Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł kondensacyjny - pulsacyj w instalacji z zasobnikami z CWU i CO z NEXWELEM

zibi31051969 09 Lip 2017 11:24 942 4
  • #1 09 Lip 2017 11:24
    zibi31051969
    Poziom 2  

Witam. Jestem na etapie instalacji CO CWU w domu 270m2 i mam pytanie do fachowców w branży. Dom 3 poziomowy, dobrze docieplony ,tj posadzka na gruncie na 25 cm styr, ściany zewn. 20 cm wełna, poddasze 45cm wełna , rekuperacja plus dodatkowo glikolowy gruntowy wymiennik ciecz powietrze, okna 3 szybowe bez szczegółów , bufor na CO 1000l , zasobnik CWU 200l , pompki obiegowe - sterowanie bez ograniczeń inteligentnym NeXwellem bądź z samego kotła - ilość punktów typu czujnik termometr itp sterowalnych do dowolnej rozbudowy , 3 rozdzielacze - po jednym na każdy poziom budynku - wszystkie sekcje w każdym na elektrozaworach sterowanych z Nexwella, niezależny termometr i termostat w każdym pomieszczeniu, każde pomieszczenie na oddzielnym obwodzie bądź grupie obwodów z rozdzielacza, I MAM DYLEMAT !!!
    Nie mam pewności jakiej mocy kocioł kondensacyjny zastosować, to że 1-no funkcyjny to wiem, moc - myślę ok 25 czy 30-35KW?? , tylko ta modulacja mocy, czy ona mi w ogóle jest potrzebna ?? Na każde zapotrzebowanie mam zasobnik , jak jest niedobór na ciepło w którymkolwiek z nich to się ma kocioł załączyć na fula mocy i doprowadzić do zadanych temperatur i tyle, czyli modulacja, w moim przypadku kompletnie nieprzydatna??? Poproszę o podpowiedzi, lokalnie raczej się nie doczekam rozjaśnienia tematu, pomysły są moje, realizacja i wykonanie jednak pod dyktando, mam wiele fajnych innych rozwiązań chętnie się podzielę - ale tylko w weekendy, Jak nie przewymiarować zbytecznie kotła , oraz nie zastosować zbyt małego i nie wydać majątku na pomysł typu kocioł pulsacyjny, choć ten ostatni chętnie bym rozważył gdyby występował w wersji wiszącej i bez zbytecznych dla mnie 3 obwodów niezależnych. Nie potrzebna mi jest inteligencja kotła - dwie inteligencje - znaczy do pary z nexwelem - to bzdura, nie potrzebne mi w kotle czujniki programatory czy stacje pogodowe, - wszystko mam z nexwella, KOCIOŁ ma być jak wół roboczy - ogrzać sprawnie, najoszczędniej jak się da być tani w eksploatacji serwisowej , być bezawaryjny cichy i tani w zakupie. Czy wogóle ktoś się zechce wypowiedzieć w tym temacie???? Jaka marka , jaka moc i czy na pewno bez modulacji ten kondensat.?????

0 4
  • Relpol
  • #2 10 Lip 2017 08:08
    ls_77
    Poziom 28  

Czemu w takiej instalacji stosujesz bufor? Czy oprócz kotła gazowego będzie jeszcze jakieś źródło ciepła, czyli kocioł/kominek na paliwo stałe?

Co do mocy kotła to przy tak dobrej izolacji budynku to pewnie 50 W/m2 będzie z zapasem, a ty chcesz dobrać kocioł 100 W/m2. U ciebie to i ~13,5kW wystarczy. Czyli i tak będziesz musiał wybrać kocioł najniższej mocy każdego z producentów, ponieważ zaczynają się od 15kW / 18kW / 20kW (w zależności od producenta).

Modulacja w kotle kondensacyjnym jest potrzebna, z resztą nie znam żadnego kotła kondensacyjnego który by nie modulował. Do bufora ciepła rzeczywiście nie potrzeba modulacji, bo kocioł pracując z pełną mocą będzie miał zapewniony odbiór ciepła, ale co ze zjawiskiem kondensacji? Wiadomo że kocioł kondensacyjny najwięcej kondensuje gdy mamy najniższą temp. powrotu, a przy zastosowaniu bufora to z tym może być różnie. Dlatego też do kotłów kondensacyjnych powinno się stosować reg. pogodową tak by kocioł pracował z jak najniższą temp. w danym momencie.

Co do twoich wymagań odnośnie kotła: "KOCIOŁ ma być jak wół roboczy - ogrzać sprawnie, najoszczędniej jak się da być tani w eksploatacji serwisowej , być bezawaryjny cichy i tani w zakupie." To zaproponuję kocioł stojący Vaillant VKK ecoVIT lub jego brat bliźniak DaunierDuval Niedźwiedź Condens.
    Oba proste jak budowa cepa, same w sobie mają "bufor ciepła" ~90l., proste sterowanie, bo nie mają w sobie żadnej pompy - pompy zewnętrzne więc możesz sobie zorganizować ich pracę i konfigurację jak tylko chcesz.

0
  • Relpol
  • #3 11 Lip 2017 14:02
    wnoto
    Poziom 32  

Jakie jest wyliczone zapotrzebowanie na ciepło rocznie dla budynku ? To powinna być podstawa do wyliczeń moim zdaniem

0
  • #4 16 Lip 2017 18:15
    Xantix
    Poziom 39  

zibi31051969 napisał:
    bufor na CO 1000l

A po co Ci bufor do kotła gazowego? Kotły gazowe mają duży zakres modulacji mocy przy niewielkim spadku sprawności cieplnej. IMHO zastosowanie bufora nie daje żadnych sensownych korzyści przy kotle gazowym konwencjonalnym a przy kondensacyjnym będzie szkodliwe bo kotły te z zasady muszą pracować na niskich temperaturach wody, żeby była kondensacja. A w buforze znowu chodzi o to, żeby tą wodę nagrzać jak najmocniej w celu zmagazynowania jak najwięcej ciepła. A to są w sumie rzeczy przeciwstawne. Najlepiej bufor sprawdza się przy kotłach zasypowych na paliwo stałe bo tam mamy małe możliwości dostosowywania mocy do zapotrzebowania, a sprawność gwałtownie spada wraz z mocą grzewczą. Natomiast w przypadku kotła gazowego i kondensacyjnego to bufor ciepła może IMHO więcej szkody dać jak pożytku.

0
  • #5 01 Sie 2017 22:11
    cubah
    Poziom 10  

też uważam, że bufor zbędny skoro kocioł z modulacją w praktyce nie wyprodukuje więcej mocy niżli mogłyby odebrać Twoje podłogówki (zakładam, że nigdy obwody nie zamkną się do końca). Inaczej mówiąc jedno stoi w sprzeczności z drugiem: bufor ciepła vs modulacja mocy w kotle.

Mam bardzo podobny układ i metraż do tego który podałeś (240m2, osobne podłogówki suche+mokre z ekstra grzejnikami do zwiększenia dynamiki nagrzewania z osobnymi termostatami fuzzy logic zabezpieczeniem przed przegrzaniem podłogi). Na razie każde piętro mam na osobnej pompie elektronicznej ... ale się przełacze na jedną pompę tą z kotła jeśli się da (oszczędność energii elektrycznej).

Fakt - jak napisałeś "nie potrzebujemy teraz drugiej logiki" ale zauważ, że tylko do regulacji temperatury pomieszczenia (skoro mamy termostaty w każdym pomieszczeniu). Jednak - jak ktoś już napisał - w celu zwiększenia sprawności spalania gazu lepiej aby grzał na niższej temperaturze zasilania (a więc pogodowy regulator dla kotła to ważna sprawa). W praktyce gdy wszystkie termostaty w pomieszczeniach zamkną siłowniki, kocioł i tak sam się wyłaczy gdyż zadziała jego automatyka (wyjdzie poza obszar mocy minimalnej -> więc przekroczona zostanie zadana temperatura zasilania przez automatykę kotła vs regulacji pogodowej). Czyli jak sam już powiedziałeś - kocioł ma w rzeczy samej tylko grzać - będzie także się właczał nawet gdy nie będzie zapotrzebowania na ciepło (by za sekund parę się wyłączyć)...

PS.
    Dla Twojej konfiguracji istnieją układy automatyki w których sygnał zapotrzebowania na ciepło jest sumowany ze wszystkich termostatów i on steruje załączaniem kotła, ale cena tego mnie przerosła (uważam, że jest zbyt drogi by go zastosować!) .

pozdrawiam
    /buke

1