Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie kable do podłączenia napędu bramy przesuwnej i videodomofonu

Asphyxx 11 Lip 2017 13:26 5436 5
 • #1 11 Lip 2017 13:26
  Asphyxx
  Poziom 5  

  Dzień dobry,
  W chwili obecnej zalewam ogrodzenie przed domem i muszę doprowadzić przewody do napędu oraz do videodomofonu z elektrozaczepem,
  Mam pytanko, czy do napędu bramy przesuwnej (pewnie FAAC 740 będzie - pobór 350 W) muszę doprowadzić tylko przewód ziemny zasilający - np. 3x 1.5 mm2? a dopiero od napędu będą szły poszczególne przewody np. do oświetlenia lampy sygnalizacyjnej oraz fotokomórek?

  To samo pytanie dotyczy videodomofonu.
  Tutaj widziałem, że elektryk wyprowadził mi również ziemią przewód składający się z 8 cieniutkich przewodów (zapewne właśnie do videodomofonu) - to muszę doprowadzić tylko jego, czy jeszcze dodatkowo przewód zasilający?


  Proszę o radę.

  Pozdrawiam

  0 5
 • Sklep HeluKabel
 • #2 11 Lip 2017 13:37
  aaanteka
  Poziom 38  

  Skoro ktoś ci już prowadzi instalację , to może warto zapytać tą osobę lub też zdać się na jej doświadczenie ? Generalnie zasadnicze pytanie ,czy ty będziesz sam montował wszystko ,czy wykona ci to firma montażowa ?
  Sposób prowadzenia , ilość i rodzaj przewodów zależy od stosowanego modelu urządzenia ( co sam spostrzegłeś) ,jak również odległości i warunków terenowych .

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 11 Lip 2017 13:42
  Asphyxx
  Poziom 5  

  Chodzi o to, że nie mam z nim kontaktu, a nawet jak był - to żeby przyjechał trzeba było się ładnych parę dni na denerwować jak nie tygodni.

  Odległość przewodu do bramy przesuwnej to tylko jakieś 5m. Rozumiem, że przewód YKY 3x 1,5mm2 wystarczy? A resztę przewodów do fotokomórek oraz lampy sygnalizacyjnej poprowadzę bezpośrednio z napędu?
  Mam wyprowadzony przewód do otwierania bramy przesuwnej przyciskiem w domu - jego również muszę doprowadzić do napędu?

  No i teraz odnośnie tego nieszczęsnego videodomofona. Skrętka powinna do videodomofonu oraz elektrozaczepu (8x przewodów) wystarczyć?

  Dodatkowo, zarówno przewód do elektroczepu jak i videodomofonu z napięciem 12v natomiast do bramy przesuwnej 230v?

  Interesuje mnie taki videodomofon - Link

  Będzie jeden monitor w środku domu.  A odpowiadając na pytanie - TAK - chciałbym to sam zamontować.

  Pozdrawiam

  0
 • Pomocny post
  #4 11 Lip 2017 13:58
  aaanteka
  Poziom 38  

  Tu masz dość przejrzyste video poradniki ukazujący dobre rozwiązania szczegółów poprowadenia przewodów .


  Link  Link  Link


  Warto zobaczyć jak to robią inni .

  Rozsądnie jest zastosować odpowiedni peszel lub rurę PCV , tym bardziej ,że odległość masz niewielką . Pozwala to na dodanie w przyszłości dodatkowych przewodów lub wymianę przy niewielkim nakładzie pracy i środków.
  Jeżeli przewidujesz zastosowanie napędu ,gdzie elektronika centralka jest zespolona z silnikiem ( jedna obudowa ) ,to zastosowanie przycisku domowego ,tak wymaga poprowadzenia osobnego przewodu do tego przycisku , zgodnie z schematem połączeń danego napędu .

  Wskazany model video domofonu ,to zestaw analogowy . Po co w taki razie skrętka ? z praktyki proponuję pomimo tylko tych 5 metrów zastosowanie przewodów ekranowanych . Lepiej to będzie pracować bez zakłóceń elektromagnetycznych. Najrozsądniej jest zakupić taki model i sprawdzić funkcjonowanie na proponowanym oprzewodowaniu i ekranowanym .

  Moderowany przez suworow:

  Proszę nie wprowadzać użytkownika w błąd. Wybrany przez pytającego kabel typu " skrętka komputerowa" jest w tym miejscu jak najbardziej prawidłowy, a to czy system jest analogowy czy " cyfrowy" nie ma w tym wypadku nic do rzeczy.
  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

  1
 • #5 11 Lip 2017 14:51
  krzysztofh
  Poziom 29  

  Tego typy instalacje wykonuje się kablem ziemnym odpornym na warunki zewnętrzne. Błędem jest stosowanie takich kabli w rurach pvc lub peszlach.
  Do videodomofonu warto sprawdzić, czy nie będzie wskazany kabel koncentryczny.

  0
 • #6 11 Lip 2017 22:57
  andrzej lukaszewicz
  Poziom 39  

  Skoro sa odporne na warunki zewn, to i ułożenie ich w rurze , czy DVR-ce im nie zaszkodzi.
  Wadą tego rozwiązania jest zbieranie się wody w rurze i zapewne o to koledze chodzi. I często nacinam taka rure w najniższym miejscu.
  Prawie zawsze przeprowadzam przewody pod wjazdem na "druga stronę" bramy w rurze osłonowej lub twardym peszlu.
  Zalewając fundament bramy warto zostawić przepust(y) na przewody pod miejscem montaży napędu. Ja docelowo do danego urzędzenia ( fotki, lampa, domofon) ukladam na tym etapie twarde peszle z nierdzewnym pilotem (lub od razu z odpowiednimi kablami) od miejsca napędu do w/w urządzeń.
  Przewód do wideodomofonu tez przepuść przez obudowę napędu- możesz użyć opcji otwierania z domofonu.
  Do zasilania wystarczy YKY3x1,5, chyba, że np planujesz gniazdo zewn. w okolicy napędu to 3x2,5. Do domofonu kable telefoniczny ziemny np. 5x2x0,5. Między fotkami ten sam lub jakikolwiek niskonapięciowy w żelu do układania w ziemi min 4 lub więcej żył.

  0