Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

arduino + SCT2026 wariuje

.:KoSik:. 16 Lip 2017 20:16 789 7
  • #1 16 Lip 2017 20:16
    .:KoSik:.
    Poziom 18  

Witam!

Zaprojektowałem układ dla cube 8x8x8 na driverach sct2026 pod sterownik arduino. Układ jest banalnie prosty a mimo to mam problem, z którym nie mogę sobie poradzić. Mianowicie po uruchomieniu układu pracuje on poprawnie przez 5-30 minut, a później zaczyna "świrować":

Zrestartowanie mu nie pomaga. Musi "odpocząć" dłuższą chwilę. Obstawiam na problem z płytką ale w tej chwili piny VCC, CLK, SDI są podniesione i podłączone bezpośrednio do arduino. Program na arduino steruje sprzętowym SPI i powinien załączać diody po kolei.
    Na każdym z układów ten sam efekt. Przy każdym sct2026 kondensator 100nF

Schemat nie jest najwyższych lotów więc proszę o wyrozumiałość :P
    arduino + SCT2026 wariuje

• #2 16 Lip 2017 22:24
    zby

Poziom 14  

Witam
    W dokumentacji piszą, że przy dynamicznym sterowaniu należy jeszcze dodać 4,7uF lub więcej obok 100nF. Są także sugestie o szeregowym rezystorze 0..10R do VDD. Ja kiedyś wykonałem taki LED Qube RGB i miałem podobne problemy ale przy pełnej mocy dla wszystkich LED. Pomogła ostatecznie srebrzanka na ścieżkach masy bo tam płyną największe prądy.

• #3 16 Lip 2017 22:30
    Poziom 18  

Właśnie nie za bardzo rozumiem ten rezystor na zasilaniu. Widziałem w datasheet ale pominąłem go. Dziwne tylko, że układ tak długo potrafi pracować bez problemu...

Najbardziej interesuje mnie czy schemat jest poprawny. Jeśli tak, dodam te rezystory i kondensatory na zasilanie i zamówię płytkę.
    Jednak wykonanie tak dużej płytki bez błędu w domowych warunkach jest trudne...

• #4 16 Lip 2017 22:51
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Podejrzewałbym przegrzanie - jakie masz napięcia, natężenia prądu LED i chłodzenie układów?

• #5 16 Lip 2017 22:55
    Poziom 18  

Układy nie nagrzewają się wcale. Wytrzymują coś ok 120 stopni więc poczułbym nawet palcem. Chłodzenia nie mam żadnego. To tylko sekwencyjnie przełączane 20mA przy 5V więc to chyba odpada

• #6 17 Lip 2017 11:15
    zby

Poziom 14  

To raczej będzie filtrowanie tego zasilania na VCC - najlepiej sprawdzić na prototypie lutując ten 4,7uF i spróbować z tym szeregowym rezystorem o różnych wartościach. W dokumentacji jest też aby linia VCC LED była osobną ścieżką, podłączona z linią VCC układów przy zasilaczu.
    Układ na pewno się nie przegrzewa bo to tylko 3 LEDy.

• #8 17 Lip 2017 21:40
    Poziom 18  

Dołożyłem kondensatory 4.7uF na zasilanie i problem prawie zniknął. Od czasu do czasu zdarzały się przekłamania więc dolutowałem masę kablem na "krótko". Wszystko działa jak należy. Niestety jeden SCT zdążyłem uszkodzić (urwałem nóżkę) więc będę musiał poczekać aż dojdzie kolejny :(

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson