Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwarcie w starej instalacji-Brak prądu

RadekDK 11 Lip 2017 15:57 1560 16
  • #1 11 Lip 2017 15:57
    RadekDK
    Poziom 9  

Witam, otóż przygotowuje stary garaż pod wynajem i po zamontowaniu nowej bramy garażowej musiałem przenieść cały licznik, puszkę i przełożyć kabel pod szyną od bramy i tu powstał problem: Otóż aby przełożyć kabel( Ten z białą i czerwoną końcówką) musiałem go odpiąć z puszki przełożyć i przykręcić z powrotem do puszki jak to robiłem poszło zwarcie w puszce i posypało się pare iskier, śrubki w puszce lekko okopciło tam gdzie był podłączony ten kabel( on wychodzi z sąsiedniego garażu) kabel który wchodzi z góry puszki idzie do garażu dalej a z dołu idzie do licznika. Teraz moje pytanie czy mogły pójśc bezpieczniki u mnie czy u sąsiada, moje da sie wciskać i wyciskać więc nie wiem czy są dobre czy nie ktoś wie co mogło rypnąć ? Zwarcie w starej instalacji-Brak prądu

0 16
  • #2 11 Lip 2017 16:08
    Qbuś
    Poziom 38  

"Mogło rypnąć" główne zabezpieczenie, albo gdzieś pomiędzy, a twoja instalacja nadaje się do remontu :cry: . Wezwij elektryka niech to poprawi, bo jeżeli chcesz wynająć ten garaż, to odpowiadasz za instalację, jak coś się stanie najemcy.

0
  • #3 11 Lip 2017 16:34
    maly_maly
    Poziom 17  

Witam,
    Proponuję wyciąć tą "instalację elektryczną" i wykonać ją na nowo z zachowaniem podstawowych zasad. Na pewno zalecałbym wymianę przewodów wykonanych z aluminium na przewody miedziane i zabezpieczyć obwody odpowiednio dobranymi zabezpieczeniami nadprądowymi. Przewód który jest przeciągnięty pod ramą drzwi najlepiej było by wkuć w ścianę, ewentualnie prowadzić inną trasą, ponieważ w tym miejscu mogło dojść do zwarcia.

0
  • #4 11 Lip 2017 17:25
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

RadekDK napisał:
    musiałem go odpiąć z puszki przełożyć i przykręcić z powrotem do puszki jak to robiłem poszło zwarcie w puszce

A dlaczego przekładałeś ten kabel pod napięciem?
    To nie jest przypadkiem zasilanie, przed plombą licznikową?
    Skąd pomysł, że coś u sąsiada mogło "rypnąć"?
    Podejrzewam, że zadziałało zabezpieczenie odpowiedzialne za zasilanie wszystkich tych... garaży.

0
  • #5 11 Lip 2017 18:24
    RadekDK
    Poziom 9  

Odłączyłem całkiem bezpieczniki i myślałem, że to wystarczy, głupota i debilizm z mojej strony totalny ! Mam zamiar wymienić całkiem instalację tylko teraz pozostaje odnalezienie głównego zabezpieczenia wszystkich garaży. Poszukam i dam znać, dzięki.

Nie wiem jak sprawdzić czy jest to zasilanie przed plombą ?

0
  • #6 11 Lip 2017 18:42
    zbich70
    Specjalista elektryk

RadekDK napisał:
    Poszukam i dam znać, dzięki.

Zamiast zabezpieczenia, lepiej poszukaj elektryka.
    Gmeranie w zabezpieczeniu poprzedzającym w Twoim wykonaniu może nie być dla Ciebie zdrowe. Niekoniecznie musi zakończyć się "tylko" posypaniem iskier.

1
  • #7 11 Lip 2017 20:48
    r103
    Poziom 24  

A tak z ciekawości trochę offtopic - nie bardzo kojarzę po co tam są 2 bezpieczniki ??? Czyżby drugi był na przewodzie PEN ?

0
  • #8 11 Lip 2017 21:16
    PeCeZu
    Poziom 15  

Ja bym proponował zawołać elektryka, zapłacisz może ze stówke góra dwie a będziesz miał zrobione jak sie należy. Przewód pod szyna drzwi garażowych to brzmi niebezpiecznie. Najlepiej w tym miejscu jest wykonać bruzde i tam osadzić przewód nastepnie go zagipsować by nie był na wierzchu.

r103 kiedys dawno temu przewody zerowe też były zabezpieczane bezpiecznikiem być może ta instalaca pamięta te czasy

0
  • #9 11 Lip 2017 21:21
    zbich70
    Specjalista elektryk

r103 napisał:
    Czyżby drugi był na przewodzie PEN ?

Nie. Tam jest mostek między nimi.

0
  • #10 11 Lip 2017 23:04
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Dobre te uchwyty do RL-ek jako uchwyty kablowe...
    Jak Koledzy radzą : weź elektryka i zrób z tym porządek, kilkadziesiąt lat minęło i ta instalacje delikatnie mówiąc nie jest z tej epoki.

0
  • #11 12 Lip 2017 12:59
    mrhiob
    Poziom 10  

Witam
    Troche z innej beczki
    Czy tylko ja mam takie wrazenie, ze ten dwuzylowy przewod po prawej stronie licznika (bialo-czerwone zyly) byl wpiety przed licznikiem?

0
  • #12 12 Lip 2017 13:19
    PeCeZu
    Poziom 15  

Z tego co napisał kolega RadekDK ( on wychodzi z sąsiedniego garażu) kabel który wchodzi z góry puszki idzie do garażu dalej a z dołu idzie do licznika.) wynika ze to jest WLZ a WLZ zawsze przed licznikiem :)

0
  • #13 12 Lip 2017 18:02
    necavi
    Poziom 17  

Patrząc na tę "tablicę" to jak mówił kolega: "Grozi śmiercią i kalectwem" i nie ważne, że to jest podlicznik. Do wymiany.

Mocno niepokoi mnie ta pechowa puszka:
    Jeżeli ten układ jest w garażu wynajmującego to licznik staje się zbędny/opcjonalny...
    Jeżeli jest w twoim pomieszczeniu to wynajmujący nie wie czy coś tam nie podłączyłeś "za jego licznikiem".

0
  • #14 13 Lip 2017 12:11
    jaroslawpiotr
    Poziom 10  

Dzień dobry.
    Zapoznałem się z opisem (tytułowym) problemu oraz treścią wypowiedzi i nasunął mi się podstawowy wniosek skłaniający do sprecyzowania podstawowych danych, bo w opisie nie są jednoznaczne i wyczerpujące - tak myślę.
    Jeśli tego nie uporządkujemy, to podpowiedzi bazujące na indywidualnych interpretacjach (także domysłach tam, gdzie brak szczegółów) osób czytających opis problemu będą chybione, a temat rozrośnie się do niepotrzebnych rozmiarów.
    Proponuję wstępnie ustalić:
    1. który z kabli podłączonych do hermetycznej puszki instalacyjnej jest kablem zasilającym zaciski w puszce - doprowadzającym zasilanie? (może to być kabel dwużyłowy aluminiowy w białej izolacji - chyba podtynkowy - doprowadzony do puszki od góry, a to oznaczałoby, że zasilanie "przychodzi" od strony sąsiedniego garażu, lub kabel dwużyłowy miedziany w czarnej izolacji zewnętrznej)
    2. czy nie jest tak (a powinno być), że kabel zasilający ('przychodzący") jest podpięty bezpośrednio pod zaciski licznika i zabezpieczony plombą?
    3. czy są (i gdzie) bezpieczniki odcinające dopływ prądu kablem "przychodzącym" do tego pomieszczenia?
    Jeśli podjąć się uporządkowania zasilania tego garażu, to proponuję:
    1. odnaleźć kabel, którym "przychodzi" zasilanie do garażu i odciąć bezpiecznikiem jego zasilanie (dla bezpieczeństwa prac)
    2. podpiąć go pod zaciski puszki instalacyjnej - jeśli zasilanie prądem ma być poprowadzone (równolegle) do sąsiedniego garażu, a z puszki wyprowadzić jeszcze jeden kabel do zacisków licznika i puszkę "jakoś?" zaplombować.
    Jeśli nie będzie konieczności zasilenia sąsiedniego garażu, to należy ten "przychodzący" kabel podpiąć bezpośrednio pod zaciski licznika, wyprowadzić kabel do bezpiecznika (bezpieczników), a osłonę zacisków licznika zaplombować
    3. od zacisków bezpiecznika (bezpieczników) dokonać odpowiedniego rozprowadzenia instalacji wewnętrznej (gniazda zasilające, punkty oświetleniowe)
    Współcześnie taka instalacja powinna być bardziej skomplikowana (kable trzy żyłowe, uziemienie, inne zabezpieczenia)
    Sumując: może powinien uporządkować to specjalista z uprawnieniami?

0
  • #15 13 Lip 2017 12:24
    PeCeZu
    Poziom 15  

jaroslawpiotr napisał:
    2. czy nie jest tak (a powinno być), że kabel zasilający ('przychodzący") jest podpięty bezpośrednio pod zaciski licznika i zabezpieczony plombą?

Jeżeli to jest podlicznik a nie licznik zakładu energetycznego to nie musi być zaplombowany.

jaroslawpiotr napisał:
    3. czy są (i gdzie) bezpieczniki odcinające dopływ prądu kablem "przychodzącym" do tego pomieszczenia?

W tym przypadku nie ma a powinny być

jaroslawpiotr napisał:
    Sumując: może powinien uporządkować to specjalista z uprawnieniami?

Nie jeden z kolegów powyżej to proponował.

0
  • #16 13 Lip 2017 13:24
    CYRUS2
    Poziom 36  

jaroslawpiotr napisał:
    Dzień dobry.
    Zapoznałem się z opisem (tytułowym) problemu oraz treścią wypowiedzi i nasunął mi się podstawowy wniosek
    Wniosek jest jeden - potrzebny jest fachowiec który się na tym zna.

0
  • #17 13 Lip 2017 19:38
    jaroslawpiotr
    Poziom 10  

Po zapoznaniu się z kolejnymi wpisami zastanawiałem się chwilę nad uzupełnieniem - uzasadnieniem części mojego wcześniejszego wpisu, ale wysyłając je prywatnie do autora tematu. A to z dwóch powodów: nie włączam się w polemikę z innymi autorami wpisów oraz nie potrzebuję punktów za mnożenie swoich.
    Rozumiejąc jednak ważność mojego uzasadnienia dla wszystkich, którzy pod tym tematem zechcą znaleźć podpowiedzi dla swoich podobnych problemów technicznych uzasadnienie upublicznię.
    Podtrzymuję moją sugestię o plombowaniu miejsc, w których można podłączyć niekontrolowany pobór prądu.
    Takie rozwiązanie dla podlicznika prywatnego nie jest wymagane przepisem, ale uniemożliwia dyskomfort między stronami wynajmowanego pomieszczenia z dostępem do energii elektrycznej i rozliczaniem jej zużycia.
    Gdybym wynajmował od kogoś pomieszczenie i opłacał także licznikowe zużycie prądu, lub wynajmował komuś i go rozliczał, to dla wykluczenia wszelkich ewentualnych sporów o rzetelność i uczciwość w rozliczeniach zużycia energii elektrycznej te plomby, o których napisałem w poprzednim wpisie na pewno założyłbym.
    Jak zawsze, nie narzucam swojego rozwiązania, ale proszę indywidualnie zdecydować o jego zastosowaniu.
    Do Autora tematu:
    Mój pierwszy, obszerny wpis oraz niniejsze uzupełnienie jest próbą scharakteryzowania zakresu problemu dla łatwiejszej oceny własnych możliwości podjęcia się rozwiązania lub podjęcia decyzji powierzenia rozwiązania komuś innemu.

0