Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik zamiast oryginalnej słuchawki w Rentgenoradiometrze DP-75

BartekDe 15 Lip 2017 14:28 318 4
  • #1 15 Lip 2017 14:28
    BartekDe
    Poziom 3  

Witam.
    Oryginalna słuchawka dołączona do rentgenoradiometru dp-75 wydaje bardzo ciche dźwięki.
    Zastanawiam się, czy mógłbym podłączyć głośnik z wewnętrznym akumulatorem zamiast oryginalnej słuchawki do dp-75.
    Nie znam dokładnych parametrów głośnika. Impedancja słuchawki to 250ohm.
    Czy jeśli podłączę głośnik zamiast słuchawki to dojdzie do uszkodzenia dozymetru?
    Czy nie przeciążę tranzystora?
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

0 4
  • Pomocny post
    #2 15 Lip 2017 14:50
    Adamcyn
    Poziom 34  

BartekDe napisał:
    czy mógłbym podłączyć głośnik z wewnętrznym akumulatorem zamiast oryginalnej słuchawki do dp-75

Tak, możesz.
    BartekDe napisał:
    Czy jeśli podłączę głośnik zamiast słuchawki to dojdzie do uszkodzenia dozymetru?

Ten tranzystor z szeregowym R42 nie uciągnie głośnika.

Znalazłem opis tuningu tego miernika:

Jestem elektronikiem i wszelkie modyfikację tego Geigera są fachowo wykonane, miernik po następujących modyfikacjach:
    Podświetlanie tablicy przerobiłem na ledowe oryginalnie była tam żarówka teraz jest 7 diod świecących UV – tarcza wskaźnika pokryta jest farbą fosforyzującą świecącą po ciemku i w ultrafiolecie, gwarantuje to lepsze jaśniejsze i bezawaryjne podświetlenie.
    W miejscu gdzie było gniazdo do ładowania dozymetrów optycznych DKP 50 wmontowałem głośnik a powyżej pokrętło do regulacji głośności. Oryginalnie przyrząd miał wyjście na monofoniczną słuchawkę w której ledwo co było słychać. Dźwięk do głośnika 2W idzie przez wzmacniacz, głośność regulowana jest szarym pokrętłem, w głośniku słychać „piknięcia” promieniowania (niestety cicho) i pisk w razie przekroczenia progu alarmowego (głośno)
    Pokrętło regulacji głośności nie ścisza do zera – celowo by nie ściszyć niechcący gniazdo słuchawkowe jest odłączone (nie ma wyjścia na słuchawki) dlatego że zliczanie „piski” słabo słychać a alarm gdy się załączy jest bardzo głośny i w słuchawkach chciało rozwalić głowę poza tym w słuchawkach słychać ciągłe piszczenie co męczy na głośniku też słychać ale ledwo słyszalnie.

0
  • Pomocny post
    #4 15 Lip 2017 16:20
    Adamcyn
    Poziom 34  

BartekDe napisał:
    Tylko, że pisząc o głośniku z wewnętrznym akumulatorem (głośnik ładowany) miałem na myśli ten głośnik, który widać na zdjęciu.

Wiem. Bez obawy możesz go zastosować.
    BartekDe napisał:

Nieporozumienie.
    Miałem na myśli oddzielny głośnik np. 4 lub 8 Ω bez wzmacniacza.

0