Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux EN3850AOW - za wysoka temperatura w zamrażarce, namarzanie lodu

klimas65 15 Lip 2017 13:35 840 6
  • #1 15 Lip 2017 13:35
    klimas65
    Poziom 2  

Witam.

Mam problem z lodówką Electrolux EN3850AOW.

Przez ostatnie miesiące zaczęliśmy zauważać, że pomimo no-frost na tylnej ściance chłodziarki regularnie namarza warstwa lodu. Razem z tym pod dolną szufladą zbiera się woda, co nas trochę zdziwiło, bo powinna ściekać dziurką na tylnej ściance lodówki do zbiorniczka z tyłu. Ciężko znaleźć analogię, ale wydaje nam się, że im cieplej na zewnątrz, tym więcej tego lodu. Dodatkowo w zamrażarce na górnej ściance (tej z kratkami z nawiewem) namarzło dość dużo lodu. Wiadomo, żaden no-frost nie jest idealny, używalismy więc lodówki w taki sposób, z myślą o rozmrożeniu w przyszłości. Ostatnio jednak zauwaźyłem, że w zamrażarce bardzo długo zamarzały owoce. Po sprawdzeniu temperatury okazało się, że jest tak -8 st C! Sprawa jest bardzo dziwna, bo podczas kilkudniowego monitorowania temperatury spadała ona czasami nawet poniżej -20 st C - 4* zamrażarka powinna mieć -24 st C i tak było kiedyś, tak tez bywało czasami teraz. Późnie jednak nagle temperatura wzrasta w okolice -10 st C i utrzymuje się tak przez kilka dni. Jest to dla nas duże ograniczenie, bo mrozimy na zimę spore ilości owoców/musów oraz mięs, a taka temperatura wyklucza ich dłuższe trzymanie.

Z tego co widze w istniejących już tematach, wszyscy mają problem ze zbyt wysoką temperaturą w chłodziarce, podczas gdy zamrażarka działa OK. U mnie problem jest odwrotny.

Nie znam się na lodówkach, więc zrobiłem ile mogłem - wysunąłem, odkurzyłem z tyłu, wybrałem strzykawką wodę z pojemniczka. Żeberka są ledwo ciepłe, nic z tyłu nie wygląda nieprawidłowo. W planie mam jeszcze pozostawienie jej na 4-5 dni otwartej, po odłączeniu od zasilania, aby wszystko tam rozmarzło. Czy to wystarczający czas na rozmarznięcie wszystkiego w środku i odparowanie tej wody? Czy mogę zrobić coś jeszcze?

Proszę doświadczonych użytkowników o pomoc, co w tym temacie można zrobić. Czy po tym opisie jest podejrzenie wady jakiegoś konkretnego elementu? Myślałem, czy przypadkiem wentylator nie zablokował się o lód, ale przy mojej wiedzy to trochę wróżenie z fusów. Będę wdzięczny za każdy komentarz.

Pozdrawiam,
    klimas65

0 6
  • #2 15 Lip 2017 15:31
    kamkamilo6
    Poziom 8  

Witam

W sytuacji odwrotnej w lodówce marki bosch (zamrażarka ok chłodzenie u góry nie działa też no-frost) problemem był bezpiecznik. Jeden z bezpieczników się przepalił i wystarczyło go tylko wymienić. Być może to właśnie któryś z bezpieczników jest przyczyną awarii.

0
  • #3 15 Lip 2017 19:09
    klimas65
    Poziom 2  

Tylko tyle, że u mnie w zamrażarce mam -8°C do -10°C, czasami -20°C, wiec coś tam działa i normalnie rzeczy zamrożone są... Nie wydaje mi sie, aby w tej sytuacji mógł być to jakiś bezpiecznik, skoro działa, tylko słabiej...

0
  • #4 15 Lip 2017 22:51
    zhudomel
    Specjalista AGD

klimas65 napisał:
    W planie mam jeszcze pozostawienie jej na 4-5 dni otwartej, po odłączeniu od zasilania, aby wszystko tam rozmarzło. Czy to wystarczający czas na rozmarznięcie wszystkiego w środku i odparowanie tej wody?
    Wystarczy 2 doby i od tego zacznij.

0
  • #5 01 Sie 2017 22:33
    klimas65
    Poziom 2  

Na chwilę obecna, po rozmrożeniu, temperatura w zamrażarce wróciła do okolicy -24 stopni. Poobserwuję, co będzie dalej.

0
  • Pomocny post
    #6 17 Sie 2017 22:46
    kamil202
    Poziom 2  

Miałem taką sytuację w tym modelu. Przyczyną był gromadzący się przy wiatraku lód, który blokował śmigiełko. Najpierw objawiało się to hałasem (skrzydełka tarły o lód), a później taką temperaturą jak Kolega pisze. Czyli mroziło, ale słabo. Rozmrożenie pomagało na jakiś czas, widocznie przez częste otwieranie zamrażalnika pojawiał się tam lód. Na dłużej dopiero pomogło przycięcie skrzydełek śmigiełka, wtedy może dmucha słabiej, ale nie ma ryzyka zablokowania. Jak Kolega dostanie się do wiatraczka, będzie wiedział o co chodzi. Nie pamiętam już, jak to rozbierałem, na pewno są śruby z tyłu i na górze. Później ostrożnie opuszczamy cały ten zespół plastikowy z parownikiem i możemy sięgnąć do wiatraczka z tyłu. Śmigiełko jest na wcisk i jest z miękkiego materiału także można bezpiecznie i ładnie przyciąć (ja ciachnąłem każde skrzydełko tak o pół centymetra). Już kilka lat i nie ma problemu, wiatraczek cały czas dmucha i temperatura jest normalna.

0
  • #7 20 Sie 2017 21:27
    klimas65
    Poziom 2  

@kamil202 - wielkie dzięki za tą podpowiedź, faktycznie pamiętam, że wcześniej pojawił się wiekszy hałas, ale później to ucichło i uśpiło naszą czujność, zapewne dlatego, że wiatrak się zablokował. Jeśli sytuacja będzie się często powtarzała, trzeba będzie podciąć te łopatki. Powiedz mi jeszcze tylko dwie rzeczy:
    - czy po przycięciu łopatek w zamrażarce nadal masz -24 stC, czy może temperatura jest już na stałe wyższa?
    - piszesz o odkręceniu śrubek i zdjęciu całego plastiku z parkownikiem - szczerze brzmi dla mnie jak czarna magia - masz może jakieś dokładniejsze wskazówki, jak to rozmontować, aby nic nie popsuć? Gdzie ten wiatrak sie znajduje, pionowo na ścianie tylnej czy poziomo między komorą lodówki a zamrażarki? Może widziałeś jakiś film na youtube, który mógłby pomóc to zrozumieć?

Pozdrawiam,
    Kamil

0