Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rosyjski Dziadek.Posiadam 1 z najstarszych głośników.

rabanda 11 Jul 2017 20:24 4473 61
 • #1
  rabanda
  Level 9  
  Witam tak jak w temacie posiadam bodajże Rosyjski Głośnik z 1966 roku który był już opisany na tym forum lecz to nie ja pisałem tamten temat i chciał bym się dowiedzieć czegoś więcej o tym głośniku bo może ktoś coś wie o nim.Przeszukałem już cały internet w poszukiwaniu jakiś wiadomości o tym głośniku, nawet Ruskie fora itp.. Pomocy :P. Chciał bym się dowiedzieć między innymi ile warty jest ten głośnik,czy ten głośnik opłaca się zabudować w jakąś skrzynię własnej roboty i w ogóle czy to ma sens. Głośnik gra ładnie tak bez żadnej obudowy lecz jeżeli ręką membranę wezmę góra dół to słyszę obcieranie lekkie i tu narzuca się kolejne pytanie czy cewka w głośniku jest spalona czy co to może być ??? I czy ja w ogóle dostanę taką cewkę do tego głośnika ??? Jaka to może być cewka bez rozbierania go i czy w ogóle jest sens...Głośniczek fajny kupiłem go od kolegi za okazjonalną cenę wynoszącą 10 złoty a on go miał od innego kolegi który gra na gitarze elektrycznej i miał ją podłączoną do tego głośnika ;), a wcześniejszy żywot tego głośnika jest nieznany :3. Zamieszczam zdjęcia oraz link do tamtego tematu jakiegoś innego kolegi który w 2005 roku zamieścił podobny temat i też miał taki głośnik. Ps: z tego co wiem i co mi mówił starszy Pan w wieku 89 lat te głośniki były produkowane w limitowanej edycji ponieważ wyprodukowali w 1966 roku 80 sztuk takich głośników i ja taką 1 właśnie posiadam 1 z nie wiem ilu pozostało jeszcze działających, podkreślam że głośnik nie był nawet rozkręcany od nowości bynajmniej tak mi się wydaje.
  Parametry na nim napisane:
  oznaczenie fr<= 25Hz
  12,5 W ale nie wiem jakiej
  od 4 do 15 ohm w zależności jak sie go ustawi
  i ostatni parametr 25:15000Hz
  średnica membrany 30 cm
  wysokość całego jakieś 15 cm
  Nazywa sie SOLO oznaczenie BKW 3013A- 1966 ostatnie to rok produkcji

  Link do tamtego tematu : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic251893.html
  Wklejam też zdjęcie tego głośnika zrobione na szybko telefonem oraz filmik z tym lekkim charczeniem przy ruszaniu palcami membrany,jednak nie wyślę ponieważ mam za mało punktów żeby wysłać filmik... :)
  Rosyjski Dziadek.Posiadam 1 z najstarszych głośników. Rosyjski Dziadek.Posiadam 1 z najstarszych głośników. Rosyjski Dziadek.Posiadam 1 z najstarszych głośników.
  Rosyjski Dziadek.Posiadam 1 z najstarszych głośników.
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  rabanda
  Level 9  
  Filmu nie mogłem wstawić ponieważ nie mam wystarczająco punktów żeby wstawić go tutaj a jeżeli chodzi o cewkę to zrobić ją odpada bo po prostu nie znam się na tym a co do kupna to mógł bym ją kupić owszem ale jaka to jest cewka i czy bez rozbierania go mogę się domyśleć co to może być za cewka która działała w nim przez 51 lat ?. Bo szkoda mi trochę tego głośnika rozbierać żeby dopiero zobaczyć co to jest za cewka. Co do obudowy na ten głośnik już posiadam taki projekt i wydaje mi się że będzie dobry :) http://www.wstronezdjec.pl/other/projekt.pdf
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Ten głośnik dziwnie mi przypomina jeden z Polskich - również "pierwszych" ( bo było w obu wypadkach więcej wcześniej produkowanych) GD30/10. Ciekawe kto od kogo...?
  Co ciekawe GD30/10 ( a raczej jego szerokopasmowy bliźniak - GDS30/10)był montowany w jednym z pierwszych prawdziwych "pieców" gitarowych*, który nazywał się (nomen omen) SOLO 1.
  rabanda wrote:
  Co do obudowy na ten głośnik już posiadam taki projekt i wydaje mi się że będzie dobry :) http://www.wstronezdjec.pl/other/projekt.pdf
  Nie wiem czy podobieństwo (częściowe - kosz z układem magnetycznym bardzo zbliżony do polskiego) występuje również w parametrach, ale SOLO 1 miał obudowę ok. 60 litrową.

  *Piec - czyli wzmacniacz z przedwzmacniaczem dedykowanym do gitary w jednej obudowie z głośnikiem. Wzmacniacz był na TG70...
 • #6
  nagrywamy.com
  Level 30  
  Ten głośnik wiele warty brzmieniowo nie będzie, a 25Hz częstotliwości rezonansowej to tylko w Związku Radzieckim, tam powietrze inne, lepsze ;)
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  rabanda
  Level 9  
  Głośnik działa bez zarzutów jak już pisałem, podłączyłem go do wieży i działał poprawnie jutro nagram filmik z tego niby charczenia bo dzisiaj już trochę późno. Nie wiem czy to bass czy jest jednak w tym basie lekkie zgrzytanie. Wrzucam ten filmik z ruszaniem go palcami. Co do tego że lepiej by było zamknąć go w "Piecu" to jakoś nie widzi mi się bo chciałem sprawdzić po prostu jak zwykły przysłowiowy "Janusz" co się stanie jak zrobię z niego subwoofer i czy ładnie będzie bił basem ;)

  https://youtu.be/0ioHE_aZjL8
 • #9
  398216 Usunięty
  Level 43  
  rabanda wrote:
  Wrzucam ten filmik
  ... z którego wynika, że cewka ociera się o nabiegunnik. Nie podłączaj go w takim stanie do żadnego wzmacniacza, bo albo spalisz wzmacniacz, albo głośnik albo jedno i drugie.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Bardzo możliwe, ze głośnik długo (kilka lat co najmniej) leżał w nieodpowiedniej pozycji bezczynnie i od tego ciężar membrany zdeformował dolny (czasem i górny) resor zawieszenia.
 • #10
  nagrywamy.com
  Level 30  
  rabanda wrote:
  co się stanie jak zrobię z niego subwoofer i czy ładnie będzie bił basem


  Tak, w obudowie zamkniętej 30l będzie bił basem w okolicy 120Hz, na szczęście nie będzie tego słychać, bo moc znikoma ;)
 • #11
  rabanda
  Level 9  
  Oto filmik z grania głośnika lecz nie mogłem włączyć innej muzyki bo prawa autorskie :3
  https://www.youtube.com/watch?v=aJ8d3zKKDXs&feature=youtu.be 6:50 słychać jak lekko chrumka.
  Co myślicie ?
  Bardzo nie słychać jakoś tego jak teraz to słucham no ale jednak ja to słyszę że jest takie chrum chrum lekkie...Ktoś dobrze doginał na gitarze :P
  Jeżeli cewka ociera się o nadbiegunnik to znaczy że co mogę z tym zrobić żeby było dobrze ? Nie znam się na głośnikach ale delikatny jestem bo z zawodu robię układy paliwowe do samochodów więc popsuć nie popsuję ale czy w ogóle opłaca się go rozbierać bez żadnej wiedzy ? Podkreślam że nie mam nikogo w mieście który robi takie rzeczy w głośnikach.
 • #12
  User removed account
  Level 1  
 • #13
  rabanda
  Level 9  
  Tak więc czekamy na więcej opinii... Ale co to może być za cewka i czy taką w ogóle dostanę ? :/
 • #14
  User removed account
  Level 1  
 • #15
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Kraniec_Internetów wrote:
  moim zdaniem jakby cewka odkleiła się od membrany
  Gdyby się odkleiła dźwięk byłby bardziej "dzwoniący" (coś jak drgająca sprężyna oparta o stół ).
  Ewidentnie ociera cewka o nabiegunnik.
  rabanda wrote:
  Tak więc czekamy na więcej opinii...
  Zanim zaczniesz wybebeszać głośnik i wymieniać w ciemno cewkę, podaj zdjęcia (ostre) dolnego zawieszenia z bliska. Jest szansa, że o ile powodem jest jego odkształcenie (jak pisałem we wcześniejszym poście) da się jeszcze uratować ten głośnik bez dewastacji.
 • #16
  rabanda
  Level 9  
  A proszę ja Ciebie bardzo :)
  Rosyjski Dziadek.Posiadam 1 z najstarszych głośników. Rosyjski Dziadek.Posiadam 1 z najstarszych głośników. Rosyjski Dziadek.Posiadam 1 z najstarszych głośników. Rosyjski Dziadek.Posiadam 1 z najstarszych głośników.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Kraniec_Internetów wrote:
  rabanda wrote:
  czy taką w ogóle dostanę

  Nawet jeżeli nie, to można wykonać taką na zamówienie - o wybranej oporności, np 8 ohm, co przystosuje głośnik do współpracy z współczesnymi wzmacniaczami.

  Gdzie mogę taką zamówić ?
 • #17
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Tak jak myślałem. Płótno nasączone plastyfikatorem, po czasie poprzecznego obciążenia potrafi się odkształcić. Jeśli chcesz, możesz spróbować wykleić kopułkę żeby dostać się do szczeliny pomiędzy cewką a nabiegunnikiem wewnętrznym (i tak będziesz to musiał zrobić w wypadku wymiany cewki, więc co szkodzi spróbować?) wycentrować cewkę za pomocą pasków folii tak, żeby z każdej strony uzyskać taką samą szczelinę i po tym nasączyć dolny resor Acetonem (sporo, musi być wilgotny cały). Zostaw tak na kilka dni, membraną do góry wyjmij paski folii i sprawdź czy pomogło. Na cztery głośniki z takim uszkodzeniem trzy udaje się uratować.
  Powodzenia.
 • #18
  rabanda
  Level 9  
  Chyba zrozumiałem ale jeszcze pokażcie mi jaką tą cewkę mam zamówić bo się na tym nie znam i to by było na tyle i działam z robieniem tego głośnika :3
 • #19
  User removed account
  Level 1  
 • #20
  rabanda
  Level 9  
  Ale Panowie jak naciskam tam od spodu na ten resor dolny to czuję że w środku skrobie coś... Więc to nie może być resor dolny

  Dodano po 2 [minuty]:

  Poza tym jak już rozkleję resor dolny i górny żeby w tym acetonie to zrobić to potem to skleję spowrotem i jak się okaże że to cewka to spowrotem odklejać i wymieniać cewkę i drugi raz sklejać ? :/
 • #21
  398216 Usunięty
  Level 43  
  rabanda wrote:
  Więc to nie może być resor dolny

  Kolego sympatyczny... Wyobraź sobie, ze tyn dolny resor jest w procesie produkcyjnym zakładany w taki sposób, żeby IDEALNIE centrował cewkę na środek szczeliny. A teraz pomyśl co się stanie jeśłi głośnik będzie np. leżał na boku, albo był przykręcony do kolumny i w takiej pozycji bezczynnie (bez sygnału) był kilka lat. Nie ma siły, by impregnowane i uformowane w kształt resora płótno się ze starości nie ugięło od samego ciężaru cewki z membraną.

  Wiesz cały czas lepiej i nawet nie potrafisz pomyśleć nad tym "czy ten gość nie ma racji".
  Wymiarów cewki nikt Ci nie poda - membranę musisz tak czy owak z kosza wykleić (szukałeś tematu o którym wspominałem, czy też olałeś?) - więc co Ci szkodzi by najpierw spróbować z acetonem? Tylko pamiętaj, że aceton rozmiękczy plastyfikator i może również klej jakim jest on mocowany do kosza - dlatego pisałem o KONIECZNOŚCI zablokowania cewki w pozycji spoczynkowej paskami folii. Folia naciągnie z powrotem resor na środkowe położenie a jak aceton odparuje (trzeba czekać co najmniej 24 godziny - to, ze nie śmierdzi, nie znaczy że plastyfikator już się utwardził do końca jak powinien), jest szansa, że to wystarczy by cewka na powrót znalazła się w środku szczeliny.
  Tylko po co ja to piszę, skoro i tak nie zrozumiesz...
  Wiesz w ogóle jaka jest szerokość szczeliny w głośniku? Wiesz jaki ma luz? Może zacznij od tego...
 • #22
  User removed account
  Level 1  
 • #23
  398216 Usunięty
  Level 43  
  rabanda wrote:
  Poza tym jak już rozkleję resor dolny i górny żeby w tym acetonie to zrobić to potem to skleję spowrotem i jak się okaże że to cewka to spowrotem odklejać i wymieniać cewkę i drugi raz sklejać ? :/

  Czytaj ze zrozumieniem tego co czytasz proszę!
 • #24
  rabanda
  Level 9  
  Dobra dobra zrobię tak jak piszecie tylko jeszcze mi napiszcie jakim klejem mam to potem składać ?
 • #25
  398216 Usunięty
  Level 43  
  rabanda wrote:
  jeszcze mi napiszcie jakim klejem mam to potem składać ?
  398216 Usunięty wrote:
  (szukałeś tematu o którym wspominałem, czy też olałeś?

  A więc miałem rację - olałeś... A szkoda, bo tam jest to dokładnie wyjaśnione.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8636668#8636668

  Poza tym - do próby z acetonem nie musisz niczego (poza kopułką przeciwkurzową) odklejać.
 • #26
  User removed account
  Level 1  
 • #27
  rabanda
  Level 9  
  Dobra zaczynam go robić, już wszystko mam co potrzebne. Będę robił wam zdjęcia chyba że nie chcecie.
 • #28
  CMS
  Administrator of HydePark
  Jeden obraz wart więcej niż tysiąc (lub ewentualnie 1024) słów. Trzaskaj fotki, bo pewnie nie tylko ja jestem ciekaw co tam wsadzili do środka...

  Kraniec_Internetów wrote:
  Ale pewnie jak to konstrukcje rosyjskie ma 12,5W mocy, ale równie dobrze może pracować przy 12,5kW :P  Coś w tym może być :P.
 • #29
  rabanda
  Level 9  
  Patrzcie na to :
  Rosyjski Dziadek.Posiadam 1 z najstarszych głośników. Rosyjski Dziadek.Posiadam 1 z najstarszych głośników. Rosyjski Dziadek.Posiadam 1 z najstarszych głośników. Rosyjski Dziadek.Posiadam 1 z najstarszych głośników.

  Widzicie te cienkie druciki ? Ciągnąć na siłę ? czy mam odciąć tutaj gdzie kończy sie nakładka kurzowa ?? Bo nie wiem czy to białe co wychodzi czy to czasem coś od cewki nie jest O.o No to teraz się narobiło od tego acetonu :D Od spodu mi się rozkleił resor dolny od górnego :P Ale spokojnie jeszcze nie spanikowałem :P
 • #30
  398216 Usunięty
  Level 43  
  CMS wrote:
  Kraniec_Internetów napisał:
  Ale pewnie jak to konstrukcje rosyjskie ma 12,5W mocy, ale równie dobrze może pracować przy 12,5kW :P  Coś w tym może być :P.

  Byłbym raczej sceptyczny pod tym względem. Jednak to przepaść technologiczna jest w porównaniu do współcześnie produkowanych klei, materiałów... Karkas cewki w tamtym czasie przeważnie był papierowy, więc już pierwsze ograniczenie. Poza tym od zawsze odkąd pamiętam "radzieckie" druty nawojowe, były... dość nietypowe. Często można było znaleźć uszkodzenia w transformatorze (na przykład) bo w środku nawoju wystąpiła przerwa z powodu... MIEJSCOWEGO ZMNIEJSZENIA ŚREDNICY (!)- przykładowo zamiast 0,6mm potrafiło być 0,4mm.
  Jak w głośnikach - nie wiem, wówczas nie interesowałem się tym, ale nawet w latach 80tych sprowadzane z sojuza głośniki estradowe miały podobną przypadłość (a słyszałem to od szefa jednej z firm, która sprowadzała je (głośniki) wagonami jako... dawcę; Kosz, magnes zostawały a w miejsce oryginalnych zawieszeń z membraną cewka (jak zawsze - zerżnięcie na żywca wzorów produkowane pod znaczkiem USSR) wklejane były RFN'owskie układy drgające - słyszałem (i nawet kilka miałem w kolumnach) te głośniki po tym zabiegu - w porównaniu do oryginału ... nie było porównania.
  Zresztą - ze względu na podobieństwo do polskich wyrobów z tamtych lat można przypuszczać, ze jednak parametry były bardzo zbliżone do oryginalnie podawanych... chociaż moim zdaniem polskie głośniki z tamtego okresu (chociażby legendarne 31/21/5) były zdecydowanie lepsze...

  Dodano po 3 [minuty]:

  Powinieneś odkleić lejek (nakładkę przeciwkurzową)od cewki a nie cewkę od membrany... Teraz to faktycznie się porobiło... :(
  Cewka (biała papierowa tulejka) ma być przyklejona dokładnie (!) w tym samym miejscu w jakim była. Druciki to wyprowadzenia z cewki - nic nie ciągnij bo zniszczysz.