Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dzielnik częstotliwości przez co najmniej 1000

10 Lip 2017 13:21 1290 16
  • Poziom 12  
    Poszukuję scalaków które były by w stanie podzielić częstotliwość przez co najmniej 10000 a najlepiej 100000. Może to być szeregowo kilka dzielników. Problem w tym że częstotliwość wejściowa to około 0.5 GHz.
    Chodzi o jakieś normalne scalaki a nie programowalne kosmosy.
    Podrzućcie jakimś konceptem.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam,

Popatrz tutaj: Link
    Jest to 1:1000 musiałbyś dodać z jedną lub dwie dekady (np. 7490 lub odpowiednik funkcjonalny) do uzyskania wymaganego podziału.
    Chodzi do 3,5 GHz

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Troszkę nie przesadziłeś z tym podziałem ?
    Z 500 MHz chcesz mieć 5 Hz ( pięć impulsów na sekundę ) ?
    Dokładność pomiaru może być wówczas nieciekawa.

Można na początek dać jakiś niedrogi 1/8 Prescaler for PLL Electronic Tuning i masz 62,5 MHz i potem podzielić byle czym.

Lub drożej MC12079 is a single modulus divide by 64, 128, 256 prescaler for low power frequency division of a 2.8 GHz i potem dalej.
  • PCBway
  • Poziom 12  
    Cytat:

Kolega odpali kalkulator.

m72 napisał:
    Cytat:

Kolega odpali kalkulator.

Sorki - założy okulary - jak się nie dowidzi to przy tylu zerach wydawało mi się że jest tam osiem zer.
    Ale poza moją ślepotą, i rzeczywiste 5 kHz, to reszta postu jest bez zmian ;)

A wpisanie słowa " Prescaler " chociażby w Allegro , lub inne droższe hurtownie - znajduje tego co-nieco. Dlatego w poście użyłem Angielskich nazw jakie trzeba wpisać w szukajki - a warto z nich korzystać.
  • Poziom 12  
    Ogólnie o co mi chodzi.....
    Chcę mierzyć przesunięcie fazowe pomiędzy dwoma sygnałami w.cz. 446MHz (pasmo radiowe PMR). Do tego celu najlepiej użyć AD8302 który jest do tego stworzony ale kupiłem w Chinach te scalaki ale to chyba podróby, nic nie działa, nie chce mi się czekać znów miesiąc na przesyłkę.
    Kombinuję coś takiego.
    Chcę "zwolnić" obydwa przebiegi z tych 446MHz do kilku kilocherców i wtedy pomierzyć przesunięcie czymś arduinopodobnym, nie istotne.
    Zastanawiam się tylko czy po zwolnieniu przebiegów przesunięcie fazowe pozostanie w proporcji do tego z w.cz.

Generalnie ma to być eksperyment z analizatorem antenowym na ukf.
    Na podstawie przesunięcia będzie wyliczana impedancja anteny.
    Dodam że przebiegi nie będą się rozjeżdżać względem siebie.

m72 napisał:
    Zastanawiam się tylko czy po zwolnieniu przebiegów przesunięcie fazowe pozostanie w proporcji do tego z w.cz.
    to sobie pomyśl dokładnie ;)
    u ciebie przy 500MHz czas impulsu to 2ns, przesunięcie fazy o 180° to 1ns, jaką masz pewność że obydwa dzielniki wystartują jednakowo w tym samym czasie, czym potem zmierzysz te różnice czasowe w nanosekundach?
    tu musisz działać komparatorami albo modulatorami kołowymi od razu na Wcz.
    Prościej będzie analogowo to pomierzyć lub na jakiejś pętli fazowej.
  • Poziom 43  
    m72 napisał:

W żadnym wypadku nie. I to nie tylko dlatego że preskalery mogą wystartować w rożnych momentach. Nawet jak wystartują równo to nie zachowają przesunięcia fazowego. Zachowają tylko przesunięcie czasowe.
    Czyli dla 500MHz przy przesunięciu 90° (a więc czasowo o 1/4 z 2ns, czyli o 0.5ns), po podzieleniu do 5kHz przesunięcie będzie nadal wynosiło czasowo 0.5ns. Ale kątowo to już będzie mniej niż 90°. Bo 0.5ns teraz będzie odnoszone do okresu przebiegu 5kHz a nie 500MHz. A więc będzie to 0.5ns w stosunku do 0.2ms (200000ns). Czyli wyjdzie zaledwie 0.0009°.
  • Poziom 37  
    Witam,
    m72 napisał:
    Chcę mierzyć przesunięcie fazowe pomiędzy dwoma sygnałami w.cz. 446MHz (pasmo radiowe PMR). Do tego celu najlepiej użyć AD8302 który jest do tego stworzony ale kupiłem w Chinach te scalaki ale to chyba podróby, nic nie działa, nie chce mi się czekać znów miesiąc na przesyłkę.

może w takim razie kup "nie w Chinach", na przykład:
    http://pl.farnell.com/analog-devices/ad8302aruz/rf-if-gain-phase-detector-tssop14/dp/1498702
    cena nie jest znowu taka zabójcza.

Ciekawe jak zrobiłeś fizyczny układ, 500 MHz to nie są żarty.
    Najlepiej skopiować płytkę rozwojowa producenta:
    http://www.analog.com/en/design-center/evalua...tion-boards-kits/EVAL-AD8302.html#eb-overview
    można pobrać dokumentację.

Albo ją kupić:
    http://pl.farnell.com/analog-devices/ad8302-evalz/gain-phase-detector-evaluation/dp/2301747
    w tym przypadku to już nie jest taniocha, niestety.

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Pomiary fazy przebiegów w.cz. są bardzo uciążliwe, więc nawet na płytce drukowanej może to nie działać właściwie. Więc też jestem ciekaw jak wygląda Twój zmontowany układ.
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Więc też jestem ciekaw jak wygląda Twój zmontowany układ.

Mój układ to była kopia płytki ewaluacyjnej ze strony 21 Link

Układy kupione przeze mnie nie dawały oznak życia, pewnie podróby, bo z Aliexpresu.

Cytat:
    Ciekawe jak zrobiłeś fizyczny układ, 500 MHz to nie są żarty.

Nie robiłem, biorę go z radia.

Generalnie chodzi mi o pomiar przesunięcia fazowego pomiędzy sygnałem wylatującym na antenę a sygnałem wracającym jako fala odbita. Sprawa sprzęgacza kierunkowego jeszcze nierozwiązana ale to inna bajka. Widzę że chyba faktycznie nie ma rady, trzeba kupić gdzieś oryginał ad8302.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    m72 napisał:
    Mój układ to była kopia płytki ewaluacyjnej ze strony 21

Zależy jak to rozumiesz, producent opisuje tę płytkę jako 4 - warstwową.
    W linku, który poprzednio podałem jest dokumentacja (gerber-y, plik wierceń), chyba najrozsądniej ją pobrać i skopiować.

m72 napisał:
    Nie robiłem, biorę go z radia.

Miałem na myśli właśnie tę płytkę rozwojową.

m72 napisał:
    Widzę że chyba faktycznie nie ma rady, trzeba kupić gdzieś oryginał ad8302.

Jak już pisałem, da się kupić, nie jest wcale taki drogi. Dostawca porządny, więc raczej nie są to podróbki.
  • Poziom 12  
    A czy ktoś mógłby mi przekonwertować ten plik gerbera do jakiegoś strawnego formatu ? Mam diptrace, eagle, kicad. Może jakiś pdf-ik ?

Link
  • Poziom 43  
    Te pliki dają się wprost otworzyć w Kicadzie. Tylko trzeba albo zmienić rozszerzenie otwieranych przez Kicada plików Gerber, albo zmienić rozszerzenie plików na pho.
  • Poziom 43  
    Dziwne bo ja próbowałem i otwierało.
  • Poziom 37  
    atom1477 napisał:
    Dziwne bo ja próbowałem i otwierało.

Nie pamiętam dokładnie, ale chyba nawet nie zmieniałem rozszerzeń, wybrałem po prostu "wszystkie pliki", również się otwierało. Nie sprawdzałem dokładnie, nie było to moim celem.

jaroslawm48 napisał:
    zmieniłem rozszerzenie na pho i wraz nie moge reszty ogarnac.

Może nieporozumienie polega na tym, że te pliki trzeba otwierać w przeglądarce plików Gerber, do oglądania dokumentacji produkcyjnej.