Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtry aktywne

szeryf.rm 01 Sie 2005 13:55 926 1
  • #1 01 Sie 2005 13:55
    szeryf.rm
    Poziom 22  

Robiąc układ filtrów aktywnych zadałem sobie pytanie i nie jestem pewien odpowiedzi. Jak to jest -> łącząc dwa filtry aktywne 12dB/okt w szereg otrzymam filtr 24dB/okt, tak? Z tego co słyszałem to tak, a w takim razie gdybym połączył 2 filtry 18dB/okt to otrzymam 36dB/okt? Tylko spotkałem się z określeniami filtry I rzędu, II, III i IV. Ten IV to 24dB/okt. Czy po złożeniu konstrukcji 36dB/okt coś będzie nie tak? Jakoś zniekształci się charakterystyka (pomijam jej nachylenie)?

0 1
  • Pomocny post
    #2 02 Sie 2005 13:22
    nemo07
    Poziom 36  

Witam!
    Każdy jeden biegun filtra oznacza jego rząd i wprowadza pochyłość 6dB/oktawę, a więc III rząd oznacza 18dB/okt.
    Rzędy możesz dodawać w tym i tylko w tym zakresie, gdzie pochyłości się pokrywają. Jeśli np. masz dwa filtry dolnoprzepustowe III rzędu z biegunami, jeden przy F=1kHz, a drugi przy 5kHz i połączysz jeden za drugim, to charakterystyka będzie taka:
    0....1kHz - płaska,
    1....5kHz - spadek 18db/okt,
    >5kHz - spadek 36dB/okt, czyli efektywnie filtr VI rzędu
    zakładając oczywiście, że filtry nie wpływają wzajemnie na swoje charakterystyki (np. rozdzielone buforem). Kolejność połączenia nie odgrywa roli. Logarytmy dodaje się do siebie, to cała filozofia. okidoki? Pozdro

0