Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Corab 90 - Zanikanie sygnału podczas deszczu

13 Jul 2017 10:37 24252 72
    User removed account
    User removed account  
    _kli_
    Level 39  
    szpoak wrote:
    Teraz tylko nie wiem na jakich dokłądnie częstotliwościach ustawiać antenę pod NC+

A po co ruszać antenę skoro ustawiona (ponoć) dobrze na profesjonalnych miernikach? Chyba że mierniki okazały się lepsze niż fachowcy którzy z nich korzystali? :wink: Usługa wykonana i nie działa, więc zgłoś reklamację.
    szpoak wrote:
    A co do anteny i obecnej sytuacji to właśnie ostro leje. NC+ nie ma, kanałów HD z Hotbirda nie ma a cała Astra na zezie w Corabie hula aż miło

Dlatego przyczyny szukałbym m.in w konwerterze na HB. Pytałem już czy próbowałeś podmienić na inny?
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Darek.S
    Level 33  
    LeDy wrote:
    Skoro po złączeniu przewodów beczkami nie ma wcale to szukaj tam gdzie robiłeś

szpoak wrote:
    Nie mam ani jednego kanału HD z hotbirda. Wszystko co ma w tytule nazwy stacji znaczek HD pokazuje brak sygnału.

Nie wcale tylko na HD :|
    szpoak wrote:
    Dzisiaj będę chciał sprawdzić te antenę czyms takim:
    Kupiłem kiedyś w promocji za 50€ i niby działał.
    Pokzauje poziom sygnału w dBµV, jakość, sygnał i nic więcej. Można zaprogramować do 15 transponderów. Ten pseudo miernik widzi transpondery HD-S2.
    Teraz tylko nie wiem na jakich dokłądnie częstotliwościach ustawiać antenę pod NC+. Który transponder jest w NC+ najsłabszy?

I to jest ruch w dobrym kierunku - pomiar. Nawet pseudomiernikiem ale skoro mierzy dB/µV i ma wybór transponderów to nie najgorszy. Ja NC+ ( ogólnie Hotbirda) Ustawiam na 11449H i 11508V. A najsłabszy transponder to 12476H ( BBC Brit).
    I mierzymy antene a potem mieszkanie i od razu widać co sie po drodze dzieje (kabel).

Dodano po 3 [minuty]:

_kli_ wrote:
    Usługa wykonana i nie działa, więc zgłoś reklamację.

to jest konkretny pomysł. Wzięli kasę to niech poprawiają. kto ma brać odpowiedzialność za ich błędną diagnozę?
    User removed account
    User removed account  
    Darek.S
    Level 33  
    szpoak wrote:
    dam znać jakie mam parametry na tych częstotliwościach.

Pomiar zrób bezpośrednio z anteny na krótkim kablu i w mieszkaniu. Będzie można ocenić tłumienie kabla. Napisałeś, że ma 11m. Z poniższej tabeli łatwo wyliczyć, że maksymalne tłumienie nie powinno przekroczyć 3dB z hakiem.
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Darek.S
    Level 33  
    szpoak wrote:
    Nie wiem czy to Famaval czy Mabo bo napewno nie corab.

Jak od "N" to akurat Corab. Co do poziomu to z konwerterów przeważnie uzyskuje się około 80dB/µV ale ja to mierze miernikiem a ty "miernikiem". Druga sprawa to te "%" . MER jest podawany w dB a to skala logarytmiczna a "%" to liniowa zatem jaki jest przelicznik? Zapewne jakiś jest ale nikt go raczej nie podaje zatem te % to tylko orientacyjnie i do ustawienia wystarczą. Do diagnostyki już gorzej. Progowy Mer to około 10 chociaż niektóre dekodery chodzą i na 9-ciu ale się "zachłystują"J eśli chodzi o tłumienie to wszystko się zgadza z wyjątkiem 12476. Dla pośredniej 969MHz masz to tłumienie 1dB a z tabeli wynika koło 2-óch. Ale na tym transponderze powinieneś coś mieć lepiej bezpośrednio przy antenie. Po mojemu trzeba spróbować skorygować antene. na poczatek wystarczy ja delikatnie naciskać z każdej strony ( raptem cztery :wink:) co ją lekko przesunie po azymucie i elewacji i obserwować wskazania.. Co prawda lekko także ją to odkształci ale do zorientowania się co jest grane to wystarczy. Jeśli jakość przy którymś kierunku wzrośnie wiadomo jak kręcić. No i ważny także skos konwertera. Jeśli ustawisz lepiej to znaczy że tam także są "fachowcy" ( od lania wody :wink:)
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Darek.S
    Level 33  
    szpoak wrote:
    Mam wierzyć miernikowi czy danym z kalkulatorów i informacji z neta?

A jak myślisz? :wink: Teoretyczny skos u mnie to 6° i przeważnie tak jest. A wczoraj musiałem ustawić więcej a tydzień temu prawie w pionie... I ten skos podobnie jak i całe ustawienie anteny niestety są różne dla różnych transponderów/polaryzacji. Po pierwsze antenki w konwerterach nie zawsze są prostopadłe dwa Hotbird to flota satelitów minimalnie odległych od siebie. Dlatego trzeba wybrać kompromis.

Tutaj masz trochę o tym
    _kli_
    Level 39  
    szpoak wrote:
    U mnie skos wygląda mniej więcej tak jak idzie czerwona linia

Skręt konwertera w lewo (patrząc od przodu anteny) obowiązuje m.in w Polsce. W Twojej lokalizacji jest w prawo.
    _kli_ wrote:
    W Dortmundzie dla HB jest ok. -4°

szpoak wrote:
    gdy ustawię w pionie to wszystkie TP pokazują jakość sygnału <20%

Prawie pionowo konwertery ustawia się m.in w Berlinie.
    Darek.S
    Level 33  
    Sprawdziłbyś jeszcze sam dekoder na pewnej antenie choć z tego co piszesz
    ( inne dekodery na twojej też słabo ) to raczej antena (Twoja). Ale z drugiej strony "pomiar" niby O.K. (75%) i to zarówno na Twojej jak i sąsiada. A piszę bo miałem NBoxa , który nie odbierał właśnie HD a podobne problemy były także z topowymi Topfieldami i to u mnie i nie tylko
    User removed account
    User removed account  
    andpol 33
    Level 38  
    12476H chodzi obecnie z SR 29900, więc pewnie masz nieaktualne ustawienia. U mnie w dekoderze było SR 27500 i też nie było sygnału. Po wprowadzeniu zmian działa prawidłowo.
    User removed account
    User removed account  
    andpol 33
    Level 38  
    Jest to słabiutki transponder. U mnie w tej chwili 11449H MER 17,5 dB a 12476H tylko 15,1 dB, ale to znak, że z Twoją anteną jest ewidentnie coś nie tak. Te konwertery to aby na pewno dobre?
    User removed account
    User removed account  
    LeDy
    Level 43  
    Te skosy konwertera to oczywiście dla uchwytu ustawionego w pionie. Masz w pionie?
    User removed account
    User removed account  
    andpol 33
    Level 38  
    Skosu konwertera nie ustawia się według kalkulatorów tylko na mierniku, na najlepszy sygnał.
    Fotodetektor

Level 30  
    andpol 33 wrote:
    No 15 dB to już jako tako. Jeszcze mogłoby być lepiej na jakimś lepszym konwerterze. Czasami 16,5 dB się uda

MER 15 to bardzo dobry wynik i nie przesadzaj.
    Na tej antenie i konwerterze z televesa wyciągam 16-16.5dB.
    LeDy
    Level 43  
    andpol 33 wrote:
    Skosu konwertera nie ustawia się według kalkulatorów tylko na mierniku, na najlepszy sygnał.

Jak antenę ustawisz w poprzek, specjalnie przesadziłem, to co chcesz kalkulatorem nadrobić? Aby kalkulator miał zastosowanie czasza musi być w pionie.
    Od tego zaczyna się mocowanie uchwytu.
    User removed account
    User removed account  
    LeDy
    Level 43  
    To do tego co pisał o kalkulatorach. Wg. niego jak czasza zamocowana nieważne, najważniejszy kalkulator. Może być w poprzek i kalkulator.
    Darek.S
    Level 33  
    LeDy wrote:
    Aby kalkulator miał zastosowanie czasza musi być w pionie.

Niekoniecznie - ważny jest skos samego konwertera - przecież mierzymy go w stosunki do pionu a nie uchwytu ale rzeczywiście lepiej jak jest w pionie (uchwyt) :wink: dlatego
    LeDy wrote:
    Od tego zaczyna się mocowanie uchwytu.

Zresztą wykonanie konwerterów jest różne o czym już tu pisałem a tu udowodniłem :D dlatego
    andpol 33 wrote:

Dodano po 15 [minuty]:

szpoak wrote:
    Jeszcze kilka lat i wrócimy do anten z lat 90-tych gdzie 100cm było normą :-)

Jeszcze kilka lat i większość to będzie IPTV :|
    LeDy
    Level 43  
    W poście było również
    Quote:
    w poprzek
    dlaczego to pominąłeś?
    Nie pasowało ci do przyczepienia się? Czasza do prawidłowego odbioru musi być montowana w pionie i tak jest zaprojektowana.
    Nawet w polsacie to wiedzą:
    Quote:
    Część uchwytu, na którym zamontujesz czaszę, musi być zainstalowany dokładnie
    pionowo! Niezachowanie pionu powoduje zmianę ustawień anteny w stosunku do satelity.
    Najlepiej posłuż się poziomicą.
    Darek.S
    Level 33  
    LeDy wrote:
    W poście było również
    Quote:
    w poprzek
    dlaczego to pominąłeś?
    Nie pasowało ci do przyczepienia się? Czasza do prawidłowego odbioru musi być montowana w pionie i tak jest zaprojektowana.

To prawda ale nikt anteny w poprzek nie montuje ( bo jak ja wtedy ustawić :shocked!: elewacja staje się azymutem i na odwrót a meritum był skos konwertera a ten mierzymy do pionu a nie słupka który skąd inąd rzeczywiście powinien być pionowo ale drobne odchyłki nie odgrywają zasadniczej roli. Może i trochę czepiam się, ale przede wszystkim dbam o merytoryczną treść :wink: A zasadniczo to skos (zalecany) jest mniej ważny ważny jest pomiar.
    Darek.S wrote:
    szpoak wrote:
    Mam wierzyć miernikowi czy danym z kalkulatorów i informacji z neta?

A jak myślisz? :wink: Teoretyczny skos u mnie to 6° i przeważnie tak jest. A wczoraj musiałem ustawić więcej a tydzień temu prawie w pionie... I ten skos podobnie jak i całe ustawienie anteny niestety są różne dla różnych transponderów/polaryzacji. Po pierwsze antenki w konwerterach nie zawsze są prostopadłe dwa Hotbird to flota satelitów minimalnie odległych od siebie. Dlatego trzeba wybrać kompromis.

Tutaj masz trochę o tym

No ale dyskutowaliśmy kiedyś o używaniu mierników i dla niektórych sa one mało lub zgoła niepotrzebne :wink:
    User removed account
    User removed account  
    Darek.S
    Level 33  
    Na 115 powinno już chodzić. Powiem więcej jeśli dobrze ustawiona to musi i odczyty to potwierdzają ( 12476H). Szkoda jednak, że nie spróbowałeś ustawić tej 90-tki Coraba bo jeśli nie była pokrzywiona to także powinno być dobrze.