Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiertarka DDR - iskrzenie szczotek na komutatorze

11 Lip 2017 15:41 3615 7
 • Poziom 19  
  Witam,
  Mam wiertarkę produkcji DDR Smalcalda jak ją dostałem okazało się, że są do wymiany szczotki. Nie z powodu zużycia a po prostu jedna pękła i odpadł przewód. Dokupiłem szczotki 6x6 [mm] i po ich zmontowaniu zwróciło moją uwagę iskrzenie na szczotkach. Nie jestem w stanie do końca stwierdzić czy takie iskrzenie jest powodem do obaw.

  Zauważyłem pewne fakty które mogą mieć wpływ na takie zachowanie:

  1. Nowe szczotki są wyprofilowane na końcach do okrągłego komutatora (co uważam za duży plus) ale ta część która się łączy z komutatorem nie jest gładka tylko ma jeszcze jakby małe prążki czyżby na dotarcie? Przez to nie przylega dokładnie do komutatora. Czy może to powodować taki problem , zawsze mogę spróbować je zeszlifować na ale nie wiem czy uda mi się zachować kształt dopasowany do okrągłego komutatora.

  2. Nowe szczotki są jakby „mniej” węglowe to znaczy stare były czarne jakby całe z węgla, a te nowe mają chyba jakąś większą domieszkę miedzianego pyłu widać to po kolorze.

  3. Kondensator na zasilaniu jest dość mocno sfatygowany i w ogóle dosyć dziwny. Napisy na nim niestety niezbyt czytelne zakładam, że jest to 0,1uF. Ponadto kondensator ma jeszcze odczep na metalową część stojanu. Zamieszczam rysunek kondensatora i proszę o informację czemu jest dodatkowy odczep na metalową część stojana? To już raczej rzadko spotykane rozwiązanie? Czy sam kondensator który jest równolegle do zasilania może wpłynąć na iskrzenie, a może ten odczep na stojan bruździ? Dziękuję za pomoc.

  Zdjęcia wiertarki i iskrzenia w trakcie pracy:
  Wiertarka DDR - iskrzenie szczotek na komutatorze Wiertarka DDR - iskrzenie szczotek na komutatorze Wiertarka DDR - iskrzenie szczotek na komutatorze Wiertarka DDR - iskrzenie szczotek na komutatorze

  Kondensator wydaje mi się, że ma taką strukturę:
  Wiertarka DDR - iskrzenie szczotek na komutatorze
 • Poziom 36  
  Pioro33 napisał:
  Ale ta część która się łączy z komutatorem nie jest gładka tylko ma jeszcze jakby małe prążki czyżby na dotarcie?


  Te prążki nie są na dotarcie , tylko tak widać styki komutatora które podczas pracy silnika przełączają uzwojenia w wirniku.
 • Poziom 38  
  Witam - czy szczotki zastosowałeś zamienniki czy pierwsze lepsze 6x6mm ?
 • Poziom 19  
  Nie zrozumieliśmy się co do prążków :)
  Blaszki komutatora to oczywiście jedna sprawa i tutaj jest wszystko w porządku.
  Po prostu część szczotki stykająca się z komutatorem nie jest gładka, znalazłem zdjęcie pokazujące o co mi chodzi.
  Wiertarka DDR - iskrzenie szczotek na komutatorze

  Szczotki zostały kupione w sklepie z elektronarzędziami, z przeznaczeniem do wiertarki o wymiarze jaki potrzebuję. Generalnie nie są dedykowane do mojej wiertarki bo jest historyczna. Być może należy lepiej dobrać materiał z jakiego są wykonane. Jakieś podpowiedzi jakie i gdzie kupić?
 • Poziom 2  
  Iskrzenie szczotek zwłaszcza nowych świadczy o docieraniu się szczotek do komutatora.
 • Moderator Samochody
  jar190 napisał:
  Iskrzenie szczotek zwłaszcza nowych świadczy o docieraniu się szczotek do komutatora.

  Przede wszystkim to jest patologią i świadczy o zużyciu komutatora. Działki należy wyczyścić i przy braku dostępu do tokarki, posłużyć się dość grubym papierem ściernym. Ja uruchamiam urządzenie przez autotransformator i z boku przykładam kawałek papieru. Ma nie być iskrzenia, lub ledwo zauważalne.
 • Poziom 24  
  I jak Pan to robi na tokarce? Proszę podać sposób.