Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uklad na zasilaczu działa na baterii nie

07 Jul 2017 03:58 537 3
  • Level 2  
    Witam, zrobiłem prosty czujnik dotykowy
    Uklad na zasilaczu działa na baterii nie
    Tyle ze zamiast przekaźnika diody i kondensatora jest układ czasowy AVT 1459.
    Układ na zasilaczu działa prawidłowo ale jak chce go zasilić z akumulatora lub baterii i przetwornicy na 12v nie działa.
    Gdy dołączę masę zasilacza(wyłączonego również) do akumulatora z którego zasilam układ wtedy tez działa poprawnie.
    Co może być nie tak ? Jak to naprawić ?
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 30  
    Problem polega w istocie zjawiska.

Skąd się bierze napięcie, które pobudza tranzystory do przewodzenia? Pomiędzy czym występuje?

Twój układ zacznie działać też na baterii jeżeli masę obwodu podłączysz odizolowanym przewodem do ziemi. A dokładniej jak go zakopiesz na głębokości kilkunastu centymetrów.

Jeżeli nie chcesz uziemiać swojego układu to poczytaj i poszukaj czujników pojemnościowych.
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 2  
    Czy nie dało by się poprawić działania tego układu ? Interesuje mnie mały prąd który pobiera układ w stanie "oczekiwania/spoczynku" rzędu 2-15uA. W pobliżu nie mam jak się wpiąć do czegokolwiek innego niz bateria akumulator.
  • Helpful post
    Level 43  
    Veritax wrote:
    Czy nie dało by się poprawić działania tego układu ? Interesuje mnie mały prąd który pobiera układ w stanie "oczekiwania/spoczynku" rzędu 2-15uA. W pobliżu nie mam jak się wpiąć do czegokolwiek innego niz bateria akumulator.
    Układ który masz pracował na prądach przemiennych płynących przez pojemności rozproszone. Prąd bazy w tym układzie pochodzi z sieci energetycznej 230V.

Możesz zrobić układ działający na innej zasadzie - czujnik dotykowy będzie sie składał z dwóch styków które trzeba dotknąć jednocześnie aby prąd popłynął pomiędzy nimi, ten drugi łączysz do plusa przez rezystor zabezpieczający.

Jeśli układ miał by działać jak obecnie z jednym polem dotykowym musiał by zawierać generator i być o wiele bardziej skomplikowany.