Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa fundamentu, dla domku - altany

stasiu1971 09 Jul 2017 20:19 6534 20
Bosch
 • #1
  stasiu1971
  Level 11  
  Witam, mam zamiar wybudować tzw. altanę na działce budowlanej, do 35m2, czyli na zgłoszenie, miejsce to Bieruń Stary, grunt to piasek, domek ma być około 5x7 m i wysokość 2,5 m najlepiej z pustaka lub gazobetonu - ytong? Dach to jakieś krokwie i blachodachówka. Moje pytanie to jak rozwiązać sprawę fundamentów, czy ktoś coś może doradzić? Dodam że na działce obok stoi dom (z normalnymi fundamentami, podpiwniczony) a obok stoi garaż (od 26 lat), który ma zrobioną ławę, czyli wykop gł 60 cm i szeroki 40 cm, zalany zaprawą z betoniarki, bez zbrojenia i nic się z tym nie dzieje, ściany nie popękały itp. Jak sądzicie czy też tak zrobić, czy jednak zrobić coś więcej na fundament?
 • Bosch
 • #2
  brofran
  Level 39  
  Bieruń, to ja bym się zastanawiał czy wystarczy zwykły fundament. Tam jakaś kopalnia jest? Jeżeli tak, to i obszar narażony na szkody górnicze, zatem pręty zbrojeniowe i fundament odpowiedni do kategorii zagrożenia tąpaniami.
 • Bosch
 • #3
  Magister_123
  Level 36  
  Na piasku nie występuje zjawisko wysadzania fundamentów. Jesteś pewien że piasek masz na całym obrysie ławy fundamentowej? Grunty potrafią być bardzo niejednorodne. Wystarczy że w jednym miejscu będzie glina i musisz kopać fundamenty poniżej strefy zamarzania.
  Jak nie dasz zbrojenia to ile zaoszczędzisz? 300zł? Opłaca się to?
 • #4
  stasiu1971
  Level 11  
  Tak, piasek jest na pewno co najmniej 4 m gł, też właśnie myślę czy nie kupić prętów i nie zrobić zbrojenia, chociaż nie za bardzo mam o tym pojęcie.
 • #5
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Możesz zastosować płytę fundamentową.
 • #6
  zimny8
  Level 33  
  andrzej lukaszewicz wrote:
  Możesz zastosować płytę fundamentową.

  Jeśli miałby zbroić w wykopach dołem i górą (wysadzanie), to lepiej i taniej wyjdzie zbrojona płyta. Takowa pod kubaturę o powierzchni 35 m2 nie wyniesie więcej ani też nie będzie bardziej pracochłonna od tradycyjnego wykopu.
  Rozwiązanie coraz częściej stosowane.
 • #7
  stasiu1971
  Level 11  
  Dzięki panowie za odpowiedzi, a jaka gruba powinna być ta płyta i na równi z podłożem czy trzeba wykopać parę cm dołu pod płytę?
 • #8
  zimny8
  Level 33  
  Zbierz wierzchniówkę, wyrównaj podsypką, wypoziomuj, połóż właściwą folie. Na to "szalunek" z twardego styropianu (dno i boki gr.10 - 15cm), zbrojenie dołem i górą, pręty co 15 - 20cm związane dp poprzecznych prętów "rozstawczych" co 50cm. Takie zbrojenie ma się "zmieścić" w płycie o gr. około 20 - 25cm.
  Pręty żebrowane fi 12mm, jeśli płyta prostokątna, powinny być krótsze od rozstawczych gładkich fi 6mm.
  Górne zbrojenie można/trzeba (do zalania), gdzieniegdzie podeprzeć na np, cegłach bądź pustakach typu max.
  Przy tych wymiarach płyty nie musisz wykonywać dodatkowego zbrojenia pod ew. ściany działowe, jeśli w obrębie domku przewidywany jest wysoki komin to trzeba tam wzmocnić zbrojenie dolne dokładając kilka prętów żebrowanych powiedzmy dł. 1m.
  Warto przed zalaniem betonem włożyć i zamocować w płytę kawałki rury pcv w miejsca przewidywanych dopływów/odpływów do/z instalacji domku.
  I masz płytę :).
 • #9
  stasiu1971
  Level 11  
  Wielkie dzięki kolego za konkretną odpowiedź.
 • #10
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  To nie jest hala produkcyjna i raczej takie zbrojenie płyty nie jest potrzebne i tak gruba płyta.
  Można dać po obwodzie trochę prętów, ale na całej powierzchni to tylko powiązana kratka do wylewek podłogowych, na przemian i w dwóch warstwach, i z gruszki wylać potem około 15 cm betonu, tak koło mnie trochę lat temu robili i wszystko elegancko stoi.
  A niektórzy zamiast foli i styropianu, poukładali worki z keramzytem i jest jeszcze fajniej.
 • #11
  zimny8
  Level 33  
  wada wrote:
  takie zbrojenie płyty nie jest potrzebne i tak gruba płyta.

  A budowałeś?, nie wprowadzaj w błąd, takie zbrojenie to istota tej płyty. Przy tej kubaturze można co najwyżej dać żebrówkę fi10 zamiast 12.
  Wiesz co to dylatacja, dasz wiarę że taka budowla pracuje, najbardziej zimą. Robiłem w Szwecji gdzie takie płyty są w pewnych rejonach normą (w okolicach Goteborga), cała płyta się pochyla w różnych płaszczyznach. bywa że komin "zmienia pozycję" o kilkanaście centymetrów, ale niech się autor tematu nie przejmuje, nie zauważy tego a najpóźniej na wiosnę wszystko wróci do normy :).

  Nie chcesz chyba żeby się mieszkańcy potykali i mieli popękane ścianki działowe?.
 • #12
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  zimny8 wrote:
  wada wrote:
  takie zbrojenie płyty nie jest potrzebne i tak gruba płyta.

  A budowałeś?, nie wprowadzaj w błąd, ...

  Nie budowałem, ale wyraźnie zaznaczyłem
  wada wrote:
  tak koło mnie trochę lat temu robili i wszystko elegancko stoi.
  Najstarsza ALTANA ma 18 lat, reszta ponad 10 (w sumie to takie mini domki letniskowe), ale teraz widzę że jest trend na Kanadyjki z płyt OSB, tanie , lekkie , i cieplejsze i większość otynkowana i wyglądają jak murowane.
 • #13
  zimny8
  Level 33  
  Altany, także te większe mają małe powierzchnie, więc nawet jak płyta "pracuje" to nawet z niewielkim zbrojeniem dolnym nie pęka.
  Gdyby autor chciałby takową to żadne fundamenty/płyty niepotrzebne, są dziś tzw. gruntowkręty mocowana doń drewniana konstrukcja wytrzyma nawet silne powiewy wiatru przy których wolnostojące altanki "ślizgają" się po ogrodzie.
  Są jeszcze dość drogie, ale w pewnych sytuacjach niezastąpione, u nas czasem wieje halny a wykopanie dziury choćby pod betonowy słupek w ogrodzie gdzie pełno korzeni to prawdziwa siermięga.
 • #14
  stasiu1971
  Level 11  
  mam pytanie czy taka drewniana altanka z OSB i pokryta tynkiem akrylowym wyjdzie znacznie taniej od murowanej ?? i jak to zakotwić w gruncie piaszczystym.
 • #15
  zimny8
  Level 33  
  Altana o pow. 35m2 to powiedzmy wymiary 7m x 5m, całkiem sporo. masz dwa sposoby. Trzeba skalkulować, albo gruntowkręty odp. długości do nich mocowane poziome bele powiedzmy 15cm x 15cm, między nie, co max 80cm legary 7cm x 15cm, tak powstanie płyta/podstawa altany. Niby proste/tanie ale weź pod uwagę że materiał musi być b. dobrze zaimpregnowany, zwłaszcza w miejscach do których praktycznie później nie będzie już dostępu.
  Drugi sposób opisany wyżej,to zbrojona betonowa płyta bądź fundamenty.

  Najważniejsze to dobrze wykonana podstawa, później jak zrobisz Twoja sprawa, do murowania ścian potrzebny murarz, konstrukcję drewnianą chyba wykonasz/połączysz sam.

  Jeśli chodzi o wykończenie elewacji to w przypadku drewnianej konstrukcji podstawy trzeba zadbać żeby nie pękała na składaniach OSB.
 • #16
  stasiu1971
  Level 11  
  no właśnie murować to mogę sam , a z drewnem był by większy problem , co prawda znajomy mi polecił ekipę która za 5 tyś zł z moich materiałów OSB drewno i styropian + tynk akrylowy mi to postawi w tydzień (zrobili kilka altanek na ogródkach działkowych) jutro mam wolne i pójdę sobie je zobaczyć na żywo , ale wiadomo murowane to murowane , a z drewna zawsze jest szansa na zamoknięcie i zgnicie
 • #17
  jack63
  Level 43  
  stasiu1971 wrote:
  ale wiadomo murowane to murowane , a z drewna zawsze jest szansa na zamoknięcie i zgnicie

  Urban legends. Kazimierz Wielki zostawił Polskę murowaną, ble ble.
  Jak izolacje pozioma i pionowa będą źle wykonane, to i mur zawilgnie.
  Po co stawiać bunkier na działce?
  Swoją drogą, na własne oczy widziałem, jak gościu przyklejał styropian do sciany z OSB w altanie działkowej. Szczyt matolstwa. Za dwa trzy lata powie, jak Ty, że murowane....
 • #18
  zimny8
  Level 33  
  stasiu1971 wrote:
  no właśnie murować to mogę sam

  Teoretycznie, każdy może murować, zwłaszcza do sznurka kiedy wyprowadzone narożniki. U nas pytają czy staniesz na winklu?.
  Widziałem już wymurowane ściany (podobno przygotowane do szalunku pod płytę), gdzie były różnice w poziomie do 10cm czyli tytle ile grubość płyty, jeden wyrobnik przerobił tam dniówkę żeby to wyrównać.
  Zaś po przyłożeniu pionowo do ścian długiej wagi "kierownik" budowy uznał że "jak przyjdą chłopcy z pacą (albo styropianem), to dziury się stracą".

  Wood is material, tak tylko proszę porównać to ze starych budowli z tym dostępnym dziś, zwykła sosna bądź świerk ma teraz 2-3 razy rzadziej słoje.
  To stare prawie nie wymaga konserwacji, kiedy syn szukał drzewa na budowę (mu się zamarzył), to szybko odpuścił bo okazało się że trzeba by z Syberii je sprowadzać. I nie wierzcie w zapewnienia "drewnianych" budowlańców o 30-sto letniej gwarancji, zazwyczaj po kilku kilkunastu latach tych "firm" już nie ma.
 • #19
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  dobrze wykonana kanadyjka przeżyje nie jeden murowaniec z suporeksu - szczególnie po wichurach.
  I na fundament wcale nie potrzeba żadnych bel czy legarów ,może być konstrukcja kasetonowa z OSB - ciepła i idealnie izolująca od podłoża, najważniejsze aby na konstrukcję ścian nie dawać byle-jakich dech z tarcicy, ale deski strugane, dzięki temu mają naturalnie zamknięte słoje i są odporne na warunki atmosferyczne.
  no i jak najdalej od styropianu który trzyma wilgoć, tylko luźna wełna z rolek.
 • #20
  stasiu1971
  Level 11  
  oglądnąłem kilka altanek , są różne , ale większość to tynk akrylowy---->styropian 5cm---->płyta OSB----> kantówka------>kartongips
  inne mają tynk akrylowy------>płyta OSB----->wełna mineralna między kantówkami ------>kartongips
  wszyscy dach z blachodachówki podbity wełną mineralną w workach foliowych i OSB
  różne wielkości robotniki skasowali od 4 do 7 tyś zł , materiały od 5 - 9 tyś zł , więc tanio nie bardzo było
 • #21
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Internet jest zawalony filmikami jak zrobić fundamenty, jak i cały domek bez zezwolenia ...
  Kilka przykładów
  https://www.youtube.com/watch?v=tyBPPrP1eB8&list=PLQtjzZpgm5vfLPs_jr3HnDulO54lrWhSQ
  https://www.youtube.com/watch?v=EH4yymaUliU
  https://www.youtube.com/watch?v=tPybAQ0rFGE
  https://www.youtube.com/watch?v=SjCH2DG_vs4

  I wiele wiele innych domków i altan nawet są linki gdzie można pobrać darmowe projekty.