Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik jednofazowy 1KW - temperatura pracy

_Antos_ 16 Lip 2017 15:48 516 6
  • #1 16 Lip 2017 15:48
    _Antos_
    Poziom 8  

Witam

Chciałbym się zapytać o temperaturę pracy silnika jednofazowego klatkowego o mocy znamionowej 1 KW. Silnik pochodzi ze starej kosiarki. Jest to konstrukcja, która nie potrzebuje kondensatora do pracy - posiada on dwa miedziane druty przeciągnięte przez korpus stojana. Wydaje mi się, że w roli uzwojenia pomocniczego, ale jeżeli się mylę to chętnie się dowiem co to takiego.

Ja w tym silniku wymieniłem łożyska i wyczyściłem wnętrze oraz hamulec z trawy. Silnik po podłączeniu do prądu działa, prąd pobierany zmierzony cęgami wynosi około 5A. Puszczałem ten silnik na stole bez żadnego obciążenia i po 15 minutach pracy jest on tak ciepły, że ciężko na nim utrzymać dłoń dłużej niż 2 sekundy. Nigdy nie "bawiłem" się żadnym silnikiem i trochę niepokoi mnie taka temperatura. Czy to jest normalne? Dodam, że na silniku nie jest zabudowany żaden wentylator.

• #2 16 Lip 2017 16:11
    stanislaw1954
    Poziom 39  

_Antos_ napisał:
    Dodam, że na silniku nie jest zabudowany żaden wentylator.
    Ale w kosiarce już tak.

• #3 16 Lip 2017 20:03
    _Antos_
    Poziom 8  

Dziękuje.
    I ten wentylator w kosiarce jest wystarczający żeby utrzymywać ten silnik w odpowiedniej temperaturze? Jaka w takim razie powinna występować temperatura na obudowie silnika żeby mógł się on cieszyć jeszcze długim czasem eksploatacji?

• Pomocny post
    #4 16 Lip 2017 20:07
    stanislaw1954
    Poziom 39  

_Antos_ napisał:
    aka w takim razie powinna występować temperatura na obudowie silnika żeby mógł się on cieszyć jeszcze długim czasem eksploatacji?
    To by trzeba sprawdzić w jakimś katalogu. Na pewno musi się grzać, bo w kosiarce nikt nie sprawdza, a nieraz kosi się dłuższy czas.

• Pomocny post
    #5 16 Lip 2017 20:39
    Gobro
    Poziom 27  

Te silniki w kosiarkach na biegu jałowym mocno się grzeją i nie należy włączać ich bez obciążenia dłużej niż kilkanaście sekund ze względu na wzrost temperatury.

• Pomocny post
    #6 16 Lip 2017 21:45
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Każdy silnik potrzebuje wentylatora, a temperatura 60'C jest normalna i ręki nie utrzymasz długo.

• #7 18 Lip 2017 13:31
    _Antos_
    Poziom 8  

Dziękuje bardzo za odpowiedzi. Teraz wiem, że tak jest ok.

Temat można zamknąć.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME