Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak odszyfrować same pliki

pero3782 15 Lip 2017 13:22 1809 38
  • #1 15 Lip 2017 13:22
    pero3782
    Poziom 11  

Witam.

Po przełożeniu dysku do nowego laptopa i sformatowaniu partycji systemowej utraciłem możliwość odblokowania dysku zaszyfrowanego przez bitlocker. Nie mogłem otworzyć go na żadnej z kompilacji systemu windows 10 pro 64bit.

Usunąłem partycję a w jej miejsce zrobiłem nową. Pliki nie był nadpisywane. Przez DMDE odzyskałem interesujące mnie dane natomiast część z nich jest zaszyfrowana. Oczywiście posiadam klucz odzyskiwania oraz hasło do dysku. Zatem czy istnieje jakakolwiek możliwość abym mógł odszyfrować te dane lub alternatywnie przywrócić partycję Bitlockra (która miała podobno uszkodzony system plików) i ją odszyfrować ?

Bardzo zależy mi na tych plikach. Są to zlecenia, bazy danych a ponad miesiąc zajęło mi przygotowanie samej bazy danych składającej się z ponad 4 tyś zdjęć produktów oraz ich identyfikatorów.

Proszę chociaż o jakieś wskazówki co mogę w tym przypadku zrobić. Nie stać mnie obecnie na odzyskanie plików, wydałem x tysięcy na nowy sprzęt, aktualnie jestem spłukany a bez tych plików nie zarobię...

Dodano po 2 [minuty]:

Te same pliki miałem również na pulpicie na dysku C. 99% są nie nadpisane. Gdyż system zawsze zajmował określoną ilość miejsca a więcej plików nie wgrywałem. I oczywiście przed każdą instalacją był format.

0 29
  • #2 15 Lip 2017 16:03
    barteksmrek
    Poziom 24  

Czy dobrze rozumiem? Usunąłeś partycje, utworzyłeś nową i sformatowałeś? Odzyskałeś dane. OK. Czy do szyfrowania używałeś jakiegoś programu?

0
  • #3 15 Lip 2017 16:08
    xury
    Poziom 38  

Podstawowa zasada, którą Ty niestety złamałeś to nie działanie na orginalnym dysku tylko na jego posektorowej kopii. Teraz ciężko będzie coś sensownego doradzić

0
  • #4 15 Lip 2017 16:17
    pero3782
    Poziom 11  

Wiem o tym doskonale. Niestety nie posiadam drugiego dysku. W każdym bądź razie powiem tak, opiszę sytuacje w ten sposób.

Na poprzednim laptopie bitlockerem zaszyfrowałem partycję, przyszedł nowy sprzęt, który celowo przyszedł bez dysku i go sobie poskładałem.... Włożyłem dysk poprzedni. Nie było problemu z bitlockerem...

Ale już system był dosyć zaśmiecony to zainstalowałem go na nowo a partycji na której był bitlocker nawet nie dotykałem.

Zainstalowałem sterowniki, wszystko..... i okazało się, że mam komunikat przy próbie odblokowania dysku coś typu, żebym spróbował odblokować dysk używając nowszej wersji systemu windows. Tak też robiłem, nic to nie dało.

Dmde pokazał komunikat, że uszkodzony jest system plików, no to usunąłem partycję. I teraz te zaszyfrowane pliki tam dalej są. Większość jest zaszyfrowanych a mniejsza ilość nie. Posiadam oczywiście klucz odzyskiwania oraz hasło jak pisałem już wcześniej. Mam również zdjęcie od jakiego do jakiego sektora zawierała się partycja bitlockera.

0
  • #5 15 Lip 2017 16:22
    barteksmrek
    Poziom 24  

Więc jeśli odzyskałeś pliki kompletne zainstaluj bitlockera i próbuj odszyfrować. Ale jeśli pliki nie są kompletnie odzyskane nic nie zrobisz.

0
  • #6 15 Lip 2017 16:25
    pero3782
    Poziom 11  

Pliki są kompletnie odzyskane, jedynie tak jak mówię są zaszyfrowane.

Po prostu z partycji bitlockera wydobyłem poprzez dmde pliki zanim usunąłem jego partycję.

A to nie działa tak, że jeżeli zaszyfrowane pliki zaszyfruje drugi raz na dysku to będą podwójnie jakby zaszyfrowane i nic to nie da ?

Bo bitlocker przecież jest w systemie obecny cały czas, to raczej nie muszę go instalować.

0
  • #7 15 Lip 2017 16:30
    barteksmrek
    Poziom 24  

Spróbuj je skopiować na partycję bitlockera pliki uruchom go i zobacz czy je widzi. Jakoś teraz z powrotem musisz je tam umieścić. Na zaszyfrowanej partycji bitlockera.

0
  • #8 15 Lip 2017 16:40
    pero3782
    Poziom 11  

To gdzie w systemie znajdę katalog programu Bitlocker ?
    To działa jako składnik systemu, gdyby był typowy program Bitlocker np. decrypt czy coś tego typu, że dodaje zaszyfrowane pliki wpisuję klucz odzyskiwania i po problemie, to było by piękne...

Dodano po 2 [minuty]:

Ciekawy jestem czy jak wrzucę zaszyfrowane pliki na czystą partycję, wrzucę na nią zaszyfrowane pliki i włączę bitlockera żeby zaszyfrował a później go wyłączę to czy by to coś pomogło. Zakładam się raczej na 100%, że nic to nie da.

Dodano po 2 [minuty]:

Niestety tak to nie działa..... Pliki raczej stracone, proszę niech wypowie się ktoś znający się na rzeczy bo już nie wiem co mam robić.

0
  • #9 15 Lip 2017 16:53
    Dra98
    Poziom 41  

Przy takich działaniach wcześniej należy tymczasowo wyłączyć funkcję ochrony BitLocker na działającym systemie.
    Wymuszenie stanu wyłączenia funkcji BitLocker pozwoli zachować szyfrowanie dysku, ale klucz główny dysku zostanie zaszyfrowany kluczem symetrycznym przechowywanym w postaci niezaszyfrowanej na dysku twardym. Dostępność tego niezaszyfrowanego klucza jest równoznaczne z wyłączeniem ochrony danych oferowanej przez funkcję BitLocker, ale gwarantuje, że kolejne uruchomienia komputera zakończą się pomyślnie bez dalszej interwencji użytkownika. Po ponownym włączeniu funkcji BitLocker niezaszyfrowany klucz jest usuwany z dysku, a ochrona funkcją BitLocker jest ponownie włączana. Ponadto następuje ponowne utworzenie, a następnie zaszyfrowanie klucza głównego dysku.
    Przeniesienie zaszyfrowanego dysku (tj. dysku fizycznego) do innego komputera chronionego funkcją BitLocker nie wymaga żadnych dodatkowych kroków, gdyż klucz chroniący klucz główny dysku jest przechowywany w postaci niezaszyfrowanej na tym dysku.
    https://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc732774(v=ws.11).aspx

0
  • #10 15 Lip 2017 17:01
    pero3782
    Poziom 11  

Więc dlaczego u mnie wywaliło bitlockera po formacie ?

Istnieje szansa odszyfrowania tych plików ?

0
  • #11 15 Lip 2017 19:01
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

To partycja nie była zaszyfrowana a jedynie same pliki? Najpierw piszesz, że zaszyfrowany był dysk przez Bitlocker, następnie, że odzyskałeś pliki przez DMDE, a potem, że cała partycja nie była szyfrowana jednak? To jak było? Gdyby dysk był zaszyfrowany przez Bitlocker to DMDE nawet partycji by nie widział, jedynie sam wpis w tablicy by zobaczył (wskaźnik Ex).

0
  • #12 15 Lip 2017 19:30
    pero3782
    Poziom 11  

Tłumaczę najprościej jak potrafię

1.Na laptopie szyfruję partycję D.

2. Partycja poprzez Bitlocker zostaje zaszyfrowana, zapisuję w bezpiecznym miejscu hasło oraz klucz odzyskiwania.

3. Około miesiąca pliki sobie leżą zaszyfrowane na partycji i jeżeli potrzebuję mieć do nich dostęp to sobie wpisywałem hasło i bitlocker wpuszczał mnie do partycji D, a z plików mogłem spokojnie korzystać.

4. Przychodzi nowy laptop. Wkładam do niego dysk z zaszyfrowaną partycją D. Laptop uruchamia się, odblokowuję partycję i nie ma problemu. Bitlocker przyjął hasło i uzyskałem dostęp do plików.

5.Myślę sobie, system już długo nie był instalowany to wrzucę świeży system.

6. W tym przypadku przez Rufusa zrobiłem botowalnego pendriva z identycznym systemem wraz z numerem kompilacji takim jaki był przez reinstalacją.

7. Usunąłem wszelkie partycje systemowe po czym zrobiłem nową na system 200GB a system sobie zrobił osobno te partycje odzyskiwania itd...

8. System zainstalowany, sterowniki, pakiet Adobe również.

9. Chcę kontynuować pracę. Chcę dostać się do partycji D i wyskakuje mi komunikat w prawym górnym rogu:

"Szyfrowanie funkcją bitlocker jest niezgodne z używaną wersją systemu Windows. Spróbuj otworzyć dysk przy użyciu nowszej wersji systemu Windows."

10. Zacząłem instalować wszelkie inne kompilacje Windowsa 10 pro 64bit ale komunikat był ten sam. Wszelkie komendy z cmd nie pomagały.

Z ciekawości wziąłem dmde, później szukaj NTFS, wybrałem partycję z bitlockerem skanowało z 10 minut, i zdziwiłem się gdyż otrzymałem dostęp do plików. Odzyskałem prawie 200gb danych. Byłem zadowolony. Później okazało się, że cześć jest odszyfrowana a cześć zaszyfrowana.

Pliki oraz struktury folderów zachowały się normalnie. Nazwy plików są takie jakie były.

Ale na przykład plik css zaszyfrowany otworzony w Dreamweaver wygląda tak:

Spoiler:
    鷓엑팯鑷욨넬핺鲙妡띆퇂꿊崼擫ᄁ䶕뗏쓮䉻矖⺉豓錇쵗ꑫᏭ掓良௾狅塖쥍胎메뵾�뮆卨ٹ�硩ӟd皤ᡇᮘ࿇޾礧䨝쇎῕䐌厍໗珻믰扁ゎ谋䍤⋃퇇垷聿㺣닢宂烞塟ꦿ騅妋

0
  • #13 15 Lip 2017 19:45
    mati211p

Jest to trochę dziwne to co piszesz, bo przy zaszyfrowanej partycji DMDE nie powinien nic treściwego odnaleźć a tym bardziej partycji. Ponadto powinna mieć wskaźnik Ex i być zaszyfrowana począwszy od boot sektora aż do samego końca. Wrzuć jeszcze przykładowy zaszyfrowany plik (w załączniku). Dobrze by miał około 5MB by się przyjrzeć lepiej czy to zaszyfrowany plik, czy tylko nieprawidłowo odzyskany.

0
  • #14 15 Lip 2017 19:57
    pero3782
    Poziom 11  

Jasne. Dodam, że na partycji była zamknięta złota kłódka i wtedy DMDE dał radę. Co ciekawe, że nic więcej oprócz reinstalacji nie robiłem. Padło samo z siebie...
    Od tak po prostu. System i wszystko inne mam oryginalne. Zero kombinacji z mojej strony.

Proszę tutaj pliczek:
    pexels-pho...15567.jpeg Download (4.93 MB)

0
  • #15 15 Lip 2017 20:01
    mati211p

Plik nie jest zaszyfrowany, jest uszkodzony - pusty - może być w innym miejscu. Mogłeś przeszukać ten obszar dysku po sygnaturach jeszcze. Widać, że szukałeś po $MFT a wpis w $MFT był błędny lub źle zinterpretowany.

0
  • #16 15 Lip 2017 20:04
    pero3782
    Poziom 11  

Ten to akurat zdjęcie jpeg.
    Tutaj plik css

css.rar Download (2.41 kB)

EDIT
    Właśnie DMDE w jakimś momencie coś krzyczał, że jest uszkodzony system plików. Ale właściwie jak mogło do tego dojść skoro partycja była szyfrowana. I tylko po instalacji systemu straciło rozum.

Jak szukać po sygnaturze ?

Scaliłem. RADU23

0
  • #17 15 Lip 2017 20:10
    mati211p

To nie jest też css, nie jest pusty. Może być zaszyfrowany lub być fragmentem pliku innego, np zdjęcia jpg, nie bardzo chce mi się te ciągi sprawdzać co to może być za ewentualny fragment pliku. DMDE nie powinien być w stanie odczytać zaszyfrowanej partycji, musi krzyczeć o jej uszkodzeniu, bo zaszyfrowane są struktury systemu plików.
    W DMDE masz pełne skanowanie i masz taką pozycję $RAW - trzeba zaznaczyć w opcjach pełnego skanowania.

0
  • #18 15 Lip 2017 20:15
    pero3782
    Poziom 11  

No ale to musi być plik CSS, wyciągłem go z folderu CSS w folderu Biżuteria. Taka nazwa jaka była w oryginale. Końcówka CSS. Musisz tego rar wypakować i w nim jest plik CSS

Dodano po 3 [minuty]:

Nie widzę u siebie tej opcji. Mam wersję 2.4.6

0
  • #19 15 Lip 2017 20:15
    mati211p

Ale ten plik otwiera Ci się poprawnie?
    Pobierz DMDE 3.2.0 W wersji 2.4.6 faktycznie nie było jeszcze tej opcji. Jest bodajże od wersji 3.0.4

0
  • #20 15 Lip 2017 20:17
    pero3782
    Poziom 11  

Znaczy plik rar otwiera mi się poprawnie i w niego skompresowałem 2 pliki CSS, które są zakrzaczone po otwarciu. Mam też takie pliki, które odzyskały się prawidłowo i są czytelne.

Możesz mi jakoś wyjaśnić jak mogło do tego dojść ?

0
  • #21 15 Lip 2017 20:19
    mati211p

Nie widząc skutków uszkodzenia nie bardzo mogę zidentyfikować. Nie wiem jaka była na samym początku sytuacja w DMDE i czego brakowało. Czyli tak jak Ci napisałem, pliki css nie są plikami css jak sam widzisz. Tak jak pisałem, może być to plik zaszyfrowany lub fragment innego pliku. Ponadto w DMDE masz podgląd hex na plik i widzisz czy jest ok, czy jednak uszkodzony.

0
  • #22 15 Lip 2017 20:24
    pero3782
    Poziom 11  

No właśnie tak zaawansowanym użytkownikiem nie jestem, żeby czytać z HEX.

Właśnie partycja zaszyfrowana teraz widzę na zdjęciu miała 570gb i miała wskaźnik E. Była od sektora 840 022 016 do sektora 1 953 521 663

0
  • #23 15 Lip 2017 20:29
    mati211p

pero3782 napisał:
    Właśnie partycja zaszyfrowana teraz widzę na zdjęciu miała 570gb i miała wskaźnik E. Była od sektora 840 022 016 do sektora 1 953 521 663

Na pewno nie samo E. Raczej Ex jeśli była zaszyfrowana. Samo E może być w przypadku zaginięcia partycji w stylu GPT i nie oznacza jej zaszyfrowania. Możesz zamieścić to zdjęcie?

0
  • #24 15 Lip 2017 20:31
    pero3782
    Poziom 11  

Miałem zdjęcie, które zrobiłem zaraz na samym początku gdy problem wystąpił
    A pod spodem była partycja 492mb z wskaźnikiem xCxx

0
  • #25 15 Lip 2017 20:34
    mati211p

Możesz wstawić to zdjęcie?

0
  • #27 15 Lip 2017 23:38
    mati211p

To była exFAT? Trzebaby w takim razie w opcjach skanowania dać opcję ExFAT.

0
  • #28 16 Lip 2017 00:16
    pero3782
    Poziom 11  

Nie, to był NTFS. exFAT to był pendrive Sandisk UltraFit 128gb. A ta partycja to ta co ma ponad 500gb

0
  • #29 16 Lip 2017 00:23
    mati211p

Tylko w pokazanym przez Ciebie sektorze jest boot sektor na pewno nie NTFS. Natomiast za boot sektorem są chyba szyfrowane dane.

0
  • #30 16 Lip 2017 01:12
    pero3782
    Poziom 11  

Jestem pewien na 100%, partycja ponad 500gb była szyfrowana i miała NFTS. Zaufaj mi kolego.
    Osobiście ją robiłem. Nie jestem użytkownikiem typu wyłącz włącz bo tak powiedziała Pani z obsługi klienta. Tak zaawansowanego odzyskiwania danych po szyfrowaniu co prawda jeszcze nie miałem ale dlatego zwracam się z tym na forum.

Była to jedyna szyfrowana partycja. I fakt DMDE dosyć dziwnie to pokazuje...

Dodano po 10 [minuty]:

Dysk powinien skanować się do 100% ?

0