Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja sieci domowej, ADSL+, RJ11->RJ45

13 Lip 2017 22:38 1677 32
  • Poziom 8  
    Witam,

Przymierzam się do uruchomienia sieci w domu. Potrzebuję porady jak połączyć urządzenia sieciowe, żeby nie ciągnąć nadmiaru dodatkowych kabli i nie robić kolejnego remontu :).

Mam 5 kabli sieciowych, 8 żyłowych w kategorii 5e, z gniazdkami podtynkowymi RJ45 rozmieszczone w domu. Wszystkie schodzą się na strychu, gdzie znajduje się też gniazdko RJ11 od dostawcy internetu ADSL.

Router Planowo ma znajdować się na parterze (dom piętrowy), a na strychu sam switch.

Planuję to połączyć następująco:

[Gniazdko RJ11] -> [MicroConnect Adapter RJ11 - RJ45, 0.2m (MPK499)] -> [Kabel cat.5e RJ45 w ścianie] ->[Kabel RJ45 wpięty do Routera-port WAN RJ45] -> Kabel RJ45 z Portu Lan do Innego gniazdka podtynkowego -> Switch -> Pozostałe Kable wpięte do Switcha

1) Czy takie połączenie ma szansę zadziałać?
    2) Jakie ew. zmiany wprowadzić?
    3) Gniazdko za routerem mogę ew. zamienić na RJ11, tylko jak przerobić kabel 8 żyłowy na potrzebę tego gniazdka i wtyczki RJ11?

Wybrany sprzęt:
    1) Router Netgear D7000-100PES (Ma dwa porty WAN, tylko nie wiem czy RJ45 WAN to też DSL :/)
    2) Switch NETGEAR GS108
    3) (Opcjonalnie) Przejściówka MicroConnect Adapter RJ11 - RJ45, 0.2m (MPK499)
  • Poziom 42  
    Coś Ci się pokręciło. R11 to złącze kabla telefonicznego. Pewnie masz Neostradę lub coś podobnego na linii telefonicznej. Tego nie podłączysz do żadnego switcha! to musi być coś co ma modem ADSL, czyli np. router z takim modemem wbudowanym.
    Przejściówkę RJ11 na RJ45 możesz spokojnie wyrzucić aby nie zrobić krzywdy switchowi lub routerowi.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Ja mam trochę inną koncepcję na to.
    Skoro na strychu jest "wszystko" to tam zamontuj tani modem ADSL, a do niego podłącz lepszy router z portem WAN*. Jeśli chcesz mieć wszystkie 5 gniazd użytecznych to i tak jeszcze musisz dokupić switch. W pokojach gdzie jest potrzebny sygnał wifi podłącz AP.

Taka niepotrzebna instalacja kabla telefonicznego na strych i z powrotem jest szkodliwa dla sygnału i powoduje niestabilności oraz osłabienie prędkości.
    po pierwsze jeśli masz usługę ADSL (np neostrada, netia) potrzebujesz modemu/routera ADSL a za nim możesz podłączyć router DSL, a nie stosować jakieś przejściówki.
    Widzę że ten NETGEAR posiada ADSL i VDSL, budżet też dobry. do niego wpinasz linię ADSL po RJ 11,

Co chcesz uzyskać, zasięg wi-fi w całym domu? Kable od switcha gdzie będą prowadzone?
    Ja bym kupił tańszy router a powiesił dodatkowe AccesPointy sufitowe. Aby mieć wszędzie dobry zasięg wi-fi.
    Jakie masz to łącze? Jaka prędkość?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Można to zrobić w prosty sposób.
    Zapewne korzystasz ze sprzętu 100mbit więc:
    Kabel idący ze strychu do miejsca gdzie będzie router możesz użyć do jednoczesnego przesyłu adsl'a i LAN z powrotem na strych do switcha.
    Jak wiadomo LAN 100mbit używa czterech żył par pomarańczowej i zielonej.
    Więc pod te żyly odpowiednio zaciskasz RJ45 - to będzie LAN
    Pod parę niebieską podpinasz rj11.
    Robisz tak samo z obu stron i masz wszystko co chcialeś. Linię DSL na dole i LAN na strychu.
  • Poziom 8  
    Router ma wbudowany modem DSL, a chce żeby był na dole bo jednak przez dwie kondygnacje (strych-pietro-parter) sygnał wifi będzie słabszy. No i w razie burzy szybciej go wył. żeby nie padł :)

Wiem jaka jest kolejność montażu tylko nie byłem pewien jak przerobić kabel 8 żyłowy aby spełniał zadanie pod rj11.

Jak na razie odpowiedź Xury najbardziej mi odpowiada, aczkolwiek wiem że poleci po prędkości przesyłu. Z drugiej strony nie jest to siec firmową więc mocno obciążana nie będzie...

Głównie zależy mi na stabilności sieci i mozliwosci przesyłu danych miedzy urządzeniami.
    Nie chce też instalować w każdym pokoju dodatkowych adapterów, o które osoby mniej obeznane z siecią będą się potykać.
  • Poziom 42  
    Spróbuj. Może się uda. Ja pociądgnąłbym skrętkę telefoniczną zamiast wchodzić w skrętkę utp.
    Na linii tel mogą pojawić się napięcia do 80 V. Szczególnie jeżeli jest połączony do niej telefon. Może to wpływać pezez sprzęrzenie pojemnościowe na sygnały w pozostałych żyłach kabla i je zakłócać.
    Najpewniej jest kupić za kilkadziesiąt zł jeden lub dwa proste routery i zrobić z nich głupie AP do rozsyłania WiFi po domu.
  • Poziom 8  
    jack63 napisał:
    Spróbuj. Może się uda. Ja pociądgnąłbym skrętkę telefoniczną zamiast wchodzić w skrętkę utp.
    Na linii tel mogą pojawić się napięcia do 80 V. Szczególnie jeżeli jest połączony do niej telefon. Może to wpływać pezez sprzęrzenie pojemnościowe na sygnały w pozostałych żyłach kabla i je zakłócać.
    Najpewniej jest kupić za kilkadziesiąt zł jeden lub dwa proste routery i zrobić z nich głupie AP do rozsyłania WiFi po domu.

Telefonu stacjonarnego nie ma i nie będzie. Niestety na tym etapie pociągnięcie kabla telefonicznego nie wchodzi już w grę.
    Nie pomyślałem o tym wcześniej i teraz muszę kombinować..
    Jaką obecnie masz prędkość łącza? Ten kabel telefoniczny jest w jednym kawałku od przyłącza (linia napowietrzna) czy przychodzi z ziemi i leci na strych.

Jeszcze jest opcja zakupu osobnego modemu adsl na strych a ze strychu już skrętką do routera na dole. Z Dolnego routera można użyć tej samej skrętki na górę (skrętka przepuści 2x100mbit).

Zaletą osobnego modemu jest fakt że podczas burzy pierwszy spali się modem za kilka zł a nie modem w routerze bądź cały router za kilka stówek. Takie uszkodzenia są najczęściej na liniach napowietrznych.
  • Poziom 8  
    Łącze napowietrzne, centralka ma ścianie na zew domu, potem bezpośrednio do gniazdka.
    Internet chwilowo nie powala.. 20 mb.. sieci linia nie wyciągnie. Planują w bliżej nieokreślonym czasie przebudowę... może światłowód jeśli będzie zainteresowanie.
    Chciałbym żeby sprzęt był w miarę rozwojowy, jeśli np pojawi się możliwość zmiany dostawcy Internetu.

Opcje z osobnym modemem adsl na strychu też rozwazalem. Wtedy taki modem podpinamy pod switcha, dalej kable lan i na końcu któregoś Router?
    Opcja z osobnym modemem to tak jak byś użył adaptera rj11 na rj45. Modem będzie tym adapterem.
    Następny plus nie mieszania sygnału telefonicznego z lan w tym kablu na dół to fakt że podczas burzy nie wypali lanów w całej sieci.

Przy instalacji osobnego modemu możesz go łatwo wymienic na modem vdsl, kablowy czy terminal światłowodowy, a sieć wewnętrzna zostanie bez zmian.
  • Poziom 8  
    A jakiś konkretny modem adsl jesteś w stanie polecić?
    Byle jaki będzie ok. Może to co masz aktualnie będzie ok. Co teraz masz?

Zobacz też np dlink 2640b lub coś tańszego z tplinka.
  • Poziom 42  
    Pomysł osobnym modem jest przednik! Popieram pluję sobie w brodę, że na nie nie wpadłem.
    Modernizacji linii niebędzie! To przeżytek i Orange inwestuje wreszcie! w światłowody. Pomysł Heinz jest genialny. Przecież późnie modem adsl można zamienić na światłowodowy i dalej mieć sieć w domu, tylko szybszą.
    Powstaną problemy wydajnościowe, ale to inna para kaloszy.
  • Poziom 8  
    To myślę że po kosztach..
    TP-Link TD-W8960N
    ?

Obecnie korzystam z Netgeara DGN2200v3, ale on zostanie dla rodziców :)
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Seljuck napisał:
    TP-Link TD-W8960N

Da radę i ma opcję bridge. Adres WAN IP będziesz miał na głównym routerze i odpadnie Ci podwójne natowanie.
    Seljuck napisał:
    Chciałbym żeby sprzęt był w miarę rozwojowy, jeśli np pojawi się możliwość zmiany dostawcy Internetu.
    Niby słusznie, ale nie przesadzaj. Sprzęt szybko się technicznie starzeje. Nie wiem, czy nie lepiej kupić na obecną miarę (oczywiście nie jakieś dziadostwo z wyprzedaży), a za kilka lat zmienić. Będzie coś nowego za mniejsze pieniądze. Sam piszesz, że przyszłość tego łącza niepewna. Ja się kiedyś wpakowałem w LTE, bo nic innego u mnie nie było, nawet miedzianych kabli, a za 2 lata miałem światłowód. Umowa LTE była na 3 lata. :cry:
  • Poziom 43  
    Seljuck napisał:
    modem podpinamy pod switcha, dalej kable lan i na końcu któregoś Router?

Modem-router-switch.
    jack63 napisał:
    Orange inwestuje wreszcie! w światłowody.

Taa - i to ich łącze 300 Mb potrafi działać wolniej niż ADSL ;) .
    Nie żartuj, u mojej córki od roku 600Mb/s jest sztywne jak drut czyli światłowód, u siebie nawet o ADSL mogę sobie pomarzyć.
  • Poziom 8  
    KOCUREK1970 napisał:
    Seljuck napisał:
    modem podpinamy pod switcha, dalej kable lan i na końcu któregoś Router?

Modem-router-switch.

Wybrałem modem z routerem (bo samych praktycznie nie ma..)

Konfiguracja będzie wyglądać tak:
    Router z modemem (jako modem) - switch - Router z Wifi
  • Poziom 42  
    KOCUREK1970 napisał:
    jack63 napisał:
    Orange inwestuje wreszcie! w światłowody.

Taa - i to ich łącze 300 Mb potrafi działać wolniej niż ADSL

Nigdzie nie napisałem, że będzie działać szybciej... :D
    Jednak pioruna nie należy się obawiać i router od tej strony jest bezpieczny, w przeciwieństwie do modemu podpiętego do centrali "plecakowej" wiszącej na słupie...
    W okilicznych wsiach wieszają światłowody jak sznurki na pranie i ludzie mają ok 100Mb.
    Czekam na to "pranie" z utęsknieniem, bo na razie 8Mb, choć sztywne z radiówki 5GHz.
  • Poziom 43  
    matek451 napisał:
    Nie żartuj, u mojej córki od roku 600Mb/s jest sztywne jak drut czyli światłowód

Wystarczy poczytać opinie w sieci.
    Co prawda, wszystko zależy od lokalizacji danego abonenta i jego zakończenia sieci w centrali operatora.
    jack63 napisał:
    Czekam na to "pranie" z utęsknieniem

Czyli będzie z tym jak praktycznie zawsze - na początku mało osób ma i jakoś to działa, potem będzie to miało kilkaset tys klientów i zaczną się problemy z wydajnością (jak zawsze).
  • Poziom 42  
    Pewnie tak będzie. Na razie nie jest i czekam.
    Dopłaty unijne, tfu ta fstrętna unia:D spowodowały, światłowód prędzej można u nad spotkać na wsi niż na obrzeżach miast.
    Wracając do tematu. Autor ma bardzo niefotunne rozłożenie kabli, które, jak sądzę nie są w peszlach. Zaproponowane rozwiązanie powinno się sprawdzić o ile zamurowany kabel nie jest uszkodzony.
    Nie wiem czemu autor upiera się aby zastosować switch???
    Wg. mnie jest on niepotrzebny. W ostateczności, bo routery domowe mają z reguły tylko cztery porty LAN, należy dokupić drugi router i wykorzystać go jako switch i AP aby lepiej rozsiać WiFi po domu.
  • Poziom 8  
    Niestety kable zamurowane już.. I bez peszli.. więc nowego nie pociągne.
    A co do switcha to chce mieć Internet przewodowy w każdym pokoju i salonie (4 kable) plus piąty kabel na podłączenie routera wifi na parterze. Router chce mieć koniecznie na dole żeby i na taras syg. docierał..

Poza tym co kabel to kabel. Już kilka lat stacjonarka działa na wifi i powiem że chętnie się na kabel przełączę.
  • Poziom 42  
    Z tą Twoją plątaniną zamurowanych kabli się już zagubiłem. Sorry. Tylko tu wiesz co maszi i co chcesz osiągnąć.
    Kabel jest dobry do pracy stacjonarnej ale jak go podłączysz do telefonu, tabletu? Lepiej mić to i to.
  • Poziom 8  
    No nic, sprzęt zamówiony :) dziękuję za wszystkie porady, które do tej pory otrzymałem.

Dalej będę was męczył we wtorek, jak zacznę podłączać całość :D
  • Poziom 43  
    jack63 napisał:
    Wg. mnie jest on niepotrzebny. W ostateczności, bo routery domowe mają z reguły tylko cztery porty LAN, należy dokupić drugi router i wykorzystać go jako switch i AP aby lepiej rozsiać WiFi po domu.

Do takiego netu nie warto kupić routera ADSL z portami 1 Gb (koszt pewnie z 300/400 zł).
    A kupując switcha masz praktycznie to samo za dużo mniejszą kasę.
    Router ADSL 150 zł z portami LAN 100 Mb (może być nawet taki za 100 zł), switch z 8 portami 1 Gb takie 150 zł - koszt 250/300 zł, ale masz 8 portów LAN w switchu, a nie tylko 4 w routerze.
    I sprawa następna: jak coś będzie robione z routerem, dostęp do sieci domowej stracą wszyscy domownicy. Ze switchem nie będzie tego problemu, bo tracimy tylko dostęp do internetu (sieć lokalna działa dalej).
    Sam za własnym routerem mam jeszcze switch Netgeara GS116E i wszystko podłączone do tego właśnie switcha.
  • Poziom 42  
    Rozumiem argumentację. Każdy ma trochę inne potrzeby i kładzie nacisk na inne spawy. Po za tym Ty miałeś na myśli prawie profesjonalny switch, a ja "domowy".
    Poza tym 8960N nie ma portów Gb, więc po co taki switch?
    Pewnie do komunikacji po LANie, ale wtedy potrzebny jest serwer z usługami. Router może pełnić to zadanie. Oczywiście nie taki za 40zł.
  • Poziom 37  
    KOCUREK1970 napisał:

I sprawa następna: jak coś będzie robione z routerem, dostęp do sieci domowej stracą wszyscy domownicy. Ze switchem nie będzie tego problemu, bo tracimy tylko dostęp do internetu (sieć lokalna działa dalej).
    Sam za własnym routerem mam jeszcze switch Netgeara GS116E i wszystko podłączone do tego właśnie switcha.

Myśl jest ważna, sam ją stosuję, ale niepełna.
    W typowej instalacji router daje DHCP i komputery z przedłużającą się awarią czy poodmianą routera zaczną "zapominać" adresy IP. To może boleć jak to są ważne połączenia, na przykład z bazą danych itd ....

Oczywiście można prowadzić "politykę sieciową" w inny sposób, ale nie o tym wątek.
  • Poziom 8  
    No dobrze, sprzęt kupiony, gniazdka i kable zarobione. Internet śmiga na każdym kablu.

Tylko jak teraz skonfigurować oba routery?

Docelowo chciałbym, żeby TP-link TD-W8960N robił za zwykły modem, a całą siecią zarządzał Netgear D7000, który ustawiony jest na samym końcu sieci..

Jak to ustawić?

Kolejność podłączonych urządzeń:
    1. Tp-Link
    2. Switch Netgear GS108
    3. Netgear D7000 (podłączony do switcha)

Chwilowo Netgeara udało mi się ustawić jako action point.