Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop KR7203A 2x20MHz czy warto ?

samuray76 09 Lip 2017 14:09 1614 25
  • #1 09 Lip 2017 14:09
    samuray76
    Poziom 3  

Zastanawiam się nad oscyloskopem, ale tak rzadko coś naprawiam, że chciałbym tylko uzupełnić funkcję miernika, więc raczej ma być tanio, tak do 300zł. Jeśli już coś naprawiam, to audio i auta.
    Czy warto kupić Oscyloskop KR7203A 2x20MHz za 300zł na znanym portalu aukcyjnym ?

0 25
  • #2 09 Lip 2017 14:51
    pawelr98
    Poziom 35  

Jeżeli jest sprawny to dobra oferta.

Ogólnie sprawne oscyloskopy zaczynają się w okolicach 200zł więc tym bardziej warto skorzystać.

Przy naprawach audio jak najbardziej przyda się oscyloskop. Można zobaczyć jak dokładnie wygląda sygnał wyjściowy w porównaniu do wejściowego, sprawdzić ew. wzbudzanie się itd.

0
  • #3 09 Lip 2017 19:54
    samuray76
    Poziom 3  

Dzięki za odpowiedź, jest jeszcze w idealnym stanie od pewnego sprzedawcy
    HAMEG HM-307 10MHz za 250zł skalibrowany i sprawdzony.
    Co wybrać? Ten KR7203A to tylko tyle wiadomo, że lampa świeci wyraźnie.

0
  • #4 09 Lip 2017 20:55
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@samuray76 KR7203A 100% wart jest góra 150zł, jak gadżet, nie jako użytkowe urządzenie.

Hamega HM307 równiez nie warto, jeden kanał, lampa bez podziałki, to taki szkolniak, jak C1-94, czyli stówa i trochę zabawy.

Z tego co obecnie jest na allegro, warto kupić:

OSCYLOSKOP (6881787225)
    Fluke and Philips PM3050 Oscyloskop 2 x 60Mhz (6877578616)
    Oscyloskop HP 1740A 100MHz, profesjonalny. (6885535148)
    FLUKE PM3082 NOWOCZESNY OSCYLOSKOP 4 KANAŁY 100MHz (6873026209)

0
  • #5 09 Lip 2017 21:19
    samuray76
    Poziom 3  

Dzięki za konkrety, ale tutaj to już mamy większe pieniądze, a naprawdę będę tego używał sporadycznie. Z drugiej strony doszedłem do miejsca, gdzie miernik to za mało ;-)
    Ile ten Hameg 303 jest warty max ?

0
  • #6 09 Lip 2017 21:22
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Myślę, że 400zł można dać. Nie jest skalibrowany, ale to przyzwoity oscyloskop.

Sporo tez się tu płaci za nazwę Hameg (która wcale jakaś super nie jest), spójrz na ceny Philipsa i Hp, porównaj ich możliwości.

0
  • #7 09 Lip 2017 21:37
    samuray76
    Poziom 3  

Ok,
    widziałem na OLX Hameg HM-312 za 100zł.
    Może zacząłbym od czegoś podstawowego ?

0
  • #8 09 Lip 2017 22:23
    pawelr98
    Poziom 35  

ciasteczkowypotwor napisał:
    @samuray76 KR7203A 100% wart jest góra 150zł, jak gadżet, nie jako użytkowe urządzenie.

Hamega HM307 równiez nie warto, jeden kanał, lampa bez podziałki, to taki szkolniak, jak C1-94, czyli stówa i trochę zabawy.

Z tego co obecnie jest na allegro, warto kupić:

OSCYLOSKOP (6881787225)
    Fluke and Philips PM3050 Oscyloskop 2 x 60Mhz (6877578616)
    Oscyloskop HP 1740A 100MHz, profesjonalny. (6885535148)
    FLUKE PM3082 NOWOCZESNY OSCYLOSKOP 4 KANAŁY 100MHz (6873026209)

Pytanie po co aż takie pasmo jak autor ma zamiar tylko babrać się w sprzęcie audio ?

Sprawne oscyloskopy rzadko schodzą poniżej 200zł na allegro. Część oscyloskopów ma wbudowany kalibrator więc w takich podstawowych modelach można zazwyczaj sprawdzić poprawność działania.

Ja za 180zł upolowałem C1-107 z ubitym multimetrem (popularna usterka w tym modelu).
    Pasmo 5MHz, jeden kanał (jest za to tryb XY bo ma też wejście X) no i niby był kalibrowany.Z też chyba jest ale nie jestem pewien(ze schematu blokowego wynika iż coś takiego chyba jest).
    Gratis dostałem pełną dokumentację oraz oryginalne kable.
    Jedyny zaobserwowany problem to przygasająca lampa przy ustawieniu podstawy czasu na niską wartość (końcówka skali).

Dla amatora takiego jak ja czy autor wystarczy bez problemu.

Jak montowałem swój własny wzmacniacz stereo na TDA2003 miałem okazję używać i jak najbardziej nadawał się do pracy w takim zastosowaniu.

Jeżeli oscyloskop nie ma być podstawowym narzędziem a dodatkiem do diagnostyki to nie widzę problemu aby kupić jeden z podstawowych modeli.
    Nawet tani oscyloskop jest lepszy niż żaden.

Jak jest kalibrator to wystarczy sprawdzić poprawność odczytów a następnie na dodatek sprawdzić na jakimś źródle sygnału gdzie mniej więcej znamy parametry, od biedy może być nawet wyjście prostownika do akumulatorów.

Większość takich oscyloskopów i tak ma bardzo słabą dokładność więc nie ma potrzeby aż takich dokładnych źródeł testowych.

0
  • #9 09 Lip 2017 22:39
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

pawelr98 napisał:

Jedyny zaobserwowany problem to przygasająca lampa przy ustawieniu podstawy czasu na niską wartość (końcówka skali).

To nie jest wada, lampa oscyloskopowa tak działa.

0
  • #10 10 Lip 2017 01:18
    pawelr98
    Poziom 35  

ciasteczkowypotwor napisał:
    pawelr98 napisał:

To nie jest wada, lampa oscyloskopowa tak działa.

Chodzi mi od drugą część skali. Czyli kiedy dochodzę do zakresu poniżej 1 µs/działkę.
    Lampa wtedy przygasa.Linia na ekranie robi się ledwo widoczna(zwłaszcza dla ostatniego ustawienia 0.1µs).

Kolega który miał "porządniejszy" oscyloskop twierdził iż tak nie powinno być.

Kupując oscyloskop pochodzący z ZSRR warto też przynajmniej jako-tako umieć cyrylicę. Nie wszystko jest takie oczywiste.
    Wtedy trzeba zajrzeć do instrukcji albo przeliterować sobie podpis aby dopasować coś do owej nazwy.

W internecie są tablice do transliteracji. Zamiana alfabetu rosyjskiego na polski zapis fonetyczny.

0
  • #11 10 Lip 2017 08:23
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@pawelr98 To jest normalne, pomyśl, jak działa wyświetlanie na oscyloskopie, albo zobacz jak wygląda prostokąt o stromych zboczach.

0
  • #12 10 Lip 2017 14:10
    samuray76
    Poziom 3  

A jakieś info dla mnie ? ;-)

Problemy z którymi ja się spotykam i brakuje mi opcji w mierniku:
    -audio, głośniki nie grają, grają cicho
    -samochody/ciągnik rolniczy/skuter: rzeczy wokół "akumulatorowe", coś nie ładuje, za dużo, za mało, etc...

0
  • #13 10 Lip 2017 15:17
    pawelr98
    Poziom 35  

samuray76 napisał:

-samochody/ciągnik rolniczy/skuter: rzeczy wokół "akumulatorowe", coś nie ładuje, za dużo, za mało, etc...

Oscyloskopem możesz wtedy zbadać przebiegi w danych punktach układu audio.
    Dajmy na to czy jest sygnał na pętli sprzężenia zwrotnego. Możesz podać na wejście sinusoidę i popatrzeć co się dzieje na wyjściu.

Co do ładowania w samochodach to możesz pooglądać przebiegi wyjściowe alternatora czy regulatora.

Oscyloskop to bardzo potężne urządzenie diagnostyczne.
    Przykładowe wejście oscyloskopu ma 1MΩ i kilkanaście/kilkadziesiąt pF więc wpływ na układ który pracuje w zakresie kilkunastu KHz albo mniej jest znikomy.

0
  • #14 10 Lip 2017 15:22
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

samuray76 napisał:

Jedyne do czego wykorzystasz to do audio plus generator sinusa 1kHz i sztuczne obciążenie.
    Do samochodów czy ciągnika raczej nie. Do tego cyfra bo zapamięta przebieg analog nie da rady. Do ładowarki? Co tam chcesz obserwować na ekranie? Przetwornica impulsowa? Oscyloskopem możesz zrobić zwarcie.Trza uważać gdzie się podłączasz. W pewnym momencie dojdziesz do wniosku ze to super urządzenie nie ma zastosowania w pracy. Ma, ale nie w twojej :) Wiem z doświadczenia amatora i wiedząc to kupiłem nowa cyfrę za 1800 cóż musiałem wypić wodę ze studni " nie pij bo cię poje...e " i mnie poje..ało :)
    Z dobrej rady to załatw sobie głośniki komputerowe takie dawne z wejściem na Jacka małe stereo ( dawne lata ). Jeden jest wzmacniaczem drugi tylko kolumienka. Potrzeba ci ten ze wzmacniaczem. Dorabiasz dwie sondy do niego wpinane na wejście sygnału.
    Pierwsza to zwykła m.cz tylko z kondensatorem by stałą odciął drugą z diodą ostrzową by robiła za demodulator. Możesz wtedy w łatwy sposób naprawić radio czy wzmacniacz podsłuchując sygnał na kolumience. Takie urządzenia produkowano dawno temu i się bardzo fajnie sprawdzały w serwisach. Czasem można wyhaczyć. W torze radia używasz sondy demodulatora a w torze audio sondy m.cz. Szybciej naprawisz tym sprzęt niż miał byś miernik za 10tys zł. Szukasz usterki na słuch.

0
  • #15 10 Lip 2017 21:53
    pawelr98
    Poziom 35  

zdzisiek1979 napisał:

Do samochodów czy ciągnika raczej nie. Do tego cyfra bo zapamięta przebieg analog nie da rady. Do ładowarki? Co tam chcesz obserwować na ekranie? Przetwornica impulsowa? Oscyloskopem możesz zrobić zwarcie.Trza uważać gdzie się podłączasz.

Zależy jeszcze jaki oscyloskop. Są tzw. analogowo-cyfrowe.
    Masz tam możliwość zapamiętania przebiegu.

W tym zakresie cenowym to nie do dostania.

Zwarcie można uniknąć jeżeli pamięta się o tym że wszystkie złącza BNC mają ekran spięty ze sobą.
    W jednokanałowym oscyloskopie nie trzeba o tym pamiętać.

No chyba że mierzymy napięcia sieciowe. Ale jeżeli mamy oscyloskop w II klasie ochronności to uziemienie oscyloskopu można odłączyć.
    Wtedy nie ma problemu. Wtedy jedynie do zapamiętania że BNC(oraz metalowe elementy) mogą być na napięciu fazowym.

0
  • #16 13 Lip 2017 12:56
    samuray76
    Poziom 3  

zdzisiek1979 napisał:

Z dobrej rady to załatw sobie głośniki komputerowe takie dawne z wejściem na Jacka małe stereo ( dawne lata ). Jeden jest wzmacniaczem drugi tylko kolumienka. Potrzeba ci ten ze wzmacniaczem. Dorabiasz dwie sondy do niego wpinane na wejście sygnału.
    Pierwsza to zwykła m.cz tylko z kondensatorem by stałą odciął drugą z diodą ostrzową by robiła za demodulator. Możesz wtedy w łatwy sposób naprawić radio czy wzmacniacz podsłuchując sygnał na kolumience. Takie urządzenia produkowano dawno temu i się bardzo fajnie sprawdzały w serwisach. Czasem można wyhaczyć. W torze radia używasz sondy demodulatora a w torze audio sondy m.cz. Szybciej naprawisz tym sprzęt niż miał byś miernik za 10tys zł. Szukasz usterki na słuch.

Czy może być coś takiego jak w tym linku ? To jest przenośny głośnik, który działa poprawnie jedynie z sygnałem z zewnątrz podanym przez małego jacka. Dorobiłbym dwie sondy i nie musiałbym go wyrzucać ;-)
    Link

1
  • #17 14 Lip 2017 00:30
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Nie mam bladego pojęcia co to za ustrojstwo :D po prostu potrzeba wzmacniacz audio małej mocy i tyle.
    Popatrz sobie na YouTube i google jak to wygląda pod hasłem Signal Tracer. Gotowce z minionej epoki jak i też DIY. Piękne są lampowe ale cena ...
    Obecnie reanimuję takie ustrojstwo. Jestem na etapie reanimacji potencjometru.
    Oscyloskop KR7203A 2x20MHz czy warto ?

Musze tylko przemyśleć czy robić na zasilacz czy baterie R14 x6szt.

0
  • #18 14 Lip 2017 16:34
    samuray76
    Poziom 3  

Faktycznie, mogłem dać lepszy opis ;-) To co mam to przenośny głośnik-radyjko-mp3 mieszczący się w dwóch rękach, czyli chyba właśnie wzmacniacz audio małej mocy: 2x4W.

Odnośnie Signal Tracer to na ebay'u kosztują min. 100$, ale faktycznie są to dedykowane urządzenia, o których istnieniu dopiero się teraz dowiedziałem - dość ciekawe zagadnienie muszę przyznać.
    Na razie postaram się zaadaptować do działania moje radyjko, bo i tak jest bezużyteczne (działa jedynie, gdy podłączy się dźwięk przez AUX-IN, więc idealnie by pasowało).

zdzisiek1979-ten Twój sprzęt jest jeszcze ma jeszcze stare gniazda audio, których teraz chyba się nie używa nigdzie, będziesz je wymieniać na jacki ?

0
  • #19 14 Lip 2017 17:29
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Kosztują ale dlatego ze to sprzęt vintage dla kolekcjonerów. Zaś walory użytkowe normalne. To są wzmacniacze lampowe ew. z generatorem by mieć sygnał testowy.

Poco wymieniać? To DIN i są do kupienia. Zaś jak by już wymieniać to na BNC a nie Jacki.

0
  • #21 15 Lip 2017 08:38
    samuray76
    Poziom 3  

Dzięki za aukcję, ale dopiero dzisiaj przeczytałem posta no i spóźniłem się :-(

0
  • #23 15 Lip 2017 14:50
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@Brivido z tego co wymieniłeś, to wart uwagi, jest goldstar, pod warunkiem, że działa.

0
  • #24 16 Lip 2017 20:52
    samuray76
    Poziom 3  

Goldstar sprzedany.
    Zastanawiam się nad tym najtańszym ST-315A, może na początek byłby ok...

0
  • #25 16 Lip 2017 23:00
    WX3V
    Poziom 17  

Z doświadczenia wiem, że jeśli w ogłoszeniu brakuje zdjęcia z uwidocznionym (mierzonym) przebiegiem pokazanym na ekranie lampy oscyloskopowej to najprawdopodobniej oferowany oscyloskop jest uszkodzony. Tylko w bardzo nielicznych przypadkach takie podejrzenie okazuje się nieprawdziwe. Cóż, sprzedający chcąc zachęcić do zakupu stara się pokazać "organoleptycznie" działanie sprzętu, a jeśli tego nie czyni to ma po temu powody. Aczkolwiek tylko niekiedy jest to jego ignorancja. Zatem doradzam daleko idącą rozwagę, szczególnie wtedy gdy nie potrafisz samodzielnie naprawić uszkodzonego oscyloskopu.
    Biorąc pod uwagę to czym zajmujesz się to namawiałbym Ciebie do zakupu oscyloskopu dwukanałowego. Dla audio będzie to miało znaczenie w przypadku porównywania przebiegów z obu kanałów. Natomiast w przypadku urządzeń "moto" będziesz mógł ocenić współbieżność lub "opóźnienie" przebiegów. Kwestią pasma przenoszenia oscyloskopu nie powinieneś przejmować się bo nawet 5 MHz będzie wystarczające. Nie ma też znaczenia czy oscyloskop będzie miał wejście X czy tylko wejście wyzwalania.
    Podczas zakupów nie spiesz się. Lepiej uzyskać pewność co do poprawnego działania oscyloskopu niż kupić uszkodzony. Jest to ważne w szczególnie w tym przypadku gdy sam nie czujesz się na siłach aby go zreperować. W tym względzie nie sugeruj się również i tym, że inni dawali sobie radę z reperacją danego typu urządzenia bowiem mogli mieć większą wiedzę na ten temat lub byli szczęściarzami.
    Zatem typ oscyloskopu nie powinien mieć dla Ciebie większego znaczenia, a znaczenie ma tylko jego poprawne działanie, ewentualnie wielkość. Owszem większe możliwości (pasmo, wejście X lub Z) są tylko dodatkowym "bonusem".
    Ja z zasady kupuję tylko uszkodzony sprzęt. Z jednej strony dlatego, że mogę "zbić" cenę, a z drugiej dlatego, że (reperując go) systematycznie sprawdzam swoje umiejętności. Zresztą tak czyni wielu z użytkowników tego forum.
    Pozdrawiam.
    P.S. Wyjeżdżam na tygodniowy urlop i ewentualną radą będę mógł służyć dopiero po powrocie.

0
  • #26 17 Lip 2017 18:36
    samuray76
    Poziom 3  

Dziękuję za rady, będę się rozglądał po aukcjach i pytał ;-)

0