Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Dwa porty bass reflex z przodu|Subwoofer

unaksisl 10 Lip 2017 21:16 1629 25
  • #1 10 Lip 2017 21:16
    unaksisl
    Poziom 3  

Witam, mam suba na g這郾iku STX 32.500, buda 53litry, strojone na 35hz, jak zalecane dla tego g這郾ika.

Pierwsza budowa ma zbyt cienkie 軼ianki i bardzo drzy, br z ty逝. Zatem zbijam now, solidn bud.

Mam ograniczone miejsce i nie mog sobie pozwoli na to, by subwoofer by odsuni皻y od 軼iany na kilkadziesi徠 cm z racji tylnego bass reflexu.

W nowej obudowie planuje zrobi bass reflex z przodu, razem z g這郾ikiem. Nie podoba mi si jeden wylot br, wi璚 planuje dwa wyloty br z przodu i tutaj mam dla was pytanie, bo sam du穎 szuka貫m i niewiele znalaz貫m na ten temat.

Obecnie mam strojenie 35hz, rura 15cm d逝ga, 10cm szeroka.

A wi璚, chc mie 2 porty bass reflex z przodu, powinienem mie 2 takie same porty o tych samych wymiarach podanych wy瞠j? czy d逝go嗆 port闚 maleje, b康 te si wyd逝瘸?

Obecnie mam strojenie 35hz, rura 15cm d逝ga, 10cm szeroka. przy dw鏂h wylotach powinienem mie 2 rury o tych samych wymiarach, czy co si zmienia? obja郾i豚y mi to kto?

Planowane wymiary subwoofera: wysoki 45, szeroki 40, d逝gi 48-50cm ok 50-55l po odliczeniu g這郾ika i panelu aktywnego.
    strojenie 35hz z p造t 20mm, front 30mm b璠 budowa.
    Tak to mniej wi璚ej b璠zie wygl康a這 z przodu jak kto nie wie o co mi chodzi :P

Pozdrawiam.

0 25
  • #2 10 Lip 2017 23:58
    Kraniec_Internet闚
    Poziom 40  

Je瞠li oryginalnie rura mia豉 10cm 鈔ednicy, to tunel mia przekr鎩 78,5cm^2. Poni瞠j tego przekroju nie schod. Mo瞠sz da 2 BR o przekroju 36cm^2 ka盥y. I tak je瞠li suma przekroj闚 nowych BR b璠zie taka sama jak oryginalnego, to d逝go軼i nie zmieniasz. Je瞠li b璠zie powiedzmy 2x wi瘯szy przekr鎩, wtedy d逝go嗆 te x2.
    Polecam u篡cie programu WinISD do policzenia parametr闚 obudowy. Pami皻aj tylko o wcze郾iejszym policzeniu minimalnej 鈔ednicy BR dla tego g這郾ika.
    Sam jestem w trakcie budowy subwoofera - je瞠li jeste ciekawy, zajrzyj do mojego profilu. Prowadze 2 tematy o tym.

0
  • #3 11 Lip 2017 13:44
    unaksisl
    Poziom 3  

[quote= Je瞠li oryginalnie rura mia豉 10cm 鈔ednicy, to tunel mia przekr鎩 78,5cm^2. Poni瞠j tego przekroju nie schod.[/quote]

Rure pcv zwyk陰 mia貫m, z ty逝 by豉, to mi to nie przeszkadza這, 豉dnie obsmarowana silikonem dooko豉 i by這 ok.

teraz jak szukam portu, to ma 10cm na pocz徠ku, ale w po這wie ju ma np 7 i d逝go軼i ci篹ko powy瞠j 20cm znale潭 ;/

0
  • #5 11 Lip 2017 14:01
    unaksisl
    Poziom 3  

Kraniec_Internet闚 napisa:
    Czyli to samor鏏ka by豉. W takim razie na prawd zalecam u篡cie programu i policzenie wszystkiego, bo ani ja, ani zapewne Ty nie mamy pewno軼i co do poprawno軼i starych wylicze.

http://kolumny.prv.pl/obudowak.php w tym programie to liczy貫m

0
  • #6 11 Lip 2017 14:06
    Kraniec_Internet闚
    Poziom 40  

U篡wam tej strony do liczenia 鈔ednicy minimalnej ;) No dobrze. Wracaj帷 do twojego pytania o BR z r騜nymi 鈔ednicami na ko鎍ach.
    Program policzy Ci 鈔ednic minimaln. W przypadku zastosowania rury o 2 鈔ednicach b璠zie to ta mnieksza. Teraz z przeliczeniem d逝go軼i b璠zie troch zabawy. Z tego co policzy program obliczasz sobie obj皻o嗆 powietrza w tunelu. Taka ma by. A potem tylko obliczasz d逝go嗆 nowego tunelu tak, by wysz豉 taka sama obj皻o嗆 powietrza w nim, jaka wysz豉 z oblicze.

0
  • #7 11 Lip 2017 14:26
    unaksisl
    Poziom 3  

U篡wam tej strony do liczenia 鈔ednicy minimalnej ;) No dobrze. Wracaj帷 do twojego pytania o BR z r騜nymi 鈔ednicami na ko鎍ach.
    Program policzy Ci 鈔ednic minimaln. W przypadku zastosowania rury o 2 鈔ednicach b璠zie to ta mnieksza. Teraz z przeliczeniem d逝go軼i b璠zie troch zabawy. Z tego co policzy program obliczasz sobie obj皻o嗆 powietrza w tunelu. Taka ma by. A potem tylko obliczasz d逝go嗆 nowego tunelu tak, by wysz豉 taka sama obj皻o嗆 powietrza w nim, jaka wysz豉 z oblicze.

To jest g這郾ik za 160 z, wydaje mi si, 瞠 nie us造sz 1Hz w praw, albo w lewo.

znalaz貫m dosy d逝gi tunel na stxie, szerszych i d逝窺zych nie widzia貫m, a odwiedzi貫m pare sklep闚.

tutaj sobie wyliczy貫m strojenie jednej rury i mam pytanko. je郵i 2 tunele chce, to musz jeszcze raz tak zwi瘯szy ich d逝go嗆? czy si myl?

0
  • #9 11 Lip 2017 15:54
    unaksisl
    Poziom 3  

Je郵i dajesz 2 takie same jak by造, to d逝go嗆 obu razy 2. Mo瞠sz da tej samej d逝gosci i 鈔ednica odpowiednio mniejsza.

Czyli przy strojeniu na ok 35hz wychodzi mi 6cm szeroka w srodku i dluga na 8,5.

Zatem daje 2 rury od d逝go軼i 17cm i szeroko軼i w 鈔odku 6cm i wyjdzie mi mniej wi璚ej to, czego oczekuje, czyli 35hz?

drobnych zmian w lewo, b康 te w prawo nie us造sz, wi璚 nie ma co sie bawi w dok豉dne obliczenia, tym bardziej, 瞠 to nie jest g這郾ik za 1 ty. z :P

0
  • Pomocny post
    #10 11 Lip 2017 16:09
    Kraniec_Internet闚
    Poziom 40  

Dwie rury o 鈔ednicy 6cm maj razem przekr鎩 56,5cm2. To za ma這, a powietrze b璠zie zbyt szybko si porusza, wi璚 z tuneli mog zrobi si piszcza趾i
    Pami皻aj 瞠 nie wliczasz tunelu w obj皻o嗆 g這郾ika. Czyli obudowa ma mie 53 litry plus BR. Poza tym skrzynia wydaje si du穎 za du瘸.
    Czekaj. Robisz suba na tym g這郾iku?
    http://stx.pl/w-32-500-8-mc.html
    Bo taki sam masz w po軼ie 1, a i taki sam planuj wykorzysta ja.
    Jak chcesz mog ci podes豉 pliki do WinISD oraz projekt w 3d g這郾ika. Wi璚ej informacji jak b璠ziesz chcia.

0
  • #11 11 Lip 2017 19:03
    unaksisl
    Poziom 3  

Dwie rury o 鈔ednicy 6cm maj razem przekr鎩 56,5cm2. To za ma這, a powietrze b璠zie zbyt szybko si porusza, wi璚 z tuneli mog zrobi si piszcza趾i
    Pami皻aj 瞠 nie wliczasz tunelu w obj皻o嗆 g這郾ika. Czyli obudowa ma mie 53 litry plus BR. Poza tym skrzynia wydaje si du穎 za du瘸.
    Czekaj. Robisz suba na tym g這郾iku?
    http://stx.pl/w-32-500-8-mc.html
    Bo taki sam masz w po軼ie 1, a i taki sam planuj wykorzysta ja.
    Jak chcesz mog ci podes豉 pliki do WinISD oraz projekt w 3d g這郾ika. Wi璚ej informacji jak b璠ziesz chcia.

tak, na tym robie.

czyli powinienem poszuka jeszcze szerszych tuneli, tak?

pode郵ij, przyda sie :)

po odliczeniu g這郾ika i panelu aktywnego wychodzi jakie 50l. 1-2litry r騜nicy nie zrobi w t, czy w t.

Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

Tak sobie sprawdzi貫m wymiary tego tunelu, co mam teraz :P
    i wynika, 瞠 rok temu go stroi貫m na 45Hz, nie 35 :D
    tak czy siak temat ten sam, 2 porty bass relfex z przodu musze miec :D

w skr鏂ie, je郵i mam np tunel o szerokosci 10cm, d逝go軼i 30cm na 50litrach wychodzi mi 35Hz.
    je瞠li chc 2 porty w jednej budzie, to musz mie obydwa porty po 60 cm d逝go軼i? tak na ch這pski rozum?

0
  • #12 28 Lip 2017 15:36
    unaksisl
    Poziom 3  

tunel bass reflex dla tego g這郾ika powinien mie minimum 15cm szeroko軼i, okej.

Zatem daj rur o 鈔ednicy 15cm i d逝go軼i 63cm. - strojenie 35Hz dla 50 litr闚.
    Je郵i mam kaprys da 2 porty bass reflex, to musz da dwa takie porty o tej samej 鈔ednicy i d逝go軼i wymienionej wy瞠j, by uzyska to samo strojenie 35Hz przy 50 litrach?
    czy 幢e my郵?

0
  • #13 28 Lip 2017 18:18
    rimot
    Poziom 27  

unaksisl napisa:
    Zatem daj rur o 鈔ednicy 15cm i d逝go軼i 63cm. - strojenie 35Hz dla 50 litr闚. Je郵i mam kaprys da 2 porty bass reflex, to musz da dwa takie porty o tej samej 鈔ednicy i d逝go軼i wymienionej wy瞠j, by uzyska to samo strojenie 35Hz przy 50 litrach?

Nie.
    Powierzchnia br (ko這, kwadrat, cokolwiek) w Twoim przypadku na p馧 a d逝go嗆 ta sama.

0
  • #14 28 Lip 2017 22:05
    Kraniec_Internet闚
    Poziom 40  

rimot napisa:
    Powierzchnia br (ko這, kwadrat, cokolwiek) w Twoim przypadku na p馧 a d逝go嗆 ta sama.

Dok豉dnie. Tylko pami皻aj - powierzchnia (przekr鎩, pole) na p馧, a nie 鈔ednica.
    Minimalna 鈔ednica okr庵貫go tunelu dla tego g這郾ika to 14cm. Jak dasz 2, to wychodzi 9,75cm.

0
  • #15 29 Lip 2017 13:18
    mierzol1235
    Poziom 4  

te robie suba na tym g這郾iku.
    by uzyska strojenie 35hz w skrzyni 50l, musze da bass reflex o przekroju 150cm2 i d逝go軼i 63cm, tyle co wyczyta貫m.
    ja te planuje dwa otwory bass reflex.
    znalaz貫m tunel o przekroju 77cm2 (przed逝瞠)sobie go.
    czyli dla uzyskania strojenia podanego wy瞠j musze da takie 2 tunele o d逝go軼i 63cm? dobrze rozumuje?

http://allegro.pl/port-bass-reflex-mbr-100-mo...tanio-i6625898535.html?fromVariant=5280050108

0
  • #16 29 Lip 2017 13:38
    rimot
    Poziom 27  

mierzol1235 napisa:
    powinien mie 15cm szeroko軼i

字ednicy. Jest wa積a powierzchnia otworu.
    Nie mo瞠sz zastosowa 15x15 cm i d. 63 cm.
    Poza tym, Panowie, Nie lepiej zestroi go troch wy瞠j i nie mie k這potu z d逝go軼i "rury"? 50l to w ko鎍u nie pralka a gdzie to trzeba zmie軼i. Rozumiem wygl康 ale to ma gra ;)

0
  • #17 29 Lip 2017 13:41
    mierzol1235
    Poziom 4  

rimot napisa:
    mierzol1235 napisa:
    powinien mie 15cm szeroko軼i

字ednicy. Jest wa積a powierzchnia otworu.
    Nie mo瞠sz zastosowa 15x15 cm i d. 63 cm.
    Poza tym, Panowie, Nie lepiej zestroi go troch wy瞠j i nie mie k這potu z d逝go軼i "rury"? 50l to w ko鎍u nie pralka a gdzie to trzeba zmie軼i. Rozumiem wygl康 ale to ma gra ;)

skoro tak producent zaleca, to pozostaje sie zastosowa.

dobrze post wy瞠j to rozkmini貫m?xd

0
  • #18 29 Lip 2017 13:52
    Kraniec_Internet闚
    Poziom 40  

mierzol1235 napisa:
    znalaz貫m tunel o przekroju 77cm2 (przed逝瞠)sobie go.
    czyli dla uzyskania strojenia podanego wy瞠j musze da takie 2 tunele o d逝go軼i 63cm? dobrze rozumuje?

tak.
    @rimot
    m鎩 tunel ma 15cmx10cm, strojony na 35Hz. W skrzyni znajduje si tez wzmacniacz na transformatorze. Ca這嗆 ma 60x40x45cm. Ci篹kie w cholere, a jeszcze nie mam g這郾ika ;)

0
  • #19 29 Lip 2017 14:10
    rimot
    Poziom 27  

W WinISD (czysta teoria) wychodzi nieco inaczej: to co na za陰czonych obrazkach:
    Pisz oczywi軼ie o innej 鈔ednicy (鈔ednicach) br ale wydaje mi si, 瞠 nie b璠zie efektu "furkotania" bo jest niewielka kubatura skrzyni. Bas b璠zie wyra幡iej szybszy. Strojenie nieco ni窺ze ni podaje producent ale charakterystyka wygl康a 豉dnie - 瘸dnych garb闚 itp. -3dB przy 38Hz.

Dodano po 3 [minuty]:

Ci篹kie w cholere, a jeszcze nie mam g這郾ika

W ko鎍u to nie g這郾iczek BT :D

0
  • #20 29 Lip 2017 14:23
    mierzol1235
    Poziom 4  

Ok, w takim razie zamawiam te rury i b璠 kombinowa z przed逝瞠niem ich :D

front robie z 3-4 cm p造ty, otw鏎 na g這郾ik b璠zie frezowany, reszte zrobie z 18mm mdf i powzmacniam. dam 豉ty 5x4cm, przykr璚i je wzd逝 p造t, czy po陰czy 軼ianki 豉t i to wystarczy?.

dzieki za pomoc

0
  • #21 29 Lip 2017 14:31
    rimot
    Poziom 27  

Klej, kr耩 i wzmacniaj. Jak ju zagra postaw go na kolcach. D逝go嗆 br mo瞠sz dobra "eksperymentalnie" - skracaj帷/wyd逝瘸j帷 br nawet z rurki kartonowej. Wszystko zale篡 od tego gdzie b璠zie sta (pow. m2xwys pomieszczenia). Zainteresuj si r闚nie regulacj fazy - du穎 pro軼iej ustawi subwoofer w pomieszczeniu.
    edit
    Zapomnia貫m doda, 瞠 wyliczenia z WinISD - skrzynia 58.3l

0
  • #22 29 Lip 2017 14:34
    mierzol1235
    Poziom 4  

my郵a貫m o jaki gumowych podstawkach, nie lepsze by by造?

0
  • #23 29 Lip 2017 14:41
    rimot
    Poziom 27  

Lepsze, gorsze... Zale篡 na czym stoi. Ale nie stawiaj go bezpo鈔ednio na pod這dze. Z reszt s r騜ne szko造;) he, he.

0
  • #24 29 Lip 2017 14:48
    mierzol1235
    Poziom 4  

na panelach b璠zie sta :D

ja daje strojenie 35hz i na 50 litr闚, jak zaleca producent, chyba oni dok豉dniejsze testy robili.

0
  • #25 29 Lip 2017 15:10
    rimot
    Poziom 27  

mierzol1235 napisa:
    chyba oni dok豉dniejsze testy robili

Podejrzewam, 瞠 te teoria...;) Powodzenia - napisz jakie efekty.

0
  • #26 30 Wrz 2018 17:14
    mierzol1235
    Poziom 4  

rimot napisa:
    mierzol1235 napisa:
    chyba oni dok豉dniejsze testy robili

Podejrzewam, 瞠 te teoria...;) Powodzenia - napisz jakie efekty.

Troch to potrwa這, ale sko鎍zy貫m go w ko鎍u :D
    鈔uby mia貫m na imbulsy, ale nie bardzo chcia造 g這郾ik trzyma i da貫m zwyk貫, sikne je potem struktur i bedzie malina, podk豉d mog貫m da pod struktur, ale my郵a貫m 瞠 nie b璠zie trzeba pod plastik.. jednak wpija這, ale ujdzie i tak. Panel b璠 musia jako zamkn望 w osobnej komorze, bo powietrze dmucha pokr皻豉mi i wyj軼iami na przewody, poszukam sobie jakie plastikowejmiseczki co by pasowa豉, mam zapas jakiego 1,5 litra :D

Dwa porty bass reflex z przodu|SubwooferDwa porty bass reflex z przodu|SubwooferDwa porty bass reflex z przodu|SubwooferDwa porty bass reflex z przodu|SubwooferDwa porty bass reflex z przodu|SubwooferDwa porty bass reflex z przodu|SubwooferDwa porty bass reflex z przodu|SubwooferDwa porty bass reflex z przodu|SubwooferDwa porty bass reflex z przodu|SubwooferDwa porty bass reflex z przodu|SubwooferDwa porty bass reflex z przodu|Subwoofer

0