Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki moduł radia internetowego ?

BURMAR 08 Lip 2017 11:24 1260 9
  • #1 08 Lip 2017 11:24
    BURMAR
    Poziom 23  

Witam,
    Nie wiem czy zgłaszam się w dobrym dziale ale on jest najbliższy mojemu pytaniu.
    Otóż chciałbym korzystać z radia internetowego bez używania komputera. W związku z powyższym mam pytanie dotyczące tego czy można gdzieś kupić i jaki moduł takiego radia. Chodzi o to, żeby podłączyć do niego kabel LAN lub korzystać z WiFi, podłączyć całość do wzmacniacza mocy (wieży) i słuchać radia internetowego.
    Bardzo proszę o jakieś sugestie.
    Pozdrawiam

0 9
  • Pomocny post
    #2 08 Lip 2017 11:48
    Heinzek
    Specjalista Sieci, Internet

Najprościej chyba kupić Rasberry PI - każda wersja jest do tego OK jednak warto kupić 3.
    Do tego zasilacz, kartę SD i zainstalować np kodi

Sterować tym można przez stronę internetową w sieci lokalnej.

0
  • Pomocny post
    #3 08 Lip 2017 11:52
    piterek-23
    Poziom 32  

Wszystko zależy czy chcesz to zbudować sam czy może kupić gotowaca-LINKA, do wyboru, do koloru...

@Heinzek, wystarczy nawet Pi ZERO, do tego Raspbian (bez środowiska graficznego) i serwer MPD. Sterowanie poprzez przyciski podłączone pod GPIO, Smartfon, przeglądarka czy co tam sobie jeszcze wymyślisz.
    KODI do tego zadania to mega ociężała krowa :P

0
  • #4 08 Lip 2017 12:40
    Heinzek
    Specjalista Sieci, Internet

piterek-23 napisał:
    Wszystko zależy czy chcesz to zbudować sam czy może kupić gotowaca

Dokładnie.

@piterek-23 Ty podałeś znów dwie skrajności. W RPi Zero nie ma LAN/WiFi. RPi Zero W ma WiFi ale wyjście dźwięku tylko przez HDMI.
    Pełne Rasberry pozwala na wyjście dźwięku przez Mini Jack 3,5mm.

Sprawa oprogramowania jest też zależna od umiejętności użytkownika. Można użyć gotowca kodi jak i pomęczyć trochę linuxa i użyć Rasbiana przez konsolę.

0
  • #5 08 Lip 2017 12:46
    piterek-23
    Poziom 32  

Heinzek napisał:
    @piterek-23 Ty podałeś znów dwie skrajności. W RPi Zero nie ma LAN/WiFi. RPi Zero W ma WiFi ale wyjście dźwięku tylko przez HDMI.

Aj! Święta racja... coś za bardzo się rozpędziłem z tym Pi ZERO i zapomniałem o dźwięku hi hi
    A mówiąc o Pi ZERO oczywiście miałem na myśli wersję "W" czyli z WiFi. Tak czy siak Pi ZERO odpada w tym zastosowaniu poprzez dźwięk. Można kupić kartę dźwiękowa na USB, ale tutaj to już bezsensu i lepiej kupić "normalną" malinę.

Pomysł z serwerem MPD podtrzymuje ;)

0
  • #6 08 Lip 2017 15:11
    BURMAR
    Poziom 23  

Dzięki za dotychczasowe sugestie. Może jeszcze uszczegółowie : w podanym linku są całe radia i w związku z tym są drogie. Ja szukam czegoś taniego. Co do obsługi i oprogramowania, to też nie jestem zbyt zaawansowany. Co do audio. Chciałbym to podłączyć do wzmacniacza przez CHICH lub małego Jacka 3,5 mm.Moja wieża niestety nie ma ani USB ani HDMI.
    Pytanie zadałem na forum, ponieważ słyszałem o jakichś modułach do których podłącza się tylko LAN oraz zasilanie i można już słuchać. Szukałem czegoś takiego w necie ale nie znalazłem.
    Może dalsze sugestie.
    Pozdrawiam

0
  • #7 08 Lip 2017 15:43
    piterek-23
    Poziom 32  

Musisz jeszcze bardziej zawęzić potrzeby :D
    Jak rozumiem bardziej idziesz w stronę, że zrobisz sam... Projektów na radio internetowe jest od groma i ciut, ciut...

Dasz sobie z programowaniem, PCB, etc? Czy wolisz gotowca?

Zobacz, projekty pierwsze z brzegu:
    1. Raspberry Pi
    2. "cienki klient"
    3. Arduino
    4. ESP8266

Można jeszcze inaczej do tego podejść. Masz w domu router? Można w routerze (nie we wszystkich oczywiście) zainstalować alternatywne oprogramowanie, np. OpenWRT i upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu-router będzie robił to do czego został stworzony, a przy okazji będzie odgrywał internetowe stacje radiowe :)

TUTAJ projekt na mikro routerze.

Gdybyś nie chciał "dłubać" i mieć tanie radio internetowe to możesz kupić jakiś telefon z Androidem, zainstalować np. OpenFM, połączyć się pod wieżę kabelkiem jack->jack/jack->chinch i po kłopocie. Szybko tanio i bez kombinowania ;)

2
  • #8 08 Lip 2017 16:33
    BURMAR
    Poziom 23  

No dzięki. To ostatnie rozwiązanie najbardziej mi się podoba (z telefonem). Router tez mam w domu ale tak jak pisałem nie jestem zbyt zaawansowany w temacie. Chciałbym po prostu posłuchać sobie muzyki bez wstawek polityki itp. Czy średnio zaawansowany informatyk będzie potrafił podziałać z routerem ?
    pozdro

0
  • #9 08 Lip 2017 16:38
    piterek-23
    Poziom 32  

BURMAR napisał:
    No dzięki.

Nie ma za co ;)
    BURMAR napisał:
    To ostatnie rozwiązanie najbardziej mi się podoba (z telefonem).

I to jest chyba najprostsze rozwiązanie, a zarazem najtańsze...
    BURMAR napisał:
    Czy średnio zaawansowany informatyk będzie potrafił podziałać z routerem ?

Ja jako stolarz dałem sobie radę to informatyk da sobie tym bardziej radę :P
    Odnośnie OpenWRT polecam forum eko.one.pl, tam @Cezary pomoże we wszystkim.

0
  • #10 09 Lip 2017 18:44
    BURMAR
    Poziom 23  

Zdobyłem starego LARK FreeMe 70.4 DVBT. Ma Androida YGA 700 Board wer. 2.3.3, wersja jądra: 2.6.35.7-tcc. Mogę na nim korzystać tylko z TUBA FM. Innych stacji nie chce odbierć (nie chce instalować) dając komunikat, że to urządzenie nie obsługuje ich. Czy to oznacza , że jest on zbyt stary i nic się nie da z tym zrobić ?

0