Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Witam! Jak mogę sterować 4 serwami na odległość np. joystickiem czy coś takiego!

Ceyn 11 Lip 2017 20:21 1704 33
  • #1 11 Lip 2017 20:21
    Ceyn
    Poziom 6  

Zamówiłem serwa i wszelkie potrzebne części do ramienia robota ,,MeArm 0,4" złożyłem i serwa podłączyłem pod sterownik 16-serw całość zamontowałem na autku RC zrobionym przeze mnie. Problem polega w sterowaniu serwami na odległość (minimum 5m). Zależy mi na tym aby każde serwo ruszane było osobnym np. przyciskiem od joysticka. Mile widziane każde propozycje.

Serdecznie Pozdrawiam i z góry dziękuje!

0 29
  • #3 12 Lip 2017 11:05
    zycior
    Poziom 12  

Standardowa aparatura + odbiornik z modulacją PPM raczej odpada jeżeli chcesz sterować niezależnie szesnastoma serwami. Jeżeli odległości są nieduże i nie musi to być mega szybkie to może wykorzystać zwykłą transmisję po BT, czy WiFi i wysyłać proste komendy? np. sekwencję położenia poszczególnych serw w pętli, a dajmy na to arduino na pojeździe zamieniałoby tę sekwencję na sterowanie poszczególnych serwomechanizmów.
    Ewentualnie zastosować odbiorniki z portem SBUS - wtedy masz możliwość podłączenia do 16 serw (np. odbiornik FrSky X8R)

0
  • #4 12 Lip 2017 12:47
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Ile serw tyle kanałów + dodatkowe kanały do innych urządzeń w tej chwili szybszej aparatury do sterowania
    i możliwością zastosowań i dostosowania do swoich potrzeb w przyszłości jak RC 2,4 GHz chyba nie znajdziesz,

0
  • #5 12 Lip 2017 12:56
    zycior
    Poziom 12  

1 PAWEL napisał:
    Ile serw tyle kanałów

Tego nie wiemy, autor posta nie określił się, czy tak właśnie musi być to sterowane. Powiedział tylko, że jest 16 serw, równie dobrze może być tak, że jedno serwo może wykonywać "lustrzane" odbicie drugiego, a wtedy wystarczy np. jeden kanał i zewnętrzny układ do zmiany kierunku serwa. Suma summarum może się okazać, że nie trzeba 16 kanałów a np. 8 - jeżeli by tak było ogarnąłby to zwykłą aparaturą PPM... i nie ma tu znaczenia czy byłaby to aparatura na 27, 35MHz, czy też 2.4GHz - przy PPM i tak nie przeskoczysz szerokości ramki, więc nie ma większego znaczenia w jakim paśmie sygnał będzie wysyłany.

W zasadzie autor też mówi o podłączeniu serw pod sterownik... my tu bijemy pianę, a w zasadzie nie wiemy nawet co to za sterownik... może poczekamy aż autor zechce zabrać głos :)

0
  • #6 12 Lip 2017 12:59
    1 PAWEL
    Poziom 41  

.

Ceyn napisał:
    Zależy mi na tym aby każde serwo ruszane było osobnym np. przyciskiem od joysticka

Podstawową wiadomość podał sterowanie joystick lub przycisk i każde serwo osobno.

0
  • #7 12 Lip 2017 13:07
    zycior
    Poziom 12  

W zasadzie racja. Czyli PPM'em tego nie ogarnie, ograniczony będzie do max 12 kanałów. Jeżeli aparatura RC to pozostaje S.BUS

0
  • #8 12 Lip 2017 13:33
    Ceyn
    Poziom 6  

zycior napisał:
    W zasadzie racja. Czyli PPM'em tego nie ogarnie, ograniczony będzie do max 12 kanałów. Jeżeli aparatura RC to pozostaje S.BUS

Chcę sterować 4 serwami
    Autko rc mam potpięte pod BT i steruje apk z tela ale jak sterować serwami może być to też przez laptopa czy cokolwiek byle na odległość ;)

Dodano po 7 [minuty]:

1 PAWEL napisał:

aliexpres jest dobrom stronkom ale jak mam dawać 70 dolarów za dostawę to wole trochę poszperać i znaleźć np na allegro

0
  • #9 12 Lip 2017 13:40
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Ceyn napisał:
    aliexpres jest dobrom stronkom ale jak mam dawać 70 dolarów za dostawę to wole trochę poszperać i znaleźć np na allegro

Link

Jak by poszperać to wyjdzie jeszcze taniej.

Lub Joystick z przyciskiem v2 - moduł z płytką - Ardui (6740481189)

0
  • #10 12 Lip 2017 13:49
    Ceyn
    Poziom 6  

1 PAWEL napisał:
    Ceyn napisał:

Link

Jak by poszperać to wyjdzie jeszcze taniej.

Lub Joystick z przyciskiem v2 - moduł z płytką - Ardui (6740481189)

wszystko fajnie! ale jak sterować tym na odległość

0
  • #13 12 Lip 2017 14:49
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Raczej nie jest na ebay - 32 Channel Servo Motor Control Board & PS2 Controller+Receiver for Hexapod Robot.
    Ale wysyłka z Chin.

0
  • #14 12 Lip 2017 14:50
    Ceyn
    Poziom 6  

1 PAWEL napisał:
    Ceyn napisał:
    wszystko fajnie! ale jak sterować tym na odległość

To jest przykład wykorzystania i możliwości adaptacji do czy do aparatury RC https://www.youtube.com/watch?v=6QJDuEONBPQ

https://www.youtube.com/watch?v=CpskH1zkUS4

Lub

Link

Jest sporo podobnych wersji o różnej rozpiętości cenowej.

.

chodzi mi o sterowanie 4 serwami z odległości jakieś 5m jak najtaniej i jak najprościej

0
  • #21 12 Lip 2017 17:46
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Ceyn napisał:
    a nie da się jakoś sterować telefonem?

Jest bardziej utrudnione i powolne.

0
  • #22 12 Lip 2017 21:33
    Ceyn
    Poziom 6  

1 PAWEL napisał:
    Ceyn napisał:
    a nie da się jakoś sterować telefonem?

Jest bardziej utrudnione i powolne.

Niechudzi mi o telefon tylko o cokolwiek najlepiej najtaniej i najłatwiej

Dodano po 9 [minuty]:

zycior napisał:
    Standardowa aparatura + odbiornik z modulacją PPM raczej odpada jeżeli chcesz sterować niezależnie szesnastoma serwami. Jeżeli odległości są nieduże i nie musi to być mega szybkie to może wykorzystać zwykłą transmisję po BT, czy WiFi i wysyłać proste komendy? np. sekwencję położenia poszczególnych serw w pętli, a dajmy na to arduino na pojeździe zamieniałoby tę sekwencję na sterowanie poszczególnych serwomechanizmów.
    Ewentualnie zastosować odbiorniki z portem SBUS - wtedy masz możliwość podłączenia do 16 serw (np. odbiornik FrSky X8R)

Podłączyć chce 4 serwa i ruszać każdym osobno niemusi to być szybkie byle ramie robota działało!!

0
  • #24 12 Lip 2017 21:36
    Ceyn
    Poziom 6  

zycior napisał:
    1 PAWEL napisał:
    Ile serw tyle kanałów

Tego nie wiemy, autor posta nie określił się, czy tak właśnie musi być to sterowane. Powiedział tylko, że jest 16 serw, równie dobrze może być tak, że jedno serwo może wykonywać "lustrzane" odbicie drugiego, a wtedy wystarczy np. jeden kanał i zewnętrzny układ do zmiany kierunku serwa. Suma summarum może się okazać, że nie trzeba 16 kanałów a np. 8 - jeżeli by tak było ogarnąłby to zwykłą aparaturą PPM... i nie ma tu znaczenia czy byłaby to aparatura na 27, 35MHz, czy też 2.4GHz - przy PPM i tak nie przeskoczysz szerokości ramki, więc nie ma większego znaczenia w jakim paśmie sygnał będzie wysyłany.

W zasadzie autor też mówi o podłączeniu serw pod sterownik... my tu bijemy pianę, a w zasadzie nie wiemy nawet co to za sterownik... może poczekamy aż autor zechce zabrać głos :)

sterownik;
    16 - kanałowy sterownik serw 12-bitowy PWM PCA9685
    chce podłączyć tylko 4 serwa

0
  • #26 12 Lip 2017 21:44
    Ceyn
    Poziom 6  

1 PAWEL napisał:
    Kup najtańszą aparaturę z odbiornikiem RC 2,4 GHz z ilością kanałów potrzebnych tobie do sterowania.
    Lub niech ktoś złoży ci układ oparty na arduino plus układ zdalnego sterowania

https://www.youtube.com/watch?v=hn7xZFqmGeo

https://www.youtube.com/watch?v=4fsyrSuhiQo

Paweł cały czas wysyłasz linki do yt z joystickami bezpośrednio podłączonymi pod arduino...
    a mi zależy na tym aby to ramie było na autku rc z BT sterowanym przez tela i chce jakiegoś np pada bezprzewodowego podłączyć pod to ramie czyli pod 4 serwomechanizmy i sterować chociaż po pokoju

Dodano po 1 [minuty]:

1 PAWEL napisał:

Ten sterownik jest na allegro za 32zł i z nim chce się pobawić

0
  • Pomocny post
    #27 12 Lip 2017 22:03
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Ceyn napisał:

To podłącz jeśli potrafisz bez potencjometrów ( joysticka ).
    W wielu opisach linki do yt powinieneś znaleźć arduino zdalnie sterowanie.

https://www.youtube.com/watch?v=4QUYrmMydhc

Moduł radiowy 4-kanały 315 MHz + pilot
    W tym przypadku włącz / wyłącz.

0
  • #28 12 Lip 2017 23:10
    Ceyn
    Poziom 6  

1 PAWEL napisał:
    Ceyn napisał:

To podłącz jeśli potrafisz bez potencjometrów ( joysticka ).
    W wielu opisach linki do yt powinieneś znaleźć arduino zdalnie sterowanie.

https://www.youtube.com/watch?v=4QUYrmMydhc

Moduł radiowy 4-kanały 315 MHz + pilot
    W tym przypadku włącz / wyłącz.

I z tym będę mógł po kolei włączać i wyłączać serwomechanizmy?? dobrze zrozumiałem?

0
  • Pomocny post
    #29 13 Lip 2017 00:14
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Będziesz tylko mógł włączać i wyłączać, ale bez możliwości kontroli precyzyjnego położenia serwo będzie działało od oporu do oporu w sumie potrzebny jest potencjometr.
    Czyli układ nieproporcjonalny i proporcjonalny w rc
    Wszędzie używa się raczej sterowania proporcjonalnego.
    Jak masz kolegów elektroników poproś ich powinni całość złożyć, sprawa tylko kosztów.

0
  • Pomocny post
    #30 13 Lip 2017 08:42
    zycior
    Poziom 12  

Skoro ma być tanio to osobiście rozwiązałbym to tak. W jakiś stary gamepad wpakowałbym arduino + BT, wykorzystałbym joysticki i włączniki które są w padzie. Do robota wpakowałbym drugi zestaw arduino + BT i podłączył pod nie serwa. Jedno popołudnie i problemie.

0
  Szukaj w 5mln produktów