej mocy i obrotów potrzebujesz, bo się nie określiłeś.

Nekromantis napisał:
    bardzo małe obroty, rzędu 50-100 obrotów na minutę

A ja zaproponuję znacznie prostsze rozwiązanie niż sterowanie silnika krokowego - silnik z przekładnią zasilany z 12V sterowany PWM.
    Moc będziesz mieć dla takich obciążeń wystarczająca a i samo sterowanie znaczni łatwiej wykonać.

0
  • #9 06 Lip 2017 13:05
    Nekromantis
    Poziom 8  

398216 Usunięty napisał:
    A ja zaproponuję znacznie prostsze rozwiązanie niż sterowanie silnika krokowego - silnik z przekładnią zasilany z 12V sterowany PWM.
    Moc będziesz mieć dla takich obciążeń wystarczająca a i samo sterowanie znaczni łatwiej wykonać.

Silnik najlepiej 12V, co do obrotów to jak pisałem takie max 150 na minute. Czy mógłbyś mi doradzić jakiś konkretny silnik?

0
  • #12 07 Lip 2017 17:43
    Nekromantis
    Poziom 8  

A czy wykonanie jakiegoś prostego układu do sterowania takim silniczkiem jak tutaj jest pokazane byłoby trudne?

https://www.youtube.com/watch?v=3PrPP_0a8ys

takie silniczki można kupić już za ok 7 złotych wiec w porównaniu do tych z przekładnią które kosztują ok 40 oszczędność jest duża.
    Widać, że można otrzymać małe obroty, które by mnie super zadowoliły. Niestety nie wiem co on robi na samym początku z tym silniczkiem...

0