Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zlecę] Prosty EMG(Elektromiograf)

maikeel 09 Lip 2017 22:30 4341 51
  • #1 09 Lip 2017 22:30
    maikeel
    Poziom 7  

zlecę wykonanie urządzenia:

Prosty układ EMG(figure 4 - to badanie będzie powtarzane, w sieci jest dużo schematów:- dobór parametrów technicznych i podobne zostawiam wykonawcy). Urządzenie ma mieć taką dokładności , aby umożliwić komunikację z osobą w świadomym śnie , czyli zaciskania pięścią przy świadomym śnie. Układ powinien być podłączany na USB do PC.

Od wykonawcy poza urządzeniem oczekuję:
    -instrukcji, sterownika i tak dalej, tak aby po podłączeniu do PC z systemem Windows dane w czasie rzeczywistym były przekazywane do (Ms Visual C++ (preferowany ) lub Matlab (ewentualnie inne rozwiązanie) oraz
    -prostej funkcji detekcji zaciśniętej pięści w celu sprawdzenia działania.

Budżet: 400zł/ do negocjacji (przelew)
    Czas: 2 miesiące

Urządzenie jest częścią większego projektu, możliwa dalsza znacznie szersza współpraca.

Zainteresowanych proszę o kontakt na prv

Temat automatycznie zamknięty, aby kontaktować się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
  • Semicon
  • #2 10 Lip 2017 00:28
    el_sys
    Poziom 13  

Witam, kiedy miną czasy, kiedy znaczna większość propozycji finansowych oderwana jest całkowicie od rzeczywistości. Propozycja - przelew, faktura niepotrzebna. Brak komentarza. Jestem ciekawy, czy znajdzie się osoba, która za podaną kwotę wykona zlecenie. Będę śledził temat. Pozdrawiam.

• #3 10 Lip 2017 00:48
    maikeel
    Poziom 7  

Z tego co udalo mi sie wyczytac w necie to koszt elektroniki to ok 20$( 80zl). Wiec cena wydaje mi sie adekwatna (dla dosw elektr. wylutowanie ukladu itd. chyba nie zajmie wiecej niz 1-2h) moze cos istotnego pominalem - prosze wyjasnic i podac swoja oferte na prv moze sie porozumiemy.

• #4 10 Lip 2017 01:32
    el_sys
    Poziom 13  

Co znaczy koszt elektroniki ? Zakładam, że dostarczy Pan pewny i sprawdzony schemat, dostarczy Pan płytkę i elementy elektroniczne oraz sam napisze Pan oprogramowanie dla mikrokontrolera, który wyśle dane po USB ? Jak to wszystko Pan dostarczy, a mikrokontroler nie będzie dziwnym wynalazkiem, to może, ale to może, znajdzie się ktoś, kto to zrobi, oczywiście nie dając na to żadnej gwarancji, bo jak można dać gwarancję na układ, którego elementy, schemat i oprogramowanie dostarczył ktoś inny? Proszę zobaczyć , jaki zakres prac Pan podał w ogłoszeniu.

- projekt schematu (tak projekt, bo w necie jest sporo rzeczy i sporo z nich nie działa poprawnie);
    - projekt płytki drukowanej;
    - wykonanie jednej sztuki płytki drukowanej (+ koszt wysyłki);
    - zakup elementów (+ koszt wysyłki);
    - montaż układu;
    - napisanie oprogramowania do komunikacji z PC przez USB plus obsługa danych wysyłanych do komputera.

Mnożnik kwoty nie ten i liczba zer nie taka :). Miałem kontakt z różnymi urządzeniami medycznymi i sam zaprojektowałem urządzenie użytkowane w medycynie łącznie z certyfikacją. Proszę o kontakt na PW.

Pozdrawiam, Wojtek.

• #5 10 Lip 2017 09:01
    maikeel
    Poziom 7  

el_sys napisał:
    Co znaczy koszt elektroniki ? Zakładam, że dostarczy Pan pewny i sprawdzony schemat, dostarczy Pan płytkę i elementy elektroniczne oraz sam napisze Pan oprogramowanie dla mikrokontrolera, który wyśle dane po USB ? Jak to wszystko Pan dostarczy, a mikrokontroler nie będzie dziwnym wynalazkiem, to może, ale to może, znajdzie się ktoś, kto to zrobi, oczywiście nie dając na to żadnej gwarancji, bo jak można dać gwarancję na układ, którego elementy, schemat i oprogramowanie dostarczył ktoś inny? Proszę zobaczyć , jaki zakres prac Pan podał w ogłoszeniu.

- projekt schematu (tak projekt, bo w necie jest sporo rzeczy i sporo z nich nie działa poprawnie);
    - projekt płytki drukowanej;
    - wykonanie jednej sztuki płytki drukowanej (+ koszt wysyłki);
    - zakup elementów (+ koszt wysyłki);
    - montaż układu;
    - napisanie oprogramowania do komunikacji z PC przez USB plus obsługa danych wysyłanych do komputera.

Mnożnik kwoty nie ten i liczba zer nie taka :). Miałem kontakt z różnymi urządzeniami medycznymi i sam zaprojektowałem urządzenie użytkowane w medycynie łącznie z certyfikacją. Proszę o kontakt na PW.

Pozdrawiam, Wojtek.

Ja nie pisałem i nie oczekuje (na tym etapie) certfikowanego, gotowego do produkcji urządzenia tylko prototypu do testów. Nie musi być płytka drukowana - może być np. biała lub podobna.

w internecie jest masa schematów i tak dalej :
    Link1
    Link2 .

Rzeczywiście oczekuję weryfikacji i doboru do moich potrzeb układu, ale to układy zbudowane z bardzo małej liczby elementów. EMG również już z całej idei jest dość banalnym urządzeniem (rozważyć należy w zasadzie odpowiednią dokładność) ,a więc myślę ,że dla znającego się na rzeczy elektronika , to nie powinien być problem. Większość gotowych mikrokontrolerów standardowo przesyła dane (mi zależy na "doprowadzeniu" danych do Visuala/Mathlaba, resztę zrobię sam).

Ale rozumiem Pana zdanie - jeśli Panu budżet nie odpowiada ok (proszę również o dalsze info na prv bo nie chcę tutaj dyskutować o tym co kto za ile zrobi, bo to nie jest związane z tematem - jeśli Panu moja oferta nie odpowiada proszę ją zignorować!)

Pozdrawiam
    Michał

Uściślę co oczekuję:

-oczekuję weryfikacji/modyfikacji/ doboru schematu do opisanych potrzeb
    -jego wykonania
    -przesłania potrzebnych sterowników oraz opisu dostępu do danych z wyższego poziomu (np. prostej funkcji w Visulu C++ lub Matlabie)

Budżet jest do negocjacji - proszę o konkretne oferty

• #6 10 Lip 2017 09:12
    atom1477
    Poziom 43  

maikeel napisał:
    Wiekszość gotowych mikrokontrolerów standardowo przesyła dane (mi zależy na 'doprowadzeniu' danych do Visuala/Mathlaba, resztę zrobię sam).

Żaden mikrokontroler nie przysyła danych "standardowo".
    Musi mieć odpowiedni program.

maikeel napisał:
    -przesłania potrzebnych sterowników oraz opisu dostępu do danych z wyższego poziomu (np. prostej funkcji w Visulu C++ lub Matlabie)

Sterowniki to jeszcze wyższa szkoła jazdy.
    Proponuję ograniczyć się do urządzenia nie wymagającego sterowników, czyli używającego np. portu RS232 albo chociaż wirtualnego portu RS232.

• #7 10 Lip 2017 09:21
    maikeel
    Poziom 7  

atom1477 napisał:
    maikeel napisał:
    Wiekszość gotowych mikrokontrolerów standardowo przesyła dane (mi zależy na 'doprowadzeniu' danych do Visuala/Mathlaba, resztę zrobię sam).

Żaden mikrokontroler nie przysyła danych "standardowo".
    Musi mieć odpowiedni program.

maikeel napisał:

Sterowniki to jeszcze wyższa szkoła jazdy.
    Proponuję ograniczyć się do urządzenia nie wymagającego sterowników, czyli używającego np. portu RS232 albo chociaż wirtualnego portu RS232.

powinienem oczywiście dodać "języka wyższego poziomu":)

jeśli będzie działało przez adapter (niestety rzadko który PC dziś posiada RS ......) to jak najbardziej może być

• Semicon
  • #8 10 Lip 2017 09:55
    atom1477
    Poziom 43  

maikeel napisał:

To niczego nie zmienia. Mi chodziło o samą konieczność pisania sterowników która sama w sobie była by dużym problemem (a czy dla języka i czy dla takiego wysokiego poziomu to już bez znaczenia).

maikeel napisał:
    jeśli będzie działało przez adapter (niestety rzadko który PC dziś posiada RS ......) to jak najbardziej może być

Konwerter może być w samym urządzeniu. Mówię tylko żeby w ogóle gdzieś był bo to upraszcza sposób obsługi z poziomu PC a więc i obniża koszt wykonania zlecenia.

• #10 10 Lip 2017 10:07
    Jawi_P
    Poziom 31  

maikeel napisał:
    Z tego co udalo mi sie wyczytac w necie to koszt elektroniki to ok 20$( 80zl).

To jest koszt samego PCB (płytki drukowanej), bez kosztu czasu jaki zostanie poświęcony na jej zaprojektowanie.
    Chyba, że to ma być dostarczone tak jak na stronach internetowych pokazane, "na pająka" :)
    Koszt elementów elektronicznych jest niemal w każdym projekcie "jednorazowym" - pomijalny.
    Jak będzie płytka, będzie sprawdzony schemat, będzie napisane oprogramowanie do mikrokontrolera, przetestowane, to ok. Wtedy koszt może wynieść te 400pln, za montaż, części, weryfikacja montażu i sprawdzenie czy wszystko działa jak należy. Bez odpowiedzialności za oprogramowanie i schemat.
    Zmieszczę się z powodzeniem w tej kwocie i jeszcze zostanie pewnie na piwko z grilem, jeśli taki projekt zrobię sobie w domu w celach hobbystycznych. No bo wtedy czasu nie przeliczam na pieniądze.

• #11 10 Lip 2017 10:19
    maikeel
    Poziom 7  

atom1477 napisał:
    maikeel napisał:

To niczego nie zmienia. Mi chodziło o samą konieczność pisania sterowników która sama w sobie była by dużym problemem (a czy dla języka i czy dla takiego wysokiego poziomu to już bez znaczenia).

maikeel napisał:

Konwerter może być w samym urządzeniu. Mówię tylko żeby w ogóle gdzieś był bo to upraszcza sposób obsługi z poziomu PC a więc i obniża koszt wykonania zlecenia.

Bardzo dziękuję,

nie za bardzo znam się na sterownikach (gdzieś czytałem że do niektórych układów są sterowniki już gotowe co ułatwia pracę, a nawet słyszałem o układach, które ponoć przesyłają już gotowe dane na wifi/bluetooth...? ale nie znam się na tym, więc przepraszam za błędną terminologię:().

Oczywiście że najtańsze i najłatwiejsze rozwiązanie jest najlepsze:) Posiadam adapter wiec układ może być bezpośrednio na RS.

Dodano po 5 [minuty]:

Witold_37 napisał:
    Nie prościej kupić gotowy produkt za $40, taniej nie będzie: http://www.advancertechnologies.com/p/myoware.html

tylko nie wiem czy jest dostatecznie dokładny oraz nie widzę możliwości podłączenia do PC a ja potrzebuje dane z EMG śledzić na bieżąco w PC i w zależności od nich podejmować inne działania itd.

Dodano po 5 [minuty]:

Jawi_P napisał:
    maikeel napisał:
    Z tego co udalo mi sie wyczytac w necie to koszt elektroniki to ok 20$( 80zl).

Chyba, że to ma być dostarczone tak jak na stronach internetowych pokazane, "na pająka" :)

może być "na pająka":) ważne aby działało. To urządzenie na razie do testów. Jak pisałem podałem orientacyjną ceną, proszę na prv o ofertę (jeśli będzie dla mnie akceptowalna to się dogadamy).

• #12 11 Lip 2017 00:04
    poldi

Poziom 16  

Nie rozumiem po co w ogóle ta dyskusja. Za 400zł to można coś naprawić a nie zaprojektować. W tym drugim przypadku to nie zachodzą koszta poniżej trzech zer.

• #13 11 Lip 2017 08:55
    maikeel
    Poziom 7  

poldi napisał:
    Nie rozumiem po co w ogóle ta dyskusja. Za 400zł to można coś naprawić a nie zaprojektować. W tym drugim przypadku to nie zachodzą koszta poniżej trzech zer.

Nie rozumiem po co takie "zaśmiecanie" w celu wywindowania ceny swojej oferty - jesli Panu nie odpowiada to proszę zignorować inaczej oferta na prv.
    Sam byłem programistą i jak widzę ogólnie jak "hejcą" cenowo głównie firmy które przybijają 80% narzutu, ciekawe ile płacą pracowniką? którzy rzeczywiście to robią?(sądzę że nawet bez neg. moja propozycja jest pewnie wyższa). Ja zwracam się bezpośrednio do zainteresowanych ()freelancerów) więc proszę o brak tego typu komentarzy!

Powtórze w sieci jest wiele schematów, to banalny układ złożony z kilku elementów. Oczekuje wyboru oraz weryfikacji odpowiedniego schematu wylutowania oraz opisu jak przesyła dane abym mógł z nich korzystać w PC. Wedle mojej oceny jest to 1 dzień pracy max.

Jeśli ktoś chcę proszę o info.

Jeszcze raz zaznaczam, że cena jest orientacyjna, do negocjacji.

• #14 11 Lip 2017 10:44
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

@maikeel Jeśli układ jest banalny to dlaczego sam go nie zrobisz? Zapłacisz 0 zł, chyba oszczędność tych olbrzymich pieniędzy jakimi jest 400 zł cię skusi. Pewne rzeczy, np. dla neurochirurga, też są banalne, co nie znaczy, że każdy może przeprowadzić operację neurochirurgiczną.
    Koledzy już ci pisali, że sprawa nie jest taka prosta jak ci się wydaje - hobbystycznie za 400 zł bym sobie EMG poskładał, ale tu piszemy o zleceniu - jednak pracę wykonuje się po to aby zarobić. Ile wg. ciebie godzin zajmie zbudowanie prototypu? Z projektem PCB (niestety przy wymaganych rozdzielczościach przetwarzania ADC nie ma mowy aby to poprawnie działało na jakis wynalazkach typu płytka stykowa), projektem samego układu elektrycznego i napisaniem nawet najprostszego programu to 10-20 h pracy. Liczymy na rękę nawet tylko 50zł/h to daje nam 500-1000 zł + podatki i to za samą pracę, bez kosztów wykonania prototypu. Do tego mówimy o urządzeniu, które przypniesz do człowieka i komputera - wymagany jest więc jakiś poziom zabezpieczeń. Przynajmniej dobrze wykonana optoizolacja jest potrzeba + izolowana przetwornica do zasilania - to też podnosi koszty i trzeba to dobrze zaprojektować. Te schematy z internetu to w większości można sobie do kosza wrzucić od razu, chyba, że interesuje cię generator szumu a nie EMG.
    Warto też pamiętać, że fachowcowi płaci się nie za to, że stuknie młotkiem, ale za to, że wie, gdzie tym młotkiem przywalić należy.

• #15 11 Lip 2017 11:21
    maikeel
    Poziom 7  

tmf napisał:
    @maikeel Jeśli układ jest banalny to dlaczego sam go nie zrobisz? Zapłacisz 0 zł, chyba oszczędność tych olbrzymich pieniędzy jakimi jest 400 zł cię skusi. Pewne rzeczy, np. dla neurochirurga, też są banalne, co nie znaczy, że każdy może przeprowadzić operację neurochirurgiczną.
    Koledzy już ci pisali, że sprawa nie jest taka prosta jak ci się wydaje - hobbystycznie za 400 zł bym sobie EMG poskładał, ale tu piszemy o zleceniu - jednak pracę wykonuje się po to aby zarobić. Ile wg. ciebie godzin zajmie zbudowanie prototypu? Z projektem PCB (niestety przy wymaganych rozdzielczościach przetwarzania ADC nie ma mowy aby to poprawnie działało na jakis wynalazkach typu płytka stykowa), projektem samego układu elektrycznego i napisaniem nawet najprostszego programu to 10-20 h pracy. Liczymy na rękę nawet tylko 50zł/h to daje nam 500-1000 zł + podatki i to za samą pracę, bez kosztów wykonania prototypu. Do tego mówimy o urządzeniu, które przypniesz do człowieka i komputera - wymagany jest więc jakiś poziom zabezpieczeń. Przynajmniej dobrze wykonana optoizolacja jest potrzeba + izolowana przetwornica do zasilania - to też podnosi koszty i trzeba to dobrze zaprojektować. Te schematy z internetu to w większości można sobie do kosza wrzucić od razu, chyba, że interesuje cię generator szumu a nie EMG.
    Warto też pamiętać, że fachowcowi płaci się nie za to, że stuknie młotkiem, ale za to, że wie, gdzie tym młotkiem przywalić należy.

1)Nie rozumiem po co ten tekst o godzinach itd. - napisz proszę na prv. ofertę. Aby skączyć dyskusję o cenach: Jako programista podejmowałem się na studiach zleceń za kilka razy mniej niż firmy, czy inni programiści którzy znali się na czymś innym, bo miałem 'warsztat' i to co by komuś kto się na tym temacie nie znał zajeło np. 7 dni ja sklejałem z innych prog. w 3 h - i wierz mi że i mi i moim klientom to się opłacało - PO TO SĄ TAKIE SERWISY, tobie się to nie opłaca, mi tak itd. liczba godzin zależy od doświadczenia w temacie dlatego to ccza dyskusja. Mnie interesuję efekt i końcowa cena.

2)Czy schematy z neta to genatory szumu polemizowałbym nad tym? na filmach z yt nawet działają - pytanie czy wychwycą serię tak małych skurczy? Czy według Ciebie układ za 40$ tego nie zrobi? to kluczowa kwestia, te rozważenia to w zasadzie jedyny problem (dobór parametrów wzmacniaczy itd.)

3)'optoizolacja' itd?? Zasilanie z portu lub z baterii 9V....nawet gdyby było jakieś spiencie itd. to chyba nikogo nie spowoduję uszkodzenia zdrowia, chyba że sie mylę?

• #16 11 Lip 2017 13:56
    zster

Poziom 28  

Skoro w sieci jest tyle schematów, na pewno znajda się i wsady ewentualnego mikrokontolera oraz filmik na YT który z każdego zrobi eksperta. Jeśli zlecający jest w stanie ocenić ilość prac niezbędnych do zaprojektowania i wykonania tego urządzenia a także to, co jest problemem a co nie, znaczy to, że posiada wiedzę niezbędną do jego realizacji. Niech więc wykona sobie kilka sztuk, na podstawie różnych schematów, w te 7 godziny każdy, i wybierze ten, który zadziała mu najlepiej. A izolacja od PC? A po co... będzie EMG i okazjonalny elektrostymulator w jednym....
    Witaj ero "jutubowych" ekspertów ....

• #18 11 Lip 2017 15:15
    Jawi_P
    Poziom 31  

Dyskusja o wycenie ma średni sens. Trafność wyceny zostanie zweryfikowana po ilości ofert spływających do zleceniodawcy.
    Albo ktoś to wykona, albo oferent ponowi ofertę z nową wyceną, albo przekroczy to jego budżet i zrezygnuje.
    Można pomóc oferentowi, zadając pytania by bardziej precyzyjnie określić zakres i wymagania.
    Usługa/towar wart jest tyle, ile ktoś w stanie jest za to zapłacić.

• #19 11 Lip 2017 15:23
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

maikeel napisał:

1)Nie rozumiem po co ten tekst o godzinach itd. - napisz proszę na prv. ofertę. Aby skączyć dyskusję o cenach: Jako programista podejmowałem się na studiach zleceń za kilka razy mniej niż firmy, czy inni programiści którzy znali się na czymś innym, bo miałem 'warsztat' i to co by komuś kto się na tym temacie nie znał zajeło np. 7 dni ja sklejałem z innych prog. w 3 h - i wierz mi że i mi i moim klientom to się opłacało - PO TO SĄ TAKIE SERWISY, tobie się to nie opłaca, mi tak itd. liczba godzin zależy od doświadczenia w temacie dlatego to ccza dyskusja. Mnie interesuję efekt i końcowa cena.

Wypisałem ci min. liczbę godzin i cenę przy założeniu, że mam warsztat, znam się na tym i chce mi się zająć taką drobnicą. Może terminator i cmd. Data ze Star Treka zrobią to 10x szybciej.

maikeel napisał:
    2)Czy schematy z neta to genatory szumu polemizowałbym nad tym? na filmach z yt nawet działają - pytanie czy wychwycą serię tak małych skurczy? Czy według Ciebie układ za 40$ tego nie zrobi? to kluczowa kwestia, te rozważenia to w zasadzie jedyny problem (dobór parametrów wzmacniaczy itd.)

3)'optoizolacja' itd?? Zasilanie z portu lub z baterii 9V....nawet gdyby było jakieś spiencie itd. to chyba nikogo nie spowoduję uszkodzenia zdrowia, chyba że sie mylę?

Chcesz polemizować nie mając żadnej wiedzy o elektronice? Odważne. Niestety z twojej wypowiedzi jasno wynika, że nie masz pojęcia o czym piszesz. Co zasilisz z baterii? PCta? A wg. ciebie elektryczne połączenie pomiędzy PC a resztą układu nie ma znaczenia? Dla twojej informacji - obudowa PC może mieć potencjał 115V.
    Nawet w linkach które podałeś autorzy piszą, że mają nadzieję stworzyć urządzenie w cenie <100$, dla przypomnienia tych chcesz przeznaczyć ok. 100$ na prototyp.
    Może się i znajdzie jakiś student, który zrobi druciarstwo za 400zł, ale albo zarobek dla niego z tego to będzie wyłącznie satysfakcja, albo zrobi druciarstwo z poważnym ryzykiem usmażenia delikwenta poddanego badaniu.

• #20 11 Lip 2017 17:44
    CMS
    Moderator

tmf napisał:
    Jeśli układ jest banalny to dlaczego sam go nie zrobisz? Zapłacisz 0 zł, chyba oszczędność tych olbrzymich pieniędzy jakimi jest 400 zł cię skusi. Pewne rzeczy, np. dla neurochirurga, też są banalne, co nie znaczy, że każdy może przeprowadzić operację neurochirurgiczną.

Podpisuje się "rękami i nogami"

zster napisał:
    Skoro w sieci jest tyle schematów, na pewno znajda się i wsady ewentualnego mikrokontolera oraz filmik na YT który z każdego zrobi eksperta. Jeśli zlecający jest w stanie ocenić ilość prac niezbędnych do zaprojektowania i wykonania tego urządzenia a także to, co jest problemem a co nie, znaczy to, że posiada wiedzę niezbędną do jego realizacji. Niech więc wykona sobie kilka sztuk, na podstawie różnych schematów, w te 7 godziny każdy, i wybierze ten, który zadziała mu najlepiej. A izolacja od PC? A po co... będzie EMG i okazjonalny elektrostymulator w jednym....

Święte słowa.

zster napisał:
    Witaj ero "jutubowych" ekspertów ....

Szkoda, że na YT nikt nie pokazuje skutków gdy coś pójdzie nie tak... Ale czasem można trafić na Sadistiku przypadek gdzie ktoś myślał, że to nie jest "groźny prąd". I wowczas od samego oglądania czuć zapach pieczonego mięska...

Ludzie zrozumcie w końcu, że zaprojektowanie i wykonanie prototypu to jest masa poświęconego czasu. Do tego trzeba mieć odpowiednią wiedzę, a czas i wiedza, to pieniądz.

Dodaj jedno zero do budżetu, a zaraz znajdą się chętni, bo propozycja zacznie mieć ręce i nogi. Albo druga możliwość:
    Cytat:
    Jeśli układ jest banalny to dlaczego sam go nie zrobisz?

• #21 11 Lip 2017 20:45
    maikeel
    Poziom 7  

Proszę nie hejcić o czasie bo ktoś to może zrobić w 2h ktoś w 200h!
    Proszę o ofertę lub sensowne uwagi.

Co do bezpieczeństwa....nie jestem elektronikiem ale nie słyszałem o przypadku porażenia urządzeniem zasilanym z portu USB....ryzyko podobne jak trzymając końcówkę kabla z USB....może ktoś mi poda taki przypadek? proszę o link z info o "usmażeniu" przez urządzenie podłączone na USB!.....(laptop/PC ma bezpieczniki na zasilaczu wiec proszę nie pisać o takiej ewentualności)....(.A od biedy chyba nic nie stoi na przeszkodzie aby na kablu USB->komp. dać bezpiecznik za 1-2zł - choć pewności nie mam)

• #22 11 Lip 2017 20:52
    el_sys
    Poziom 13  

maikeel napisał:
    Proszę nie hejcić o czasie bo ktoś to może zrobić w 2h ktoś w 200h!
    Proszę o ofertę lub sensowne uwagi.

Co do bezpieczeństwa....nie jestem elektronikiem ale nie słyszałem o przypadku porażenia urządzeniem zasilanym z portu USB....ryzyko podobne jak trzymając końcówkę kabla z USB....może ktoś mi poda taki przypadek? proszę o link.....(laptop/PC ma bezpieczniki na zasilaczu wiec proszę nie pisać o takiej ewentualności)

Czyli uważasz, że w przypadku braku uziemienia i innych "błędów" w "źle" złożonym PC nie ma możliwości porażenia prądem przez jakikolwiek terminal wymiany danych i że bezpiecznik załatwia temat...nic dodać, nic ująć.

Moderowany przez dondu:

Ponieważ temat był raportowany, to muszę się wtrącić.

Panowie, już wystarczająco wytłumaczyliście autorowi tematu główne aspekty związane z tym zleceniem.
    Może znajdzie się osoba, która zaryzykuje. Życzmy jej szczęścia - będzie jej potrzebne.

• #23 11 Lip 2017 21:08
    aaanteka
    Poziom 37  

maikeel napisał:
    Co do bezpieczeństwa....nie jestem elektronikiem ale nie słyszałem o przypadku porażenia urządzeniem zasilanym z portu USB....ryzyko podobne jak trzymając końcówkę kabla

Każde urządzenie podłączane do ciała pacjenta musi posiadać odpowiednie badania i certyfikat . Wydajność prądowa gniazda USB 3 nie jest już taka mała ,a w zależności od realizacji układu może on zasilać różne niebezpieczne rozwiązania jak przykładowo inwerter napięcia , a wtedy nie jest to bez znaczenia .
    Również należy wziąć pod uwagę rozwój technologii kompatybilnych , a specyfikacja USB Power Delivery pozwala na przesyłanie do 100 W kablem USB 3.0 (a także USB 2.0), 10 razy większą niż w przypadku konkurencyjnej technologii Thunderbolt i ponad 20 razy więcej niż pozwala USB 3.0.

Zwykle przy tego typu urządzeniach stosuje się odpowiednią separację galwaniczną , osobny zasilacz ,a nawet zasilanie tylko akumulatorowe o ograniczonej wydajności. Zasilacz do urządzeń medycznych z certyfikatem ,to już nie koszt popularnego zasilacza uniwersalnego do oświetlenia led i takich tam.
    Do czego prowadzi brak odpowiedniej technologii i wyobraźni może świadczyć podobna kwestia "taniej realizacji".

Moderowany przez dondu:

... i Panie także.

• #24 11 Lip 2017 21:32
    zster

Poziom 28  

Cytat:
    Moderowany przez dondu:
    Ponieważ temat był raportowany, to muszę się wtrącić.

Panowie, już wystarczająco wytłumaczyliście autorowi tematu główne aspekty związane z tym zleceniem.
    Może znajdzie się osoba, która zaryzykuje. Życzmy jej szczęścia - będzie jej potrzebne.

Można przymknąć oko na niezrozumienie przez autora zlecenia aspektów nakładu pracy niezbędnych do realizacji tego zlecenia jednak naświetlenie poważnych zagrożeń związanych z tym tematem uważam za bardzo istotne zwłaszcza, że autor bagatelizuje je co może przynieść opłakane skutki. Zwłaszcza, jeśli dostanie układ nie zapewniający odpowiedniego poziomu zabezpieczeń - musi mieć świadomość z czym to się wiąże. Temat może także przydać się innym ku przestrodze.

Przy połączeniu urządzenia poprzez port USB czy szeregowy, nie chodzi o napięcia i prądy występujące na szynach danych czy zasilających tych portów . Chodzi głównie o sytuacje, gdzie komputer użyty do zbierania danych z tego urządzenia podłączony będzie do nieprawidłowo wykonanej lub wadliwej instalacji zasilającej - a w zasadzie przy braku "uziemienia". W takim wypadku, na obudowie komputera ( a także na wtyczce USB / RS) wystąpi napięcie rzędu 100 - 120V względem potencjału ziemi( skutek "działania" filtra sieciowego przeciwzakłóceniowego ). Boleśnie przekonał się o tym ten, kto przypadkiem dotknął takiego komputera i np. części instalacji CO ... Czy autor zlecenia nadal uważa, że to napięcie nie jest niebezpieczne? Owszem, natężenie prądu znikome. Ale nie można w przypadku takiego urządzenia polegać na innych podzespołach, rezygnując choćby z izolacji galwanicznej od portów komputera, nawet w przypadku laptopa.

• #25 11 Lip 2017 22:39
    maikeel
    Poziom 7  

Dziękuje wszystkim za sensowne uwagii dotyczące bezpieczeństwa ale powiem szczerze nie przekonuja mnie jeszcze do końca:

Jak w linku podanym 2 posty wyżej owszem zła ładowarka itd. mogą porazić bez dwóch zdań to wiem ale moje pytanie:

Podłączam jakkolwiek wykonany EMG czerpiący zasilanie z USB do laptopa na baterii (bez podłączenia do sieci). Pytam poważnie

1) czy jest jakieś ryzyko?? TAK/NIE
    2)ryzyko "usmażenia" przez EMG w takiej sytuacji = ryzyku "usmażenia" trzymając palec w porcie USB TAK/NIE

Proszę odpowiedźcie z uzasadniem. Byłbym wdzięczny o jakis link o takich przypadkach (oprócz wybuchajacych/wadliwych baterii w niektórych laptopach bo to bez EMG jest tak samo groźne) np. o kimś kto zginął dotykając USB.

• #26 11 Lip 2017 22:55
    atom1477
    Poziom 43  

Ryzyka porażenia napięciem sieciowym oczywiście wtedy nie ma, czyli:
    1) Nie.
    2) Nie.
    (oczywiście jeszcze pod warunkiem że do laptopa nie będzie podłączone żadne inne urządzenie z zasilaczem sieciowym)
    Skoro odpowiedzi to "Nie" to chyba nie muszę ich uzasadniać?

Ale jeszcze sprawa o którą nie zapytałeś:
    3)

Cytat:
    (laptop/PC ma bezpieczniki na zasilaczu wiec proszę nie pisać o takiej ewentualności)....(.A od biedy chyba nic nie stoi na przeszkodzie aby na kablu USB->komp. dać bezpiecznik za 1-2zł - choć pewności nie mam)

Otóż bezpieczniki w żaden sposób nie zabezpieczają przed porażeniem.
    Więc jeżeli laptop miał by być zasilany z sieci to bezpieczniki zupełnie nic tu nie pomogą. Opcją wtedy jest tylko izolacja galwaniczna układu od laptopa.

• #27 11 Lip 2017 22:59
    maikeel
    Poziom 7  

atom1477 napisał:
    Ryzyka porażenia napięciem sieciowym oczywiście wtedy nie ma, czyli:
    1) Nie.
    2) Nie.
    Skoro odpowiedzi to "Nie" to chyba nie muszę ich uzasadniać?

Ale jeszcze sprawa o którą nie zapytałeś:
    3)
    Cytat:
    (laptop/PC ma bezpieczniki na zasilaczu wiec proszę nie pisać o takiej ewentualności)....(.A od biedy chyba nic nie stoi na przeszkodzie aby na kablu USB->komp. dać bezpiecznik za 1-2zł - choć pewności nie mam)

Otóż bezpieczniki w żaden sposób nie zabezpieczają przed porażeniem.

Bardzo dziękuję za odpowiedź :) .
    Zwróciliście mi uwagę na ważną kwestię bezpieczeństwa . Według mnie można zaoszczędzić na zabezpieczeniach i zachować bezpieczeństwo testując na laptopie zasilanym wyłącznie z baterii.

• #28 11 Lip 2017 23:15
    zster

Poziom 28  

Zupełny brak wyobraźni...
    Urządzenie będzie testowane na laptopie.. A gdy bateria będzie na wyczerpaniu a wyniki obiecujące, ktoś podłączy ładowarkę " bo przecież nic się nie stanie jak raz tak zrobię"....

Powodzenia. Zwłaszcza wykonawcy, który będzie użerał się z "wiedzącym lepiej" zleceniodawcą.

• #29 11 Lip 2017 23:33
    maikeel
    Poziom 7  

zster napisał:
    Zupełny brak wyobraźni...
    Urządzenie będzie testowane na laptopie.. A gdy bateria będzie na wyczerpaniu a wyniki obiecujące, ktoś podłączy ładowarkę " bo przecież nic się nie stanie jak raz tak zrobię"....

Powodzenia. Zwłaszcza wykonawcy, który będzie użerał się z "wiedzącym lepiej" zleceniodawcą.

Ja nie wiem lepiej i "nie będę się użerał" jakim prawem wogle mnie tak oceniasz!, nawet nie wiesz ile czasu w moich badaniach to urządzenie będzie monitorować ! a piszesz takie bzdury? Testować będzie kilka dobrze zorientowanych ludzi, to prototop do sprawdzenia skuteczności i wsparcia innych technik, jak się sprawdzi w połączeniu z innymi w działaniu bedą certyfikaty itd.!!!

Ja się z nikim 'nie użeram' i akceptuje krytykę za to Tobie chyba troszkę brak poziomu.......

Od wczoraj realnie korzystam z tego portalu szukam sensownego wykonawcy NAJPROSTRZEJ WERSJI EMG a masa hejtu i niestety chamskiego naciągania, po co osoby którym nie pasuje budżet wougle piszą itd.? Nie pasuje - nie piszcie!

ps. nie chcę pisać o wszystkich bo jestem bardzo wdzięczny za kilka sensownych i wartych uwagi komentarzy

• #30 12 Lip 2017 00:33
    zster

Poziom 28  

Czytaj ze zrozumieniem - to nie ty będziesz się użerał. I nie ekscytuj się słowem " hejt" nie znając jego znaczenia. Próbowano wytłumaczyć ci sprawy, o których nie masz bladego pojęcia jednak nadal drążyłeś temat, próbując narzucić swoje. Jak napisałem - skoro znasz się na tym ( a piszesz tak, jakbyś co najmniej 50 takich urządzeń zaprojektował ) , zrób to sam. Jeśli się nie znasz - zapłać za czyjąś wiedzę i nie neguj jego wyceny czy propozycji rzucając hasłem "hejtu". Czy elektrykowi, wykonującemu instalację w twoim mieszkaniu też mówisz "Paaanie, po co ta różnicówka! Tu same rozgarnięte osoby są!" ?

Cytat:
    nawet nie wiesz ile czasu w moich badaniach to urządzenie będzie monitorować !

Nie muszę tego wiedzieć. Dłużej niż milisekundę? Wystarczy. Takim zdaniem udowadniasz właśnie, że "wiesz lepiej".
    Czemu piszą osoby, których budżet nie interesuje? By uświadamiać jutubowych ekspertów jak bardzo ich wyobrażenia o kosztach i nakładzie pracy niezbędnym do DOBREJ i BEZPIECZNEJ realizacji mijają się z rzeczywistością. Może inny zlecający przeczyta taki temat i zastanowi się dwa razy, zanim wyskoczy z kwotą 1000 zł brutto za zaprojektowanie i złożenie telewizora twierdząc przy tym, że przecież można kupić telewizory po 500 zł ...
    Dostałeś dobre rady i ostrzeżenia o zagrożeniach. Zrobisz jak uważasz. Bez odbioru.