Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Karta dźwiękowa - Karta dźwiękowa na USB

andrzejlisek 11 Jul 2017 09:16 1131 9
  • #1
    andrzejlisek
    Level 29  
    Kupuję pewien tablet x86 z Windows 10, sprawa dotyczy też laptopa, w którym też jest Windows 10, a być może będę potrzebować używać z jeszcze innym laptopem/tabletem z Windows od 7 w górę.

    Potrzebuję wejście i wyjście dźwiękowe. Już od co najmniej 10 lat, producenci laptopów "zapominają" dodać wejście liniowe (takie do nagrywania z magnetofonu, gramofonu) do układu dźwiękowego, podczas, gdy dla mnie takie wejście jest elementem oczywistym nawet w najtańszej karcie dźwiękowej. Żeby było jeszcze ciekawiej, w mojej piwnicy spoczywa laptop Toshiba Satellite 4090XCDT, którego karta dźwiękowa ma 3 gniazda minijack "jak Bóg przykazał".

    W tablecie nie ma wejść dźwiękowych (możliwe, że jedyny minijack jest 4-stykowy, który zapewnia jednocześnie wyjście stereo i wejście mikrofonowe). Sytuację chciałbym "uratować" poprzez kartę dźwiękową na USB. Nie musi to być sprzęt klasy studyjnej, ważne, żeby poprawnie nagrywał i odtwarzał dźwięk monofoniczny jakości CD (nie potrzebuję nagrywania stereo). Jak tablet dojdzie do domu, to jak stwierdzę, że minijack może współpracować z mikrofono-głośnikiem do smartfonów, to nie będę potrzebować karty dźwiękowej na USB, ale problem pozostaje ten sam.

    Na znanym portalu jest tego do wyboru do koloru, ale wszystkie tańsze kart USB wielkości pendrive nie mają wejścia liniowego, na którym właśnie mi najbardziej zależy (jest tylko mikrofon i wyjście, tak, jak w laptopach). Wejście liniowe jest tylko w dużo droższych i większych od paczki papierosów.

    W jaki sposób najlepiej dorobić układ udający mikrofon tak, żeby podłączało się do gniazda mikrofonowego, a z drugiej strony ten układ stał się monofonicznym wejściem liniowym? Mówiąc łopatologicznie: Do tabletu podłączam kartę dźwiękową USB, do wejście mikrofonowego podłączam przejściówkę, o którą pytam, a do przejściówki podłączam jeden kanał z wyjścia liniowego (słuchawkowego) magnetofonu.
  • #2
    ikswogerk
    Level 11  
    Jeśli nie zależy Ci na wejściu stereo to zainteresuj się urządzeniem IRIG schematy są dostępne w sieci. Jest to układ który dopasowuje wejście mikrofonowe do innych poziomów/impedancji, głównie służy do podłączania gitary elektrycznej, ale nie powinno być problemów aby to dostosować na poziom liniowy. Sam zrobiłem kiedyś taki układ na tranzystorze polowym zdaje się 2sk30 działało z gitarą.
  • #3
    andrzejlisek
    Level 29  
    ikswogerk wrote:
    Jeśli nie zależy Ci na wejściu stereo to zainteresuj się urządzeniem IRIG schematy są dostępne w sieci. Jest to układ który dopasowuje wejście mikrofonowe do innych poziomów/impedancji, głównie służy do podłączania gitary elektrycznej, ale nie powinno być problemów aby to dostosować na poziom liniowy. Sam zrobiłem kiedyś taki układ na tranzystorze polowym zdaje się 2sk30 działało z gitarą.


    Kiedyś szukałem i trafiałem na taki układ właśnie do gitar elektrycznych, ale nie byłem pewien, czy się nada i czy realizować taki układ. Na wejściu stereo mi nie zależy, bo nawet nie da rady dorobić, bo jest jedna żyła i jeden przetwornik ADC. Czy to zastępuje każdy mikrofon elektretowy? Innymi słowy, myślę, że również będę mógł z mikrofono-słuchawek od smartfona wyrzucić mikrofon, a w jego miejsce wpiąć ten układ IRIG. Kiedyś próbowałem z kolegą podłączać gitarę elektryczną bezpośrednio (pomijam kwestię przejściówki z minijack na duży jack) do wejścia liniowego karty dźwiękowej (Sound Blaster Audigy 2) i dźwięk bez problemu się nagrywał (jednak nie pamiętam już brzmienia nagrania, możliwe, że nawet nie słuchaliśmy, bo analizowaliśmy widmo na żywo). Rozumiem, ze z IRIG bez modyfikacji też nie powinno być problemu.
  • #4
    ikswogerk
    Level 11  
    Powinno działać bez problemu. Z gitarą głównie chodzi o to aby dopasować impedancję we/wy tak aby przetworniki nie były obciążone. Dodatkowo na mikrofon podawane jest napięcie stałe 5V i ono jest wykorzystane do spolaryzowania układu(oryginalnie polaryzuje mikrofon). jedyny problem jaki może się pojawić to zbyt wysoka amplituda podawana na wejście, ale potencjometr bądź dzielnik rezystancyjny załatwi sprawę. Mogę sprawdzić jak to działa z wejściem liniowym, przyczym dopiero jutro wieczorem.
  • #5
    andrzejlisek
    Level 29  
    Wolałbym sumować sygnał stereo za pomocą 2 oporników 10kOm (będzie wejście minijack). Co do problemu zbyt wysokiego poziomu sygnału (mówiąc wprost, dźwięk będzie za głośny i będzie przesterowywać ADC w karcie dźwiękowej), to myślę, żeby na wejściu dodać potencjometr będący regulowanym dzielnikiem. Czy potencjometr 10kom będzie odpowiedni (za sumatorem stereo)?

    Znalazłem, że tranzystor może być MPF102 lub BF245C. Rozumiem, że w tej aplikacji mają takie same parametry i jest to wszystko jedno, który kupię.
  • #6
    ikswogerk
    Level 11  
    Karta dźwiękowa - Karta dźwiękowa na USB

    Tak na szybko naszkicowałem, powinno działać. Sugerował bym potencjometr logarytmiczny 47k. Powinno działać z obydwoma tranzystorami które wymieniłeś co najwyżej będzie trzeba dobrać rezystor 1.2k w zakresie 1-2kohm. Rezystor 4k7 i kondensator 470p można pominąć.
  • #7
    andrzejlisek
    Level 29  
    W dwóch sklepach pytałem się o oba wymienione tranzystory, nie było żadnego z nich, ale był BF245A. Czy ten też się nadaje do tego bez żadnych zmian pozostałych elementów?

    Tu jest dokumentacja do obu tranzystorów:
    http://www.nxp.com/docs/en/data-sheet/BF245A-B-C.pdf?

    Jak widać, różnią się zakresem napięcia źródło-bramka i zakresem prądu drenu.
  • #8
    andrzejlisek
    Level 29  
    W pewnym sklepie internetowym dostałem dokładnie wersję B, więc dokładnie odwzorowałem schemat za wyjątkiem tego, że dałem potencjometr 10K oraz dwa oporniki po 10K na wejściu, będące sumatorem kanałów stereo.

    Układ działa bez zarzutu, zgodnie z oczekiwaniem, ale niedawno próbowałem dekodować sygnał DMR na tablecie przez wejście mikrofonowe. Odbiornik radiowy (odpowiednio przerobiony Uniden UBC125XLT) mam dobry, na komputerze stacjonarnym przez wejście liniowe działa poprawnie. Natomiast na tablecie, jak podłączę przez przedmiotowy układ, to dźwięk wchodzi poprawnie, ale program DSD+ nic nie dekoduje. Natomiast, jak podłączę przez wejście mikrofonowe bezpośrednio (w komputerze odpowiednio obniżam sygnał z mikrofonu, żeby cyfrowy dźwięk nie był przesterowany), to DSD+ dekoduje poprawnie.

    Czy i w jaki sposób układ IRIG zmienia podawany dźwięk i czy da się na to wpłynąć? Na słuch, nie ma żadnej różnicy w brzmieniu dźwięku między bezpośrednio, a przez układ. Jak na tym samym układzie nagrywam muzykę, dekoduję transmisję JT65, SSTV, RTTY, wizualizuję sygnał telegrafii CW (głównym przeznaczeniem układu i współpracującego z nim tabletu jest odbiór i dekodowanie różnych transmisji radiowych na częstotliwościach radioamatorskich), to nie ma żadnego problemu.
  • #9
    ikswogerk
    Level 11  
    Czy była próba podłączenia sygnału DMR przez układ IRIG do wejścia mikrofonowego komputera ?
  • #10
    andrzejlisek
    Level 29  
    ikswogerk wrote:
    Czy była próba podłączenia sygnału DMR przez układ IRIG do wejścia mikrofonowego komputera ?

    Rozumiem, że chodzi o wejście mikrofonowe. W tablecie tak, dokładnie, ze skutkiem opisanym w poprzednim poście (z IRIG nie działa, bez IRIG działa doskonale). Natomiast w stacjonarnym nie próbowałem, ale jeżeli taki test może coś dać, to spróbuję.