Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer do gier, prac biurowych - do 4000 zł

kwas106 13 Lip 2017 14:29 423 6
  • #1 13 Lip 2017 14:29
    kwas106
    Poziom 10  

Witam.

Planuję kupno PC'ta do 4000 zł. Poniżej zamieszczam informację dotyczące celów w jakich owy komputer ma mi służyć.

1. Zastosowanie czyli do czego komputer będzie wykorzystywany
    >Gry:
    (H1Z1, CS:GO, FIFA, PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS, Rainbow Six Siege)
    >Prace biurowe
    >Obróbka grafiki, filmów, muzyki oraz programowanie

2. Planowane OC w późniejszym czasie.

3. Części pozostałe po starym PC:
    - Dysk SSD: Crucial MX200 250GB

4. Istotnie ważna jest też pojemność dysku potrzebna do pracy:
    - 1 TB

5. Do 4000 zł

Wybrałem już mniej więcej co bym chciał. Poniżej zamieszczam listę podzespołów oraz czekam na podpowiedzi czy to co wybrałem jest w porządku czy może warto coś z czymś zamienić.

Płyta główna: MSI Z270 TOMAHAWK Z270
    Procesor: Intel Core i7-7700K, 4.2GHz, 8MB
    Karta graficzna: MSI GeForce GTX 1050 Ti GAMING X 4GB GDDR5
    Pamięć RAM: Patriot Viper 4, DDR4, 8GB(2x4GB), 2400MHz
    Dysk twardy: Toshiba P300 1 TB
    Zasilacz: SilentiumPC Supremo L2 550W
    Obudowa: SilentiumPC Pax M70 Pure Black V2
    Chłodzenie CPU: be quiet! Dark Rock 3

Co o tym sądzicie ? Jeśli cena karty graficznej po ostatnich skokach kryptowalut spadnie to uda mi się to wszystko sklecić w kwocie nieco ponad 4000 zł.

0 6
  • #2 13 Lip 2017 16:21
    cxzcxz123
    Poziom 32  

Sądząc po doborze komponentów stawiasz na niezbyt głośną pracę peceta. Grafika niezbyt mocna jak do i7 7700K ale do takich gier jak napisałeś to według mnie się nada. Choć sam w życiu nie kupiłbym jej w takiej cenie jak jest teraz. Pamięci RAM proponuję wziąć szybsze. 3000 MHz z reguły dużo droższe nie jest niż 2400 MHz.

1
  • #3 13 Lip 2017 16:32
    kwas106
    Poziom 10  

W zasadzie cicha praca komputera w tym przypadku nie jest priorytetem, ale na pewno jest dużym plusem. Obudowa ta posiada maty wygłuszające co za tym idzie prawdopodobnie temperatury wewnątrz będą nieco wyższe, więc:
    - Czy poza 3 fabrycznie zamontowanymi wentylatorami dokupić jeszcze 1 bądź 2 dodatkowe ? Nie do końca się na tym znam, a wiem też, że za dużo to niezdrowo :-)

Czy zasilacz w tym przypadku jest wystarczający i nie ma sensu dokładać do modularnego ?

Czy dodatkowe chłodzenie wybrane przeze mnie w przypadku tego procesora zda egzamin ?

Karta graficzna faktycznie nie pasuję do tego procka, ale w ciągu roku/półtora na pewną ja wymienię na coś mocniejszego. Niestety w tej chwili fundusze na to nie pozwalają, a procka chciałem mieć mocnego. Oczywiście za tę cenę też tej karty nie kupię, więc czekam do sierpnia żeby zobaczyć co się będzie działo na rynku.

Co do pamięci RAM - też myślałem nad mocniejszymi, ale nie wiem w praktyce czy przy tym procku będzie to aż tak odczuwalna różnica. Posłucham Cię i zdecyduję się na mocniejsze tylko, które wybrać ?

Corsair Vengeance LPX DDR4, 8GB(2x4GB), 3000MHz, CL15 będą w porządku ? - cena: 329,00 zł

0
  • #4 13 Lip 2017 18:40
    rzymo
    Poziom 30  

Wentylatorów dodatkowych bym nie brał. Te co są ustawisz na minimum i powinno być zarówno cicho, jak i przyzwoicie pod względem temperatur podzespołów.

Dobrej klasy zasilacz 550W wystarczy do i7 + dowolnej pojedynczej karty (np. GTX1080 czy RX580). W połączeniu z 1050Ti będzie się nudził...

Dark Rock 3 jest ok - drogi, ale wydajny i cichy.

RAM - płyta na chipsecie Z, więc szybsze pamięci jak najbardziej wskazane. Te LPXy 3000 będą ok. Jak rozumiem to za jakiś czas dołożysz drugie osiem GB?

0
  • #5 13 Lip 2017 20:27
    kwas106
    Poziom 10  

Tak. RAM planuję również dołożyć w przeciągu roku/półtora. Myślę, że prędzej dołożę RAM'u niż zmienię kartę graficzną na mocniejszą.

Czyli podsumowując:
    Zestaw jest w porządku i poza kartą graficzną niczego mu więcej nie brakuję ? :)
    Myślę, że zakupię go na początku lub na końcu sierpnia i mam nadzieję, że rynek w tym czasie się jakoś bardzo nie zmieni, a karty wrócą do swoich pierwotnych cen, ale w sumie to się okaże jak wszyscy zaczną wyprzedawać używki po koparkach...

Doszedłem jeszcze do wniosku, że dodatkowo w tej obudowie wymienię wentylatory.

Zamiast 3 - 120mm (3 pin), wymieniam na 2 - 140mm PWM (panel przedni) i 1 - 120mm PWM na panel tylni. Co o tym sądzicie ? Nie chce mi się bawić w regulację obrotów.

0
  • #6 13 Lip 2017 21:26
    rzymo
    Poziom 30  

Dlaczego "bawić się" w regulację? Ustawiasz krzywą obroty/temperatura w biosie i tyle...
    Obecnie spora część płyt (z droższych modeli znakomita większość) umożliwia kontrolę wentylatorów 3-pin dokładnie tak samo jak 4-pin, czyli ustawiasz raz i zapominasz. Temperatura rośnie - wentylatory przyspieszają, temperatura spada - zwalniają (albo i zatrzymują się - też tak można).

Ogólnie tak - zestaw jest w porządku.

1
  • #7 13 Lip 2017 22:11
    kwas106
    Poziom 10  

Ok. Jeśli faktycznie działa to tak jak opisujesz to nie będę sobie robił dodatkowych kosztów, bo te wentylatory, które są fabrycznie zamontowane różnią się tylko tym, że nie mają PWM.

Dzięki cxzcxz123 i rzymo za pomoc.

0