Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Switche POE
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa sieci domowej, dobór sprzętu

13 Lip 2017 17:11 900 11
  • Poziom 3  
    Witam

Planuje zbudowac sieć w domu i chcialbym poradzic sie Was czy to wszystko bedzie mialo ręce i nogi. Powierzchnia domu ok 100m, parter.
    Internet bedzie ADSL od Orange bo wiele mozliwosci nie ma i tutaj bede potrzebowal pomocy w wyborze routera/modemu. Chcę, zeby słuzył on jedynie jako modem a z niego sygnał bedzie przesyłany kablem do routera (wybór padl na Mikrotik RB962UiGS-5HacT2HnT).
    Dotychczas do wszystkiego uzywalem routera TP-Link TD-W9980 ale przy podlączaniu wielu urządzeń na raz, zawieszał się i dostawał zadyszki. Często sciągam pliki z internetu, kopiuje pliki w sieci i chcialbym zeby to wszystko chodzilo szybko i wydajnie.

Rozumiem, ze modem i router trzeba bedzie połączyc (najlepiej przewodowo) ze sobą w trybie bridge. Z Mikrotikiem kablami połaczone bedą urządzenia: Serwer Qnap Ts-221 z którego streamuje filmy, często blu ray więc potrzebuje dobrych transferów. Do tego odtwarzacz sieciowy Himedia Q10 Pro, PC, PS4. Okazjonalnie chce podlączyc tez kablem laptopa zeby przetransferować media na serwer.
    Podłączone bedą tez urządzenia poprzez WiFi: 4 smartfony, 2 tablety i 2 laptopy. Teraz zastanawiam się czy potrzebuje do tego jeszcze jakiegoś switcha czy Mikrotik sam sobie z tym wszystkim poradzi?

Dodatkowo kilka urządzen chcialbym podpiąć pod UPS jako, ze często mam mignięcia prądu podczas burzy. PC, Serwer, router i modem. Mysle, ze nie potrzebuje wiecej niz 700W podtrzymania przez jakies 5 minut. Przy braku prądu powyzej 5 min wszystko powinno sie samo bezpiecznie wyłączyc.

Podsumowując potrzebuje pomocy w doborze dobrego routera ktory bedzie sluzyl tylko jako modem, dobrego UPS oraz ewentualnie doboru okablowania. Chcialbym kable gigabitowe, nie jestem pewien czy to musi byc konkretna kategoria. Czy ten Mikrotik to dobry wybór?

Budzet na to wszystko nie jest jakos specjalnie ograniczony ale zeby nie byl to overkill :)
  • Switche POE
  • Specjalista Sieci, Internet
    Kable kat 5e do każdego pomieszcznia,z centralnego punktu.
    W centralnym punkcie adsl, router.
    Jaką prędkość chcesz mieć po WIFI w domowej sieci LAN ?
  • Pomocny post

Poziom 35  
    @bogiebog
    Ja niestety miałem przykre doświadczenia z kablem 5e na odcinku 26 metrów. Prędkość potrafiła spadać do 100Mb wymieniłem na kategorii 6 i problem ustąpił. Więc jak nie musisz strasznie oszczędzać to położył bym kat.6
  • Switche POE
  • Poziom 3  
    bogiebog napisał:

Jaką prędkość chcesz mieć po WIFI w domowej sieci LAN ?

W tej chwili jak cos kopiuje po lanie to idzie jak krew z nosa ok 5MB/s. Chcialbym 15MB/s

Co do kabla to moge zakupic 6 kategorie.
  • Poziom 3  
    Ricoh_220 napisał:
    Bez urazy to ja mam z internetu szybciej. W sieci lokalnej to powinno fruwać.
    Oczywiście mam połączenie kablem.
    http://www.speedtest.net/my-result/6452236550

Dla pewnosci zapytam czy my tu mowimy o Megabitach na sekunde Mbps czy Megabajtach :)
    Jak kopiuje po kablach to idzie jakies 40MB/s (megabajtów na sekunde), natomiast po wifi to tak jak napisalem wyzej, max 5MB/s
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Jak ma być szybko po WIFI to 5ghz 802.11ac urządzenia.
    Tzn użyj głównego routera z WIFI AC.
    Jak masz gniazdka eth w każdym pomieszczeniu do dodajesz "AC" urządzenia tam gdzie główny router nie wydala.

SPojrzyj na Ubnt https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ac/.

Jaki tłok w sieci 2ghz ? przeskanuj sieć inssider-em 2.x .

Wiesz że konfiguracja MT jest trochę 'nieintuicyjna', nie przypomina w niczym konfiguracji routerów SOHO.
  • Poziom 3  
    bogiebog napisał:
    Jak ma być szybko po WIFI to 5ghz 802.11ac urządzenia.
    Tzn użyj głównego routera z WIFI AC.
    Jak masz gniazdka eth w każdym pomieszczeniu do dodajesz "AC" urządzenia tam gdzie główny router nie wydala.

SPojrzyj na Ubnt https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ac/.

Jaki tłok w sieci 2ghz ? przeskanuj sieć inssider-em 2.x .

Wiesz że konfiguracja MT jest trochę 'nieintuicyjna', nie przypomina w niczym konfiguracji routerów SOHO.

Tłoku nie ma w sieci jestem tylko ja, dom na wsi daleko od innych.
    Mikrotik to nie jest moje ostatnie slowo ale czytałem tylko dobre opinie o tym sprzecie. Poczytam tez o Unifi.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Unify tylko dla WIFI.
    Spojrzyj na jakieś routery z Gbit na LAN-ie i "AC" do których można wgrać alternatywne oprogramowanie.
  • Poziom 13  
    bogiebog napisał:
    Unify tylko dla WIFI.
    Spojrzyj na jakieś routery z Gbit na LAN-ie i "AC" do których można wgrać alternatywne oprogramowanie.

Tez sobie UniFy chwalę. Wszedzie gdzie podpinałem tam nie ma z tym problemów. Świetny, niezawodny sprzęt.
  • Poziom 3  
    Ok załóżmy, że mam juz wybrany sprzęt. Niebawem bede budował dom w którym będzie ta sieć i rozumiem, że najlepiej kable puścić po ścianach. Czy może lepiej jakis sufit podwieszany zrobić?
    Czy kable mają być w jakiejś odległości od kabli z sieci elektrycznej?

I jeszcze sprawa zakończenia kabli za telewizorem. Rozumiem, że najlepiej każdy kabel zakończyć gniazdem i później do gniazd wpinać sobie poszczególne urządzenia?