Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat regulatora napięcia z odseparowaniem

11MASTEr 09 Lip 2017 15:53 483 3
  • #1 09 Lip 2017 15:53
    11MASTEr
    Poziom 9  

Witam.

Sprawa wygląda następująco: drukarka 3d do ustawienia odpowiedniego poziomu stołu potrzebny jest czujnik indukcyjny, który działa na 12V; płyta główna przyjmuje tylko 5v z uwagi na zastosowany uUKŁAD. Czujnik indukcyjny to: M18 LJ18A3-8-Z/BX DC6-36V 3 wires NPN NO.
    Z netu wyczytałem, że zasadnym jest użycie transoptora mam więc PC817. Na chwilę obecną ma takie coś co działa, nie chciałbym jednak później aby uszkodzić płytę gł. lub czujnik. Wszędzie pisało, że wystaczy R1 1kOm ale dla pewności dałem 2.2k. Pytanie czy jeszcze tam nie dać w szereg z R1 diody 1n4148 dla pewności?
    Chciałbym zrobić jeszcze sygnalizację LEDem podczas wyzwalania. z której strony? przed czy za 817?

pozdrawiam

0 3
  • #2 10 Lip 2017 01:30
    PPK
    Poziom 26  

Żeby dokładnie.....
    1. Musisz zmierzyć czas, napięcie i prąd wyjściowy z czujnika do transoptora w stanie wysterowania.
    2. Musisz podać parametry obciążenia transoptora czyli do czego będzie podłączony dalej na tych 5V.
    3. Nie wiem jak działa ten czujnik (Halla ?) ale jeżeli jest typowo indukcyjny, to dioda może służyć jako zabezpieczenie transoptora przed wstecznym napięciem które dla PC817 wynosi tylko 6V. Przy 12V z czujnika, rezystor może być spoko 1,1k
    4. Obciążalność wyjścia PC817 to 50mA. Tak więc możesz na Emiter podłączyć LED czerwony z rezystorem 300R co dla 5V, da ci 10mA dla diody LED 3mm. To w zupełności wystarcza do jasnego zaświecenia. No chyba, że prąd obciążenia (dalej do układu) jest większy niż 25-30mA. Nie wiem tylko ile czasu trwa impuls wyzwalający z czujnika bo przez tyle czasu zaświeci dioda. Żeby zaświeciła dłużej, trzeba dodać jakiś układ przerzutnika.
    Ja w takich przypadkach, stosuję czujniki Halla, mają one poziom napięcia TTL (5V). Prąd obciążenia max 50mA.

0
  • #3 10 Lip 2017 08:54
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

11MASTEr napisał:
    Wszędzie pisało, że wystaczy R1 1kOm ale dla pewności dałem 2.2k

Na początrk zamiast transoptora daj zwykły LED i wypróbuj - czujnik ma na wyjściu tranzystor NPN wiec LED z tranzystorem muszą sie znaleźć miedzy wyjściem czujnika a + zasilania.

11MASTEr napisał:
    Pytanie czy jeszcze tam nie dać w szereg z R1 diody 1n4148 dla pewności?

Po co?

11MASTEr napisał:
    Chciałbym zrobić jeszcze sygnalizację LEDem podczas wyzwalania. z której strony? przed czy za 817?

Przed - włącz LED w szereg z LEDEM w transoptorze i z rezystorem.
    Po "wtórnej" stronie transpotora może być potrzebny rezystor podciągający, chyba ze takowy mozesz uruchomić w procesorze.

PPK napisał:
    Nie wiem jak działa ten czujnik (Halla ?) ale jeżeli jest typowo indukcyjny, to dioda może służyć jako zabezpieczenie transoptora przed wstecznym napięciem które dla PC817 wynosi tylko 6V.

W samym czujniku to wszystko już jest. Czujnik ma wyjście typu "otwarty kolektor".

11MASTEr napisał:

BTW - jak się ma temat do samego problemu? Bo obawiam się ze nijak.

0
  • #4 26 Lip 2017 00:51
    11MASTEr
    Poziom 9  

Witajcie; dzięki za odp. - to co zrobiłem jednak działa dobrze więc nie będę poprawiał. Sugerowałem się tym:
    Link

Z tym impulsem to sprawa jest ciężka, jego długość jest zmienna: na samym początku sprawdza płaszczyznę stołu to 9 punktów - impuls trwa 1s. Potem podczas drukowania kilku warstw czujnik jest cały czas wysterowany - znajduje się około 1,5 mm na stołem amelinowym i w zależności od jakości druku i wielkości przedmiotu może to potrwać nawet kilkanaście o ile nie kilkadziesiąt minut.

Chciałem diodą zabezpieczyć transoptor, ale już dowiedziałem się niżej/wyżej że to niepotrzebne.

Led faktycznie działa, tylko świeci troszkę słabo. Ze względu na to iż priorytetem jest stabilność i niezawodność układu rezygnuję z ledów itp. każdy taki element w szeregu może spowodować, że głowica drukująca "zaparkuje" w stole a to nie jest potrzebne.

Co do nazwy to może faktycznie nijak lecz piszę w dziale dla początkujących; z tym regulatorem troszkę na okrętkę faktycznie jednak nijak inaczej nie mogłem nazwać problemu.

0
  Szukaj w 5mln produktów