Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator solarny MPT-7210

OKI 16 Lip 2017 22:53 783 10
  • #1 16 Lip 2017 22:53
    OKI
    Poziom 18  

Posiadam regulator MPT7210, który podpięty jest pod jeden panel 150W 43V i ładuje akumulatory 24V (2x 17Ah/12V)
    Problem mam taki że regulator przeładowywuje akumulatory które osiągają 33V i się przy tym mocno grzeją.
    W oprogramowaniu ustawiłem ręcznie prąd ładowania na 3A poziom napięcia na 28,8V.
    O ile prąd ustawiany się zgadza i reaguje na zmiany ustawień, to czemu mam tak wysokie napięcia ładowania.
    Myslałem ze ustawienie na 28,8V zakończy ładowanie, lub nastąpi spadek prądu.
    Na pytanie zadane do sprzedawcy o co chodzi, skwitował że regulator jest MPPT i za duże napięcie daje panel, powinien mieć do 29-30V

Czy ktoś ma doświadczenie z tym regulatorem, bo nie wiem czy coś jest uszkodzone czy żle dobrane.

• #2 18 Lip 2017 10:43
    prose
    Poziom 32  

Te regulatory mają zazwyczaj napięcie do 90 V i taki panel mu nie zaszkodzi ,coś masz nie tak z regulatorem.

• #3 18 Lip 2017 22:52
    XnIcRaM
    Poziom 17  

Jeśli dobrze zrozumiałem chińskie manuale to ten regulator może działać tylko w trybie boost czyli napięcie wejściowe musi być niższe od wyjściowego, chyba że nie doczytałem czegoś i jest gdzieś w konfiguracji tego regulatora możliwość zmiany trybu z boost na buck.

Cytaty z informacji znalezionych w necie:

Cytat:

Mode: MPPT / DC-DC two options. MPPT of photovoltaic panels
    application, DC-DC step-up power applications.

Cytat:

When the controller is in boost mode, please request that output voltage must be higher than input voltage. So make sure that battery voltage is higher than the solar batty panel voltage in ssystem configuration process.

• #4 23 Lip 2017 21:20
    OKI
    Poziom 18  

Ogólnie to pobiera z panela wszystko co się da i tutaj jestem z tego zadowolony.
    Jedynie mam problem ze zbyt wysokim napięciem na akumulatorach.
    Dwa w szeregu akumulatory 12V/17Ah ustawiłem prąd ładowania MAX3A i też jest ok bo takim prądem ładuje, ale napięcie mimo że ustawiłem MAX 28,8V to dochodzi do 33V co powoduje się gotowanie akumulatorów.
    Czemu nie działa ograniczenie napięciowe?

Z tego co napisał XnIcRaM to musi być niższe napięcie zasilania niż ładowania, to nie rozumiem teraz nastawy MAX napięcia. nie potrafi PWM uciąć wyższego napięcia.
    To jedynym rozwiązaniem zastosować zwykły regulator solarny i liczyć się ze stratami na wejściu.

• #5 01 Lis 2017 14:16
    Grzegorzxxx
    Poziom 12  

Witaj, Poradziłeś sobie z tym problemem? Widziałem na testach tego regulatora że to o czym piszesz czyli ładowanie napięciem jakie ustawiłeś działa tylko wtedy gdy panel daje mniejsze napięcie od oczekiwanego. Na testach zasilili go z ok 21V (napięcie ładowania ustawiono na 14,7 V) i mimo to podawał na wyjście 21V , dopiero kiedy zmieniono napięci zasilania na 12 V to na wyjściu otrzymano 14.7V . Też zastanawiam się ponieważ mój Panel ma na wyjściu ok 36V więc trochę by gotował akumulatory (instalacja 24V)Jak ogólnie to urządzenie się sprawuje ? Jest to prawdziwe MPPT ? Czy jakaś odmiana PWM?

• #6 01 Lis 2017 17:44
    Wlodek22
    Poziom 25  

Jest to przetwornica step up, podnosząca napięcie, więc do instalacji 24V panele powinne być 18V lub mniej.

• #7 01 Lis 2017 20:28
    Grzegorzxxx
    Poziom 12  

Ok, rozumiem ,a co polecilibyście do12V lub 24 V (Panel 180W -36V )w zależności od wydajności, mam teraz chiński regulator pwm z lcd (ładowanie sterowanie oświetleniem) ale nie jest zbyt wydajny. Czy macie coś sprawdzonego? Ewentualnie mppt bo czytałem że lepiej się sprawdzają takie regulatory.

• #8 01 Lis 2017 21:10
    Wlodek22
    Poziom 25  

Ze względu na ceny regulatorów MPPT, to do tego panela bym rekomendował PWM i 24V instalację.

• #9 02 Lis 2017 21:41
    marsajzyr
    Poziom 11  

Dla mnie uwalony jest regulator ładowania. Powinien rozpoznać napięcie akumulatora 12/24V i do tego dostosować swoje max napięcie ładowania. Czy PWM czy MPPT to nie ma znaczenia przy 43V, jednak PWM zdecydowanie gorszy wariant. Ja osobiście walczę z TRACER'em 2210RN. Też przeładowuje aku napięciem. Panele 50V; 700W, instalacja 24V; 650Ah.

• #10 02 Lis 2017 21:48
    Wlodek22
    Poziom 25  

To jest specyficzny regulator z przetwornicą podwyższającą napięcie. Nie możesz od niego jak od transformatora od mikrofali wymagać by ci poniżał napięcie.
    W jaki sposób ci Tracer przeładowuje, do ilu wolt dochodzi i przez jaki czas? Może ma uszkodzone tranzystory i nie jest w stanie kontrolować napięcia.

• #11 20 Lis 2017 19:20
    OKI
    Poziom 18  

Grzegorzxxx ten regulator po za tym faktem przeładowania działa fajnie.
    Tak dobiera parametry i obciąża panel aby uzyskać max prąd ładowania, i to działa poprawnie.
    Dziwi mnie tylko fakt ze jest w programowaniu ustawienie wartości Max. napięcia ładowania i tego już nie kontroluje.
    Co z tego że ustawiam 28V skoro na zaciskach akumulatora mam 33V, ten sam efekt jest jak ustawię go na 24V czy 12V i w tym jest największy problem.
    Chyba dołożę obok osobny regulator PWM aby tylko kontrolował napięcie ładowania.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME