Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niedziałająca wiertarka - winne szczotki?

13 Lip 2017 20:12 1551 11
  • Poziom 9  
    Pełno info jak wymienić szczotki, ale po czym poznać wzrokowo czy wymagają one wymiany już nie znalazłem, a sytuacja jest taka - w odmętach piwnicy znalazłem wiertarkę o której zapomniał świat.
    Nie daje żadnych oznak życia cokolwiek bym robił (nawet po włączeniu do prądu :D ) - jedyne co mogę robić jako naprawiacz z zerową wiedzą to wymiana szczotek, tylko czy to coś da?

Wiertarka Einhella BSM 550E - a szczotki wyglądają tak - 8 mm szerokość, 5 mm wysokość, a długie na 10,5 mm.
    Dociskały co miały dociskać, powierzchnia styku jak i cała szczotka w kolorze grafitu, zużycie równomierne.

Próbować kupić nowe i wymienić czy to raczej coś poważniejszego i strata czasu + kasy w kierunku wymiany szczotek? Może jest jakaś metoda sprawdzenia czy szczotki są tu problemem?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 19  
    Przyczyn może być kilka ale trzeba zacząć właśnie od szczotek.
    1. Czy szczotki nie zawiesiły się
    2. Czy wysuwają się ze szczotkotrzymacza (czy sprężyna je wysuwa)
    Zobacz czy szczotki dotykają komutator.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 39  
    Problemem jet stan twojej wiedzy o zagadnieniu. Wcale nie twierdzę, że musisz tę wiedzę posiadać, ale skoro chcesz rozwiązać problem to chyba tak. Rozumiem, że wiertarki zbytnio nie rozbierałeś i nie masz pojęcia o stanie jej elementów. Urządzenia tego typu nie należą do trwałych , więc mogło się zdarzyć wszystko. Prosi się o wnioski, że użytkownik poważnie potraktował urządzenie i po pięciu minutach pracy zobaczył obłoki dymu. Rozebrać, zweryfikować, pomierzyć ciągłość obwodów, wyciągnąć wnioski i może nawet naprawić. Mało zachęcające, ale zakup nowych szczotek to kilka złotówek, wymiana to trochę umiejętności manualnych , a skutek to loteria.
  • Poziom 21  
    Sprawdz ,przewody zasilające lubią się łamać przy wtyczce i przy samej wiertarce.
  • Poziom 23  
    Zwykle jak nie kręci silnik to albo wirnik albo szczotki albo wyłącznik są winne. Zwykle to przełącznik nie działa a czasami wirnik. W ostatniej kolejności bym stawiał że szczotki do wymiany. Ewentualnie może szczotki są zawieszone w szczotkotrzymaczach. Zanim zaczniemy wymieniać wyłącznik czy go sprawdzać warto zerknąć na przekładnię mechaniczną czy warto wogóle naprawiać. Jak trybiki zjechane to naprawa silnika raczej nie ma sensu, chyba że mamy taką drugą wiertarkę to można z dwóch zrobić jedną.
  • Poziom 21  
    ZWYKLE to bym zaczął od najprostszych uszkodzeń.
  • Poziom 9  
    Szczotki ładnie wysuwają się i dokładnie dotykają czego trzeba. Lewe / prawe obroty - nic nie działa, lecz jakby ręcznie zakręcić uchwytem to w jedną stronę jest spoko a w 2 trochę niepokojący dźwięk ocierającego metalu. Przekładnia tylko leciutko wyrobiona. Stan (samej odbudowy) jest niby bardzo ładny, ale sposobie użytkowania narzędzia przez poprzednika mam bardzo złe przeczucia, gdyż katuje on każde elektronarzędzie i używa bez szacunku. Długość szczotek zmalała jedynie o 1,2 - 1,5mm, nawet nie wiem czy to dużo czy mało.
  • Poziom 23  
    Ja bym stawiał że przełącznik jest uszkodzony skoro silnik nie rusza. Jeżeli po sprawdzeniu i wymianie przełącznika ruszy i będzie sie wolniej niż powinien obracał grzejąc się i warcząc przy tym, to będzie oznaczać że wirnik też jest uszkodzony.
  • Poziom 34  
    Co niektóre to fajne porady, stawiam na X, stawiam na Y :)
    Autorze postu. weź miernik w łapkę i zrób z niego pożytek. Nie masz, pożycz. albo wykorzystaj coś co potrafi sprawdzić ciągłość obwodu. Sprawdź gdzie dochodzi napięcie itd.
    Bo inaczej ten post to alternatywa "szklanej kuli"
  • Poziom 9  
    sprawdziłem kabel - okej z nim.
    następny przystanek to włącznik - ale tutaj musiałbym wiedzieć jaki prąd on daje - AC czy DC.
    Może i on jest winien, bo wiertarka nic nawet żadnego szmeru czy mikro-ruchu nie wydaje.
  • Poziom 36  
    Włącznik sprawdzić to naprawdę łatwo, ustawiasz miernik na pomiar oporu,
    W stanie 0 musi mieć przerwę, w stanie 1 zwarcie, i to tyle.
    I nie musisz wiedzieć jakim prądem jest zasilany.
  • Poziom 39  
    Sedno sprawy:
    mczapski napisał:
    Problemem jet stan twojej wiedzy o zagadnieniu

Zwykły silnik szeregowy o którym napisano setki, żeby nie napisać tysiące postów.
    Każdy, posiadający minimum wiedzy w danym temacie, posiada multimetr i wie jak się nim posługiwać, wie co to szczelina między stojanem a wirnikiem, słyszał o łożyskach, a przede wszystkim potrafi skorzystać z wyszukiwarki.
    Koledze krzysiozak proponuję zastanowić się nad udzielaniem porad w tym dziale, a w szczególności proponuję zapoznać się z pojęciem zwarcia w obwodzie.

Zamykam.