Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik jednofazowy 1KW - temperatura pracy

16 Lip 2017 15:48 1038 6
 • Poziom 9  
  Witam

  Chciałbym się zapytać o temperaturę pracy silnika jednofazowego klatkowego o mocy znamionowej 1 KW. Silnik pochodzi ze starej kosiarki. Jest to konstrukcja, która nie potrzebuje kondensatora do pracy - posiada on dwa miedziane druty przeciągnięte przez korpus stojana. Wydaje mi się, że w roli uzwojenia pomocniczego, ale jeżeli się mylę to chętnie się dowiem co to takiego.

  Ja w tym silniku wymieniłem łożyska i wyczyściłem wnętrze oraz hamulec z trawy. Silnik po podłączeniu do prądu działa, prąd pobierany zmierzony cęgami wynosi około 5A. Puszczałem ten silnik na stole bez żadnego obciążenia i po 15 minutach pracy jest on tak ciepły, że ciężko na nim utrzymać dłoń dłużej niż 2 sekundy. Nigdy nie "bawiłem" się żadnym silnikiem i trochę niepokoi mnie taka temperatura. Czy to jest normalne? Dodam, że na silniku nie jest zabudowany żaden wentylator.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 42  
  _Antos_ napisał:
  Dodam, że na silniku nie jest zabudowany żaden wentylator.
  Ale w kosiarce już tak.
 • Poziom 9  
  Dziękuje.
  I ten wentylator w kosiarce jest wystarczający żeby utrzymywać ten silnik w odpowiedniej temperaturze? Jaka w takim razie powinna występować temperatura na obudowie silnika żeby mógł się on cieszyć jeszcze długim czasem eksploatacji?
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  _Antos_ napisał:
  aka w takim razie powinna występować temperatura na obudowie silnika żeby mógł się on cieszyć jeszcze długim czasem eksploatacji?
  To by trzeba sprawdzić w jakimś katalogu. Na pewno musi się grzać, bo w kosiarce nikt nie sprawdza, a nieraz kosi się dłuższy czas.
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Te silniki w kosiarkach na biegu jałowym mocno się grzeją i nie należy włączać ich bez obciążenia dłużej niż kilkanaście sekund ze względu na wzrost temperatury.
 • Poziom 9  
  Dziękuje bardzo za odpowiedzi. Teraz wiem, że tak jest ok.

  Temat można zamknąć.