Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pierwsza robótka elmo

Trenton 31 Lip 2005 22:34 4605 23
  • Witam!

Chce zaprezentować wam moje pierwsze kolumny 3 drożne,
    które są zarazem moją pierwszą konstukcją w życiu i napewno nie ostatnią bo mam dopiero 16 lat i dużo chęci.

Głośniki to:
    Niskotonowy-Howard Hanssen HH8039N
    Średniotonowy-Cobra 5FP02A
    Wysokotonowy-AlphardXE TW317

OBUDOWA:
    Obudowa typu bass reflex strojona na 35 Hz jest zrobiona z płyty wiórowej 18 mm. Z przodu ścianka jest podwójna.
    Płyty załatwiał mi tata łącznie z obróbką u znajomego stolarza.
    Płyty pokryte są liminatem o jasnym kolorze

WYMIARY:
    600 x 300 x 300 (wysokość x szerokość x głębokość)Litraż przy tych
    wymiarach wynosi około 40 litrów.

BUDOWA:
    Była to dal mnie sama przyjemność. Płyty łączone są kołkami i wszystko klejone bardzo dużą ilością
    kleju Vikol. W czasie budowy nie było jakiś strasznych nieszczęść.Trwała ona łącznie 8 godzin przez dwa dni nie licząc
    schnięcia.Były także krótkie przerwy na nawadnianie się:-).W pierwszy dzień została poskladana obudowa oczywiście bez przedniej
    ścianki.W drugim dniu lutowanie, wytłumianie, montowanie przetworników.Po kilku ładnych godzinach
    nadszedł czas na odsłuch.Acha i jeszcze jedno skrzynia nie ma żadnych wzmocnień.

WRAŻENIA ODSŁUCHOWE:
    Ogólnie jak na mój słuch grają obrze nie jest to jakaś rewlacja ale mi się podoba w pomieszczeniu 40 mkw sprawowały sie dobrze jak na te głośniki
    basu jest wystarczająco i zadowalająco.Alphard jest do dupy ale nie wiedziałem o tym przed ich kupnem.

KOSZTA:
    2 x Howard Hanssen HH8039N 120zł
    2 x Cobra 5FP02A 90zł
    2 x AlphardXE TW317 60zł
    2 x zwrotnica (nawet nie wiem co to)60 zł
    Płyta wiórowa 18 mm z obróbką 150 zł
    klej,kołki,kable i inne pierdoły 40zł
    wytłumienie to jakaś wata do ocieplania domów znalazłem ją na strychu(nie szklana)
    Razem 470zł(za dwie kolumny)

Niestety nie mogłem zrobić zdjęć w trakcie budowy bo to nie moja cyfrówka tylko pożyczona.

Czekam na krytyke ;-)

Fajne!
  • #2 31 Lip 2005 22:43
    MotoMan
    Poziom 13  

Skąd wziełeś kołki do łaczenia płyt, akurat ja sam poszukuje bo są mi potzebne do stolika pod wzmacniacz??

A może jakieś zdjęcia zamieścisz??

• #3 31 Lip 2005 22:53
    Trenton
    Poziom 17  

Kołki są to zwykłe kołki do mebli. Można je kupić np: w praktikerze tak jak ja ;-)

• #4 31 Lip 2005 23:32
    djbolo
    Poziom 31  

Miala byc krytyka, a wiec: glosniki, szczegolnie wysokotonowy wraz ze sredniotonowym sugerowalbym motnowac w jednej pionowej linii. Po drugie krzywo je przykreciles... Po trzecie nie ma nic wspomniane o zwrotnicy. I w jaki sposob odbyly sie obliczenia, bo to mnie najbardziej ciekawi?

Gratuluje checi do pracy, kazda kolejna konstrukcja bedzie lepsza :)

• #5 31 Lip 2005 23:33
    168931
    Usunięty  
  • #6 31 Lip 2005 23:42
    djbolo
    Poziom 31  

Domino333 napisał:
    i skąd wiesz ze zestroiłeś na 35 Hz?

Akurat to nie zalezy od glosnika, a jedynie od objetosci obudowy i wymiarow otworu :wink:

• #7 01 Sie 2005 00:21
    sloy8
    Poziom 16  

no konstrukcja ciekawa jak na pierwsza ... tak jak juz kolega wyzej wspomnial kolejne beda o wiele lepsze... jakiej dl jest ten bass reflex i srednicy to jest 6 cm/?? czy 8 heh:/ troche szerokie te kolumny... lepiej by wygladaly jakby glosniki byly w jednej lini... czy sredniotonowiec jest oddzielony od reszty kolumny?? jakas wneka heh:/ ?? czy nie jak nie to trzeba by to zrobic :) tego alpharda to od razu wywal bo wszystkie alphardy to jeden wielki szajs... szybko ci sie ten wysokoton spali albo nadpali tak to jest z alpierdami kup sobie lepiej tesli jakis albo stx'a.. sredniego nei znam wiec nie moge nic o nim powiedziec.. niski ton ?? slyszalem o nim niezbyt dobre opinie ale ja go nigdy nie kupowalem i tez nie moge nic o nim powiedziec... ale jak na pierwsza kolumne nawet ciekawie to zrobiles...

pzdr Sloy

• #8 01 Sie 2005 00:30
    Trenton
    Poziom 17  

Wszystkie obliczenia robiłem w winisd a parametry mam. Troszke musiałem się pomęczyć zanim je znalazłem.Nie ma komory osobnej na średniaka. djbolo a jwest jakaś różnica w dzwieku jak głośniki będą w lini prostej?A o zwrotnicy nic nie wiem.

• #9 01 Sie 2005 00:33
    djbolo
    Poziom 31  

Musze Cie zmartwic, ale parametry powinienes miec zmierzone, poniewaz znalezione sa z kosmosu... Jak chcesz to moge Tobie tez wymyslic zestaw parametrow... To jest chwila moment :)

• #10 01 Sie 2005 01:15
    sloy8
    Poziom 16  

hehe no tak nie ma co sie spodziewac po tym wysokim tonie i niskim... tam parametry podaja sobie lekko przesadzone heh ahh te marzenia producentow :D:d

zamien je na jakies tesle :)

• #11 01 Sie 2005 10:22
    Trenton
    Poziom 17  

Wysokie tony będe zmieniał ale niskie zostawie. Za niedługo robie suba o czym sloy8 wie(jeszcze raz dzięki za rade) i on się zajmie basem.

• #12 01 Sie 2005 16:01
    sloy8
    Poziom 16  

no w sumie elmo:) masz racje co do tych niskich... po co je zmieniac jak pasmo nizsze uzupelni sub :) heh dobry wybor glosnika polecam go wszystkim :D mala cena dobre parametry i wyglad :) a na jakiego wysokotona bedziesz zmienial ??

pzdr Sloy

• #13 01 Sie 2005 17:20
    Trenton
    Poziom 17  

Chba wybiore jakiegoś STX ale nie jestem jeszcze pewien.Nie napisałem jescze że średnio tonowy nie ma osobnej komory ponieważ ma kosz zamknięty.No chyba że w takim przypadku też trzeba.

• #14 01 Sie 2005 17:43
    włuczykij
    Poziom 27  

djbolo napisał:
    Musze Cie zmartwic, ale parametry powinienes miec zmierzone, poniewaz znalezione sa z kosmosu... Jak chcesz to moge Tobie tez wymyslic zestaw parametrow... To jest chwila moment :)

no przeciez to jest PIERWSZA konstrukcja 16-letniego czlowieka... a djbolo sie przyczepia o mierzenie parametrów.....

wg mnie konstrukcja i wykonanie jest calkiem calkiem..

• #15 01 Sie 2005 17:56
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Hehe - prawda.

Ogolnie widze pewna drobna fascynajce ProAc-iem - jesli chodzi o te lustrzane odbicia... Co prawda oni kilkukrotnie stosowali zabieg, ale tylko w przypadku wysokotonowek (zreszta w przypadku dwuipoldroznych lub dwudroznych nie mieli samego sredniaka).

Ja powiem tylko tak : najlepsze sa rozwiazania bez wiekszych fajerwerkow. Starannie wykonales, to dobrze wrozy - teraz lektura i jeszcze raz lektura odnosie samych rozwiazan techn.

• #16 01 Sie 2005 20:34
    Marcin_126
    Poziom 16  

Co do wysokich to ja bym proponował tesle albo tonsile na STX-ach niestety się trochę zawiodłem.
    Twoje konstrukcje ogólnie ładne ale jak dla mnie ładniej wyglądałyby głosniki w jednej lini oraz dwa otwory BR.

• #17 01 Sie 2005 22:55
    Trenton
    Poziom 17  

Marcin_126 napisał:
    Co do wysokich to ja bym proponował tesle albo tonsile na STX-ach niestety się trochę zawiodłem.
    Twoje konstrukcje ogólnie ładne ale jak dla mnie ładniej wyglądałyby głosniki w jednej lini oraz dwa otwory BR.

Właśni mi bardziej podobają sie głośniki ułożone pod ukosem niż w linii prostej.Ale są różne gusta ;-)

• #18 02 Sie 2005 00:05
    Trenton
    Poziom 17  

0,48 ale parametry i tak są z kosmosu

• #19 08 Sie 2005 16:03
    djspeed
    Poziom 17  

Nie no sory ale za 500zł to marne to jest strasznie. Majac taki budzet juz mozna zbudowac cos ciekawego a nie........

• #20 08 Sie 2005 16:22
    wikotka
    Poziom 15  

jak nastempnym razem będziesz coś robił to daj mi znać ja ci za tyle kasy zrobie o wiele lepszą "łupanke" bo za tyle to ja bym zrobił niezły sprzęcik

• #21 11 Sie 2005 18:53
    Trenton
    Poziom 17  

Tyle to ja wiem że wyszło strasznie drog ale jakbyś nie zauważył to jest konstrukcja trój drożna i za same głośnki zabuliłem 270 a kiedy je kupowałem to nie wiedziałem że istnieje takie coś jak STX czy tesla czyli tanie i dobre więc prosze sie nie czepiać budżetu.

• #22 11 Sie 2005 20:47
    wikotka
    Poziom 15  

nie no co do budrzetu to ja nic niemam bo to twoja sprawa!! pozdrawiam i życze kolejnych takich konstrukcji (stym że tańszych)

• #23 15 Sie 2005 00:13
    Trenton
    Poziom 17  

djspeed napisał:
    Nie no sory ale za 500zł to marne to jest strasznie. Majac taki budzet juz mozna zbudowac cos ciekawego a nie........

Ten co najbardziej się czepiał ile wydałem na to kasy to nie ma żadnej konstrukcji w dziale DIY no chyba że ja jestem ślepy i nie znalazłem ;-)

• #24 21 Lut 2007 16:47
    196339
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME