Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Adex Agregaty
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Joule Thief 1,5V na wyjściu

dimetyllo 09 Lip 2017 21:04 510 3
  • #1 09 Lip 2017 21:04
    dimetyllo
    Poziom 2  

Witam

Mam mały problem potrzebuję zrobić układ joule thief "generator samowzbudny" który miały na wejściu zasilanie z baterii typu AA (1,5V)
    a na wyjściu max 1,6 - min 1,5.Układy typu joule thief podwajają napięcie co w konsekwencji daje mi 3,2V - 3,9V. Myślałem o zastosowaniu rezystora ale chyba wtedy będą duże straty (jeżeli jest inaczej proszę mnie poprawić) .A co najważniejsze prąd który będzie pobierany to 250mA max i w trybie ciągłej pracy 40 mA
    Z góry dziękuję za pomoc
    Pozdrawiam Dimetylo

0 3
  • Adex Agregaty
  • #2 10 Lip 2017 07:16
    atom1477
    Poziom 43  

Joule thief wcale nie podwaja napięcia. On podwyższa napięcie. A ile razy to wynika z obciążenia. 3.2...3.9V wynika tylko i wyłącznie z podłączania do nich diod LED o takim napięciu przewodzenia.
    Ale jak się podłączy dwie diody w szereg to joule thief nie podwoi a powieli napięcie ze 4 razy bo do 6...7V.
    Jak się podłączy diodę LED IR to podniesie napięcie mniej jak 2 razy, bo do 1.5...1.6V.
    Joule thief jest po prostu przetwornicą niestabilizowaną. Stabilizację robi dopiero podłączone go niego obciążenie (bez obciążenia joule thief może się nawet uszkodzić).

0
  • Adex Agregaty
  • #3 13 Lip 2017 14:03
    dimetyllo
    Poziom 2  

Tak masz rację błędnie opisałem problem .Może jeżeli wytłumaczę inaczej będzie łatwiej .Mam piecyk typu Junkers z hydrogeneratorem i bardzo ( kamienistą wodę :) ) hydrogenerator uszkodził mi się już drugi raz a koszt wymiany to 300 zł.Więc wymyśliłem że zamiast hydro dam baterie typu AA i wszystko oki bo zasilanie potrzebne to 1,5V -1,6V.Lecz napięcie baterii szybko (po 1mc) spada do 1,48V i urządzenie się już nie odpala.Potrzebuję układ który wyciągnie z baterii jak najwięcej mocy .Jestem z zawodu elektrykiem i elektroniką nie zajmuję sie na co dzień .Z góry dziękuję za pomoc

0
  • Pomocny post
    #4 13 Lip 2017 15:06
    atom1477
    Poziom 43  

Taki układ na pewno nie wyciągnie z baterii największej mocy (a w każdym razie nie wyciągnie jej i nie przekaże do obciążenia) bo ma małą sprawność. Raczej użyć 2 połączonych szeregowo baterii NiMH i stabilizatora LDO.

0