Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizator napięcia anodowego

zygmuntf 10 Lip 2017 15:08 1395 7
  • #1 10 Lip 2017 15:08
    zygmuntf
    Poziom 9  

Szanowni koledzy i koleżanki,

W dwóch niezależnych źródłach znalazłem schematy stabilizatorów napięcia anodowego do lamp, w których tranzystory zabezpieczenia przeciwzwarciowego (odpowiednio T3 i Q3) połączone są w różny sposób (emiter zamieniony z kolektorem). Czy jest jakiś powód takiej zamiany, czy może wynika ona z błędu?

Pozdrawiam,
    ZF

• #3 11 Lip 2017 17:05
    zygmuntf
    Poziom 9  

Zgodnie ze schematami zamieszczonymi przez użytkownika fuutro we wskazanym linku poprawne jest podłączenie takie, jak na schemacie zatytułowanym zasilacz2 w moim poprzednim poście. Wtedy przy poborze prądu z zasilacza napięcie na emiterze tranzystora Q3 jest niższe niż na bazie (i kolektorze).

Podobny układ jest też tutaj: click!

Wydaje mi się, że urządzenie przedstawione na schemacie zasilacz1 działałoby poprawnie, gdyby T3 był tranzystorem PNP.

ZF

• #4 12 Lip 2017 16:48
    robig
    Poziom 17  

Cytat:
    Wydaje mi się, że urządzenie przedstawione na schemacie zasilacz1 działałoby poprawnie, gdyby T3 był tranzystorem PNP.

Tylko czy uda się wtedy poprawnie spolaryzować T3?

• #5 12 Lip 2017 17:22
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

zygmuntf napisał:
    Wydaje mi się, że urządzenie przedstawione na schemacie zasilacz1 działałoby poprawnie

Odpowiadam: jest to bardzo stary układ mojego autorstwa, w którym faktycznie wkradła się pomyłka. Jednak, z ciekawości, przetestowałem ten układ teraz na płytce stykowej - tranzystor pracujący w konfiguracji inwersyjnej również ogranicza prąd. Co nie znaczy, że taki układ jest w 100% poprawny.

• #6 12 Lip 2017 21:21
    zygmuntf
    Poziom 9  

A to ciekawostka - u mnie też działa prawidłowo na płytce stykowej!

Pozdrawiam,
    ZF

• #7 13 Lip 2017 00:16
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Działa, bo wymagania co do tego tranzystora nie są wygórowane :) Problemy mogą pojawić się przy większym poborze prądu, bo zwiększy to napięcie Ugs tranzystora MOSFET, a razem z nim Ueb tranzystora T3. Może dojść do przebicia złącza, gdyż napięcie przebicia to typowo 5-6V.

• #8 13 Lip 2017 12:23
    zygmuntf
    Poziom 9  

Ewentualnemu przebiciu tranzystora MOSFET (w takich lub innych okolicznościach) może zapobiec dioda Zenera podłączona między bramkę a źródło.

ZF

Dodano po 20 [minuty]:

Istotnie, gdy nie ma zwarcia, napięcia na wszystkich elektrodach T3 są niewielkie.

ZF

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME