Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MANNESMANN - Zablokowany klucz dynamometryczny

BURMAR 16 Lip 2017 10:01 2505 8
  • #1 16 Lip 2017 10:01
    BURMAR
    Poziom 23  

Witam,
    dwa lata temu kupiłem klucz dynamometryczny MANNESMANN !0 - 20 Nm. Użyłem go kilka razy do montażu rozrządu. Teraz po dwóch latach znowu chciałem z niego skorzystać i mam problem . Klucz nie działa. Niezależnie od ustawienia siły zawsze jest zablokowany. Nawet przy ustawieniu najmniejszej siły podczas dokręcania zawsze klucz dokręca śrubę bez żadnego sygnału o ustawieniu siły. Próbowałem go rozebrać ale po pierwsze nie wiem jak go rozebrać i po drugie nie wiem co mogło się zepsuć , jak on działa.
    Bardzo prosze o jakieś sugestie.
    Pozdrawiam

0 8
  • #2 16 Lip 2017 10:17
    kkknc
    Poziom 42  
  • #3 16 Lip 2017 11:52
    oktawian89
    Poziom 21  

Wrzuć zdjęcie tego klucza ...

Z doświadczenia powiem, że już sama kalibracja przy kluczu za 100 zł mija się z celem. Koszt kalibracji przewyższa koszt klucza. A i tak te najtańsze klucze jej nie przejdą. Jeżeli ktoś Ci wystawi na to certyfikat to wiedz że zostałeś zrobiony w bambuko.

Temat rzeka. Kluczy od 0 do 20 nm nie ma. Zawsze jest minimum jako 10 % wartości max. Elektroniczne schodzą na 5 %, ale ich cena zabija zwykłego śmiertelnika.

Kup coś z Gedore, Stahlwille, Carolus etc. Ewentualnie jak szkoda Ci kasy coś co ma certyfikat fabryczny a jeżeli używkę to szukaj z aktualnym certyfikatem, z tym, że najlepiej robionym u producenta klucza bo firmy zewnętrzne mogą ustawić z błędem nawet do 10 % mimo, że niby masz certyfikat z max 3 %.

0
  • #4 16 Lip 2017 20:36
    BURMAR
    Poziom 23  

Bardzo dziękuję za wszelkie informacje dotyczące mojego problemu. Na wstępie muszę przeprosić za zamieszanie, które wprowadziłem podając parametry klucza . Wkradł się błąd. Podałem 10 - 20 Nm a ma być 10 - 210 Nm. Różnica oczywiście zasadnicza. Przepraszam. Ale mimo to uzyskałem już te informacje , które potrzebuję. Dzięki.
    Tego klucza używam tylko i wyłącznie sporadycznie może raz w roku dlatego kupiłem jeden z prostszych i tańszych. Nie mam czym zrobić zdjęcia więc podaję link do klucza , który mam:

www.ceneo.pl/13731717#tab=spec

Klucz poddałem kilku uderzeniom i odezwał się. Jeśli chodzi o kalibrację to tak myślę czy nie można jej zrobić domowym sposobem. To znaczy złączyć ze sobą końcówkami 1/2" dwa klucze, ten mój i inny skalibrowany i próbować je przeginać (tak jakby dokręcać je między sobą) i wyrównać ich reakcję (kliknięcie) na ustawioną w dobrym kluczu siłę. Co tym myślicie.Tolerancja 10% wystarczyłaby mi.

0
  • Pomocny post
    #5 16 Lip 2017 20:44
    oktawian89
    Poziom 21  

Ten klucz nie nadaje się nawet do dokręcania kół w samochodzie. Fabrycznie jest bez kalibracji. Totalny kibel na który szkoda pieniędzy. Z tego co pamiętam przekłamuje o jakieś 12 % a i nie ma tam w ogóle powtarzalności pomiaru.
    Czyli klika jak mu się podoba. Jeżeli chcesz mieć spokój ducha, kup coś używanego z kalibracją lub już nawet najtańszy Jonessway lub Proxon, mają kalibrację fabryczną z certyfikatem.

Ogólnie żeby grzebać przy samochodzie trzeba mieć minimum 2 klucze. Jeden do małych momentów, typowe są od 6 do 30 nm i drugi duży w zakresie zazwyczaj 20 - 200 nm.

Odnośnie kalibracji w domu to można sobie to darować. Nie jesteś w stanie wyłapać różnicy. Chyba że masz elektroniczny klucz. Klikające będą klikać podobnie, nawet przy różnicy. Metoda klucz do klucza sprawdza się tylko w wypadku sprawdzenia klucza czy w ogóle działa, w sensie klika. A w którym momencie klika to już tylko maszyna sprawdzi. Dodatkowo chodzi o powtarzalność kliknięć. Norma iso to +- 4%

0
  • #6 16 Lip 2017 22:36
    BURMAR
    Poziom 23  

Widzę, że trafiłem na fachowca. Bardzo dziękuję za tak szczegółowe informacje. Dobrze, że mnie uświadomiłeś. A ja tak ufałem temu kluczowi. Po co w ogóle produkuje się taki badziew? Można przecież narobić komuś problemów. Chyba wszystko dla kasy. Ten klucz jeszcze ma dodatkowo podstawowa wadę. Nie ma blokady ustawionej siły. Przy próbie dokręcania nim śrub nie można trzymać za rękojeść bo przestawiają się ustawy.
    A co myślisz o kluczach wychyłowych, takich jak:

www.ceneo.pl/15656644?se=jsohTMQMtXgOBN1B1yss...MIgKCujNOO1QIVyh0YCh09NwirEAAYAiAAEgIUePD_BwE

Wiem, że to też prymityw ale może choć trochę lepszy od tego mojego. Pytam, ponieważ rzadko używam takiego klucza i nie stać mnie na coś droższego.
    Pozdro

0
  • #7 16 Lip 2017 23:05
    Jackall
    Poziom 26  

Jak masz trochę wprawy to obejdziesz się nawet bez klucza dynamometrycznego. Ja używam przeważnie do dokręcania pompowtrysków, głowic, stopek korbowych i głównych, poza tym rzadko kiedy. Można powiedzieć, że mam nastawy w łokciu, klika mi jak już śrubie wystarcza :-)

0
  • #8 16 Lip 2017 23:36
    oktawian89
    Poziom 21  

W motoryzacji teraz zazwyczaj występują połączenia typu streech, czyli dokręcanie do granicy plastyczności śruby. Takie połączenia dokręca się dwuetapowo - w pierwszym etapie, wstępnie z zadaną siłą w nm, a później o kąt dodatkowo. Bez miarodajnego dokręcenia wstępnego jest duże prawdopodobieństwo za słabego dokręcenia, lub wręcz zerwania gwintu. Więc miarodajne narzędzie jest tutaj podstawą. Pomijam już sam fakt czystości gwintów itp. Gdzie jeżeli tarcie będzie większe, sam klucz kliknie szybciej niż powinien a siła dokręcania w rezultacie będzie mniejsza.
    Lub przy przesmarowaniu gwintów - większa.

Nikt z nas w NASA nie pracuje, więc w większości wypadków dobry klucz, trochę wiedzy oraz przestrzeganie instrukcji producenta wystarczy.

Ogólnie temat rzeka.

Odnośnie klucza wychyłowego to zapewne tak samo jak z kluczem Manssmann ... jest tani i nic więcej. Nie spotkałem się z testami tego typu kluczy. Zapewne tak samo jak ze wszystkim ... tańszy jest słabiej wyskalowany niż droższy. Tutaj zawsze chodzi o precyzję oraz powtarzalność dokręcania.

Ja wychodzę z założenia, że jestem za biedny żeby kupować dwa razy...

I najważniejsze co dokładnie i gdzie chcesz dokręcić?

0
  • #9 16 Sty 2018 19:17
    BURMAR
    Poziom 23  

Wyregulowałem klucz przy użyciu drugiego takiego samego ale sprawnego. Mimo to będę go używał tylko do rzeczy mniej wymagających dokładności.
    Dziękuję za pomoc.

0
  Szukaj w 5mln produktów