Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LG 42LB5610 - Brak podświetlenia matrycy

10 Jul 2017 10:29 8781 4
  • Level 7  
    Dzień dobry!

Posiadam zakupiony, używany telewizor LG 42LB5610 LED - od dwóch tygodni na matrycy było widoczne (tylko na bardzo jasnych lub białych scenach) takie słoneczko, jakbym świecił w matrycę z tyłu latarką. Jasna plamka w środku z ciemniejszą obwódką.

Wczoraj matryca zgasła całkiem - fonia jest, świeciłem też w nią latarką :) - widać kontury menu. Przy włączaniu TV na dosłownie ułamek sekundy jest widoczne logo LG, jakby na chwilkę matryca się zaświecała.

Obstawiam, że padła jedna dioda, bo przecież połączone są szeregowo, prawda? Jeśli się mylę to proszę o wyprowadzenie z błędu.

Czy z dosyć nikłym pojęciem, będę sam w stanie wymienić diodę, czy lepiej zanieść do serwisu?
    Nie chcę się też naciąć w serwisie, na jakieś podwyższone koszty lub wymianę niepotrzebnych części.

Czy w przypadku uszkodzenia jednej diody wymienia się całe panele, czy tylko uszkodzone LEDy? Ile taka "przyjemność" powinna kosztować?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!
  • Level 23  
    Prawdopodobnie masz matrycę HC420DUN-VAHS1. 8 listew po 4 diody. Listwy typu LG Innotek DRT 3.0 42" (diody 6V) masz tam 2 rodzaje listew A i B. Na aukcjach chcą za listwę około 25-27 zł. Lepiej wymienić listwę, bo pewnie padła 1 dioda. Należy jednak sprawdzić pozostałe wszystkie diody. Jeśli tego nie robiłeś to odradzam, bo przy braku doświadczenia możesz uszkodzić matrycę przy demontażu panela.
  • Level 11  
    Miałem podobny przypadek, i wygląda na to że kolega trafnie określił problem braku podświetlania. W moim przypadku padły dwie diody led na dwóch różnych listwach, początkowo próbowałem podstawić dowolną diodę w celu potwierdzenia czy to jedyna usterka, okazało się że TV uruchomił się i wszystko by było dobrze poza barwą i kątem świecenia tych wstawionych diod. Kolejnym krokiem był zakup używanych listw (nie koniecznie identycznych) które stały się dawcą led-ów o tych samych parametrach (przy okazji mam zapas na kolejne naprawy). Do demontażu warto użyć hot-a gdyż laminat stanowi jednocześnie "radiator" i dość ciężko jest je wy lutować nie uszkadzając ich.Warto zaopatrzyć się z klej dwuskładnikowy do zamocowania "soczewek" (kolimatorów) oraz uczulam na precyzję ich mocowania, wszelkie niedoróbki będą skutkowały cieniami na matrycy.
    I jeszcze jedna istotna sprawa o ile nie najważniejsza demontaż 42 calowej matrycy (szkła) najlepiej wykonać w dwie osoby bo łatwo je uszkodzić (ma około 2-3mm) a w połączeniu z powierzchnią łatwo się wygina, oczywiście nie zapominamy o taśmach (flex-ach) na dole i boku szkła bo łatwo je uszkodzić. Co prawda robiłem 42 calową matrycę sam ale nie powiem żebym się przy tym nie spocił. Polecam używać do tego rękawiczek aby nie zostawić na szkle swoich odcisków.Żeby nie było tak łatwo warto sprawdzić jeszcze to, o ile takie elementy występują:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3276724.html
    Życzę powodzenia:)
  • Level 6  
    Mam taki TV po wyłączeniu się nie włączył warystor i termistor są ok bezpiecznik też Co mogło się stać? Proszę o pomoc.