Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GENERATOR SIGLENT SDG1025 FAIL. Nieprawidłowe działanie.

ekrzychoooo 11 Lip 2017 15:44 1458 29
  • #1 11 Lip 2017 15:44
    ekrzychoooo
    Poziom 11  

Witam
    Generator firmy SIGLENT SDG1025 generuje nieprawidłowy przebieg podczas zmiany częstotliwości.
    Jeśli zmieniamy częstotliwość niezbyt często można tego nie zauważyć.
    Podczas zmiany częstotliwości generator nie czeka na zakończenie aktualnego okresu tylko w losowej chwili zmienia przebieg.
    Jest to w niektórych przypadkach bardzo uciążliwe. Na przykład sterowanie MOSFETem, wyznaczenie charakterystyki wzmocnienia od częstotliwości.
    Wadę zauważyłem kilka dni temu.
    W wielu pomiarach wada ta powoduje że generator staje się mało przydatny.
    Szczególnie kiedy często zmieniamy częstotliwość np. poprzez program na PC.

Dzwoniłem już do NDN i i bardzo miły kontakt. Wysłali info do Siglent no i cuż.
    Trzeba czekać na nowy firmware.

Link

A jak wasze generatory innych firm?

0 29
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #2 11 Lip 2017 15:58
    tzok
    Moderator Samochody

Z własnego doświadczenia Ci powiem, że Chińczycy są bardzo mili, ale jeśli łopatologicznie im nie wyłożysz gdzie jest problem i jak go rozwiązać (najlepiej z fragmentem kodu źródłowego) to nic z tego nie będzie. Na drobne poprawki czeka się miesiącami.

Wydaje mi się jednak, że opisywane zachowanie dotyczy większości generatorów DDS i nie ma w nim nic strasznego o ile problem występuje tylko przy ręcznej zmianie ustawionej częstotliwości. Kiedy przestawiasz ręcznie po prostu przerywa generowanie starego przebiegu i zaczyna nowego. Świetnie to widać na sinusie. W przypadku pracy VCO (FM) jak i przemiatania nie ma prawa się tak zachowywać.

0
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #3 11 Lip 2017 21:12
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Mam go, ale nie mam jak sprawdzić tego efektu. Nie umiem odnaleźć się w oscyloskopie.
    Ostatnio mnie dziwnie zaskoczył sam z siebie zmieniając menu na chińskie. Dobrze że opcja języka jest po angielsku wyszczególniona.

Skoro mówisz że mają kontakt z siglentem to tez muszę napisać by przekazali frustracje moje.
    Zaś co do kontaktu z serwisem to powiem ze miło mnie zaskoczyli po wysłaniu e-maila. Zaraz odnaleźli nr tel i się skontaktował najpierw jeden serwisant i po czasie drugi.

Jedyna zaleta tego generatora to, to że ma 25M w prostokącie inne mają do 5M poniekąd by nie drażnić użytkowników kształtem prostokąta.

0
  • #4 12 Lip 2017 00:06
    tzok
    Moderator Samochody

Ja się kontaktowałem bezpośrednio z pomocą techniczną Siglenta (początkowo przez forum EEVBlog). Z NDN nie mam doświadczenia, kupowałem w Gotroniku (i w sumie też opinię o ich serwisie mam pozytywną).

0
  • #5 12 Lip 2017 00:15
    ekrzychoooo
    Poziom 11  

Cytat:
    Ostatnio mnie dziwnie zaskoczył sam z siebie zmieniając menu na chińskie.

Wejdź na stronę siglenta:
    firmware

I tam jest opis ostatnio rozwiązanych poprzednich problemów, takich jak Twój:
    Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Dodano po 4 [minuty]:

zdzisiek1979 napisał:
    Mam go, ale nie mam jak sprawdzić tego efektu. Nie umiem odnaleźć się w oscyloskopie.

Nie wiem jaki masz oscyloskop ale ogólnie wyzwalanie ustawiasz na szerokością inną niż prawidłowa długość impulsu.

0
  • #6 12 Lip 2017 08:01
    Artur k.
    Admin grupy audio

Prawdopodobnie takie zachowanie wynika ze specyfiki syntezera DDS użytego w generatorze i nic się nie da z tym zrobić.
    Na szybko sprawdziłem zachowanie mojego, nieco nowszego modelu i chyba nie ma takiego problemu, choć przy ręcznym przestrajaniu czasami coś dziwnego przez chwilę widać na ekranie. Wieczorem sprawdzę jak to wygląda na analogu.
    Ogólnie ręczne przestrajanie takich generatorów jest mocno uciążliwe. Do takich celów służy funkcja "sweep" i na pewno działa ona prawidłowo.

Jeśli chodzi o film - mam pewne zastrzeżenia co do jego merytoryki, zwłaszcza na końcu, gdzie człowiek mówi o badaniu filtrów. Który filtr pracuje z czystym sygnałem sinusoidalnym? Praktycznie zawsze mamy do czynienia z przebiegiem mocno odkształconym (w stosunku do sinusa), więc argumentacja iż filtr odpowie w sposób nieprzewidywalny z powodu zniekształcenia wytworzonego przez generator jest nic nie warta.

0
  • #7 12 Lip 2017 11:09
    tzok
    Moderator Samochody

Przy badaniu filtrów stosuje się automatyczne przemiatanie częstotliwości, a jeszcze lepiej VCO/FM - wtedy jest (a przynajmniej powinna być) zachowana zgodność fazy. Generator ma dwa kanały więc jeden wykorzystujesz jako generator piły (ramp) o małej częstotliwości i podajesz na wejście VCO/FM generatora oraz na wejście X oscyloskopu, a drugim generujesz sygnał sinusoidalny przestrajany napięciem, który podajesz na wejście filtra. Jeśli się tak nie da to potrzebujesz drugi generator. Ten układ tworzy wobulator. Wyjście badanego filtra podłączasz przez sondę szczytową (prostowniczą) na wejście Y oscyloskopu i masz wobuloskop. Zamiast sondy szczytowej zapewne możesz użyć funkcji matematycznych oscyloskopu.

0
  • #8 12 Lip 2017 22:10
    ekrzychoooo
    Poziom 11  

Artur k. napisał:
    Jeśli chodzi o film - mam pewne zastrzeżenia co do jego merytoryki, zwłaszcza na końcu, gdzie człowiek mówi o badaniu filtrów. Który filtr pracuje z czystym sygnałem sinusoidalnym? Praktycznie zawsze mamy do czynienia z przebiegiem mocno odkształconym (w stosunku do sinusa), więc argumentacja iż filtr odpowie w sposób nieprzewidywalny z powodu zniekształcenia wytworzonego przez generator jest nic nie warta.

Jak mam zbiorówkę 8x12 płytek i jeździ głowica pomiarowa XY z igłami pomiarowymi i trzeba testować to przecie nie te czasy żeby gapić się w wobuloskop przez godzinę (żeby jedną) i kręcić gałką. Dlatego wobuloskop realizuję programowo w C++. Jeśli w pętli często zmieniam częstotliwość i generator wtedy sieje takim syfem to jak mierzyć?

Tutaj nagrałem inny sposób wyłapania tych anomalii:

Link

1
  • #9 12 Lip 2017 22:59
    tzok
    Moderator Samochody

ekrzychoooo napisał:
    Jak mam zbiorówkę 8x12 płytek i jeździ głowica pomiarowa XY z igłami pomiarowymi i trzeba testować
    To jest sprzęt typowo amatorski, do zastosowań profesjonalnych ma w cenie przynajmniej jedno zero na końcu więcej...

Poszukaj czy przy sterowaniu przez PC nie ma innej opcji zmiany częstotliwości niż re-inicjalizacja DDS z nową wartością wejściową. Jakiś programowo sterowany SWEEP.

0
  • #10 12 Lip 2017 23:29
    ekrzychoooo
    Poziom 11  

tzok napisał:
    ekrzychoooo napisał:
    Jak mam zbiorówkę 8x12 płytek i jeździ głowica pomiarowa XY z igłami pomiarowymi i trzeba testować
    To jest sprzęt typowo amatorski, do zastosowań profesjonalnych ma w cenie przynajmniej jedno zero na końcu więcej....

To tak jakbym kupił rower za tysiąc który w papierach ma że skręca i ma hamulec, i w trasie pokapowałem się że jak skręcam to niezbyt hamuje. Panie jak pan chcesz hamować i skręcać to cena x10.
    No dobra, pojechałem po bandzie.
    Ale nie w tym dyskusja. Znalazłem błąd nagrałem filmiki i je tu przedstawiłem bo w przyszłości ktoś może się z tym samym męczyć. Głównie liczyłem na to że inni sprawdzą to w innych modelach, markach

tzok napisał:
    Poszukaj czy przy sterowaniu przez PC nie ma innej opcji zmiany częstotliwości niż re-inicjalizacja DDS z nową wartością wejściową. Jakiś programowo sterowany SWEEP

Sweep jest ale ja mam pętle

ustawiam częstotliwość
    pomiar

i tak w kółko np 100 razy.

0
  • Pomocny post
    #11 12 Lip 2017 23:52
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Jak pisałem nie umiem ustawić swego by to przechwycił ale dostrzegłem defekt. Czasem mignie mi na oscylogramie w ułamku mgnienia. Wiec wychodzi że ma to każdy.

0
  • Pomocny post
    #12 13 Lip 2017 00:06
    Artur k.
    Admin grupy audio

Sprawdziłem na swoim SDG1032X w układzie testowym jak na drugim filmie, efekt jest taki:

Zgodnie z przypuszczeniami - takie zachowanie wynika ze specyfiki działania syntezera DDS w generatorze i nic z tym się zrobić nie da. Co więcej - można przypuszczać, że każdy (lub prawie każdy) będzie się tak zachowywał, a powód jest prosty - przestrajanie manualne jest skokowe a nie płynne. Nawet gdyby przestrajać co 0.001Hz to i tak jest to skokowe.
    Tylko użycie funkcji sweep zapewnia płynne przestrajanie i wówczas przebieg wygląda prawidłowo.
    Taka to specyfika generatorów cyfrowych.

0
  • #13 13 Lip 2017 00:22
    ekrzychoooo
    Poziom 11  

Artur k. napisał:
    Sprawdziłem na swoim SDG1032X w układzie testowym jak na drugim filmie, efekt jest taki:

Zgodnie z przypuszczeniami - takie zachowanie wynika ze specyfiki działania syntezera DDS w generatorze i nic z tym się zrobić nie da. Co więcej - można przypuszczać, że każdy (lub prawie każdy) będzie się tak zachowywał, a powód jest prosty - przestrajanie manualne jest skokowe a nie płynne. Nawet gdyby przestrajać co 0.001Hz to i tak jest to skokowe.
    Tylko użycie funkcji sweep zapewnia płynne przestrajanie i wówczas przebieg wygląda prawidłowo.
    Taka to specyfika generatorów cyfrowych.

Na ten moment mam już potwierdzenie z kilku miejsc że w RIGOL ten efekt nie występuje. Zauważ że gdyby zmiana częstotliwości była dokonywana w momencie zakończenia bieżącego okresu a nie przypadkowo to nie byłoby tego zjawiska. Już w prostych procesorkach AVR mamy taki tryb PWM że nowa wartość wypełnienia jest przeładowywana po zakończeniu aktualnego okresu.
    Błąd typowo programowy a nie wynikający z DDS.

zdzisiek1979 & Artur k.
    Dzięki za posty, właśnie takich potwierdzeń lub zaprzeczeń miło widzieć

0
  • #14 13 Lip 2017 00:49
    Artur k.
    Admin grupy audio

ekrzychoooo napisał:
    auważ że gdyby zmiana częstotliwości była dokonywana w momencie zakończenia bieżącego okresu a nie przypadkowo to nie byłoby tego zjawiska.

Owszem, zechciej jednak zauważyć, że w przypadku przebiegów wolnozmiennych (a te generatory potrafią generować przebiegi o częstotliwości 1mHz) musiałbyś poczekać nawet kilkanaście minut na zakończenie okresu i zmianę częstotliwości. Przy częstotliwości 1mHz, okres to 1000s, czyli 16.6(6) minuty. To dopiero byłaby udręka, zwłaszcza gdyby ktoś przez przypadek taką częstotliwość ustawił. Prościej byłoby go wyłączyć i włączyć, niż przeczekać pełny okres. :)
    Nie wiem jak Ty ale ja bym taki generator wyrzucił za okno po drugim ustawieniu tak niskiej częstotliwości.
    Może i dałoby się to programowo wyeliminować, jednak wynikły by z tego inne problemy.

A tak wygląda sinus z mojego generatora:

Połączenie bezpośrednie generatora z oscyloskopem. Zmieniałem częstotliwość w dość szerokich granicach, zmienia się jedynie czas trwania poziomu 0V.

0
  • #15 11 Sie 2017 00:59
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Mam pytanie.
    Sprawdzałeś częstotliwość wyjściową pod kontem dokładności ustawienia ?

Mam zgrzyt i nie wiem w czym rzecz.

Generator ma dodatkowo częstościomierz.

Podając mu sygnał 10MHz ( wzorcowy tak to nazwijmy ) mierzy 9.999881MHz zaś podając z generatora sinus 10MHz częstościomierz mierzy 10000.120kHz czyli 10.000120MHz Różnica 120Hz.

Nie mam punktu zaczepienia. Oscyloskop nie bardzo jako miernik.

Ciekawi mnie czy to nie generator przekłamuje.

Różnica jest " stała " 5MHz to 60Hz 1MHz 12Hz.

Próbowałem uznać ze częstościomierz w generatorze mierzy OK i skalibrować generator wzorcowy ale to nic nie dało góra 10Hz wiec nie wiem co na rzeczy. Podejrzewam że generator przekłamuje.

0
  • #16 11 Sie 2017 06:28
    Artur k.
    Admin grupy audio

Cóż, to nie jest atomowy wzorzec częstotliwości. :) 120Hz przy 10MHz to jest 0,0012%. Na jakimkolwiek generatorze analogowym nie da się ustawić częstotliwości z taką dokładnością, nie mówiąc o stabilności. :)
    Częstościomierz też ma swoją dokładność. :)

0
  • #17 11 Sie 2017 08:15
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Wiesz tak zgadza się, ale tak się napatrzyłem na te filmiki na Y-T że za korciło by pokręcić wihajstrem w generatorze wzorcowym. Kurna i poco. Tak im ładnie wskazują że ...

Dobrze że zapisałem częstotliwość przed kręceniem to miałem punkt wyjścia do powrotu.

0
  • #18 11 Sie 2017 11:29
    ekrzychoooo
    Poziom 11  

Te 10Mhz to podałeś z innego generatora?
    Inny generator(10Mhz) -> SDG1025
    Czy z tego samego?
    SDG1025(10Mhz) -> SDG1025

Tutaj:
    https://www.youtube.com/watch?v=eQmqmx1lhWQ
    jest pokazane jak podłączyć zewnętrzny wzorzec 10Mhz do SDG1025.
    Na tylnym panelu masz BNC do podłączania zewnętrznego wzorca a następnie należy w setup SDG1025 odpowiednio ustawić.
    Wewnętrzny wzorzec jest hmm... taki sobie.
    Ja kupiłem w TME generator TXCO i mam go podłączony właśnie jak na tym filmie.

0
  • #19 11 Sie 2017 12:16
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Wykorzystuje funkcję pomiarową generatora do pomiaru wzorca 10MHz z miernika.
    Wynik mam zaniżony. Zaś w tym samym czasie podaję sygnał generowany 10MHz z generatora na miernik i mam zawyżony.

Teraz wziąłem podałem na generator zewnętrzny sygnał referencyjny 10MHz z miernika. Generator pracuje na zewnętrznym " wzorcu miernika " zaś z generatora podaję sygnał na miernik ( ten jaki robi za wzorzec to mam dokładność generowania +- 1Hz )
    Nawet jak ustawię np. 11.111,111 MHz to mam +- 1Hz rzekł bym ideał dla oka.

Tylko teraz znów roztroiłem sobie wzorzec pewnie i tak roztrojony zębem czasu. Próbuje powrócić do ustawień przed kręceniem ale że to termostatyczny to trochę trwa bo bezwładność cieplna.

Oglądałem filmiki.

Tylko generator 10MHz to ponad 650zł. Nie stać mnie.

0
  • #20 11 Sie 2017 17:52
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@ekrzychoooo sprawdzę na swoich generatorach, ale nie widziałem takich problemów w nich.

@zdzisiek1979 jeśli częstościomierz pokazuje błąd w dół i górę, dla zewnętrznego sygnału i wewnętrznego, to znaczy, iż generator wzorcowy jest ciut rozjechany. Sprawdź, czy takowy ma trymer do regulacji. Mogę Ci taki porównać z moim wzorcem o dużej dokładności.

Artur k. napisał:
    Cóż, to nie jest atomowy wzorzec częstotliwości. :) 120Hz przy 10MHz to jest 0,0012%. Na jakimkolwiek generatorze analogowym nie da się ustawić częstotliwości z taką dokładnością, nie mówiąc o stabilności. :)
    Częstościomierz też ma swoją dokładność. :)

Da się takie dokładności uzyskać w analogowym generatorze.

A tak wygląda w bardzo starym generatorze z syntezą, podczas zmiany 1kHz o 1Hz pojawia się przerwa w sygnale 0V i parę pasożytniczych sygnałów sinusoidalnych, zanim złapie pętla.

0
  • #21 11 Sie 2017 18:52
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Nie ma trymera tylko potencjometr do chyba temperatury regulacji.

To termostatyczny generator Philipsa PM 9681P Ale nic o nim nie znalazłem.

Jak przekręciłem cały potencjometr ( precyzyjny do końca ) to ok 10Hz zmiana.

Nie mam nic co by było jako referencyjny.

Nie mam pojęcia jak podejść do generatora termostatycznego z regulacją. Kiedyś coś Deiv na EEV grzebał z takim generatorem ale nie kumam angielskiego.

0
  • #22 11 Sie 2017 20:03
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@zdzisiek1979 jaki masz ten generator, zrób zdjęcia bebechów.

0
  • #23 11 Sie 2017 21:50
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

GENERATOR SIGLENT SDG1025 FAIL. Nieprawidłowe działanie. GENERATOR SIGLENT SDG1025 FAIL. Nieprawidłowe działanie.

Nic na to nie poradzę. Po prostu te parę Hz muszę przeboleć.
    Generator jest na płytce stabilizatora napięcia i prawdopodobnie jest zasilany ciągle mimo wyłączenia bloku cyfrowego. Tylko wyłączenie wtyku pozostaje.

Zasilany jest 12V na płytce jest potencjometr do regulacji napięcia.Biały u dołu.

Zaś jak to jest, im większa temperatura tym większa częstotliwość kryształku. Regulacja odbywać musi się poprzez zmianę temperatury ale w małym zakresie. Rzekł bym coś koło 20Hz tak mi mniej więcej wychodzi z eksperymentów.

Robiłem porównanie podając z miernika sygnał wzorcowy na generator i generując sinusa i oscyloskop ale mam za małą rozdzielczość by zmierzyć. Ale już tak zostawiam.

0
  • #24 11 Sie 2017 22:33
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Zdjecie czarnego pudelka, masz tam Frequency fine tune. Czyli to właśnie tym.

0
  • #25 11 Sie 2017 22:52
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

To ja wiem :D
    Ale tylko uzyskałem przedział z 20Hz regulacji. Zmiany mierzyłem generatorem funkcją pomiaru częstotliwości. Zaś sam generator też nie daje solidności pomiaru.

0
  • #26 11 Sie 2017 23:09
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@zdzisiek1979 Bo o tyle się da. Może się posypał już ten wzorzec.

0
  • #27 11 Sie 2017 23:23
    tzok
    Moderator Samochody

Na srebrnej zaślepce jest napis głoszący, że dostrajanie jest potencjometrem po lewej, a regulacja zgrubna pod tą zaślepką.

0
  • #28 11 Sie 2017 23:23
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Nie, bardziej wydaje mi się ze błądzę z braku miernika referencyjnego i ... takie skutki tego.
    Gdyby się posypał to bardziej by pływał pomiar a pomiary są stabilne tylko problem z dokładnością referencyjną.

tzok po coś to pisał :D teraz będzie korcić drugi wihajster. Nie więcej nie kręcę.
    To pewnie to w 22:33min to chyba cewka jest.
    Link

0
  • #29 12 Sie 2017 08:52
    Artur k.
    Admin grupy audio

ciasteczkowypotwor napisał:
    Da się takie dokładności uzyskać w analogowym generatorze.
    A tak wygląda w bardzo starym generatorze z syntezą, podczas zmiany 1kHz o 1Hz pojawia się przerwa w sygnale 0V i parę pasożytniczych sygnałów sinusoidalnych, zanim złapie pętla.

Z syntezą się da, ale to już nie jest taki 100% analog, kawałek cyfrówki tam jest.
    Miałem na myśli "klasyczne" analogowe generatory RC/LC bez żadnej dodatkowej elektroniki. :)

Proponuję już nic nie kręcić, zwłaszcza w generatorze wzorcowym, nie mając czym zmierzyć częstotliwości z odpowiednią dokładnością.

0
  • #30 13 Sie 2017 10:42
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Artur k. napisał:

Z syntezą się da, ale to już nie jest taki 100% analog, kawałek cyfrówki tam jest.
    Miałem na myśli "klasyczne" analogowe generatory RC/LC bez żadnej dodatkowej elektroniki. :)

Przecież mowa była o analogowych generatorach, nie z syntezą. Są analogowe które tak potrafią. Mam nawet kilka.

@zdzisiek1979 To jest kondensator, do odstrajania częstotliwości kwarcu. Właśnie nim następuje regulacja zgrubna. Coś takiego jak przestrajanie CB radia z piątek na zera.

0