Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerywacz kierunkowskazów LED. Przyspieszenie mrugania.

Davvvi 15 Lip 2017 20:27 621 8
  • #1 15 Lip 2017 20:27
    Davvvi
    Poziom 27  

Witam. Jak w temacie. Co wymienić aby trochę szybciej działało?
    Fotki przerywacza.
    Przerywacz kierunkowskazów LED. Przyspieszenie mrugania. Przerywacz kierunkowskazów LED. Przyspieszenie mrugania.
    Kondesator na dole ma wartość 25V 100µF.
    Ten wyżej 50V 47µF.

0 8
  • #2 15 Lip 2017 20:58
    olelek
    Poziom 24  

Po pobieżnym rozrysowaniu fragmentu schematu, wydaje mi się że warto zmniejszyć pojemność tego kondensatora 100µF - w obwodzie bazy tranzystora Q2. Postaram się rozrysować cały schemat, proszę tylko o bardziej wyraźne zdjęcie ścieżek.

0
  • #3 15 Lip 2017 21:07
    Davvvi
    Poziom 27  

Dzięki za info. Ze zdjęciem może być kłopot gdyż mój fon ma problem z trybem makro. Ponoć to problem tego modelu. Bardzo trudno ma wyłapać ostrość. Ale może się uda.

0
  • #5 15 Lip 2017 21:26
    Davvvi
    Poziom 27  

Lepsza fotka mam nadzieje. Przerywacz kierunkowskazów LED. Przyspieszenie mrugania.

0
  • #6 15 Lip 2017 21:31
    olelek
    Poziom 24  

Dziękuję, to zdjęcie potwierdza zgodność mojego schematu z płytką. Czas załączenia zależny jest od stałej czasowej rozładowania R5/E2, a czas wyłączenia od stałej R1/E1. Nie bez powodu pojemność jednego kondensatora jest dwukrotnością drugiego.

0
  • #7 16 Lip 2017 09:28
    Davvvi
    Poziom 27  

Zmieniłem kondensator o parametrach 25V 100µF,na 25V 47µF ,a także na 16V 10µF,efektu brak. Za to zmieniłem ten 50V 47µF na 25V 10µF ,bo jeszcze taki znalazłem i mruga znacznie szybciej. Nawet nie wiem czy nie za szybko. Jutro poszukam coś koło 22µF. Wtedy powinno być dobrze.
    Fajnie by było gdy by dało radę zrobić regulację czestotliwości mrugania za pomocą potencjometra, ale czy się da?

Dodano po 11 [godziny] 6 [minuty]:

Panowie więc tak,w moim przypadku najlepiej sprawdził się kondensator 22µF. Częstotliwość mrugania jest odpowiednia. Pisząc w moim przypadku mam na myśli uniwersalność tego przerywacza. On według aukcji nadaje się zarówno dla żarówek jak i LED. Sprawdzając okazuje się, że im bardziej obciążyny przerywacz tym szybciej przerywa. Najlepiej przerywa właśnie na żarówce. Więc już fabrycznie powinna być zamontowana regulacja przerywania. Ja bym chętnie zamontował tylko w którym miejscu?

0
  • #9 16 Lip 2017 12:19
    Davvvi
    Poziom 27  

olelek napisał:
    Na schemacie, który narysowałem, widać że rezystor R4 nie został podłączony do masy, lecz do obciążenia przekaźnika. Ta zmiana układowa powoduje, że obciążenie przerywacza wpływa na jego szybkość migania.

Ok. Ale czy jest możliwość podłączenia potencjometru do regulacji prędkości przerywania czy nie bardzo?

0