Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Neostrada i LTE failover łącza

Wieniu 14 Jul 2017 15:26 570 0
    Wieniu
    Level 18  
    Moja konfiguracja:
    1. Router TP-Link - w trybie bridge -> podłączony do eth1 (statyczny adres w rc.inet1.conf)
    2. Router Huawei B315 - tryb routera -> podłączony do eth2 (statyczny adres w rc.inet1.conf)
    2. Slackware 14.1 - router

Mam postawiony router na Slackware 14.1 i podłączoną do niego neostradę 20/1Mbit (realnie, ok. 14/0.8 Mbit/s). Do routera mam podłączony router TP-Linka w trybie brigda (eth1). Połączenie z neostradą zestawiam przez pppoe. Wszystko działa jak należy, połączenie jest stabilne i wytrzymuje pełne 24h (1440min). Niestety Neostrada posiada prędkość wysyłania do 1Mbit/s, a na światłowód nie mam co liczyć. Zakupiłem internet mobilny z routerem Huawei B315 i podłączyłem do slacka do oddzielnego interfejsu (eth2). Chciałbym na chwilę obecną zrobić failover łącza w późniejszym etapie być może load balancing i/lub bonding.

Co zrobiłem:
    * ustawiłem maskaradę na interfejsie eth2
    * włączyłem filtrowanie trasy powrotnej (rp_filter) na 2
    * ustawiłem ignorowanie nieosiągalnych tras (ignore_routes_with_linkdown) na 1
    * ustawiłem domyślną trasę dla połączeń mających wychodzić przez router LTE (przez interfejs eth2)
    ip route add default via 192.168.50.1 dev eth2 metric 10

* Domyślna bramka wychodząca przez interfejs ppp0 ma metrykę 0.
    * Na razie nie dodawałem nowych tablic routingu (są tylko standardowe).

Co mi nie działa
    Wszystko działa do czasu rozłączenia połączenia ppp (np. po upływie 1440 min). Połączenie automatycznie jest wznawiane, interfejs ppp0 podnosi się i ma adres. Niestety nie pojawia się domyślna trasa routingu prowadząca przez interfejs ppp0. W pliku pppoe.conf mam ustawioną opcję DEFAULTROUTE=yes, to jednak nic nie daje. Na jakiejś stronie przeczytałem, że pppoe nie dodaje domyślnej trasy, jeżeli już istnieje inna trasa.
    Czy można jakoś wymusić dodanie trasy przy starcie ppp0? Chciałbym uniknąć dodatkowego skryptu, który będzie sprawdzał, czy interfejs jest podniesiony i dodawał trasę do tablicy routingu.

Drugi problem
    Mam dodaną w tablicy routingu trasę do konkretnej strony, np. elektroda.pl, z którą chcę się łączyć przez lte.
    ip route add 52.57.70.59 via 192.168.50.1 dev eth2 metric 10
    Gdy wyłącze router lte slack nie przekierowuje mnie na domyślną trasę (przez interfejs ppp0) mimo parametru ignore_routes_with_linkdown.