Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizor Lazuryt 107 - nie uruchamia się

plm2052 19 Lip 2018 22:40 3759 110
    plm2052
    Poziom 9  
    Więc w jaki sposób mogę ją ustawić?
  • W2 Usługi badań i pomiarów
    pawelr98
    Poziom 36  
    W.P. napisał:
    Nie mam pewności ale już chyba żaden nadajnik nie emituje sygnału TV w wersji analogowej.

W Polsce nie.

Rosja i Ukraina wyłączają sygnał już w tym roku (Ukraina wcześniej).
    Jeżeli autor jest w okolicach obwodu Kaliningradzkiego lub Ukrainy to istnieje szansa że coś jeszcze się złapie.

Heterodynę można dobrze stroić stosując RTL-SDR jako analizator widma.
    Koszt-50zł
    plm2052
    Poziom 9  
    Czy początkujący może sobie dać radę z tym strojeniem? Czy tylko to urządzenie wystarczy?
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    plm2052 napisał:
    dekoder, modulator, symetryzator no i telewizor.
    Zwykle w modulatorze dostępny jest rdzeń generatora częstotliwości nośnej sygnału fonii. W standardzie OIRT było to 6,5MHz. Zacząłbym od próby skorygowania.
    Działaj ostrożnie bo rdzenie są dość kruche.
    Źle wyprofilowana końcówka wkrętaka potrafi spowodować pęknięcie rdzenia i trwałe zakleszczenie się w karkasie. Powinno się do tego używać wkrętaków ceramicznych ale można też skorzystać z kompletu zegarmistrzowskich (w ostateczności rowerowa szprycha, chwilka z pilnikiem i po kwadransie masz dopasowany wkrętak :) ).

Dodano po 1 [minuty]:

Na razie nie ruszaj niczego w telewizorze.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
    DiZMar
    Poziom 43  
    Można to zrobić "na słuch" bez żadnego urządzenia. Potrzeba trochę doświadczenia. Tego (doświadczenia) na odległość nie wyśle się.

Dodano po 3 [minuty]:

W.P. napisał:
    ..Zwykle w modulatorze dostępny jest rdzeń generatora częstotliwości nośnej sygnału fonii. W standardzie OIRT było to 6,5MHz. Zacząłbym od próby skorygowania.
    ...

Jak schrzanisz modulator wg powyższej porady to kto Ci to przywróci? Przecież to nie modulator źle przekształca tylko przełącznik kanałów ze starości rozstroił się.
    pawelr98
    Poziom 36  
    plm2052 napisał:
    Czy początkujący może sobie dać radę z tym strojeniem? Czy tylko to urządzenie wystarczy?

Tak wygląda dla radioodbiornika UKF.

Link

Mamy widmo sygnału i szukamy sygnału heterodyny.

Jak stroić heterodynę w telewizorze to już inna sprawa.
    Tą metodę stosowałem dla może dwóch radioodbiorników ale dla telewizorów nigdy.

Ja jestem zbyt młody aby dłubać przy telewizorach analogowych.
    DiZMar napisał:
    Można to zrobić "na słuch" bez żadnego urządzenia. Potrzeba trochę doświadczenia. Tego (doświadczenia) na odległość nie wyśle się.

Dlatego metoda z analizą widma jest o tyle lepsza iż widać efekty działań.
    plm2052
    Poziom 9  
    W.P. napisał:

Jeżeli mam nic nie ruszać to co mam zrobić?

Dodano po 5 [minuty]:

DiZMar napisał:
    Przecież to nie modulator źle przekształca tylko przełącznik kanałów ze starości rozstroił się.

Na razie używam przystawki drugiego kanału a nie głównego wejścia.
    W.P.
    DiZMar napisał:
    ak schrzanisz modulator wg powyższej porady to kto Ci to przywróci? Przecież to nie modulator źle przekształca tylko przełącznik kanałów ze starości rozstroił się.
    A skąd to wiadomo?
    Wszystkie regulatory mogły być kiedyś poruszone. Autor próbuje ożywić stary telewizor. Nie znamy jego historii.
    Przy regulacji o której pisałem łatwo wrócić do stanu pierwotnego. Ale po odstrojeniu heterodyny można popaść w większe kłopoty.

Poza tym dostrojenie heterodyny do dostrojenie do częstotliwości kanału czyli równocześnie do częstotliwości pośredniej fonii - 31,5MHz i wizji - 38MHz a autor pisze, że ma albo dobry obraz, albo dobry dźwięk.

Rozpiętość częstotliwości pomiędzy podnośną obrazu a podnośną fonii to 6,5 MHz. Jak już pisałem, nie znamy historii odbiornika.
    Skąd wiadomo, że ktoś kiedyś nie pokręcił sobie filtru pośredniej odpowiedzialnego za tzw. schodek Nyquista?
    DiZMar
    Poziom 43  
    Modulator ma raczej nowy a TV bardzo stary. Stąd moje przypuszczenie, że problem jest w TV a nie w modulatorze.

plm2052 napisał:
    ...

Na razie używam przystawki drugiego kanału a nie głównego wejścia.

Jak to rozumieć? Jakiego drugiego kanału? Jakiej przystawki?
    Wcześniej nie wspominałeś o przystawce jakiegoś drugiego kanału:
    plm2052 napisał:
    ...
    Sygnał odbieram w następujący sposób: dekoder, modulator, symetryzator no i telewizor.
    ...

Nic nie ma o przystawce.
    Czy chodzi o przystawkę do odbioru kanałów 21-60 stosowaną do odbioru programów nadawanych w pasmie UHF - taka czarną produkcji ZPT Parczew? Tylko o co chodzi z tym drugim kanałem? U mnie swego czasu oba kanały TVP1 i TVP2 a później również Polsat odbierane były (w TV z przełącznikiem kanałów) przy pomocy przystawki a zmiana programu przez kręcenie kółkiem strojenia w niej. Jeżeli tak to pomijasz przełącznik kanałów i wtedy moje dywagacji o zestrojeniu go nie maja sensu. Pozostaje tor p.cz. i dyskryminator fonii w TV jako powód braku jednoczesnego obrazu i głosu.
    plm2052
    Poziom 9  
    DiZMar napisał:
    Czy chodzi o przystawkę do odbioru kanałów 21-60 stosowaną do odbioru programów nadawanych w pasmie UHF - taka czarną produkcji ZPT Parczew?

Może, źle to określiłem. Dawniej na tę właśnie przystawkę mówiliśmy przystawka drugiego kanału. (być może nie jest to prawidłowa nazwa)

Dodano po 19 [minuty]:

Opiszę szczegółowej w jaki sposób odbieram sygnał.

Kabel antenowy, dekoder dvb-t, kabel euro, modulator (ustawiony w moim przypadku na kanał 23), kabel antenowy, symetryzator, "przystawka drugiego kanału" (również ustawiona na kanał 23), no i odbiornik.

Dodano po 11 [godziny] 11 [minuty]:

Czy transformator impulsów synchronizujący linii może być przyczyną nieprawidłowej pracy odbiornika? Jego rdzeń jest praktycznie wyciągnięty. (zapewne jeden obrót spowodował by jego wykręcenie)
    W.P.
    plm2052 napisał:
    Czy transformator impulsów synchronizujący linii może być przyczyną nieprawidłowej pracy odbiornika?
    Nieprawidłowej w jakim sensie?
    Jeśli masz stabilny obraz to tu jest dobrze.

To generator pracujący w pętli sprzężenia zwrotnego. Jego częstotliwość utrzymywana jest na stałym poziomie za pomocą układu porównującego częstotliwość impulsów synchronizujących (trioda ECH84) z jego własną częstotliwością (diody EAA91). Wypracowane w ten sposób napięcie stałe podawane na triodę PCF 82 reguluje odpowiednio częstotliwość generatora linii zrealizowanego na pentodowej części w/w lampy.

Regulacja rdzeniem cewki generatora dąży do zmiany jego częstotliwości która natychmiast jest korygowana (ta zmiana) przez układ samoregulacji (EAA91 i trioda PCF82). Skutkiem regulacji może być co najwyżej faza impulsów podawanych na stopień końcowy linii (PL500) w stosunku do impulsów synchronizacji widoczna na ekranie w postaci przesuwania obrazu w poziomie.

Oczywiście uporczywe kręcenie rdzeniem spowoduje wypadnięcie VCO z obszaru samoregulacji i pracę generatora z własną, niesynchronizowaną częstotliwością. Obraz jest w postaci ukośnych pasów: lewy górny-prawy dolny lub lewy dolny-prawy górny zależnie od tego czy częstotliwość linii jest większa czy mniejsza od 15,625 KHz.
    plm2052
    Poziom 9  
    Jak więc można ustawić ten transformator? Nie wydaje mi się normalne żeby rdzeń był aż tak wykręcony, że jest on nawet krzywo względem gwintu w który jest wkręcany.
    plm2052
    Poziom 9  
    Czy naprawdę nikt nie wie jak to trzeba zrobić? Może jest jakiś film/artykuł jak należy to zrobić.
    W.P.
    Filmu może nie być.
    W czasach młodości Lazuryta (wczesne lata 70-te) na pewno nie było internetu (w wersji powszechnie dostępnej).
    Jak zaistniał internet to o Lazurycie mało kto pamiętał. Wątpię w istnienie filmu.

A co do położenia rdzenia. Jak wygląda obraz? Jest, czy są ukośne pasy?
    Czy próbowałeś nim kręcić?
    plm2052
    Poziom 9  
    Włączyłem dzisiaj telewizor, aby sprawdzić jego działanie po ok. miesięcznej przerwie. Odebrałem i głos i obraz (nie musząc tak jak wcześniej przestawiać trochę pokrętła aby odebrać albo to albo to) jednak kręcąc pokrętło strojenia "deczko" dalej traciłem obraz w zamian za troszkę głośniejszy (jednakowo wyraźny) dźwięk, i to moje pierwsze pytanie czy to normalny objaw?
    Kolejne pytanie, "mój" obraz jest lekko blady nawet pomimo ustawiania kontrastu i jasności, nie jest on może tak blady, że nie da się oglądać, ale gdyby byłby bardziej wyrazisty to byłby bardziej czytelny przede wszystkim podczas dnia. Czy jest to normalny objaw związany z wypaleniem kineskopu czy może kwestia regulacji innymi pokrętłami?
    Co może być powodem, że co jakiś czas obraz ''skaka''? To znaczy od czasu do czasu obraz przesunie się w dół o około 5cm i zostanie ucięty od dołu o te 5cm. (trwa to bardzo krótko ok. 1sec.)
    Obraz nie zawsze zaczyna mi pływać/falować jeżeli nie wiedzą koledzy o co mi chodzi postaram się nagrać film.
    Również raz na jakiś czas pojawiają się pasy czasem poziome a czasem pionowe często znika wtedy właściwy obraz nadawanej telewizji a widać pasy.

W.P. napisał:
    Czy próbowałeś nim kręcić?

Próbowałem zmyślą o wyeliminowaniu wyżej wspomnianych pasów.
    plm2052
    Poziom 9  
    Może zna ktoś odpowiedź na choć jedno pytanie?
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    plm2052 napisał:
    Odebrałem i głos i obraz (nie musząc tak jak wcześniej przestawiać trochę pokrętła aby odebrać albo to albo to) jednak kręcąc pokrętło strojenia "deczko" dalej traciłem obraz w zamian za troszkę głośniejszy (jednakowo wyraźny) dźwięk, i to moje pierwsze pytanie czy to normalny objaw?

Dobrze zestrojona p.cz. nie powinna dawać takiego efektu. Ale po 50 latach to dośc oczywiste.

plm2052 napisał:
    "mój" obraz jest lekko blady nawet pomimo ustawiania kontrastu i jasności, nie jest on może tak blady, że nie da się oglądać, ale gdyby byłby bardziej wyrazisty to byłby bardziej czytelny przede wszystkim podczas dnia. Czy jest to normalny objaw związany z wypaleniem kineskopu czy może kwestia regulacji innymi pokrętłami?

Lampa wzmacniacza wizji (PFL200, PCL84 została wymieniona nową? To zapewne najtańszy sposób uzyskania poprawy, choć wypalony kineskop zapewne jest główną przyczyną problemu.

plm2052 napisał:
    Co może być powodem, że co jakiś czas obraz ''skaka''? To znaczy od czasu do czasu obraz przesunie się w dół o około 5cm i zostanie ucięty od dołu o te 5cm. (trwa to bardzo krótko ok. 1sec.)

Problemy z synchronizacją w pionie. Po pierwsze kondensator w katodzie PCL85/PCL805 do wymiany. Winne moga być też uszkodzone wielokrotną regulacją PR-ki.

plm2052 napisał:
    Również raz na jakiś czas pojawiają się pasy czasem poziome a czasem pionowe często znika wtedy właściwy obraz nadawanej telewizji a widać pasy.

Pasy po skosie - utrata synchronizacji poziomej.
    plm2052
    Poziom 9  
    jdubowski napisał:
    Lampa wzmacniacza wizji (PFL200, PCL84 została wymieniona nową? To zapewne najtańszy sposób uzyskania poprawy, choć wypalony kineskop zapewne jest główną przyczyną problemu.

Jeszcze nie.

jdubowski napisał:
    Problemy z synchronizacją w pionie. Po pierwsze kondensator w katodzie PCL85/PCL805 do wymiany. Winne moga być też uszkodzone wielokrotną regulacją PR-ki.

Wymieniłem kondensator i nie zaobserwowałem już "skakania" obrazu. Na razie jedyne co dostrzegłem to drganie obrazu w prawo i lewo (na przemian) o ok.3mm.
    plm2052
    Poziom 9  
    Po długim oczekiwaniu lampa PFL 200, w końcu doszła. Wymieniłem w sumie dwie lampy PCF 801 i PFL 200. Obraz trochę się poprawił, mam wrażenie, że pływanie obrazu w prawo i lewo się zmniejszyło. Tak na prawdę nie musiałbym przy nim już nic robić poza oglądaniem. Jedynie do czego mógłbym się jeszcze przyczepić to takie szerokie na ok. 1mm poziome paski, jest to normalne? Da się to jakoś zniwelować?
    Telewizor Lazuryt 107 - nie uruchamia się
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    plm2052 napisał:
    Jedynie do czego mógłbym się jeszcze przyczepić to takie szerokie na ok. 1mm poziome paski, jest to normalne?

To są albo linie powrotów albo po prostu liniowa struktura obrazu. Pytanie - na czarnych fragmentach obrazu też są widoczne?
    plm2052
    Poziom 9  
    Z tego co zaobserwowałem paski te występują na całym obrazie bez względu na kolor.