Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony PCG-272M (VGC-LA3) - Zerwane gwinty w backplate

12 Lip 2017 01:39 756 2
 • Poziom 9  
  Ostatnio w moje ręce trafił podany w tytule wypasiony, pomimo swojego wieku (2007), komputer all-in-one. Postanowiłem go wyczyścić. Standardowo otworzyłem obudowę i wyjąłem wentylator, radiator, oraz wentylator wspomagający. Wyczyściłem je, nałożyłem nową pastę termoprzewodzącą (Cooler Master Essential E2) na procesor i układ graficzny, po czym złożyłem wszystko z powrotem. Włączyłem komputer i po załadowaniu systemu zmierzyłem temperatury w AIDA64. Okazało się, że temperatura grafiki była podwyższona (ok. 70 st. C), podczas gdy pozostałe temperatury były w normie. Po ponownym demontażu okazało się, że nie było ścisłego kontaktu między radiatorem a układem graficznym. Założyłem w tym miejscu termopada. I tu pojawił się problem, gdyż podczas przykręcania radiatora urwały mi się łebki od dwóch śrubek mocujących (przy procesorze). To znaczy, gwinty tych śrubek zostały w otworach mocujących, a pozostała część śruby po prostu odpadła. Demontowałem i montowałem z powrotem dziesiątki komputerów, włącznie z laptopami, a taka sytuacja przytrafiła mi się po raz pierwszy. Rozwierciłem utknięte gwinty wiertarką Boscha (dokładnego modelu teraz nie pamiętam) z odpowiednio cienkim wiertłem, na małych obrotach. Montując po tym wszystkim komputer z powrotem, urwała mi się trzecia śrubka od radiatora (arrgh!). W tej chwili radiator ma kontakt z rdzeniem CPU praktycznie tylko za pośrednictwem pasty, nie licząc ostatniej całej śrubki, i jest to kontakt bardzo słaby, gdyż przy obciążeniu temperatura procesora gwałtownie rośnie.

  Na załączonych zdjęciach widać dwa otwory pozostałe po rozwierceniu utkniętych gwintów, oznaczone czerwoną linią, utknięty gwint po trzeciej śrubie, oraz jedyne nienaruszone mocowanie śruby.

  Nasuwają mi się takie możliwości rozwiązania tego problemu:
  1. Znalezienie odpowiednio chudych śrub i nakrętek, i przykręcenie nimi radiatora do płyty głównej
  2. Użycie odpowiednio cienkiego gwintownika do zagwintowania (?) rozwierconych otworów
  3. Zdobycie zastępczego backplate'a (skąd?)

  Która z nich będzie najlepsza?

  Sony PCG-272M (VGC-LA3) - Zerwane gwinty w backplate Sony PCG-272M (VGC-LA3) - Zerwane gwinty w backplate Sony PCG-272M (VGC-LA3) - Zerwane gwinty w backplate Sony PCG-272M (VGC-LA3) - Zerwane gwinty w backplate Sony PCG-272M (VGC-LA3) - Zerwane gwinty w backplate
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Spec Overclocking
  Śruby to musisz dopasować z innego chłodzenia, kupić może być problem z racji ich nietypowej konstrukcji. Dlatego najlepiej dopasować z innego chłodzenia. Jeśli rozbierasz jak napisałeś dużo komputerów to z pewnością masz na składzie. A jeśli chodzi i backplate, to można zastosować zwykłe nakrętki zamiast tych które są. Kleiłem kiedyś kropelką nakrętki i trzymają do tej pory, tylko zrób to po zewnętrznej stronie nakrętek.
 • Poziom 43  
  Jak chcesz tanio i pewnie to rozwiązanie numer jeden (tak ja bym robil)
  Jak chcesz rozwiązanie nr 3 czyli najbardziej "profesjonale" to pozostaje szukanie po aukcjach jakiegoś trupa czy samej części z rozbiórki trupa.