Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Połączenie dwóch systemów alarmowych w jeden.

Ten Tego... 10 Jul 2017 01:49 783 6
Optex
 • #1
  Ten Tego...
  Level 9  
  Witam
  W kilka miesięcy temu dokupiłem działkę z domkiem drewnianym oraz centralką alarmową Satel CA-10, zaś w zeszłym tygodniu kupiłem na internecie w ciekawej cenie przyczepkę kempingową, z zainstalowaną płytą CA-5.

  Poprzedni właściciel w przyczepie zainstalował alarm CA-5 z manipulatorem LED oraz dwoma czujkami PIR+MW, teraz chciałbym w jakiś sposób połączyć te dwie centralki w jedną całość.
  Jako iż płacę za ochronę domku drewnianego coś koło 70 zł, więc nie chcę płacić również tyle za przyczepę, a w związku z tym że przyczepka stoi 30m od domku doszedłem do wniosku że zastosuję transmisję bezprzewodową.

  Przy CA-5 zamontowałbym miniaturowy nadajnik Elmesa, a wyjście ustawiłbym jako Alarm poż/włamaniowy, który po wzbudzeniu alarmu wysłałby sygnał do odbiornika Elmesa, podłączonego pod linię 24h w CA-10.

  Mam tylko problem z jedną rzeczą... Agencja ochrony po alarmie przyjeżdża i sprawdza czy wszystko ok i kasuje alarm. Nie chcę żeby alarm się powtarzał, dlatego pomyślałem że alarmowanie w CA-5 będzie trwało tylko 2-3 sekundy po to, aby wysłać sygnał do CA-10 i zawiadomić ochronę.

  Moje pytanie brzmi: Czy da się ustawić żeby wyjście załączyło się JEDNORAZOWO na 2-3 sekundy? Nie chcę żeby się powtarzało kilka razy, tylko żeby raz wysłało sygnał do CA-10 i nie wysyłało więcej.
  A może jest jakaś inna opcja połączenia tych dwóch alarmów? Nie chcę rezygnować z CA-5 w przyczepie, ponieważ czasem będzie trzeba przeciągnąć przyczepkę na tydzień czy dwa...

  Nadajnik będzie oczywiście podłączony przez przekaźniki. :)

  Pozdrawiam
 • Optex
 • Optex
 • #3
  Ten Tego...
  Level 9  
  W takim razie chyba nie ma innej możliwości, będzie trzeba kablem pociągnąć :(
  Instalatorzy z mojej firmy ochroniarskiej nie mają chyba wyobraźni na realizację, jedyne sensowne rozwiązanie jakie udało im się znaleźć to ciągnięcie kabla. Chyba wymienię ten system na Integrę, dorzucę moduły ABAX'a i chyba tak będzie najlepiej, od razu połączę z roletami.
  W Versie da się sterować wyjściami tak jak w integrze? 8#?
 • Helpful post
  #4
  Daro1003
  Level 20  
  Ten Tego... wrote:
  Czy da się ustawić żeby wyjście załączyło się JEDNORAZOWO na 2-3 sekundy

  Ustawiasz czas działania wyjścia.
  Ten Tego... wrote:
  W Versie da się sterować wyjściami tak jak w integrze? 8#?

  Jest możliwość sterowania wyjściami w Versie np. 2# 4# itp.
 • #5
  niebieskipolo
  Level 22  
  Nie bardzo rozumiem - jaka będzie różnica w działaniu, jeśli połączysz to kablem, a nie radiem? Czy chcesz czujki z przyczepy podłączyć bezpośrednio pod CA-10? Możesz zastosować więc dwa nadajniki i jeden odbiornik Elmesa, a CA-5 wykorzystać tylko jako zasilacz tych czujek i nadajników. Albo nawet połączyć je w szereg i wtedy jeden nadajnik. Ew. żeby CA-5 się nie kurzyła, to dołożyć jej z jedną czujkę - niech wyje w razie włamania.

  Jeśli chcesz, aby agencja o alarmie w przyczepie była powiadamiana tylko raz, możesz ustawić wejście w CA-10 z opcją "auto-reset 1". Ale co będzie, jeśli o pierwszej w nocy ktoś/coś wywoła fałszywy alarm, a o drugiej przyczepę ci ukradną?

  @Daro1003 - "JEDNORAZOWO" :!:
 • Helpful post
  #6
  xury
  Automation specialist
  Ten Tego... wrote:
  Moje pytanie brzmi: Czy da się ustawić żeby wyjście załączyło się JEDNORAZOWO na 2-3 sekundy?

  Jednorazowo nie. Można ustawić dla wejść opcję "tylko trzy alarmy" Minimalna długość impulsu to 4 sekundy.
  By nie generowało za często można np. ustawić czas alarmowania w manipulatorze na max 255 sekund. W czasie sygnalizacji na manipulatorze nie są generowane nowe alarmy z wejść.
  Czy przez kabel , czy bezprzewodowo to zachowanie sygnalizacji alarmu będzie takie samo.
  Kombinując z dwoma wyjściami można zrobić działanie pseudojednorazowe. Czas jednego na minimum tj. 4 sekundy, a czas drugiego max czyli 1020 sekund. Połączyć tak by po zadziałaniu pierwszego wyjścia drugie wyjście zablokowało jego działanie na 17 minut. W tym czasie powinna już być wyjaśniona sytuacja.
 • #7
  Ten Tego...
  Level 9  
  niebieskipolo wrote:
  Nie bardzo rozumiem - jaka będzie różnica w działaniu, jeśli połączysz to kablem, a nie radiem?

  Nie mam możliwości przeciągnięcia przewodów.

  niebieskipolo wrote:
  Możesz zastosować więc dwa nadajniki i jeden odbiornik Elmesa, a CA-5 wykorzystać tylko jako zasilacz tych czujek i nadajników. Albo nawet połączyć je w szereg i wtedy jeden nadajnik. Ew. żeby CA-5 się nie kurzyła, to dołożyć jej z jedną czujkę - niech wyje w razie włamania.

  I to jest dobry pomysł! Podsunę taki pomysł temu instalatorowi.

  Dzięki za pomoc, już wszystko jasne. :)