Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuę schemat przetwornicy do diod Luxeona 1W 4w

09 Sty 2006 23:05 17644 59
 • flexghzflexghz
 • #33
  reaven22
  Poziom 27  
  dostałem dziś sample układów max1577y i max1797,
  musze się jeszcze zaopatrzyć w dużą lupe i będe testował układy :)
  o wynikach napisze ;]
 • flexghzflexghz
 • #34
  kamiljus
  Poziom 14  
  Witam,
  Mam kilka pytań związanych z tematem. Myślę o zrobieniu sobie takiego drivera do diody jak na lambda, co nie jest sprawą trudną, lecz chciałbym wiedzieć co do czego służy.
  Jeśli chcemy zasilać zwykłą diodę led to wiemy jaki chcemy żeby prąd przez nią płynął wiemy jakie się na niej napięcie odkłada, liczymy podłączamy przez rezystor i to tyle.
  1. W takim razie się pytam, czemu tej diody (luxeon) nie można tak zasilać, czemu służy driver?
  2. Często spotykam się z określeniem PWM. Wiem co oznacza skrót itp, ale tak naprawdę nie wiem czemu to służy w praktyce. Np. w mikrokontrolerach tak jakby można z tego ustalać jasność powiedzmy świecenia diody itp. Nie wiem zbytnio z czym to się je, na czym to polega. Byłbym wdzięczny za wyjaśnienie tych rzeczy. Przeszukiwałem elektrodę pod tym hasłem, ale niestety są tylko konkretne problemy z tym związane.
  Pozdrawiam
  Kamiljus
 • #35
  djemen
  Poziom 14  
  A więc tak...:

  Zasilanie diód mocy przez rezystor jest nieodpowiednie z kilku względów. Po pierwsze, straty mocy w rezystorze przy dużych prądach stają się nieprzyzwoicie duże i oprócz spadku efektywności całego układu skutkują dużą emisją dodatkowego ciepła, które dla diody mocy jest największym wyzwaniem.

  Moc strat łatwo obliczyc ze wzoru: P = R × I²

  Jak widać, przy tej samej wartości rezystora i 10-krotnie większej wartości prądu płynącego przez diodę mocy i rezystor wydzielana moc na rezystorze zwiększa się stukrotnie. O ile przy prądzie 30 mA rezystor jest ledwie ciepły, to przy 300 mA trzeba byłoby zastosować 1-Watowego klocka, który byłby cały gorący i nie pomagałby na pewno w utrzymaniu niskiej temperatury diody, a nawet jeśli umieściłbyś go z dala od niej, otzryałbyś układ o bardzo niskiej sprawności, bowiem rezystor bezużytecznie rozprasza moc w postaci ciepła w takim samym stopniu, jak hamulec samochodowy wytraca prędkość.

  Kolejną rzeczą jest to, że rezystor wraz ze spadkiem napięcia baterii nie zapewni stałego prądu płynącego przez diodę, bowiem jest tylko elementem pasywnym w układzie. Skutkuje to blednięciem diody wraz z wyczerpywaniem się źródła zasilania. Dioda silnie reaguje na napięcie. Mała jego zmiana to duza zmiana wartości prądu przez nią przepływajacego, a jasność diody w dużym stopniu zależy od jej prądu.
  Więc jeśli mamy wspaniałą jasna diodę o świetle 80 lumenów to chyba znacznie bardziej zaczyna zależeć nam na każdym lumenie światła z niej :)

  Z kolei przetwornice DC-DC (czyli tzw. drivery) potrafią utrzymać stałe napięcie zasilające diodę w pewnym zakresie wahania napięcia wejściowego, mając przy tym niezłą efektywność ponad 80% (rezystor w najlepszym wypadku to ok. 60%) dzięki temu eksploatujemy baterie efektywniej, a światło świeci stałą jasnością dłużej.

  Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie regulatora nie napięcia, a prądu (także driver), bowiem jak juz wspomniałem, dioda silnie reaguje prądem na zmiany napięcia, więc jest logiczne, że łatwiej jest kontrolować nie jej napięcie a prąd. Dodatkowo regulatory prądowe eliminują niedogodności takie jak różne napięcia przewodzenia diód nawet z tego samego binu (różnica 0,2 V to z grubsza mówiąc 250-300 mA różnicy w prądzie!), temperaturowy współczynnik zmian Vf, a także tzw. "voltage shift", polegający na spadku Vf o wartośc jednego binu w trakcie pierwszych kilkudziesięciu godzin użytkowania diody mocy (stwierdzone dla Luxeonów).

  Pytnie 2: PWM - Pulse Width Modulation, to zasilanie diody szybkimi impulsami prądowymi (pow. 200 Hz) o szczytowej wartości przekraczającej prąd nominalny diody, ale długości impulsów są dobrane tak, by średnia wartość tego prądu nie przekraczała nominalnego prądu dla danej diody. Ma to taką zaletę, że w przypadku małych diód poprawia ich efektywność i duże szczytowe wartości prądu przez krótki czas nie niszcząc diody pozwalaja uzyskać duże ilości światła. Jak wiadomo, oko ludzkie bardziej jest czułe nie na wartość średnią światła, a na jego wartości szczytowe. (rzeczywiste ilości światła w lm i wartość prądu są od siebie ściśle zależne) Tak więc zachowując nominalną średnią wartość prądu dla diody uzyskujemy ok. 30-procentowy wzrost obserwowanej (a nie mierzalnej) jasności diody.

  Takie potraktowanie diody mocy o nominalnym prądzie ok. 700 mA może spowodać jej zniszczenie, bo impulsy prądowe mogą dojść do 2A i po prostu stopić połączenie na elektrodach. PWM w diodach mocy używane jest do precyzyjnie sterowanego ściemniania i płynnego przechodzenia między różnymi barwami w różnokolorowych emiterach. Ściemnianie za pomocą sterowania szerokością impulsu ma tą zaletę nad sterowaniem stałym prądem, że 10% początkowej szerokości impulsu to dokładnie 10% początkowej jasności. Ponieważ prąd stały i ilość emitowanego światła nie są niestety wprost proporcjonalne do siebie.

  Myślę, że trochę Ci wyjaśniłem :)
 • #36
  kamiljus
  Poziom 14  
  Djemen dzięki za wyjaśnienie.
  Jedna rzecz jeszcze mnie zastanawia w projekcie z lambdy. Z tego co zauważyłem to FB (PIN nr 2) jest zwarte tam do GND co oznaczałoby, że na wyjściu daje układ 5V. Czy to nie zadużo jak dla luxeonów??
 • #37
  djemen
  Poziom 14  
  To napięcie jest napięciem występującym na wyjściu "na sucho". Ono odpowiednio spada, gdy podłączysz obciążenie. Lamba regulator jest przetwornicą napięcia z pewną możliwościa regulacji prądu, nie jest to regulator prądowy w czystej postaci, ani też jedynie regulator napięcia. Jak pisał mi człowiek z Lambdy, jego przetwornica oddaje do obciążenia ok. 350 mA prądu przy zasilaniu z 1 akku Ni-MH, 700 mA przy 2 akku i jakieś 1000 mA przy 3 ogniwach, po czym natężenie "naśladuje" w pewnym stopniu kondycję ogniw, tak więc lekko spada, lecz wynik końcowy jest lepszy niż w przypadku "direct drive" lub przez rezystor :)
  http://theledguy.chainreactionweb.com/index.php?cPath=48_49_61&osCsid=5d31ac827b568cb312cb4291132f4cfc
  tu masz przetwornice z prawdziwego zdarzenia (constant-current).
 • #38
  reaven22
  Poziom 27  
  w końcu znalazłem chwilkę żeby zmontować układ, na pierwszy ogień poszedł MAX1577Y,
  układ wykonany według notki producenta, jedynie zmieniłem opornik regulujący prąd wyjściowy tak aby uzyskać ograniczenie prądu do 800mA, układem jest zasilana latarka z diodą LUXEON3, orginalnie zasilana przez 3 ogniwa R3 bez żadnej elektroniki. W chwili obecnej zasilana jest z 1 akumulatorem LI-ION o pojemności 1200mAh.
  Układ przy pierwszych testach uzyskał sprawność od 80 do 90%, w zależności od napięcia ogniwa.

  w pełnym zakresie napięć ogniwa 3,5-4,2V dioda zasilana jest niemal niezmiennie 800mA

  w kolejnej wolnej chwili spreparuje przetwornice na max1797, o wynikach napisze :)
 • #39
  Anderian
  Poziom 18  
  ja aktualnei czekam na sample z maxima
  ile czekales na swoje ??
 • #40
  reaven22
  Poziom 27  
  4tyg.

  obecnie testuje układ firmy LINEAR. też bardzo ciekawa konstrukcja.
  Niedługo zamiesszcze spostrzerzenia. ale już teraz wydaje mi się ze układ linera pracuje z większą sprawnością.
 • #41
  Anderian
  Poziom 18  
  a skad masz scalaka ??
  probki czy gdzies kupiles ?
 • #43
  SP5IT
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Kup na allegrogo od kbarzdo.
  Ma nie podrabiane.
  M.
 • #44
  Anderian
  Poziom 18  
  lepiej wziasc sama diode bez mocowania (jak ja przymocowac do aluminiowego krazka) do plytki ceramicznej czy z plytka ??

  docelowo dioda ma byc zamocowana w latarce metalowej ktora bedzie sluzyla jako radiator ;)
 • #45
  SP5IT
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Bierz stara. Zawsze można emiter zdjąć.
  M.
 • #46
  SQ3SP
  Poziom 10  
  Witam, ma ktoś może namiary na opis przetwornicy w całości po polsku ? Czytałem powyższe tematy i sprawa wydaje się jasna, ale niechciałbym popełnić jakiegoś błędu. Będe zasialał 3 Luxeony III bądź V z akumulatora żelowego 6V (przy czym nie chciałbym ich zniszczyć). No i jeszcze jedno - czy jedna przetwornica pociągnie więcej diod, czy dla każdej montować osobną ? Może głupie pytania - wiem, ale chcę się upewnić. Nie mam doświadczenia z tymi diodami poprostu. Bardzo proszę o radę ludzi którzy się na tym znają :) z góry dzięki za pomoc :)
  giants(malpa)wp.pl
 • #47
  SP5IT
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Schematy elektroniczne w każdym języku są takie same.
  Robiąc zasilanie do diód musisz pamiętać, żeby nie przekroczyć 1A na diodę.
  Michał
 • #48
  mmateusz2
  Poziom 10  
  witam,
  ja tez poszukuje jakiejs przetworniczki do 1W xlamp'a.
  najlepiej na czesciach dostepnych w Polsce (zetex'a nigdzie u nas nie widzialem).
  najbardziej to pasowaloby mi cos takiego:
  http://fanktor.baszta.gda.pl/?p=productsMore&iProduct=14
  czyli: niezaleznosc od Uwe (w tym przypadku 5-15V, ale kazdy inny zakres mnie satysfakcjonuje ),
  w miare duza sprawnosc
  mozliwosc rozbudowy - wstawiamy 2-3 diody szeregowo i wtedy wystarczy dac Uwe ok.12V i działa
 • #49
  djemen
  Poziom 14  
  Pytanie za 10 punktów: Czy da sie w Polsce dostać układ LTC3780 ??
 • #50
  UnknowMan
  Poziom 2  
  djemen - dalej jestes zainteresowany tym LTC3780? Wkrotce wraca znajomy wiec mozesz sie podlaczyc.
 • #51
  Tarant
  Poziom 1  
  Przeszukałem całe forum i jako ze nie znalazłem wyczerpujących odpowiedzi na moje pytania postanowiłem odświeżyć temat. Liczę na pomoc ze strony osób bardziej wtajemniczonych.
  Jakie gotowe przetwornice dostępne są na rynku polskim. I jakich firm przetwornice polecacie. Zwłaszcza takie gdzie Iout = 350 lub 700 mA (potrzebne do zasilania XLamp)
 • #52
  agresto
  Poziom 10  
  No to moze jeszcze ja sie dorzuce do prosby. Rowniez szukam drivera do xlamp'ow. Bede mial dwie galezie. Jedna 3 diody druga 4. Prad dla galezi 1A. Zasilanie z pakietu 12 ogniw NiMh o pojemnosci 4,5Ah kazda. W zwiazku z tym przydaloby sie zeby pracowalo to w zakresie napiec od 17 do 9.5V.
  Mozecie mi cos polecic? Zalezaloby mi tez na sterowaniu pradem w zakresie od 350mA do 1A.

  Mozecie jakos pomoc, inaczej zostaje mi tylko zrobienie zrodla pradowego na LM317.

  pozdrawiam
  J.
 • #53
  Calineczka*
  Poziom 31  
  Panowie, a ja poszukuję schemaciku takiej przetwornicy, ktora ma możliwość regulacji jasności, tak jak w profesjonalnych latarkach. W takich firmowych latareczkach można np. ustawić jasność na 20, 40, 60, 100%...z chęcią bym sobie coś takiego zmajstrował.
 • #54
  SP5IT
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Od strony teoretycznej: PWM sterowane z PIC-a albo AVR.
  Michał
 • #55
  X_man
  Poziom 11  
  Niema co nadmiernie rozbudowywać układu, Max1577 ma dwa wejścia logiczne którymi można ustawić jasność w 3 krokach 100%, 33%, 20% i całkiem przyzwoity zakres prądów do 1,2A
 • #56
  lukowicz
  Poziom 1  
  Gdy diody dużej mocy (1W) pracują na 50% swojej mocy nie skraca s ię ich żywotność?
 • #57
  djemen
  Poziom 14  
  Nie.
  Im niższa moc, tym niższa temperatura złącza i dłuższa żywotność.
 • #58
  smithpl
  Poziom 15  
  Widze ze osoby tutaj juz wtajemniczone wiec zapytam.
  Mimo iz przelecialem chyba wszystkie strony na forum to nie znalazlem opisu koncowego...

  Poszukuje schematu/ukladu scalonego itp itd ktory pozwoli mi zrobic uklad zasilania aktualnie 1-4 szt. diod 3W (Cree XR-E Q5) pomiedzy 250mA do 1000mA

  Jednak w drugim kroku chcialbym to zamienic na driver PWM. Chcialbym sterowanie jasnoscia ledow zaadoptowac do Atmega8/32.

  Bylbym wdzieczny za jakies informacje kompletne...
 • #59
  crook1
  Poziom 15  
  Witam.

  Czytam ten temat i nie mogę dojść do wniosku jaki układ wybrać do mojej kolejnej latarki rowerowej zasilanej z akumulatorka 2x1,2V, CREE X-RE bin Q5 o mocy 3 W, plus dynamo rowerowe doładowujące te ze akumulatorki.
  Zamówiłem już sample z MAXIMa MAX1709;MAX1577;MAX1698.

  Na MAX1797 już zrobiłem zasilanie LED CREE X-RE bin Q5 o mocy 3 W sprawuje się dość dobrze układ wykonany wg.schematu z noty katalogowej jednak więcej niż 700mA nie wyciska.

  Może na tych innych MAXach będzie lepiej, niby 1577 jest do 1,2A i dość prosta aplikacja w wykonaniu.

  Narazie czekam na sample.

  Kolego smithpl przy trzech takich diodach mocy to potrzebujesz dużą wydajność prądową.
  Zapoznaj się z notą MAX1709, coś chyba mi się wydaje że ma on wydajność 4A, a chwilowo można więcej (nie znam dobrze angielskiego technicznego więc niech ktoś obczajony w temacie niech się wypowie).
 • #60
  Dar.El
  Poziom 40  
  Witam
  Na LM2672 lub LM2675 można zrobić prostą przetwornicę do 1A. Scalak w obudowie SO8, więc łatwy do montażu. Udało mi się zdobyć ich kilka, więc będą dostępne.