Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napęd came hg 1000-podłączenie fotokomórek dir 10

jony 469 16 Jul 2017 20:43 6147 26
lampy.pl
 • lampy.pl
 • #3
  jony 469
  Level 3  
  Witam taki schemat posiadam lecz w języku francuskim, ponadto schemat centrali różni się od kostki na napędzie. Ma ona tylko 4 wejścia. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś z forumowiczów opisał prostą ,,łopatologię", np. centralka zacisk 1 do 1 fotka 5 zaciskowa... Z góry dziękuję za zainteresowanie i poświęcony czas. Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  schemat centrali różni się od kostki na napędzie, ma ona tylko 4 wejścia

  Przecież w załączonym polskim schemacie też są 4 wejścia, jeśli o co innego ci chodziło - daj fotkę zacisków

  Łopatologicnie (symbole zgodne z zamieszczonymi wyżej instrukcjami):

  Centrala__ Fotka RX
  24 _______ + (10)
  GND _____ - (2)
  GND _____ C
  PE _______ NC

  Oprócz tego:
  Fotka TX__ Fotka RX
  TX________ TX
  2_________ - (2)
 • #6
  jony 469
  Level 3  
  Witam mam pytanie. Czy jest możliwe podłączenie szeregowe 2 par fotokomórek, 1 przed bramą 2 zaś w garażu za bramą? Pytanie jest podyktowane tym że garaż jest krótki. Po wstawieniu auta pozostaję około 20 cm z przodu i około 40 z tyłu auta do bramy segmentowej Napęd to wcześniej wspomniany CAME hg 1000 , DIR 10 Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem.
 • lampy.pl
 • Helpful post
  #7
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Jest - zasilanie równolegle czyli z obu zestawów tak samo, styki sygnałowe szeregowo - czyli: GND Centrali - C pierwszej fotki RX, NC pierwszej fotki RX - C drugiej fotki RX, NC drugiej fotki RX - PE centrali.
  No i oczywiście Fotki TX podpięte do "swoich" fotek RX.
  Zestawy odsuń w miarę możliwości jak najdalej od siebie i dobrze wyceluj - inaczej mogą się zakłócać.
  Ten styk sygnałowy który jest w fotce TX podłączony do GND możesz podpiąć do minusa zasilania zworką w samej fotce (bez ciągnięcia drugiego przewodu GND do niego specjalnie z centrali)- na dwóch zestawach oszczędzisz dwa przewody jeśli krucho z ich ilością w kablu napęd-fotki.

  Quote:
  Pytanie jest podyktowane tym że garaż jest krótki

  A właściwie to po co dwie pary fotek? (sądząc po w/w uwadze jedna ma być ma być wewnątrz garażu) - jeśli mają zabezpieczać auto przed najazdem drzwi w przypadku zbyt płytkiego wjechania to nie lepiej użyć tylko tej wewnętrznej pary ustawionej na ościeżnicy tuż za drzwiami? Ryzyko kolizji drzwi z samochodem od zewnątrz będzie raczej minimalne - bo po co masz podjeżdżać na centymetry do drzwi garażowych i tak zostawiać auto mając cały podjazd?
  A coby zawsze wjechać odpowiednio głęboko nie mając "czuja" - możesz użyć zbliżeniowych lamp sygnalizacyjnych (np. z Lidla) albo prościej kostki brukowe na podłodze garażu jako odboje (autopsja :) ).
 • #8
  jony 469
  Level 3  
  Witam Twoje spostrzeżenia są jak najbardziej trafne co do oszczędnego rozwiązania problemu. Jednakże po tak szczegółowym opisie montażu fotek jestem winien ujawnić fakt którego chciałem oszczędzić na forum- a mianowicie. Na posesji jest pies, nie na łańcuchu czy w kojcu. biega sobie swobodnie po całym podwórku i choć to tylko nie wielki ,,burek,,sąsiedzi czują respekt patrząc jaka sunia jest zawzięta.Nie chciałbym aby naszego opiekuna posesji spotkało coś z strony bezdusznej automatyki,Zwłaszcza że jest ulubieńcem całej rodziny.Dziękuję za szczegółowy opis podpięcia fotek.Pozdrawiam kociebury
 • Helpful post
  #9
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  jony 469 wrote:
  Nie chciałbym aby naszego opiekuna posesji spotkało coś z strony bezdusznej automatyki

  HG ma amperometrykę, więc przy jakimś oporze brama powinna się zatrzymać i cofnąć. Jednak w zależności od regulacji docisk ten może być dość spory...
  Jak masz trochę smykałki technicznej i lubisz majsterkować to przemyśl temat samodzielnego wykonania fotokomórek wyprzedzających (oryginalne rozwiązania są póki co dość drogie).
 • Helpful post
  #11
  dioda1000
  Level 28  
  jony 469 wrote:
  Niestety nie mam wystarczającej wiedzy w tym temacie

  To zobacz na to pewnie podołasz a cena 34zł moim zdaniem przyzwoita.
  Link
 • #12
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  dioda1000 wrote:
  To zobacz na to pewnie podołasz a cena 34zł moim zdaniem przyzwoita.

  Powiem szczerze, że bardziej chodziło mi o zastosowanie normalnych dostępnych w handlu fotokomórek o możliwie niewielkich gabarytach i przykręcenie ich do samodzielnie wykonanego mechanizmu wyprzedzającego. Wystarczą dwie sprężynujące dźwignie z kółkami przykręcone do dolnego panelu bramy i przewód spiralny.
 • Helpful post
  #14
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Zasada jest prosta. Podczas opuszczania bramy fotokomórka (nadajnik i odbiornik)jest kilka cm pod opuszczającym się panelem. Gdy brama dochodzi do podłoża kółka w mechanizmie (przesuwając się po podłożu) unoszą ramiona do których są przykręcone fotokomórki.
  Fabryczne wykonanie masz na filmie poniżej:
  https://www.youtube.com/watch?v=cGNpifhcvLk
  A to inne wykonanie tego samego pomysłu: Napęd came hg 1000-podłączenie fotokomórek dir 10
  Nie jest wielką filozofią wykonanie działającego projektu dla własnych potrzeb oczywiście.
 • #18
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  jony 469 wrote:
  Cena z kosmosu

  ...ale pomysł super. A cena jak to z nowinkami... Jak będzie więcej producentów, większa podaż -cena spadnie. Sama konstrukcja prosta jak budowa cepa...
 • #20
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Żaden problem... Fotki na panelu łączysz normalnym przewodem (linka oczywiście) do niewielkiej puszki która również jest przykręcona do dolnej części panelu bramy. Od tej puszki do puszki na ścianie z boku bramy przewód spiralny, a od puszki na ścianie do automatu znowu normalny przewód. Wpisz w wyszukiwarce "przewód spiralny"....
 • #22
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Zawsze możesz połączyć po dwie żyły. Wystarczy...
 • #23
  jony 469
  Level 3  
  Witam forumowiczów Czy jest możliwe podłączenie szyfratora do napędu came hg 100,aotwierać garaż z zewnąrz{m na mysli to anie biegać za każdym razem po pilota}Zamek szyfrowy ORNO OR-ZS 806 LUB VIDOS ZS 42
  SCHEMAT 1 TO ORNO
  SCHEAT 2 TO WIDOS
 • #24
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Oczywiście jest możliwość. Będzie działał podłączony do wejścia na przycisk. Ustawiasz czas szyfratora/czytnika na zwarcie =1 sekunda. Jest tylko niewielki problem z zasilaniem. Musisz dokupić zasilacz 12V gdyż w automacie masz 24V i pociągnąć instalację. Inną alternatywną propozycją jest zastosowanie szyfratora/czytnika czy nawet fingerprinta (czyli czytnika odcisku palca) np. z firmy Proxima. Ich urządzenia mają wbudowane nadajniki radiowe (działają jak piloty i są dedykowane do wielu systemów) i nie musisz ciągnąć przewodu do automatu. Sprawdź sobie na ich stronie internetowej.
 • #26
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Nie do końca... Wyjście musi podawać zwarcie, a nie potencjał. Czyli podajesz sam impuls zwierny bez napięcia.

  Napęd came hg 1000-podłączenie fotokomórek dir 10