Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automat zmierzchowy f&f AZ112 - sonda jakby nie wykryta

strfind 13 Lip 2017 01:11 456 4
  • #1 13 Lip 2017 01:11
    strfind
    Poziom 15  

Witam.

Jakiś czas temu na osiedlu zaczęły w dzień zapalać się latarnie co parę minut na parę sekund. Poszedłem zobaczyć do automatu zmierzchowego który jest w rozdzielnicy w garażu.
    Jest to f&f AZ112. Zastałem go żarzącego na czerwono i co jakiś czas włączał i wyłączał stycznik niezależnie od nastawy. Myślałem, że swoje już przeżył bo ładnych parę lat i zakupiłem nowy, identyczny AZ112.

Automat podmieniłem, włączam i.. zaczęły się dziać dziwne zjawiska.
    Wpierw może film dla wyjaśnienia:

https://www.youtube.com/watch?v=btG7qCV-aGA

Na owym nagraniu słychać dziwne zachowanie automatu ponieważ pierdzi.
    Myślałem, że nówka sztuka ale może kurde walnięty. Założyłem spowrotem stary i też zaczął pierdzieć!

Uznałem, że może z sondą jest coś nie tak. Poszedłem podmienić sondę na nową z zestawu i jak się okazało jest to samo. Automat na 100% dobrze podłączony.

Teraz kolejna ciekawostka. Po podmianie sondy spowrotem na starą (po teście na nowej) buczenie ustało. Jednak problem jest teraz taki, że automat jakby nie widzi sondy, tak, jakby przewody były przerwane. Dodam, że jedna sonda pracuje dla dwóch AZ112 w takim układzie:

Teraz ani jeden, ani drugi automat nie załącza styczników (obwody nie są ze sobą powiązane).

Myśląc, że jest gdzieś przerwany przewód zwarłem miejsce gdzie jest wpięta sonda, a omomierzem sprawdziłem przejście na drugim końcu i wskazało ok. 2Ω czyli przewód jest ok.

Zmierzyłem omomierzem nową sondę i dla obecnego wtedy natężenia światła wskazywał 33.1kΩ

Zmierzyłem również sondę która była podpięta na zewnątrz i wskazała przerwę (sonda oczywiście na drugim końcu podpięta)

Podłączyłem nową sondę pod przewody i mierząc omomierzem tam, gdzie wskazywać powinno wartość około 33.1kΩ wskazuje nieskończoność!

Jak to możliwe, że sonda która jest sprawna po wpięciu w przewód który prowadzi na zewnątrz budynku powoduje przerwę na tej sondzie?

I jeszcze filmik z podłączenia samej sondy, tego 1m z zestawu:

https://www.youtube.com/watch?v=8DtxznjNkC0

Cały problem jest gdzieś w odcinku tego przewodu prowadzącego na zewnątrz gdzie sona musi się znaleźć. Do tej pory działało wszystko bez problemu.

Proszę, może macie jakieś pomysły co należy sprawdzić bądź uczynić?

Pozdrawiam.

0 4
  • #2 13 Lip 2017 04:33
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

strfind napisał:
    Na owym nagraniu słychać dziwne zachowanie automatu ponieważ pierdzi.
    Fachowe stwierdzenie...czysto inżynierskie :D .
    strfind napisał:
    Jak to możliwe, że sonda która jest sprawna po wpięciu w przewód który prowadzi na zewnątrz budynku powoduje przerwę na tej sondzie?
    A zasilanie sterownika odłaczyłeś, geniuszu ? Wiadomo, że na sondzie (fotorezystorze) występuje określony natężeniem oświetlenia spadek napięcia, więc omomierz nie ten tego :cry: ....do takiego pomiaru. Poza tym, jedna ,,sonda" (fotorezystor) nie może działac na dwóch sterownikach ! Takie sterowniki sprawdza się potencjometrem ~ 50 kΩ. Na koniec, jeżeli podłączyleś dwa sterowniki wejściami równolegle z odwrotną polaryzacją, to oczywiste, że będą sie wzbudzać, przepraszam pierdzieć :cry: .

0
  • #3 13 Lip 2017 10:10
    strfind
    Poziom 15  

Krzysztof Kamienski napisał:
    A zasilanie sterownika odłaczyłeś, geniuszu ?

No w sumie zapomniałem odłączyć drugi automat..

Odłączając sondę od sterownika ze zdjęcia, ten drugi powinien działać właściwie? Bo nie działa ani jak jest jeden podłączony, ani jak drugi. Wcześniej działało w tej samej konfiguracji jak były oba podłączone.

Wiadomo, że na sondzie (fotorezystorze) występuje określony natężeniem oświetlenia spadek napięcia, więc omomierz nie ten tego

Omomierzem dosyć dobrze widać jak działa ten fotorezystor. Rezystancja maleje do bodajże 2kOm przy pełnym świetle i rośnie w miarę przysłaniania więc o czemu nie bardzo omomierzem?

Na koniec, jeżeli podłączyleś dwa sterowniki wejściami równolegle z odwrotną polaryzacją, to oczywiste, że będą sie wzbudzać, przepraszam pierdzieć .

Chodzi o polaryzację sondy czy zasilania sterownika?

0
  • #4 13 Lip 2017 13:30
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam
    Trzeba jasno powiedzieć, że każdy AZ112 powinien mieć własną sondę. Urządzenia te nie są przystosowane do pracy przy wymuszeniu jakiegoś obcego potencjału na zaciskach sondy. Tak jak to już pisał kol. Kamieński - sterowniki sprawdzasz poprzez przyłączenie potencjometru w miejsce sondy, a sprawdzenie sondy - podłączając ją do omomierza.
    Jak mierzysz omomierzem, to tylko w takich warunkach, gdy do mierzonego układu nie są wprowadzane jakieś obce napięcia. Inaczej pomiar do niczego.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #5 13 Lip 2017 19:22
    strfind
    Poziom 15  

Sprawa rozwiązana.
    Zarobiłem wszystkie końcówki od nowa oraz dokładnie oczyscilem żyły przewodu żeby świeciły jak psu... Teraz działa...

Dzieki za odpowiedzi!

0
  Szukaj w 5mln produktów