Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łożysko ślizgowe - jakie materiały?

czakun 08 Lip 2017 22:48 543 7
  • #1 08 Lip 2017 22:48
    czakun
    Poziom 5  

Cześć ;)
    Potrzebuję wytoczyć łożysko ślizgowe radzące sobie jak najlepiej w warunkach bez smarowania. Nie bardzo znam się na materiałoznawstwie. Zna ktoś jakie materiały zastosować, aby otrzymać najlepsze rezultaty? Brąz B101 na panewkę i jakaś stal łożyskowa to dobre połączenie? Czy może lepiej oba elementy wykonać ze stali? Wymagana dobra skrawalność materiałów i ich dostępność.

• #2 08 Lip 2017 23:00
    vodiczka
    Poziom 42  

czakun napisał:
    Potrzebuję wytoczyć łożysko ślizgowe radzące sobie jak najlepiej w warunkach bez smarowania.
    W jakich warunkach? Podaj przynajmniej maksymalną prędkość obrotową i statyczne obciążenie łożyska.

• #3 09 Lip 2017 10:03
    czakun
    Poziom 5  

Prędkość obrotowa 1000 obr/min to max. Łożysko będzie elementem modelu silnika Stirlinga. O obciążeniu łożyska ciężko cokolwiek powiedzieć, pewnie się nie pomylę, jeśli oszacuję, że będzie względnie żadne :D

• #4 09 Lip 2017 10:14
    abart64
    Poziom 25  

Ja bym dał fabryczną tulejkę z proszku, samosmarującą od rozrusznika lub silniczka dmuchawy a wytoczył tylko obudowę pod nią.

• #5 09 Lip 2017 16:25
    czakun
    Poziom 5  

Gdzie dostać taką tuleję? Myślę, że za dużo strategicznych wymiarów by taka "zewnętrzna" tulejka determinowała.

• #6 09 Lip 2017 17:19
    abart64
    Poziom 25  

Sklepy z częściami do rozruszników. Wymiary wew. od ok. 5mm do 20mm. Występują też większe średnice ale z cienką ścianką. Jakbyś zdradził jaką masz średnicę wałka to byłoby łatwiej.

• #7 10 Lip 2017 09:47
    czakun
    Poziom 5  

Średnicy wałka jeszcze nie ma ;) Ogólnie projekt jest we wczesnej fazie, rozwiązuję problemy technologiczne, warsztatowe, materiałowe itp., stąd moje pytanie. Ale myślę, że max to 15mm

• #8 10 Lip 2017 21:20
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Jeśli niewielkie obciążenie to dobrze się sprawdzi panew z teflonu (może być czarny - z dodatkiem grafitu) i wałek stalowy - koniecznie szlifowany, gładkość co najmniej 0,63.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson