Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TSMC chwali się pierwszymi sprzedażami układów w technologii 10 nm

ghost666 15 Lip 2017 23:51 1713 6
 • TSMC chwali się pierwszymi sprzedażami układów w technologii 10 nm
  Firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) pochwaliła się właśnie pierwszymi przychodami ze sprzedaży układów scalonych wykonanych w technologii 10 nm. Tym samym opóźnienie względem głównego rywala TSMC - Samsunga - zamknęło się na okresie 4 miesięcy.

  Jak podaje TSMC, przychody z tytułu realizacji zamówień na układy w technologii 10 nm stanowiły około 1% wszystkich przychodów w drugim kwartale bieżącego roku. Samsung już w Marcu tego roku wyprodukował dwa układy w technologii 10 nm - SoC Exynos 8895 oraz produkowanego dla Qualcomnma Snapdragona 835.

  TSMC przeżywa obecnie słabszy okres finansowy - sprzedaż jest o około 3,2% niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, ale jak spodziewają się władze firmy do końca trzeciego kwartału tego roku sytuacja ta powinna się skończyć. Jest ona spowodowana korektami zamówień przez głównych klientów spółki, firmy takie jak Apple i MediaTek, które zlecają TSMC produkcję układów SoC dla urządzeń mobilnych.

  "Prognozujemy, że w trzecim kwartale tego roku przychody naszej firmy wzrosną o 15,7% względem analogicznego okresu ubiegłego roku" mówił wice-CEO firmy, Mark Liu na konferencji w Taipei, gdzie prezentowane były wyniki finansowe spółki za drugi kwartał 2017 roku. "Wzrost spowodowany głównie będzie zwiększaniem zamówień przez klientów zlecających produkcję układów w technologii 10 nm" dodał Liu. Jednocześnie TSMC zaktualizował swoje prognozy na wzrost sprzedaży w bieżącym roku. Jak czytamy w opublikowanym raporcie firma szacuje go na wartość od 5% do 10%.

  W drugiej połowie roku firma spodziewa się sporego wzrostu sprzedaży układów produkowanych w technologii 10 nm, jako że w tej technologii produkowany jest nowy procesor A11 dla smartfonów iPhone 8. Jak mówią przedstawiciele TSMC, firma szacuje, że w drugiej połowie roku już około 10% przychodów pochodzić ma ze sprzedaży układów wyprodukowanych w technologii 10 nm.

  Zaawansowane geometrie

  TSMC ma szansę na zdobycie w najbliższej przyszłości sporej przewagi nad Samsungiem wyprzedzając go o sporo czas w wyścigu do technologii 7 nm. Jak przyznaje firma, jeśli chodzi o rozwój tej technologii TSMC idzie szybciej niż przewidywały plany i produkcja tych układów powinna rozpocząć się już w 2018 roku. Póki co nieznane są detale technologiczne proponowanego procesu, ale jak zapewnia TSMC chce ona zaoferować swoim klientom dostęp do kilku kroków w litografii w ekstremalnym ultrafiolecie (EUV) dla produktów 7 nm. Firma chwali się, że już obecnie ma przygotowane około 30 projektów w technologii 7 nm.

  Oczywiście TSMC nie chce poprzestać na 7 nm i zapowiada, że w pierwszym kwartale 2019 roku uruchomi pierwszą produkcję układów scalonych produkowanych w technologii 5 nm.

  Zapychanie szpar

  W międzyczasie rozwoju technologicznego TSMC, jak podaje, także "zapycha dziury" w swoich procesach produkcyjnych, aby dalej odsadzić się od konkurencji. Chodzi tutaj głównie o zwiększenie ilości dostępnych technologii jak i powiększanie swoich możliwości produkcyjnych.

  W drugim kwartale bieżącego roku TSMC zwiększyło swoje możliwości produkcyjne w zakresie technologii 28 nm, która daje około 25% przychodów firmy. Proces 28 nm jest dla TSMC istną żyłą złota już od około pięciu lat. Mimo starań innych firm, takich jak Intel, o wejście w ten sektor to TSMC posiada około 90% rynku układów produkowanych w tej technologii. "Planujemy osiągnąć maksymalną wydajność produkcji we wszystkich procesach" mówił wice-CEO firmy. "Wierzymy, że obecnie jesteśmy najtańszym dostawcą usług tego rodzaju na rynku".

  TSMC wprowadziło do swojej oferty także technologię 22 nm, będącą pomiędzy procesami 28 nm i 16 nm, które firma oferuje już od pewnego czasu. Kolejnym dodatkiem do oferty jest technologia 12 nm, oparta o 16 nm proces produkcyjny - 12 nm ma być w pełni dostępne w drugiej połowie bieżącego roku. Jak mówi Wei, technologia 12 nm ma być oparta o proste pomniejszenie systemów produkowanych dotychczas w technologii 16 nm, co pozwoli w prosty sposób skonwertować obecne projekty dla procesu 16 nm do nowej technologii./

  Mimo wszelakich starań są jednak pewne nisze na rynku, w których TSMC gra drugie skrzypce. Jedną z nich jest proces 20 nm i 16 nm, który bezpośrednio konkuruje z doskonale rozpoznawanym procesem 14 nm Samsunga, który wykorzystywany jest m.in. do produkcji układów SoC dla Qualcomma. W drugim kwartale bieżącego roku sprzedaż układów wyprodukowanych przez TSMC w tym procesie spadła do 26% całkowitej sprzedaży firmy. W poprzednim kwartale było to 31% a w ostatnim kwartale roku 2016 33%. Firma prognozuje, że spadek sprzedaży tych układów kontynuować będzie się i w tym kwartale.

  Źródło: http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1332009&


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 16 Lip 2017 13:29
  max-bit
  Poziom 24  

  tia w 2019 w 5 nm :)
  Intel do tej pory się kopie z 14 nm i dopiero prawdopodobnie za rok udostępni układy w 10nm

  Ale wszyscy już za chwile będą produkować w 5nm :)

  Gdzie haczyk ? W sposobie mierzenia owych nm :) co mierzą i jak mierzą .
  Przypuszczam że TSMC może może wprowadziło coś pomiedzy 16 a 12 nm :)
  Czyli 14 nm.

 • #3 16 Lip 2017 13:46
  ghost666
  Tłumacz Redaktor

  max-bit napisał:
  tia w 2019 w 5 nm :)
  Intel do tej pory się kopie z 14 nm i dopiero prawdopodobnie za rok udostępni układy w 10nm

  Ale wszyscy już za chwile będą produkować w 5nm :)

  Gdzie haczyk ? W sposobie mierzenia owych nm :) co mierzą i jak mierzą .
  Przypuszczam że TSMC może może wprowadziło coś pomiedzy 16 a 12 nm :)
  Czyli 14 nm.


  A ja przypuszczam, że nie, bo Intel to przy TSMC jest malutka firemka :D

 • #4 16 Lip 2017 15:50
  pawel1148
  Poziom 20  

  Gdzie haczyk. No w tym, że Procesory intela mają nawet 7mld tranzystorów, a te mobilne które produkuje TSMC mają po maksymalnie 3mld(swoją drogą sam sie zdziwiłem jak bardzo to poszło do przodu, bo jeszcze kilka dobrych lat wstecz zwykłe procesory dekstopowe nie miały takiej ilości tranzystorów(pewnie nadal jak odliczyć GPU to nie mają). Bardzo duży progress mając na uwadze pobór pobór prądu przez układy mobilne. Wydaje się, że 2x więcej tranzystorów to nic, ale uzysk spada przy tym 4x. Swoją drogą ciekawe ile taki najnowszy procesor mobilny kosztuje, bo jest tak już naprawdę 1/2 lub 1/3 dzisiejszych topowych układów stacjonarnych władowane, jak chodzi o liczbe tranzystorów.

 • #6 16 Lip 2017 21:17
  ghost666
  Tłumacz Redaktor

  Krzysiek007 napisał:
  W ramach ciekawostki.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic13752.html
  Zerknijcie na datę wpisu :).


  Ale to jest eksperymentalny tranzystor ;) nie produkcyjny. To daleka droga jeszcze była... Obecnie w labach robi się tranzystory na pojedynczych atomach, więc wiesz.

 • #7 17 Lip 2017 10:17
  Ba_rt
  Poziom 12  

  max-bit napisał:
  tia w 2019 w 5 nm :)
  Intel do tej pory się kopie z 14 nm i dopiero prawdopodobnie za rok udostępni układy w 10nm

  Ale wszyscy już za chwile będą produkować w 5nm :)

  Gdzie haczyk ? W sposobie mierzenia owych nm :) co mierzą i jak mierzą .
  Przypuszczam że TSMC może może wprowadziło coś pomiedzy 16 a 12 nm :)
  Czyli 14 nm.

  Akurat długość kanału w tranzystorze typu CMOS nie jest jakoś specjalnie trudna do określenia, nie mówiąc już o fakcie, że mowa jest o serii produkcyjnej gdzie dostajesz gotowe maski od klienta, w których długości kanałów wynikają wprost z projektu. TSMC w 10nm miało już 2 lata temu pierwsze projekty.