Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sapphire R9 380 Nitro 4Gb - Rozpoznanie uszkodzonych elementów PCB

07 Lip 2017 00:06 1308 15
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich,

Kupiłem bardzo tanio uszkodzoną kartę graficzną taką jak w temacie, myślałem że brakuje jej kilku elementów elektronicznych na płycie ale to już zostało wyjaśnione (Tak wyszła z fabryki). Odnalazłem na płycie dwa uszkodzone elementy i na pewno jeden brakujący zdjęcia spod mikroskopu poniżej.
    Będę wdzięczny za każdą pomoc w rozpoznaniu uszkodzonych/brakujących elementów.
    Dziękuje i pozdrawiam :)

Łukasz
  • Poziom 40  
    A jest jakiś problem z działaniem? Elementów nie było fabrycznie czy została pozbawiona ich później?
    Mało kiedy są obecne wszystkie układziki na jakie jest przewidziane miejsce. PCB kart graf. są stosunkowo uniwersalne. Może brakować elementów z sekcji zasilania w słabszym modelu, elementów sterowania wentylatorem, itp.
  • Poziom 9  
    WItam i Dziękuję za zainteresowanie :

Wrzucę Zdjęcia które nie są w najlepszej jakosci bo zrobione telefonem ale może uda się komus rozwikłac zagadkę,
    karta ogólnie wygląda jakby była po przejsciach ale i tak chciałbym spróbowac chociaż podjąc próbę naprawy, więc będę hiper wdzięczny za każdą pomoc.

Sapphire R9 380 Nitro 4Gb - Rozpoznanie uszkodzonych elementów PCB Sapphire R9 380 Nitro 4Gb - Rozpoznanie uszkodzonych elementów PCB

PS.
    Jeżeli zdjęcia w lepszej jakosci będą potrzebne lub zdjęcia z innego ujęcia mogę temat ogarnąc jak wrócę z pracy.

Dziękuję i pozdrawiam :)
  • Poziom 40  
    Tak ma być, nie widać by cokolwiek zostało wylutowane.
    Nie było ich fabrycznie.
  • Poziom 41  
    Ale Q251 na pierwszym zdjęciu na pewno jest trącony.
  • Poziom 9  
    Witam I powracam, cieszy mine to że większość podzespołów brakuje fabrycznie :) ale Udało mi się zrobić Zdjęcia pod mikroskopem elementów które napewno wymagają wymiany i poprosiłbym tutaj o pomoc w rozpoznaniu co to może być :

Dziękuje i pozdrawiam

Łukasz
  • Poziom 40  
    U200 prawdopodobnie ma jakiś związek z tranzystorami serii 2SC2367 sądząc po oznaczeniach. Ale co to dokładnie nie jestem w stanie powiedzieć. Mam taki układ na padniętym Radeonie 5770. Jakbyś był w PL mogę wysłać trupka, wylutujesz sobie. Powinien być sprawny, karta padła z powodu przegrzania GPU.
    Bez C253 prawdopodobnie można się obyć.
    Q251 nie mam pojęcia.

Ktoś bardziej obeznany w oznaczeniach elementów SMD pewnie by pomógł.
  • Poziom 9  
    Ja osobiście przejrzałem kilka gtx-ów i dwa radeony i nie mogłem znaleźć żadnego z tych uszkodzonych elementów, sprawdzałem nawet na płytach głównych atx i laptopowych i nic motyla noga, sprawdzałem tez internet ale ciężko cos znaleźć po tych oznaczeniach wiec jestem zdany na wiedzę szanownych forumowiczów :)

Dzięki za wpis Karaczan ja w Polsce na czasie nie będę ale Polska będzie leciała do mnie więc jakbym nic nie znalazł na miejscu to chętnie przyjmę umarlaczka :)

Sylweksylwina Co do U200 nie widać tego dobrze na tym zdjęciu ale wszystkie nogi od góry patrząc są oderwane od chipa więc nic już chyba z niego nie będzie dobrego :) dlatego zależy mi na odkodowaniu nazwy tego układu zeby ewentualnie spróbować taki dostać gdzieś.

Dzięki jeszcze raz za zainteresowanie i wpisy :)
  • Poziom 40  
    Podaj model PCB i RAMu. Może jakaś inna karta korzysta z tej samej płyty. Chyba że to autorska konstrukcja...
  • Poziom 9  
    Witam ponownie,

Kolejny dzień poszukiwań u200 nie przyniósł żadnych efektów, tu moje pytanie - czy myślicie ze na odwrocie tego chipa może być jakieś pomocne oznaczenie ?? Mogę dzisiaj dziada wylutować żeby zobaczyć, ewentualnie jakby to nie przyniosło pożądanego efektu może można by było go pomierzyć i dobrać coś podobnego ?? Pomierzyć miernikiem oczywiście.

Wylutowałem dziada niestety nic pod spodem nie było wiec sprawa aktualna.
    Natomiast odnalazłem prawdę której nawet sprzedający nie znał i przez to wprowadził mnie w błąd, otóż to nie jest R9 380 tylko RX 480 sprawdziłem to wpisując numer seryjny GPU w google, nawet mi nie przyszło do głowy ze to może być inny model niż ten który był podany w aukcji.

Pozdrawiam

Łukasz