Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung NP300E5C - Nie działa na baterii

07 Lip 2017 15:18 2955 14
  • Poziom 12  
    Witam

Córka znajomej zakupiła baterię do laptopa firmy GreenCell 11,1V 4400mAh i zasilacz (niestety zasilacz tylko 40W). Laptop na tej baterii nie uruchamia się i wyłącza się po odłączeniu zasilania. Podmieniłem zasilacz. Bateria miała poziom naładowania jakieś 40%. Po 8h pokazuje 62% i ciągle niby ładuje ale nic nie rośnie. Paragonu nie ma więc rozebrałem baterię. Napięcia na celach 3,69V, 3,70V, 3,72V na baterii 11,11V. Żarówka samochodowa 12V/60W świeci.
    Czy to może być wina po stronie laptopa? Nie chcemy ryzykować kupnem nowej baterii a czas nagli. Może jakieś wskazówki jak dokładniej to sprawdzić.

Pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 30  
    Dokonac sprawdzenia akumulatora w sprawnym laptopie
  • PCBway
  • Poziom 12  
    Gdybym miał taką możliwość to nie zakładał bym tematu.

Dodam jeszcze - po dzisiejszym sprawdzeniu - żarówka świeci tylko podłączona bezpośrednio do ogniw. Podłączona do gniazda baterii nie świeci pomimo występującego tam napięcia 11V.

• Poziom 23  
    Zobacz jaki jest kontroler na tej baterii. GreenCell to nic innego tylko zwykły chiński zamiennik. Jeżeli kontroler jest jakiś chiński (a zakładam, że jest), to raczej na pewno się nie zablokował. Sprawdź jeszcze bezpiecznik na PCB, możliwe, że noga odpowiedzialna za rozładowywanie ma po prostu przerwę.

Ewentualnie zamieść zdjęcia samej baterii, ogniw oraz elektroniki.
  • Poziom 12  
    Samsung NP300E5C - Nie działa na baterii Samsung NP300E5C - Nie działa na baterii Samsung NP300E5C - Nie działa na baterii

Trochę niewyraźne

• Poziom 23  
    Potrzebna jeszcze druga strona tej płytki.

Jak dla mnie to ta bateria w ogóle nie ma bezpiecznika. Powinien być w miejscu oznaczonym F1
  • Poziom 12  
    Przejście jest. Na jednym i drugim P+ też występuje napięcie 11V.

• Poziom 23  
    Czyli zamiast bezpiecznika, po prostu zwarli to na sztywno. A tak ten Greencell się przechwala, że ma takie świetne baterie. Zwykłe tanie chińskie ogniwa (nie żadne greencell) i jeszcze gorsza elektronika.

Słuchaj, trudno powiedzieć co może być tego przyczyną. Może brakować jeszcze innego elementu, ale żeby to stwierdzić trzeba by mieć albo schemat tego PCB albo po prostu drugą taką samą elektronikę dla porównania. Może być też tak, że wszystkie elementy są, ale sam kontroler jest źle zaprogramowany. Niestety jako że jest to chińczyk wsadu nowego do niego nie wgrasz. Pozostaje wymiana całego PCB.
  • Poziom 12  
    Dzięki za pomoc. Możesz jednoznacznie stwierdzić, że to wina baterii a nie laptopa?

• Poziom 23  
    Trzeba sprawdzić, czy pojawia się napięcie na wyjściu gniazda baterii i czy żarówka się zaświeci. Zwróć uwagę, że masz tam dwa plusy i dwa minusy. Może być tak, że jeden z plusów jest odpowiedzialny za ładowanie, a drugi za rozładowywanie baterii. Masz też pin ID - może być tak, że napięcie nie pojawi się na gnieździe, póki nie zewrzesz tego pinu za pośrednictwem rezystora z minusem.

Szczerze jednak powiem, że nie spotkałem się z ID w tym modelu baterii. O ile dobrze pamiętam zarówno oryginalne egzemplarze jak i zamienniki (przede wszystkim zamienniki) miały zawsze napięcie od razu na gnieździe. Bez zbędnych kombinacji.
  • Poziom 12  
    To jeszcze tylko zapytam: czy na zaznaczonym elemencie powinno być przejście? Bo nie ma.

• Poziom 23  
    Jak na moje oko powinien być tam rezystor smd. Trudno jednak powiedzieć jakiej wartości. Może być to R010, R020, R025.... Może ktoś mądrzejszy się wypowie :)
  • Poziom 12  
    Wrzucam ewentualnie foto z BatteryMoon. Odlutowałem elektronikę i podłączyłem ponownie. Wbudowany wskaźnik naładowania przestał świecić, w systemie naładowanie pokazuje już 27% a nie 62%. Nawet była jakaś wartość Charge rate w BatteryMoon ale niestety tamtego zasilacza już nie mam a tym wystarczy delikatnie ruszyć i nie łączy. Po restarcie znowu Charge rate 0mW.