Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewód 3x1,5mm^2, 2-fazy

emigrant 15 Lip 2017 17:55 654 6
 • #1 15 Lip 2017 17:55
  emigrant
  Poziom 26  

  Witam

  Pod jaką nazwą(oznaczeniem) jest przewód 3x1,5mm^2, który ma 2 żyły fazowe i jedną neutralną(niebieska)? Da się w ogóle taki kupić?

  0 6
 • #3 15 Lip 2017 20:03
  emigrant
  Poziom 26  

  Żyła ochronna niepotrzebna. Jakbym potrzebował przewodu 4 żyłowego to bym nie zakładał tego tematu. Nie wiesz do czego ten przewód a wciskasz 4 żyłowy. Wyraźnie napisałem, że przewód 3 żyłowy. Proszę trzymać się tematu a nie swoje widzi-mi-się.
  Nie chciało mi się pisać po co ten przewód, ale widzę, że to jest konieczne bo będzie zgadywanie i zakładanie z góry, że potrzebny przewód PE.

  Chodzi o wentylator łazienkowy z timerem. Wentylator jest w II klasie ochronności, nie potrzebuje( nie ma zacisku) przewodu PE. Jest L1, N i Ls.
  Trzecia żyła służy dla timera, który podłącza się pod łącznik oświetlenia. Czyli zapalamy światło w łazience, włącza się wiatrak, wyłączamy światło i wentylatory się wyłączy o ustawionym czasie(zakres 2-20min).
  Niektórzy zalecają żeby wykorzystać trzecią żyłę PE żółto-zieloną. Tylko ta żyła będzie jako fazowa. To mi za bardzo się nie podoba. Nie podoba mi się też oznaczanie żyły PE ż-z np. brązową czy czarną koszulką termokurczliwą. Nie podoba mi się też zastosowanie przewodu 4 żyłowego.
  Szukam przewodu o żyłach dwie fazowe i jedna neutralna. Widziałem taki przewód na jakiś tam filmikach instruktażowych o kolorach czarny, czerwony i niebieski.
  Dlatego zapytałem na forum o taki przewód bez wchodzenia w szczegóły do czego ten przewód bo to nie jest istotne w tym temacie.

  Schemat:
  Przewód 3x1,5mm^2, 2-fazy

  edit:
  Hmm, "pomocny post" oznacza tylko autor tematu, czy każdy może? Bo ja tego nie zrobiłem a drugi post w niczym mi nie jest pomocny. Pomijam tu adminów i moderatorów.

  1
 • #4 15 Lip 2017 20:11
  opornik7
  Specjalista elektryk

  emigrant napisał:
  Chodzi o wentylator łazienkowy z timerem. Wentylator jest w II klasie ochronności, nie potrzebuje( nie ma zacisku) przewodu PE. Jest L1, N i Ls.

  Bzdury prawisz i próbujesz fachowców ustawiać do pionu. Nie znasz się na rzeczy, nie jesteś elektrykiem to grzecznie poproś o radę a nie dyskredytuj i krytykuj odpowiadających ci.
  Nie pasuje to id na muratora tam "fachofcy" ;) udzielą ci porady zadowalającej twoją założoną tezę.
  I jeszcze jedno, zapoznaj się z obowiązującymi normami i aktami prawnymi a po ich lekturze wróć do tematu.

  0
 • #5 15 Lip 2017 20:18
  emigrant
  Poziom 26  

  Nikogo nie stawiam do pionu. Tematem jest przewód o jaki zapytałem a nie wymysły kogoś co bym potrzebował. Nikt nie ma obowiązku odpisywać.

  0
 • Pomocny post
  #6 15 Lip 2017 20:25
  opornik7
  Specjalista elektryk

  No to posłuchaj. Nikt nie ma prawa modernizując/remontując instalację ułożyć przewodu bez żyły PE. Dociera?

  1
 • #7 15 Lip 2017 20:32
  Akrzy74
  Poziom 39  

  Każdy obwód (zabezpieczenie- odbiornik) powinien (powinien=musi) posiadać przewód ochronny- o czym koledzy wcześniej napisali.

  Temat wyczerpany. - Zamykam!


  Ps.

  emigrant napisał:
  edit:
  Hmm, "pomocny post" oznacza tylko autor tematu, czy każdy może? Bo ja tego nie zrobiłem a drugi post w niczym mi nie jest pomocny

  To ja oznaczyłem pomocne posty. Widocznie potrzeba czasu, aby zrozumieć to, co koledzy napisali.

  4