Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Detektor do nierdzewki - Detektory do wykrywania stali nierdzewnej

12 Jul 2017 15:52 2430 9
  • Level 5  
    Witam,

Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje jakiś układ, czujniki, detektory do wykrywania stali nierdzewnej i metali nieżelaznych w promieniu od 0,5 do 2 m. Sieczkarnia samojezdna do kukurydzy wyposażona jest w detektor metalu natomiast złośliwi i mściwi ludzie w nocy przywiązują do kukurydzy elementy ze stali nierdzewnej, której detektor nie rozpoznaje. Problem jest o tyle poważny ,że zagraża życiu i zdrowiu operatora maszyny. Proszę o pomoc ! Istnieją może jakieś systemy radarowe, ultradźwiękowe... Proszę o konkrety :( Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam

Mateusz
  • OptexOptex
  • Level 24  
    Nakręcić owych złośliwców i wezwać policję, gdyż można by to podciągnąć pod próbę nawet zabójstwa.

Stawianie pułapek jest ścigane prawnie.
  • OptexOptex
  • Level 24  
    Gdyby było, to normalne zjawisko, to producent sprzętu rolniczego zadbałby o stosowne systemy bezpieczeństwa. Jedynie detektory indukcyjne mogą wykryć stal nierdzewną (najcięższą do wykrycia).

• VIP Meritorious for electroda.pl
    mkazmierczak34 wrote:
    Sieczkarnia samojezdna do kukurydzy wyposażona jest w detektor metalu

A co to za detektor i gdzie on jest usytuowany że nie wykrywa metali nieżelaznych.
    Przy tylu wirujących stalowych elementach może to być dość skomplikowane, i indukcyjne tu nie zadziałają, lecz drogie kierunkowe systemy radarowe.
  • Level 5  
    Witam,
    Działanie detektora wygląda tak jak na obrazku. Wykrywa on tylko metale o właściwościach magnetycznych. Stal nierdzewna niemal nie wykazuje właściwości magnetycznych pomimo, że składa się w ponad 50% z żelaza. Jak w przemyśle działają zabezpieczenia pod względem stali nierdzewnej? Jak np. w młynach chroni się aby nie doszło do uszkodzenia zespołów gniotących? Czy ktoś posiada taka wiedzę? Z góry dziękuje za pomoc.
    Dwa przednie wałki wykonane są z tworzywa co umożliwia pracę detektora.

Detektor do nierdzewki - Detektory do wykrywania stali nierdzewnejDetektor do nierdzewki - Detektory do wykrywania stali nierdzewnejDetektor do nierdzewki - Detektory do wykrywania stali nierdzewnej
  • Level 42  
    wada wrote:
    kierunkowe systemy radarowe.

Nie wiem, możeTy wiesz, jak ma ten radar wykryć kawałek nierdzewki wiszący na łoydze kukurydzy???
    Imho. Musi być to zestaw badzo czułych detektorów indukcyjnych zamocowanych na "bramie" przed kombajnem i nad kukurydzą.

• VIP Meritorious for electroda.pl
    wieszanie jakiś detektorów przed kombajnem i to tak wielkich musiałby wisieć sporo przed nim aby mógł wyłapać drobiazg w stosunku do żelastwa kombajnu.

Prościej to powiedzmy przed kombajnem po prawicy dać dipol nadawczy jakiejś częstotliwości VHF i po lewicy dipol odbiorczy, odebrany sygnał puścić na jakiś komparator poziomu sygnału i każdy kawałek metalu zakłóci ten sygnał.
    podobnie można na dachu dać kierunkowe anteny częstotliwości radarowych (GHz)
    skierowana taka wiązka w pole kukurydzy, odbija jakieś śladowe ilości fal, ale jakiś kawałek metalu da wyraźny impuls odbicia.
  • Level 13  
    Witam
    Trochę czasu upłynęło, ale temat szalenie interesujący.
    Na pewno ta informacja to nie gotowe rozwiązanie ale będąc kiedyś na wakacjach spotkałem na wsi rolnika który na jakiejś maszynie rolniczej, doinstalował sobie mikrofalowe czujniki ruchu od instalacji alarmowych. Były przykręcone na wysokości ok 120cm z lewej i prawej strony i skierowane do przodu. Zapytałem do czego, powiedział że do wykrywania metalu i sprawdza się. Byłem zdziwiony bo te czujki działają prawdopodobnie wykorzystując efekt Dopplera i te które widziałem to były dualne. Niby maszyna porusza się względem ewentualnego przedmiotu także miało szansę działać, może były jakoś podrasowane? Dalej tematu nie drążyłem.
    Proponuję poradzić się jakiegoś dobrego fachowca od instalacji alarmowych.
    Pozdrawiam