Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena + Router + Modem LTE ORANGE

qba662 10 Lip 2017 16:38 633 20
  • #1 10 Lip 2017 16:38
    qba662
    Poziom 4  

Cześć,

Mam kartę SIM z pakietem internetowym ORANGE i chciałbym wykorzystać ten internet w domu, tworząc sieć domową.

Adres: Kuków, powiat suski.

Z tego co widziałem w promieniu kilku kilometrów znajduja się nadajniki sieci ORANGE.

Zastanawiam się jaki router, modem i antenę i dodatkowe akcesoria musze zakupić aby osiągnąć swój cel?

Od czego zaczać, jak się do tego zabrać?

Pozdrawiam

• #2 10 Lip 2017 17:18
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Masz kartę SIM to zrób testy na telefonie LTE z aplikacją NetWorks Cell Info i pokaż screeny z zakładki DANE. Pokazuje parametry sygnału i dane BTS-a, do tego speedtesty. Test w domu i na zewnątrz. Zasięg LTE W Orange z BTS-a LTE1800 NetWorks w Stryszawie lub Koconiu. do tego z nich 3G na UMTS2100HSPA+DC i UMTS900 HSPA+. Jaki budżet na router i antenę? Stacjonarny router z LTE/3G 150-300 zł, antena dual LTE1800MHz około 200 zł.

• #3 10 Lip 2017 17:31
    qba662
    Poziom 4  

Cześć,

Niestety testy będę mógł zrobić dopiero na początku przyszłego tygodnia.

Zorientowałem sie troche w temacie( posty na forum) i ogólnie myślałem nad:
    -HUAWEI B315s-22 LTE
    -http://allegro.pl/antena-lte-4g-dualna-15dbi-router-huawei-b315-5m-i5260063047.html

Czy taki zestaw wystarczy?

Czy testy są niezbędne do wyboru urządzeń, czy raczej chodzi o to czy po zainstalowaniu anteny sygnał będzie dostepny?
    Głównie chodiz o to że chciałbym już jakoś przed powrotem zakupic te urządzenia i zastnawiam sie czy bez testów mogę tak zrobić?

Pozdrawiam

• #4 10 Lip 2017 17:47
    matek451

Testy ogólnie dla potwierdzenia zasięgu LTE i BTS-a, parametrów sygnału i uzyskiwanych prędkości. Brak w okolicy BTS-a z LTE800 Orange a co za tym idzie też agregacji LTE1800+800.Antena OK, jeśli wystarczy ci te 5m kabla. Router też , przy czym możesz brać te z Orange, są niebrandowane , bez simlocka lub z Plusa, Play. Te z T-mobile maja ubogie FW i zaślepione porty RJ11 i USB.

• #5 10 Lip 2017 18:09
    qba662
    Poziom 4  

Z tego co zobaczyłem na mapie:

http://beta.btsearch.pl

BTS z LTE 800 i 1800 znajduje się w Rychwałdzie i w Jeleśni czyli kilka kilometrów od Kukowa( w linii prostej)
    Zakladajac zły scenariusz mogę nie być w zasięgu tych BTS?

Patrzyłem również na stronie: https://www.orange.pl/view/mapazasiegu

I według Orange w Kukowie jest zasięg zarówno LTE jak i 3G.

Czy może okazać się tak że kupie antenę i router i nie będę mógł pobierać danych przez LTE lub 3G?

Ogólnie nie chce wykorzystywać tego internetu do jakiś ogromnych transferów, raczej chodzi o przeglądanie maili, storn internetowych itp.

• #6 10 Lip 2017 19:04
    matek451

LTE800 Orange z Jeleśni czy Rychwałdku za daleko, tym bardzie jeszcze na LTE1800. Najbliższy czynny LTE800 +LTE1800 na górze Miśkowców w Zawoi. Po drodze jednak BTS LTE1800NetWorks w Stryszawie i to z niego jest zasięg LTE w Orange. Antena dual LTE1800MHz z Cybertecha działa też w paśmie 2100MHz i posłuży też do 3G UMTS2100HSPA+DC ze Stryszawy. Na B315 można wybrać LTE lub 3G. UMTS2100HSPA+DC w Orange działa tez dobrze.

• #7 12 Lip 2017 15:48
    qba662
    Poziom 4  

Bardzo dziekuje za opowiedzi.

Czy mógłbym prosić o krótkie wyjaśnienie jaka jest różnica miedzy LTE 800 a LTE 1800?

• #8 12 Lip 2017 16:02
    matek451

Zasięg LTE800 jest dużo większy niż na LTE1800. Jeśli chodzi o Orange to korzysta z LTE1800Networks czyli wspólnie z Orange korzysta z 15MHz pasma w 2x2 MIMO i DL do 112Mb/s. Na LTE800 każdy z operatorów korzysta z własnego pasma 10MHz w 2x2MIMO i DL do 75Mb/s. W ramach współpracy NetWorks LTE800 Orange wiszą na BTS-ach T-mobile i odwrotnie. Do tego jeśli na tym samym BTS-ie jest LTE1800 i LTE800 to z reguły działa na nim też agregacja tych pasm czyli LTE-A 1800+800 czyli DL w teorii rośnie do 197Mb/s. W twoim przypadku najbliższy BTS jest w Stryszawie i jest to LTE1800Networks.

• #9 12 Lip 2017 17:51
    qba662
    Poziom 4  

Bardzo dziękuje za wyjaśnienie.

Niestety albo stety jestem posiadaczen telefonu Apple i aplikacji NetWorks Cell Info niestety nie da się sciagnąć. Znalazlem aplikacje LTE Cell Info, jednak jest ona płatna i zastanawiam się czy jest tego warta? A moze znasz jakieś inne aplikacje ktore pomogą mi dobrze ustawić antenę?

Pozdrawiam

• #10 12 Lip 2017 18:09
    matek451

Testy zrobisz też na B315, na tym routerze można korzystać z programów LTEWatchH i Toolbox v0.9 , w których można na nim wymuszać pasma LTE. Pokazują parametry sygnału LTE i CID BTS-a. Na Appla nie znam podobnych aplikacji.

• #11 15 Lip 2017 20:42
    qba662
    Poziom 4  

Zacząłem sie bawić w podłączanie anteny i routera. Ogólnie sytuacja wygląda tak że jestem w stanie złapać zasięg LTE i 3G kierując antenę w stronę jednego z BTS. Mam jednak pewnien problem gdyż przy LTE osiągam dość szybki transfer(pomimo jednej kreski zasięgu- wskazanie routera) , jednak gdy przełączam router w tryb tylko 3G ( pojawiają się 4 kreski zasięgu- maksymalna ilość) to transfer spada prawie 100 krotnie. Nie wiem jaka jest tego przyczyna?

Załaczam wyniki z programu http://www.meter.net dla 3G i LTE.
    Załaczam również wynik z programu LTEWatch.

Antena + Router + Modem LTE ORANGE

• #12 15 Lip 2017 21:37
    matek451

B315s-22 z Orange, niebrandowany ale najnowsze FW blokuje możliwość pokazywania CID BTS-a. Parametry sygnału bardzo słabe, to z anteną, jaką i na jaki BTS ustawiona ?

• #13 16 Lip 2017 09:12
    qba662
    Poziom 4  

Tak to są parametry z podłączona antena, mówiąc o słabych parametrach mówisz o tych dla 3G czy tez dla LTE? Antena skierowana w kierunku BTS Stryszawa.

Dodano po 7 [minuty]:

Antena dual LTE 1800 MHZ z Cybertecha

• #14 16 Lip 2017 12:12
    matek451

Pokaż parametry sygnału na B315 z LTE1800 w LTEWatchH gdy router na zewnątrz bez anteny. Jak wygląda teren do BTS-a w Stryszawie, widzisz maszt Emitela na górze Wojewódka, jak zamontowałeś antenę jak wyglada strefa przed nią?

• #15 16 Lip 2017 22:52
    qba662
    Poziom 4  

Teren do BTS w Stryszawie górzysty.

Z tego co sie przyglądałem nie widać masztu. Anteny narazie nie montowałem, szukałem miejsca w którym jest najwiekszy zasieg/moc i kladłem antenę tak zęby się nie poruszała, ale nie mocowałem jej. Co do paramertów sygnału bez anteny poniżej załaczam zdjecie.(wynik LTE Watch)

Miejsce w którym się znajduje jest bliżej Kurowa niż Kukowa, próbowałem też kierować antenę w kierunku Koconia jednak tam pomiędzy mną a nadajnikiem jest góra.

Załączam też wyniki pomiaru prędkości LTE- bez podłaczonej anteny.

• #16 16 Lip 2017 23:16
    matek451

Ten test LTEwatchH to w domu czy na zewnątrz? Antena musi być właściwie zamontowana i ustawiona na BTS, najlepiej jak najwyżej i strefa przed nią czysta. Zrób próby na kierunek Kocoń bo tam tez jest LTE1800 NetWorks, to samo na Stryszawę. Ale antena zamontowana wg. zasad sztuki,. Szkoda ze to router bez CID w tym programie bo po CID identyfikuje się BTS-y. Poszukaj telefonu LTE z androidem i Network cell info.

• #17 17 Lip 2017 23:39
    qba662
    Poziom 4  

LTEWatch był robiony w domu. Anteny nie chciałem monotować do momentu kiedy nie bede wiedział w która stronę trzeba ja ustawić.

W załaaczniu przesyłam screny z porogramu Network cell info:
    1-pomiar na dole w domu
    2-pomiar na górze w miejscu A
    3-pomiar na górze w miejscu B
    4-pomiar na górze w miejscu C
    5-pomiar na dworzu w miejscu D
    6-pomiar na dworzu w miejscu E

• #19 18 Lip 2017 00:01
    matek451

Ale to są testy do niczego niepotrzebne przy ustawieniu anteny. Połączenie na 3G z BTS-em UMTS900NetWorks w Stryszawie, parametry sygnału słabe lub bardzo słabe.

• #20 18 Lip 2017 08:50
    qba662
    Poziom 4  

W poprzednim poście była informacja żebym poszukał telefonu z Androidem i networks cel info, wiec poszukalalem i porobiłem pomiary. Dzięki tym testom wiem ze lepiej skierować antenę w stronę stryszawy bo stamtąd łapie sygnał. Czy coś jeszcze moge zrobić żeby jaknajdokladniej ustawić antenę?

• #21 18 Lip 2017 09:00
    matek451

Kierunek znasz, warunki jakie trzeba spełnic też czyli antena na maszt i ustawiaj. LTEWatchH pokaze parametry więc staraj się aby były w nim najlepsze.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME